|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: تدوين برنامه راهبردي افزايش بهره وري صنايع دستي در اقامتگاه هاي بوم گردي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4615
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


گزارش 
تدوين برنامه راهبردي افزايش بهره وري صنايع دستي در اقامتگاه هاي بوم گردي
با حضور فعالان بوم گردي و صنايع دستي بررسي شد


پيش نويس يک برنامه راهبردي براي افزايش بهره وري صنايع دستي در بستر فعاليت اقامتگاه هاي بوم گردي تدوين و تاکيد شد در هر اقامتگاه صنايع دستي ويژه همان منطقه ارائه شود.به گزارش خبرنگار ميراث آريا، اکبر رضوانيان مدير اقامتگاه بوم گردي خانه نقلي کاشان در اين کارگاه گفت: «در مجموعه هاي بوم گردي صرفا اقامت اتفاق نمي افتد و افرادي که در اين حوزه کار مي کنند توسعه پايدار، اقتصاد محلي و خانواده محوربودن را مدنظر قرار مي دهند. اقامتگاه هاي بوم گردي بايد در حوزه صنايع دستي هم اقدامات جدي داشته باشند.»
    او تصريح کرد: «چالش هاي بسياري در بحث اقامتگاه هاي بوم گردي وجود دارد اما خوشبختانه اين اقامتگاه ها جاي خود را در بين گردشگران باز کرده و مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، با توجه به اشتياق گردشگران به اين نوع اقامتگاه ها، استفاده از صنايع دستي و معرفي اين آثار مي تواند در توليد و ترويج آنها نيز موثر باشد.» مدير تعاوني روستايي گروه بانوان دشت زردابه نيز در اين نشست با بيان اينکه صنايع دستي در اقامتگاه بوم گردي دشت زردابه شاهرود به طور مستقيم به گردشگراني که در آن محل اسکان دارند، معرفي و ارائه مي شود، خاطرنشان کرد: «گردشگري مهم ترين کاتاليزور در اين کسب وکار بوده است. حضور گردشگران با ديدگاه هاي متفاوت باعث شد که مسوولان اين اقامتگاه هر روز به شکلي جديد و طراحي بهتر در ارائه و بسته بندي صنايع دستي به کار خود ادامه دهند.»
    خديجه غنچه تصريح کرد: «در کلاته خيج ۹۰ درصد بانوان پارچه باف هستند. درواقع پارچه بافي در اين منطقه به تدريج در حال از بين رفتن بود؛ چراکه سود چنداني نداشت، اما با استفاده از ابزار و پارچه هاي جديد و يادگيري روش هاي جديد رنگرزي و پارچه بافي را در اين منطقه گسترش داديم.» يک فعال گردشگري و طبيعت گردي نيز با اشاره به اينکه اگر مي خواهيم بين صنايع دستي و گردشگري اتفاق خوبي بيفتد، بايد يک فرآيند شکل بگيرد و پازل اين همکاري کامل شود، گفت: «مباحث و مسائل متنوعي در حوزه گردشگري و صنايع دستي وجود دارد که مي تواند اين دو حوزه را همراستا کند. اما در اين ميان چالش بازاريابي يکي از موضوعات مهم حوزه صنايع دستي است که بايد موردتوجه قرار گيرد.» بابک مغازه اي ادامه داد: «براي بررسي تجربيات بايد ببينيم که چه اتفاقاتي در حوزه همراهي صنايع دستي و گردشگري افتاده و موفق بوده است و از اين الگو براي ديگر موارد استفاده کنيم. با استفاده از کوچک ترين جزئيات مي توانيم به الگوهاي عملي برسيم.» او تصريح کرد: «بازبيني ارتباط صنايع دستي با زندگي جوامع محلي يکي از اهداف بررسي برگزاري اين کارگاه مشورتي است و اين درحالي است که صنايع دستي هنوز نتوانسته است در زنجيره خدمات گردشگري جاي خود را باز کند. ايجاد هيجان در خريد صنايع دستي نيز از مواردي است که مي تواند مورد توجه قرار گيرد.»
    
    چالش قيمت
    يک تورگردان نيز با دسته بندي نياز گردشگران به انواع صنايع دستي گفت: «آنچه براي گردشگر اهميت بسيار زيادي دارد اين است که سوغات و صنايع دستي را به همراه ببرد که سمبل و نمادي از کشور مقصد باشد. از سوي ديگر، يکي از مهم ترين المان ها براي خريد صنايع دستي، حجم و اندازه صنايع دستي است. در همين حال، قيمت صنايع دستي از ديگر مواردي است که گردشگران خارجي به آن توجه دارند. عدم ثبات قيمت صنايع دستي براي گردشگران سردرگمي ايجاد مي کند.» مجيد افروزنيا ادامه داد: «همه اينها درحالي است که اطلاعات کافي در مورد صنايع دستي به گردشگران خارجي داده نمي شود. متاسفانه صنايع دستي بروشوري براي معرفي ندارند و اين مورد در خريد گردشگران موثر است. بايد سازوکاري براي مديريت بخش قيمت گذاري صنايع دستي تعيين شود.» وي تاکيد کرد: «تفاوت قيمت در صنايع دستي باعث شده است که بسياري از گردشگران در ارائه تجربيات خود، به ساير گردشگراني که به ايران مي آيند توصيه کرده اند از خريد صنايع دستي در برخي نقاط کشورمان خودداري کنند.» به اعتقاد اين فعال گردشگري، ديدن فرآيند توليد نيز يکي از مواردي است که براي گردشگران بسيار جالب است و اقامتگاه هاي بوم گردي مي توانند با ايجاد کارگاه هاي زنده توليد صنايع دستي اين فرصت را براي گردشگران فراهم کنند.
    
    يک تجربه
    به گزارش خبرگزاري مهر، يک فعال بوم گردي نيز در دومين روز اين نشست با اشاره به تجربيات خود در روستاي گرمه استان اصفهان گفت: «ما از استادکاران ماهر درخواست کرديم تا حصير ببافند. در حال حاضر بسياري از مردم روستا مي دانند چطور حصيربافي کنند و هر سبد چه مصرفي دارد و چگونه بايد به مخاطب ارائه شود.» مازيار آل داوود افزود: «از سوي ديگر پيوندي ميان صنايع دستي و غذاهاي محلي برقرار کرده ايم؛ به اين معني که ترشي يا خوراکي که ويژه روستاي گرمه و کوير است را در سبدهاي حصيري به گردشگران داخلي و خارجي ارائه مي کنيم.» وي به ضرورت وجود خانه صنايع دستي در هر روستا و شهر نيز اشاره و خاطرنشان کرد: «خوب است در هر منطقه خانه اي وجود داشته باشد که مردم، صنايع دستي خود را در آن ارائه کنند.
    ايجاد خانه صنايع دستي، تهيه اطلس اقامتگاه هاي بوم گردي، شناسنامه دار کردن صنايع دستي، آموزش تورگردان ها و تسهيل گران در حوزه صنايع دستي، استفاده از ظرفيت کارشناسان اين حوزه در چيدمان و طراحي داخلي هتل ها و ساختمان ها، اطلاع رساني، تبليغات و مشارکت در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي، استفاده از ظرفيت سفارتخانه ها، تشکيل تعاوني توزيع صنايع دستي، ذيل انجمن هاي بوم گردي و داشتن محلي در اقامتگاه ها براي عرضه صنايع دستي از مواردي بود که در اين کارگاه به آن اشاره شد.
    
    گزارش: تدوين برنامه راهبردي افزايش بهره وري صنايع دستي در اقامتگاه هاي بوم گردي / با حضور فعالان بوم گردي و صنايع دستي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Case Reports in Clinical Practice
شماره 4 (پياپي 12)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است