|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: موگريني: برجام را حفظ مي كنيم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7065
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


موگريني: برجام را حفظ مي كنيم
رايزني هاي هسته اي يك بار ديگر به اوج خود رسيد


موج رايزني هاي ديپلماتيک ايران و «گروه 1+4» به بروکسل رسيد. محمدجواد ظريف روز گذشته بعد از گفت وگوهايي که با همتايان چيني و روسي خود از سر گذراند، به ديدار مقام هاي بلند پايه اروپا در بروکسل شتافت. ديدارهايي که با هدف چاره جويي براي فراهم کردن امکان حيات توافق هسته اي پس از خروج امريکا از اين توافق دنبال مي شود و طرف اروپايي مي کوشد با يافتن راهکارهاي جديد، ايران را به آينده برجام بدون مشارکت امريکا اميدوار کند. در چنين فضايي بود که ظريف با وقوف از مواضع حمايت جويانه پکن و مسکو درباره منافع ايران در قالب توافق هسته اي، روز گذشته با فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اتحاديه اروپا و وزراي خارجه آلمان، بريتانيا و فرانسه در بروکسل به گفت وگو نشست. آن طور که مقام هاي بلند پايه اروپايي اعلام کرده اند، محور اصلي گفت وگوهاي روز گذشته، بسته پيشنهادي اروپا بوده که با هدف ضمانت بخشي منافع ايران در قالب برجام مطرح شده است. ضمانت هايي که خاصه ايران در زمينه مبادلات بانکي، فروش نفت، حمل و نقل و بيمه به دنبال دريافت آن است.
    يک هفته پيش که ترامپ امريکا را از برجام خارج کرد و فرماني را براي بازگرداندن تحريم ها عليه ايران پس از دوره هاي زماني ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد، مقام هاي اروپايي به تکاپوي حفظ اين توافق بدون حضور امريکا افتادند. در جديدترين گفت وگوها روساي جمهوري روسيه و فرانسه پيش از ديدار مهم ظريف و همتايان اروپايي اش، درباره برجام تلفني گفت وگو کردند و همزمان بوريس جانسون، وزير امور خارجه بريتانيا در مذاکراتي تلفني با جان ايو لودريان، همتاي فرانسوي خود بر حفظ اين توافق تاکيد کردند. در همين حال هايکو ماس، وزير خارجه آلمان هم در گفت وگو با رسانه آلماني «فونکه مدين گروپ»، با تاکيد بر اينکه در هفته هاي آينده مذاکرات ساده اي را درباره برجام پيش رو نخواهيم داشت، گفت: «تا زماني که فرصتي براي حفظ برجام به عنوان سنگ بناي مهم نظام خلع سلاح بين المللي داريم نبايد از هيچ تلاشي فروگذار باشيم.» ميشاييل روت، معاون وزير امور خارجه آلمان هم ضرب الاجل ۴۵-۶۰ روزه اي را که ايران به اروپا داده تا تضمين هايي براي حفظ منافعش در توافق هسته اي به دست آورد از جمله موضوعات حائز اهميتي دانست که بايد حتماً در مذاکرات قريب الوقوع اروپا و ايران مورد گفت و گو قرار گيرد. در واکنشي ديگر از سوي مقام هاي آلماني، «اولاف شولتس»، وزير امور دارايي آلمان در واکنش به خروج واشنگتن از برجام بر اهميت حفظ اتحاد کشورهاي اروپايي در نزاع تجاري با واشنگتن و شکاف ديپلماتيک با اين کشور در خصوص حفظ برجام تاکيد کرد و از کشورهاي اروپايي خواست تا در جدال تجاري با امريکا و اختلافات با اين کشور در ارتباط با خروج از برجام، اتحاد خود را همچنان حفظ کنند. وي تصريح کرد که «نشانه خوبي است که کشورهاي اتحاديه اروپا در اختلافات اخير با واشنگتن در خصوص برجام و نزاع تجاري، اتحاد خود را حفظ کردند.» آليستر برت، معاون وزير خارجه انگليس هم که دوشنبه گذشته با سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزير خارجه ايران در بروکسل ديدار و گفت وگو کرده بود، پس از اين ديدار گفت وگوهايش را باعراقچي مفيد خواند و در صفحه توئيترش در اين باره نوشت: «انگليس معتقد است توافق هسته اي براي امنيت مشترک ما از اهميت برخوردار است و ما به تعهد خود براي حفظ برجام پايبند خواهيم بود.»
    
    لاوروف: اروپايي ها بر ادامه همکاري با ايران تاکيد دارند
    وزير خارجه روسيه نيز همزمان با ديدارهاي بروکسل در کنفرانس خبري مشترک با همتاي روسي خود در مسکو با اشاره به اينکه توافق هسته اي با خروج امريکا تحت فشار قرار گرفته و اولتيماتوم هايي درباره ضرورت توقف تجارت با ايران از جمله انتقال محصولاتي خاص به اين کشور شامل خريد نفت ايران مطرح شده است، گفت: «روسيه از گفت گو با تمامي طرف هاي باقيمانده در برجام در رابطه با اقدامات جبراني مشترک در قبال اقدامات يکجانبه امريکا عليه ايران حمايت مي کند.» بنابر گزارش خبرگزاري «اينترفکس»، لاوروف در ادامه تصريح کرده که «اروپايي ها طي تماس هايي با روسيه بر آمادگي خود براي تسليم نشدن در قبال فشارهاي امريکا و عدم توقف همکاري ها با ايران تاکيد کرده اند.» او افزود: «مسکو روابط تجاري بيشتر با ايران را از جمله اقدامات جبراني با ديگر طرف هاي باقيمانده در برجام را به گفت وگو خواهد گذاشت.» سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه نيز در موضعي ديگر گفت: «مسکو شديداً به برجام پايبند است و به تعهدات خود ذيل اين توافق عمل خواهد کرد... روسيه براي اجراي جامع برجام مادامي که تمامي طرفين آن به اين توافق پايبند باشند، آمادگي دارد. ما خواستار شفاف سازي مکانيسم اجراي برجام بدون امريکا هستيم.»
    
    ظريف: بايد از حفظ منافعمان اطمينان يابيم
    وزير امور خارجه ايران نيز روز گذشته پيش از آغاز نشست چندجانبه با وزراي خارجه سه کشور اروپايي، با مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ديدار و گفت وگو با فدريکا موگريني را سازنده توصيف کرد. ظريف پس از اين ديدار گفت: «نشست هاي کارشناسي آغاز شده و اين نشست ها با ديدار وزرا ادامه خواهد يافت و همين طور در کاري که در طول يکي دو هفته آينده به صورت مشترک در سطح سياسي و کارشناسي ادامه خواهيم داد، در زمينه روش هايي که مي شود هم منافع ايران و هم منافع ساير اعضاي باقيمانده برجام را تضمين کرد، گفت وگو خواهيم کرد.» وزير خارجه با بيان اينکه برجام داراي منافع براي همه بوده، اظهار داشت: «بايد اطمينان حاصل کنيم يک کشور با خروج غيرقانوني اش نمي تواند منفعتي را از يک قضيه ببرد و ساير اعضايي که متعهد ماندند مي توانند از منافعش بهره مند شوند.» اظهارات ظريف در حالي بود که موگريني کمي پيش از آن در سخناني در نشست انديشکده مطالعات امنيتي اتحاديه اروپا با بيان اينکه اتحاديه اروپا درخصوص ايران واکنشي متحد داشته است، گفت: «ما به همراه ديگر طرف هاي توافق هسته اي آن را حفظ خواهيم کرد.»
    
    ابراز خوش بيني امريکا از همکاري اروپا عليه ايران
    همزمان با ديدارهاي ظريف در بروکسل، وزارت امور خارجه امريکا از تماس هاي مايک پمپئو، وزير امور خارجه اين کشور با همتايانش در فرانسه، بريتانيا و آلمان براي مذاکره درباره ايران خبر داده است. بر اساس بيانيه اين وزارتخانه، پومپئو نسبت به امکان همکاري ايالات متحده با قدرت هاي اروپايي بر سر ايران ابراز خوشبيني کرده است. اميدواري امريکا از همکاري با اروپايي ها بر سر برجام در حالي است که پيشتر جان بولتون، مشاور امنيت ملي امريکا گفته بود شرکت هاي اروپايي طرف معامله با ايران مي توانند هدف تحريم هاي امريکا قرار بگيرند.
    
    ديپلماسي پايان ندارد
    
    حشمت الله فلاحت پيشه : عضو کميسيون سياست خارجي مجلس
    ديپلماسي پايان ندارد، زيرا غايت آن تنش نيست، بلکه تنش زدايي است. بنابراين ديپلماسي همواره ادامه دارد و بايد که اين گونه باشد. جرياني که امروز در امريکا و برخي کشورهاي منطقه شکل گرفته جريان افراطي است که هدفش تحميل رفتارهاي افراطي به جمهوري اسلامي ايران است تا از اين طريق ايران را به دام بکشاند.
    برجام در شرايطي که تصويب شد توافقي قابل دفاع بود، زورآزمايي توام با تنش بود که در نهايت به يک راهکار برد- برد منتهي شد. دليلي ندارد چنين توافقي در شرايط کنوني تبديل به عاملي براي تفرقه شود، زيرا با وجود صرف تلاش وافر از سوي دولت جديد امريکا ديگر کشورهاي طرف برجام خودشان را متعهد به عهدشکني امريکا نمي دانند و تلاش دارند با وجود خروج امريکا از برجام توافق هسته اي و مراودات اقتصادي و سياسي برآمده از آن را استوار نگاه دارند.
    در چنين شرايطي هوشمندانه آن است که رايزني ها براي تحقق اين هدف با ديگر طرف ها و بخصوص اتحاديه اروپا در جهت تامين منافع ملي کشور و تا جايي که ايران به عنوان کشور متعهد به پيمان دست برتر را در مذاکره و نيز نزد افکار عمومي جهان دارد، ادامه يابد. ورود به فضاي تنش در اين مقطع يعني ورود به دامي که دشمنان براي ايران تدارک ديده اند، لذا به باورم نبايد برخورد احساسي و افراطي با برجام داشته باشيم و بايد مذاکره را ادامه بدهيم.
    بر اساس همين واقعيت ها و ضرورت ها تاکنون آنچه در دولت و ديگر نهادهاي حاکميتي در اين باره مطرح شده مبتني بر وحدت بوده است. با اين حال قابل انکار نيست که معدودي از افراد و برخي جريان ها بحث پايان دوران ديپلماسي را مطرح مي کنند و بر طبل خروج واکنشي از برجام مي کوبند. اميدوارم اين افراد و جريان ها درک کنند که در چنين شرايطي اگر ما به دنبال مقصر بگرديم يا برجام را يک شکست تلقي کنيم، آن وقت همان مسير انحرافي را رفته ايم که دشمنان جمهوري اسلامي ايران طرح ريزي کرده اند؛ مسيري که از راه ايجاد تفرقه به دنبال تحميل تصميمات واکنشي و افراطي در برابر وضعيت پيش روي برجام است.
    با اين حال شکي نيست که ديپلماسي بايد ادامه پيدا کند،چون افراطي گرايي مدت دار است و تاريخ حاکميتش دير يا زود پايان مي يابد. تا آن زمان ما نبايد وارد حوزه چالشي شويم زيرا با پايان حاکميت افراط گرايان بر دولت ها براي خارج شدن از وضعيت تنش آلود بايد متحمل هزينه هاي مضاعف شويم و راهي را که تا اين لحظه بخش قابل توجهي از آن را طي کرده ايم از نقطه اي پيش از نقطه عزيمت آغاز کنيم.
    
    
    موگريني: برجام را حفظ مي کنيم / رايزني هاي هسته اي يک بار ديگر به اوج خود رسيد
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نامه آموزش عالي
متن مطالب شماره 45، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است