|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/26: با مردها جنسيتي برخورد نكردم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3400
پنج شنبه 22 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3149 26/2/97 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


با مردها جنسيتي برخورد نكردم
گفت و گو با «حميرا ريگي»، اولين فرماندار زن در سيستان و بلوچستان

نويسنده: علي ايوبي


    
    شرق: «حميرا ريگي» اولين فرماندار زن در استان سيستان وبلوچستان است. بلوچ و اهل سنت است و بسيار مهربان. با لبخند مي گويد در اين چند روزي که در تهران بوده هم زمان سه نقش را ايفا کرده است؛ به عنوان «فرماندار» در جلسات وزارت راه و وزارت بهداشت شرکت کرده، در کنگره ملي فيزيوتراپي ايران به عنوان «فيزيوتراپيست» حضور داشته و به عنوان «همسر» در بيمارستان از شوهرش پرستاري مي کند. متولد سال 54 است و در 25سالگي به عنوان بخشدار مرکزي چابهار انتخاب شد و جزء بخشدارهاي نمونه کشوري بود. سه فرزند دارد. فرزند اولش در زماني که بخشدار بود به دنيا آمده و فرزند سومش، دوسال ونيم داشته که او به عنوان فرماندار انتخاب شده است. مي گويد خداوند اين توانايي را به زن داده است که هم زمان نقش مادري، همسري و نقش مديريتي و اجتماعي خودش را داشته باشد. مي گويد اين گونه نيست که به عنوان يک فرماندار سريع جلسات را تمام کنم تا به خانه بروم، اما به بچه هايم رسيدگي مي کنم، آشپزي را خودم انجام مي دهم و مهمان داري هاي خود را هم دارم، به همه فعاليت هاي خود مي رسم و از زمانم استفاده مي کنم. ريگي هم اکنون فرماندار شهرستان «قصرقند» در جنوب استان سيستان وبلوچستان است. او جمعه شب و قبل از آنکه براي همراهي همسرش به بيمارستان برود، به «شرق» آمد. مصاحبه ما با «حميرا ريگي» را در ادامه مي خوانيد:
    
     شما اولين فرماندار زن در دولت حسن روحاني هستيد، اما سابقه شما به عقب تر برمي گردد.
    بله. من سال 80 تا 85 در دولت اصلاحات هم اولين بخشدار اهل سنت و سومين بخشدار زن ايران بودم. پنج سال بخشدار مرکزي چابهار بودم که يک سالش در دولت نهم بود. دو سال هم در دولت نهم به عنوان رئيس بهزيستي بودم. بعد مدتي استراحت داشتم تا اينکه به عنوان فرماندار شهرستان «قصرقند» که 600 کيلومتري با مرکز استان سيستان و بلوچستان فاصله دارد، انتخاب شدم.
    
     انتخاب شما پيشنهاد چه کسي بود؟
     استاندار سيستان وبلوچستان به من پيشنهاد داد. استاندار اين نگاه را داشت که زنان در حوزه مديريت سياسي وارد شوند. به عنوان يک شهروند بلوچ گفتم که در هر نقطه اي از ايران هر مسئوليتي که به من بدهند، پذيرا هستم. البته قبلا و در دهه 80 ما فرمانداري زنان را در شميرانات تهران داشتيم اما انتخاب من اولين تجربه مديريت سياسي در يک شهرستان مستقل بود.
    
     دولت اين اعتماد را به شما داشت که بعد از تجربه بخشداري، فرمانداري را هم به شما واگذار کند. مردم چطور با شما برخورد کردند؟ از حضور شما استقبال شد؟
     اين انتصاب در جايگاه مديريت سياسي در يک شهرستان آن هم در استاني مثل سيستان وبلوچستان که هم دور از مرکز است و هم استاني مرزي و سنتي و مذهبي است، اتفاق افتاد، به هرحال براي مردم کمي سخت بود. در دهه 80 که من به عنوان بخشدار انتخاب شدم، با اينکه فرماندار محبوبيت مردمي بسيار بالايي داشت و مردم رضايت خوبي از ايشان داشتند، اما مردم از او گله مندي مي کردند که چرا چنين انتخابي انجام داده است. اما همان آدم هاي معترض بعد از گذشت حدود شش ماه، پيش فرماندار آمدند و از او خواستند که بخش هاي ديگر را هم به خانم ها واگذار کنند. من در شهرستان ديگري فرماندار شدم اما اگر در همان شهرستاني که بخشدار بودم انتخاب مي شدم، مطمئنم هيچ گونه اعتراض مردمي نداشتيم چون مديريت سياسي يک زن را تجربه کرده بودند. اما وقتي در «قصرقند» که از مذهبي ترين و سنتي ترين شهرستان هاي استان است و محروميت هاي زيرساختي فراواني داشت، به عنوان فرماندار انتخاب شدم، دوباره اعتراضات شروع شد و به استاندار و وزير کشور نامه نوشتند که ما اين خانم را نمي خواهيم. فقط به صرف زن بودن و نه شخصيت فردي يک شخص. شرايط بحراني شده بود و مردم فکر مي کردند که با اين انتصاب دنيا به آخر مي رسد و اينکه حاکم يک شهر يک زن مي شود، مصيبتي است. اما خوشبختانه حالا بعد از چهار سال مديريت يک زن اين را رحمت الهي مي دانند و همراه و همگام هستند و علما خيلي همراهي و همکاري مي کنند. من به اين نتيجه رسيدم که ما بستر اجتماعي را فراهم نکرديم تا مردم را امتحان کنيم و درباره پذيرش مردم پيش داوري مي کنيم.
    اين انتخاب هم در استان مورد پذيرش قرار گرفت و هم در نظام جمهوري اسلامي به يک زن بلوچ اهل سنت اين فرصت داده شده است. اينها علاوه بر اينکه سطح پذيرش مردم ما را تغيير مي دهد، نگاه هاي بيروني نسبت به جمهوري اسلامي را هم تغيير مي دهد.
    
     مسئولان استاني چطور؟ آنها هم نسبت به شما گارد داشتند؟
     بالاخره وقتي فرصتي براي خانم ها پيش نيايد، نگاه مردسالارانه بيشتر شکل مي گيرد. فرمانده انتظامي ما که اهل شمال کشور بود، به من مي گفت وقتي انتصاب شما را شنيدم، براي خودم خيلي عجيب و خيلي سنگين بود اما الان در شوراي تامين، همکاري و هماهنگي خيلي خوبي با شما داريم. منظورم اين است که اگر به زنان فرصت دهيم، نه تنها خطري براي مردان نيستند بلکه يار و ياور خوبي هستند. از طرفي زنان به دليل خلقت خود که يک حس مادرانه دارند وقتي در اين مسائل قرار مي گيرند، به جامعه و حوزه مردان بيشتر اهميت مي دهند.
    وقتي مي بينم شورايي يا معتمدي يا مولوي سعي مي کند به دختر خودش بها دهد يا او را در جامعه بياورد و به او نقش بدهد، خيلي لذت مي برم. وقتي مي بينم دختران ما ادعا دارند و اگر بپرسيد خيلي هايشان مي گويند مي خواهيم فرماندار و استاندار شويم و سطح نگاهشان تغيير کرده است، باعث دلگرمي مي شود و من را تشويق مي کند که بيشتر در اين عرصه با ناملايمات کنار بيايم.
    
     وقتي شما به عنوان فرماندار انتخاب شديد، ما اين انتصاب را فقط در حد يک خبر شنيديم. خيلي از زنان هستند که دوست دارند با شما از نزديک آشنا شوند، آيا اين امکان هست؟
     متاسفانه در بحث اطلاع رساني و ارتباطات ضعف داريم که اين مشکل حتي در دولت هم وجود دارد. مسافت ما از شهرستان تا پايتخت حدود دو هزار کيلومتر است و از طرفي زماني که صرف مسائل شهرستان مي شود، زياد است به همين خاطر ارتباطمان به صورت چهره به چهره و حضوري در سطح ملي خيلي کمتر بوده و اين ضعف بايد رفع شود. حتي من اين را به معاونت زنان رئيس جمهور هم پيشنهاد کردم که اين نشست هاي ملي را با حضور تمام زناني برگزار كنند که در سطح کشور در استان ها و شهرهاي مختلف مديريت و در صحنه هاي اجتماعي حضور دارند. اين اتفاق اگر بيفتد زن آذربايجاني از زن سيستان وبلوچستاني و زن سيستان وبلوچستاني از زن شمالي و همه از هم باخبر مي شوند. خود به خود مردم را نسبت به جامعه زنان اميدوار مي کند.
    دولت اعلام مي کند که ما از اهل سنت و زنان استفاده مي کنيم و شما به عنوان فرماندار، هم اهل سنت هستيد و هم خانم. اما متاسفانه درست اطلاع رساني نمي شود و مردم عادي متوجه اين اتفاقات نمي شوند.
    اين واقعا ضعف بزرگي است. چندي پيش آقاي سعيد جليلي سفري به شهرستان قصرقند داشتند. وقتي از سفر برگشتند، در روزنامه ها، سايت خودشان و دانشگاه تهران سخنراني کردند و گفتند فارغ از جناح بندي هاي سياسي وقتي کسي در يک نقطه از کشور خوب عمل مي کند، بايد از او حمايت کنيم. جليلي گفت من در سفرم به جنوب بلوچستان خانم فرماندار اهل سنتي را ديدم که انقلابي کار مي کرد و متدين و متعهد بود و آنچه را ما در مباحث انتخابات مي گوييم، ايشان به آن عمل کرد. اينکه حتي طيف جناح سياسي آقاي جليلي هم به خانم ها اين طور نگاه مي کند خيلي خوب است. يعني وقتي جناح هاي سياسي در قدرت هم عوض شود، نگاه به زنان تغيير نمي کند.
    
     جالب است که سعيد جليلي جزء منتقدان دولت هم هست و اين را مي گويد.
    بله، ولي گفت که دولت آنجا عملکرد خوبي داشته است. بازتاب خيلي خوبي هم داشت و بالاخره در سطح ملي يک نفر قصرقند را ديد. امروز افق ديد دختران ما تغيير کرده است. زماني که من بخشدار بودم، وقتي با دختران صحبت مي کرديم مي گفتند مي خواهيم معلم شويم و فقط اين شغل را مي گفتند چون فقط معلم را ديده بودند. اما امروز وقتي خلبان، فرماندار و معاون استاندار زن مي بينند، هدف هاي خودشان را به توانايي هاي خودشان شکل مي دهند و افق ديدشان فراتر رفته است. يکي از کارهايي که من مي کردم، اين بود که افراد شاخص و خاص را به شهرستان مي آوردم و اينها را به مدارس مي بردم. مثلا خانم فهيمه احمدي دستجردي اولين خلبان زن ايران را به قصرقند آوردم و به تک تک مدارس برديم. اين ديدن ها و مشاهدات عيني خيلي تاثير بيشتري مي گذارد و به جرئت مي گويم که نگاه دختران قصرقند با ديگر شهرستان ها متفاوت است. البته از بخش مردها هم غافل نبوديم و فکر نکنيد که جنسيتي برخورد کرديم.
    
     به عنوان فرماندار و نه يک زن، مشکلات شهرتان و استان سيستان وبلوچستان را چه مي دانيد؟
     ما در استان با دو کشور نابسامان افغانستان و پاکستان هم جوار هستيم. استاني مرزي هستيم و مرز مشکلات امنيتي خودش را دارد که براي استان ما در بدترين حالت است چون شما در خاورميانه بي ثبات تر از افغانستان و پاکستان از لحاظ سياسي، اجتماعي، بهداشتي و اقتصادي نمي توانيد ببينيد. يک موضوع هم دوري از مرکز است که باعث شده ما عقب افتادگي هايي داشته باشيم. استان هم بسيار پهناور است. اين عوامل عمده اي است که باعث شده براي سيستان وبلوچستان آنچه شايسته آن بود، اتفاق نيفتد.البته توجهاتي که در اين چندساله به استان شده و نگاه هاي مردم کشور را هم تغيير داده و در سال 96 مقصد گردشگري ناشناخته براي ايرانيان شد. شايد سال هاي خيلي پيش تر وقتي به تهران سفر مي کرديم، ما را به عنوان يک بيگانه مثلا هندي يا پاکستاني حساب مي کردند؛ نه يک هم وطن سيستان وبلوچستاني؛ اما الان مردم با سيستان وبلوچستان آشنا هستند. همين اتفاقات سطح رضايتمندي مردم را بالا برده است. در اين مناطق مردم دولت را نماد عيني خدمات نظام جمهوري اسلامي مي دانند و هرچه خدمت دولت بيشتر شود و ملموس تر باشد، توجه مردم به نظام هم بيشتر مي شود. ما قبل از 93 راه آهن و گاز نداشتيم و ظرفيت ترانزيتي بندر چابهار به خوبي استفاده نمي شد؛ اما الان راه آهن از جنوب به شمال استان به شدت در حال ساخت است. اتفاق خيلي خوب ديگر توسعه سواحل مکران است که به دستور مقام معظم رهبري و تحت نظارت ايشان اتفاق مي افتد. ما 300 کيلومتر مرز آبي با درياي عمان داريم که با اقيانوس هند مرتبط است. اگر اينها با شدت و حدت دنبال شود، مطمئن باشيد استان سيستان وبلوچستان قدوقواره خودش را در سطح ملي پيدا خواهد کرد.
    
     من در تعطيلات عيد مي خواستم به استان شما سفر کنم. خيلي از افراد به من مي گفتند که حتما فلان شهر يا فلان جاي ديدني را برو که نشان مي داد مردم به جاهاي ديدني سيستان وبلوچستان آشنايي دارند؛ اما در مقابل عده اي هم مي پرسيدند آنجا خطرناک نيست و امنيت دارد؟ جواب شما به اين سوال چيست؟
     ببينيد، وقتي در شهرستاني که در بالاترين رده امنيتي و سياسي است، يک زن فرماندار است، اين يعني امنيت وجود دارد. اگر هنوز مردم نگاه امنيتي به سيستان وبلوچستان دارند، به خاطر رسوب نگاه هاي گذشته است. متاسفانه در گذشته رسانه هاي ما با نمايش شرارت و قاچاق در اين استان، مردم را بدبين کرده بودند. خوشبختانه الان رسانه ها هم تغيير رويه داده اند. البته به جز فيلم «باديگارد» که مورد اعتراض مردم استان هم قرار گرفت. اعتراضشان هم به حق بود؛ چون در زماني ابراهيم حاتمي کيا اين فيلم را ساخت که در آن معاون رئيس جمهور در استان سيستان وبلوچستان ترور مي شود. کم کم داشت نگاه امنيتي از روي استان برداشته مي شد و نگاه گردشگري شکل مي گرفت؛ اما با پخش اين فيلم دوباره مقداري نگاه امنيتي ايجاد شد. من به عنوان يک شهروند سيستان وبلوچستاني از رسانه هاي ملي و هنرمندان تقاضايي دارم؛ اگر سفري به استان ما داشته باشند و معرفت و مظلوميت استان را ببينند و شرايط سخت اقليم را ببينند، به خودشان اجازه نمي دهند که اين تصاوير را از مردم ارائه دهند. در بحث امنيت بايد بگويم که خيلي از مقامات کشوري به شهرستان ما که کوهستاني و صعب العبور است، آمدند؛ اما در امنيت کامل بودند و حتي رده هاي خاص امنيتي را به کار نبردند و هيچ اتفاقي هم نيفتاد.
    
     دي ماه در کشور اعتراضاتي صورت گرفت. در شهرستان شما هم اتفاق خاصي افتاد؟ چگونه مديريت کرديد؟
     در شهرستان ما هم يک سري اعتراضات در حال شکل گيري بود. وقتي فراخوان براي تجمع داده شد، اولين اقدامي که من به عنوان رئيس شوراي تامين داشتم، اين بود که افرادي را که فراخوان زده بودند، شناسايي کرديم و آنها را قبل از شکل گيري تجمع به دفتر خودمان دعوت کرديم. علما و معتمدان را هم دعوت کرديم و با هم گفت وگو کرديم که چرا مي خواهيد اعتراض کنيد و دليل آن چيست؟ اينجا نماينده دولت به گونه اي است که بين مردم و با مردم است. درهاي ادارات و دفتر من شبانه روز به روي مردم باز است. گفتيم که در اين فضا چرا مي خواهيد اعتراض کنيد و هرگونه نگراني که داريد، با ما مطرح کنيد و ما موظفيم که پاسخ گو باشيم و پيگيري کنيم. با اين گفتمان خيلي از افرادي که نارضايتي داشتند و به نظر من بخشي از آن به دليل نبود اطلاع رساني از خدمات است، قانع شدند و تجمعي هم صورت نگرفت. به نظر من اگر از درون مردم را داشته باشيم و دريابيم و در بين آنها باشيم، هيچ گونه نگراني وجود ندارد و من اين تجربه را در شهرستان قصرقند داشتم. گاهي ما ظرفيت هايي در نظام جمهوري اسلامي داريم که از آن غافل مي شويم. من به عنوان يک فرماندار از تمام ظرفيت هاي نظام براي توسعه عمران و آباداني شهرستان خودم استفاده مي کنم. اين نکته اي است که آنهايي که بايد بدانند، ان شاءالله جمله را بگيرند.
    
     شما در ابتداي مصاحبه گفتيد که برخي از دختران شهرستان دوست دارند که بخشدار و فرماندار شوند. شما اکنون الگوي آنها هستيد. اين براي شما انگيزه نشده تا بخواهيد استاندار يا حتي رئيس جمهور شويد؟
     اميدوارم روزي برسد که وراي جنسيت و قوميت و مذهب، شايسته سالاري در کشور حاکم شود. اگر مي بينيم که يک آقا يا خانم در هر نقطه از کشور توانمندي هايي دارد، چرا از او استفاده نکنيم؟ اين آرزوي ما بوده و هميشه مي گفتم که چرا من که در سيستان وبلوچستان هستم، نتوانم در سطح ملي نقش داشته باشم. اين مشارکت مردم در نقاط مختلف کشور باعث هم گرايي مي شود. اين يک حالت برد-برد است که هم براي مردم و هم سياست مردان و دولت مي تواند مفيد باشد.
    
    با مردها جنسيتي برخورد نكردم / گفت و گو با «حميرا ريگي»، اولين فرماندار زن در سيستان و بلوچستان
    


 روزنامه شرق، شماره 3149 به تاريخ 26/2/97، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 58 بار
    آثار ديگري از "علي ايوبي"

  دولت بدون سخنگو / درخواست ها براي تغيير تيم اقتصادي كابينه منجر به استعفاي نوبخت از سخنگويي دولت شد
علي ايوبي، شرق 11/5/97
مشاهده متن    
  چيدمان جديد تلويزيون / مهدي آذرپندار، مدير گروه فيلم و سريال شبكه 3 شد
علي ايوبي، شرق 9/5/97
مشاهده متن    
  هايدپارك هاي ايراني / دولت مكان هايي را براي تجمعات اعتراضي مشخص كرد
علي ايوبي، شرق 22/3/97
مشاهده متن    
  دادستان سابق به بند 241 اوين منتقل شد
علي ايوبي، شرق 3/2/97
مشاهده متن    
  مشاور ويژه رئيس جمهوري در امور قوميت ها و اقليت ها: تعصب و تنگ نظري، تهديد امنيت ملي است
علي ايوبي، شرق 18/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهشهاي اقتصادي (رشد و توسعه پايدار)
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1901)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است