|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: آتش بازيِ آتش به اختيارِ پارلمان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


گزارش 
آتش بازيِ آتش به اختيارِ پارلمان
فراكسيون نمايندگان ولايي تاكيد كرد    
     از شامگاه سه شنبه گذشته كه دونالد ترامپ از خروج ايالات متحده از برجام و توافق هسته اي گروه ١+٥ با ايران خبر داد، ايران و مسائل ايران تقريبا هر روز به نحوي به نيم صفحه نخست روزنامه ها و تيتر اصلي رسانه هاي بين المللي راه يافته است. در اين ميان اما واكنش چند نماينده تند و تيزتر عضو فراكسيون نمايندگان ولايي يا همان فراكسيون اصولگرايان مجلس، خود موضوعي مجزا و درعين حال مرتبط با خروج امريكا از برجام بود كه ازقضا در رسانه هاي بين المللي نيز بازتاب داشت. وقتي، تنها چند ساعت پس از نطق جنجالي ترامپ در كاخ سفيد، حدود ١٥ تا ٢٠ نماينده مجلس ايران در صحن علني، مجهز به فندك و ابزارآلات آتش زا، يك برگه كاغذ A٣ به رنگ پرچم امريكا و چند برگه كاغذ A٤ كانهو «برجام» را به آتش كشيده و فريادزنان شعار مرده باد سردادند و چند ساعت بعد، نشريات بين المللي كثيرالانتشار همچون روزنامه چپ گراي «گاردين» چاپ لندن، تصاوير اين عمليات پارلماني را به سراسر گيتي مخابره كردند.
    محسن كوهكن نماينده لنجان كه پيشگام ديگر همفكرانش در مجلس، فندك از جيب بيرون كشيد، آگاه از ابعاد وسيع رسانه اي اين اقدام گفته است: يكي از دوستانم كه همان روز در اجلاسي در پاكستان شركت داشت، نقل مي كند ناگهان رييس اجلاسيه در ميانه نشست يادداشتي به دستم داد كه پرسيده بود آيا اين درست است كه نمايندگان ايران برجام و پرچم امريكا را در صحن علني آتش زده اند؟! اين نماينده مجلس ادامه مي دهد: نكته جالب اينكه اين دوست بنده نيز ضمن تاييد خبر، به مزاح گفته است كه «ما اينيم!»
    شايد سوالي كه در اين شرايط از ذهن هر شنوده اي بگذرد، اين است كه «اين» نماد شجاعتي كه كوهكن به نقل از يك دوست خود از آن صحبت كرده و به اعتبار آتش بازي چهارشنبه مجلس به آن مي بالد، كدام است و مهم تر آنكه اين «ما»يي كه به زعم رفيق كوهكن «اين» هستند، دقيقا چه كساني اند؟! به ويژه وقتي از ميان ٣ فراكسيون مجلس، فراكسيون اصلاح طلبان موسوم به «اميد» مخالفت رسمي خود را با اين اقدام اعلام كرده و همين ديروز نيز بعد از نشست شوراي مركزي خود نيز آن چنان كه بهرام پارسايي سخنگوي فراكسيون اميد به ايلنا خبر داد، قرار است در تاييد اين مخالفت، حتي بيانيه اي هم صادر كنند و از ديگرسو كاظم جلالي رييس، غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي نايب رييس نخست و بسياري ديگر از اعضاي فراكسيون مستقلين ولايي نيز رسما نظر مخالف خود را در قبال اين اقدام اعلام كرده اند. حال آنكه تقريبا تمامي ١٥ الي ٢٠ نماينده اي كه در «آتش بازيِ چهارشنبه» شركت داشتند، از اعضاي فراكسيون اصولگرايان موسوم به «نمايندگان ولايي» بودند و مهم تر اينكه برخي شنيده ها از راهروهاي پارلمان، از مخالفت بعضي اعضاي ارشد اين فراكسيون با اقدام صورت گرفته، حكايت دارد.
    عليرضا رحيمي، عضو هيات رييسه فراكسيون اميد كه ابتداي هفته جاري درجريان ايراد نطق ميان دستور خود ضمن انتقاد از «آتش بازيِ چهارشنبه»، نسخه نفيس برجام را تقديم هيات رييسه مجلس كرد و خواستار محافظت از آن شد، در توييتي نه تنها از مخالفت علي لاريجاني رييس مجلس خبر داده، بلكه تاكيد مي كند: «روساي هر ٣ فراكسيون با اين اقدام مخالف بودند. » ادعايي كه البته در اين مدت با مخالفت و تكذيب حميدرضا حاجي بابايي رييس فراكسيون «نمايندگان ولايي» مواجه نشده و به نظر مي رسد علت عدم تاييد آن نيز صرفا مناسبات درون تشكيلاتي بوده است.
    در اين ميان اما احمد اميرآبادي فراهاني عضو ارشد اين فراكسيون به «اعتماد» مي گويد: «آتش زدن پرچم اقدامي فراكسيوني نبود. بلكه تعدادي از نمايندگان به صورت خودجوش دست به اين كار زدند و ربطي به فراكسيون نداشت. » اين عضو اصولگراي هيات رييسه مجلس كه تمايل به اظهارنظر بيشتر نداشت، صرفا تاكيد كرد: «در شرايط فعلي حتما به انسجام و وحدت ملي نياز داريم و همه گروه هاي سياسي بايد با يكديگر متحد باشند: چراكه دشمني واحد به نام ترامپ داريم. بنابراين بايد با همدلي و هم فكري مسائل را حل كنيم.»
    همزمان سيدحسين نقوي حسيني سخنگوي فراكسيون نمايندگان ولايي به نحوي ديگر اظهارات اميرآبادي را تكرار كرده و در اين رابطه به «اعتماد» گفته است: «صحبتي در فراكسيون نشده بود و تصميم فراكسيوني نبود. » محمد دهقان نايب رييس فراكسيون نمايندگان ولايي نيز از پاسخ به اين پرسش «اعتماد» خودداري كرده و مي گويد: «بهتر است به جاي پرداختن به اين فرعيات، به سراغ اصل مشكلات كشور برويم. »
    موضوع جالب توجه در اين بين اما شايد در اظهارات محسن كوهكن پيشگام نمايندگان شركت كننده در آتش بازي چهارشنبه نهفته باشد. اين عضو فراكسيون نمايندگان ولايي در واكنش به اينكه آيا براي آتش زدن پرچم امريكا و برجام، صحبتي با اعضاي فراكسيون داشته، به «اعتماد» گفته است: «اصلا نياز نبود با فراكسيون هماهنگ كنم. اين تصميم شخصي بود و اگر زماني تشخيص شخصي ام اين باشد كه بايد اين كار را تكرار كنم، باز هم چنين خواهم كرد و ابايي ندارم» كوهكن كه ازجمله اصولگراياني است كه همواره بر اهميت تحزب و فعاليت تشكيلاتي تاكيد داشته و دارد، در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين رويه با فعاليت تشكيلاتي اش در تداخل و تزاحم نيست، مي گويد: «من تشكيلاتي عمل مي كنم اما قرار نيست اگر بخواهم آب بخورم، از تشكيلات اجازه بگيرم!»
    حالا، آتش بازي آتش به اختيار چند نماينده كه ازسوي هيچ يك از ٣ فراكسيون سياسي پارلمان نيز موردحمايت قرار نگرفته، در رسانه هاي بين المللي بازتابي نسبتا وسيع يافته و تصويري از مجلس ايران ارايه كرده كه اگر نگوييم، غيرواقعي است، بايد اعتراف كنيم، تصويري است از اقليتي كوچك در مجلسي بزرگ! اقليتي كه حالا تصويرشان با چهره اي برافروخته و كاغذهايي مشتعل، از همه نمايندگان، نمايندگي مي كند.
    
    گزارش: آتش بازيِ آتش به اختيارِ پارلمان / فراكسيون نمايندگان ولايي تاكيد كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 60 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ليزر در علوم پزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است