|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: دولت را وادار نكنيد برخي مسائل را بگويد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7068
شنبه 4 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


دولت را وادار نكنيد برخي مسائل را بگويد
هشدار نوبخت به برخي مواضع طلبكارانه مخالفان داخلي برجام    
    دوستان در داخل از پشت خنجر نزنند
    «وقت آن را نداريم که هم از يک سو با دشمنان خارجي پنجه در پنجه بيفکنيم و از اين سو در داخل نگاهمان به دوستانمان باشد که از پشت خنجر نزنند.» اين سخن، واکنش يا به تعبير بهتر، گلايه سخنگوي دولت از رفتارها و البته تخريب ها و کارشکني هايي بود که پس از خروج امريکا از برجام نسبت به دولت صورت گرفت.
    روز گذشته در نشست خبري هفتگي سخنگوي دولت، «ايران» از محمدباقر نوبخت درباره تخريب ها پرسيد؛ «نشانه هاي بسياري وجود دارد که نشان مي دهد اتاق فکر تخريب دولت فعال شده است، اينکه هنگام قرائت گزارش دوتابعيتي ها در مجلس، نام سه عضو پيشين مذاکره کننده به عنوان دوتابعيتي و جاسوس معرفي مي شود، اينکه مدعي مي شوند تضمين رئيس جمهوري به اروپا براي ماندن در برجام سبب خروج امريکا شد يا فضاسازي ها درباره لوايح پالرمو و FATF نشانه هاي بارز فعال شدن اتاق فکر تخريب دولت است، آن هم در زماني که کشور و نظام به يکصدايي و همگامي در مقابله با توطئه هاي خارجي نياز دارد.»
    سخنگوي دولت گفت: پيش از هرچيز بايد توجه داشته باشيم که افکار عمومي و ملت ايران با وجود همه تخريب ها و در مواقع مختلف نشان داد که خادمان خود را از ديگران تشخيص مي دهند. آخرين انتخاباتي که با وجود همه مسائل در کشور برگزار شد، تاييد کرد که مردم پشت جمهوري اسلامي ايران و رئيس جمهوري هستند، چنانکه نفر به نفر ساعت ها در صف ايستادند تا اين تاييد را اعلام کنند. اين تاييد از اين رو اهميت دارد که موضع دولت نسبت به برجام، اينکه چه کرديم و در آينده هم چه خواهيم کرد، مشخص بود.
    وي تصريح کرد: اکنون نيز واقعيت اين است که مشکلات به حدي زياد است که ما بايد خود را براي هر نوع شرايط آماده کنيم تا حداقلِ زحمت براي مردم ايجاد شود. در اين شرايط، ديگر وقت آن را نداريم که از يک سو هم با دشمنان خارجي پنجه در پنجه بيفکنيم و هم از اين سو در داخل، نگاهمان به دوستانمان باشد که از پشت خنجر نزنند.
    سخنگوي دولت در پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري درباره بيانيه بحث برانگيز رئيس مجلس خبرگان نيز با بيان اينکه پسنديده نيست توان مسئولان کشور را معطوف به اين پرسش ها کنيم، شرايط کشور پيش از برجام را تشريح و اظهارکرد: هنگامي که قطعنامه هاي ضدايراني در شوراي امنيت مطرح شد، حتي دوستان ما نيز حاضر نشدند آن را وتو کنند که در نتيجه نه تنها تحريم هاي يکجانبه به تحريم هاي بين المللي تبديل شد، بلکه ايران ذيل فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گرفت.
    نوبخت با طرح اين نکته که در اين شرايط، به سال 92 بازگرديم و ببينيم چه انتظاري مي توان از دولت مورد اعتماد مردم داشت، اضافه کرد: آيا دولت بايد آن محاصره اقتصادي را مي پذيرفت يا در جهت رفع اين محدوديت ها تلاش مي کرد؟ وي با بيان اينکه تاريخ ما را نمي بخشيد اگر نسبت به ظلمي که نسبت به ملت ايران مي شد بي اعتنا مي بوديم، گفت: ما اتهام نظامي بودن فعاليت هاي هسته اي ايران را رفع کرديم و از آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييديه گرفتيم که فعاليت هاي هسته اي ايران نظامي نيست، اين يک دستاورد بزرگ براي ماست که ثابت کرديم اتهاماتي مانند آنچه آن «شومن تهي» (نخست وزير اسرائيل) عليه ما گفت، دروغي بيش نبود. سخنگوي دولت با طرح اين پرسش که آيا پس از اين اقدام، نتوانستيم تحريم ها را رفع کنيم؟ آيا تحريم هاي بيمه، کشتيراني، نفت و بانک مرکزي رفع نشد؟ ادامه داد: حتي اگر پس از برجام يک هواپيما وارد کشور شده باشد، يعني تحريم فروش هواپيما را شکستيم و همه اينها به معناي اقدام دولت در خروج ايران از محاصره شوراي امنيت بود. نوبخت با اشاره به اينکه برجام تمام مراحل قانوني و حقوقي خود را در داخل کشور طي کرد؛ چه در مجلس و چه نکاتي که رهبري مطرح کردند نيز رعايت شد، خطاب به منتقدان تاکيد کرد: دولت را وادار نکنيد تا برخي مسائل را بگويد، چرا ما را وادار مي کنيد مسائلي را مطرح کنيم که دشمنان سوء استفاده مي کنند؟
    سخنگوي دولت با اشاره به اينکه ترامپ انتظار داشت به محض خروج امريکا از برجام، ايران نيز از آن خارج شود، گفت: در اين صورت تحريم ها بار ديگر بازمي گشت و به اين ترتيب خواسته رژيم صهيونيستي تامين مي شد، اما ديديم که در اتفاقي ديگر، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا عدم همراهي اروپا با امريکا را اعلام کرد، آيا اين دستاورد در نظام بين الملل ارزشي ندارد؟
    وي با اشاره به موضع فرانسه و انگلستان در عدم همراهي با امريکا، ادامه داد: اکنون همه مردم جهان مي دانند که حرف امريکا درست نيست، البته اگر منافع ايران اقتضا کند از برجام خارج شويم، حتماً خارج مي شويم، يا اينکه غني سازي 20 درصد يا هر درصدي که خواستيم را دور از چشم ناظران از سر بگيريم. نوبخت با بيان اينکه مي توانيم به سال 92 بازگرديم، تصريح کرد: اگر عده اي دلشان براي تحريم ها تنگ شده است، اشکالي ندارد، زيرا براي آنان منافعي خواهد داشت، ولو براي مردم ضرر داشته باشد که حتي در اين صورت هم چيزي را از دست نداديم.
    سخنگوي دولت با تاکيد بر اينکه ايران در صورت تامين منافع خود در برجام خواهد ماند، گفت: ما براي هر شرايط آماده هستيم، سناريوهايي را تعريف کرده و براي هر دستگاه دستورالعمل خاص آن را تعيين کرده ايم، بنابراين مي توانيم با مديريت تخصيص منابع، حتي در صورت کاهش منابع نفت، بدون کسري بودجه ادامه بدهيم.وي با تاييد اينکه تحريم به ما فشار خواهد آورد، تصريح کرد که اما قطعاً تحريم ها باعث تغيير فرايندها در جمهوري اسلامي ايران نخواهد شد، ما مرد جنگ هستيم، اما همواره پيام صلح و دوستي مردم و رهبر خود را به مردم جهان منعکس کرديم و اگر طرف مقابل نخواهد اين پيام را دريافت کند، ما مقاومت مي کنيم.
    
    FATF را نبايد به امريکا مرتبط کرد
    نوبخت در پاسخ به اينکه گفته مي شود با اجراي تعهدات ايران به FATF مشکلاتي براي کشور به وجود خواهد آمد، گفت: FATF فقط براي امريکا نيست، بلکه ما براي اجراي معاهدات و نيز مطابق قانون مبارزه با پولشويي خود بايد اين مسير را طي کنيم، لذا نبايد اين مساله را به امريکا مرتبط کرد يا گره زد.
    در ادامه نشست، خبرنگار «کيهان» با تکرار ادعاي مديرمسئول اين روزنامه مدعي شد که «موگريني اعلام کرد رئيس جمهوري روحاني به او تضمين داد ايران در هر صورت از برجام خارج نخواهد شد.» نوبخت در پاسخ با طرح اين پرسش که مگر پس از نشست خبري ترامپ و موگريني رئيس جمهوري نظر خود را رسماً بيان نکرد؟ اظهارکرد: موضع ما کاملاً روشن است و رئيس جمهوري نيز رسماً و صريحاً نظر خود را درباره برجام اعلام کردند. امريکا مي خواست ما بلافاصله از برجام خارج شويم تا اجماع جهاني عليه ما ايجاد کند اما اکنون اين اجماع جهاني عليه امريکا ايجاد شده است.
    
    هيچ مدير دولتي دوتابعيتي نيست
    وي همچنين درباره گزارش مجلس درباره مديران دو تابعيتي گفت: از طرف دولت، وزارت اطلاعات موظف به پيگيري مسائل بود و قوه قضائيه نيز اين پرونده را دنبال مي کند. دولت به قانون منع استفاده از دوتابعيتي ها احترام گذاشته و هيچ کدام از مديران دولت دو تابعيتي نيستند و اگر هم موردي اثبات شد دولت طبق قانون عمل مي کند.
    نوبخت درباره گزارش مجلس درباره فرزندان دو تابعيتي برخي مسئولان دولتي و وزيران افزود: ما بخشي از ابزارهاي خود را سوزانديم. من سربسته مي گذرم اما وقتي تحريم مي شويد مسير رسمي جواب نمي دهد. موضوع را من بيشتر نسوزانم. گاهي به خاطر جهل يا کينه نسبت به دولت، برخي حاضرند منافع ملي را از بين ببرند.
    سخنگوي دولت درباره اقدام برخي فعالان اقتصادي مبني بر احتکار کالاها در انبارها نيز تصريح کرد: هرچه در انبارها وجود دارد بايد به مردم ارائه شود، زيرا احتکار کالا به اين اميد که در آينده اتفاق ديگري بيفتد، نه تنها اقدامي نادرست است، بلکه در هيچ شرايطي، نظام واردات-صادرات را ترک نمي کنيم و از نرخ 4200 تومان براي دلار عقب نشيني نخواهيم کرد.
    نوبخت با اشاره به اينکه اين نکته را بايد مدنظر قرار داد، بيش از 130 ميليارد دلار در بازار رسمي مبادله خواهيم داشت، اظهار کرد: ممکن است 100 ميليون دلار هم در بازار غيررسمي باشد که اين رقم کوچک است. ما مشکلي براي واردات کالاهاي اساسي و عموم کالاها نداريم جز بخش کوچکي از خدمات که بسرعت در حال وارد کردن به بازار رسمي هستيم. ما معتقديم هيچ نرخ ديگري در برابر نرخ رسمي ارز نمي تواند مبناي اقتصاد ما باشد. البته در کوچه پس کوچه ها نرخ هايي براي ارز بيان شده که معلوم نيست چه کسي آنها را مي فروشد و چه کسي آنان را مي خرد، اما بيان اين مبالغ باعث مخدوش شدن نرخ دلار 4200 توماني نمي شود.
    وي همچنين درباره افطاري هاي رئيس جمهوري پس از ممنوعيت افطاري دستگاه هاي اجرايي نيز، با بيان اينکه اين مراسم به درخواست تشکل ها و با هماهنگي دفتر رئيس جمهوري انجام مي شده است، گفت که منابع اين افطاري ها از منابع ديگري غير از بودجه تامين مي شود.
    
    دولت را وادار نکنيد برخي مسائل را بگويد / هشدار نوبخت به برخي مواضع طلبکارانه مخالفان داخلي برجام
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي متالورژي و مواد
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3001)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است