|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: طول درمان بنگاه هاي مشكل دار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


طول درمان بنگاه هاي مشكل دار
همزمان با رونمايي از كلينيك كسب و كار صنايع كوچك مشخص مي شود    
    دنياي اقتصاد : پرونده درمان تک نسخه اي براي صنايع مشکل دار بسته شد. کلينيک کسب و کار صنايع کوچک در حالي رونمايي شد که بنگاه هاي توليدي همواره خود درماني را به جاي درمان ريشه اي مشکلات ترجيح مي دهند؛ به طوري که طي سال هاي اخير واحدهاي صنعتي از کمبود نقدينگي به عنوان مشکل اصلي اين بخش ياد کردند؛ مشکلي که براي عبور از آن در اين سال ها طرح هاي مختلفي براي تزريق نقدينگي به بخش توليد از سوي دولت تدوين شد، اما اجرايي کردن اين طرح ها نيز نتوانست رفع مشکلات بخش توليد را به همراه داشته باشد.
    حال متوليان بخش صنعت اميدوارند با راه اندازي کلينيک کسب و کار صنايع کوچک و ريشه يابي مشکلات بنگاه هاي صنعتي و کمبودهاي صنايع امکان عبور از چالش ها و مشکلات واحدهاي صنعتي به صورت دقيق به وجود آيد و نقدينگي به عنوان تنها مشکل بخش توليد در نظر گرفته نشود. در اين خصوص نيز چندي پيش مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي از استخدام ۱۰۰۰ مشاور براي کمک به حل مشکل توليد خبر داد و اعلام کرده بود که بخشي از مشکلات بنگاه هاي توليدي به تامين تکنولوژي روز، بهبود کيفيت و بازاريابي و... بازمي گردد و بايد در هر کدام از واحدهاي توليدي به صورت جداگانه بررسي و حل وفصل شود که لازمه آن در نظر گرفتن مشاور تخصصي براي هر بنگاه صنعتي است. با اين شرايط مي توان گفت درمان متفاوت مشکلات بنگاه هاي توليدي به جاي صدور نسخه اي واحد در سال جاري در دستور کار متوليان بخش صنعت قرار گرفته تا به اين طريق مشکلات واحدهاي توليدي به صورت تک تک و مجزا بررسي شود. بر اساس اين طرح کارشناسان کلينيک هاي صنعتي، عارضه ها و کمبودهاي صنايع را شناسايي مي کنند تا براي رفع آنها اقدام شود. اين کلينيک هاي تخصصي با محوريت سازمان صنايع کوچک در نقاط مختلف کشور مستقر خواهند شد و ستاد مرکزي خواهند داشت و مشکلات صنايع را در بخش هاي مختلف از جمله بانک ها و وزارتخانه ها پيگيري مي کنند.
    
    گام به گام با اجراي طرح
    در اين خصوص فرشاد مقيمي معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به اينکه بنگاه هاي توليدي همواره از کمبود منابع مالي به عنوان چالش ياد مي کنند و ساير مشکلات در اين ميان ناديده گرفته مي شود عنوان کرد: طي سال هاي اخير در ارزيابي واحدهاي توليدي تنها از کمبود نقدينگي بنگاه هاي توليدي به عنوان چالش ياد شده اين در حالي است که بنگاه هاي توليدي با چالش هاي ديگري از جمله نوسازي، بهسازي، مديريتي، ماشين آلات، به ظرفيت رساندن و... نيز مواجه بوده اند؛ مشکلاتي که چندان مورد توجه قرار نگرفته است. معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران با اشاره به اينکه نمي توان مشکل مالي واحدهاي توليدي را کتمان کرد، مي گويد: کمبود نقدينگي مشکل جدي است که واحدهاي توليدي با آن مواجه هستند، اما بايد اين نکته را در نظر گرفت که تزريق نقدينگي با شناسايي چالش صورت گيرد اين به معني آن است که بدانيم تسهيلات پرداختي در چه بخشي صرف مي شود از سوي ديگر به تسهيلات اعطايي به بنگاه هاي توليدي جهت داده شود، تا مشکل واحدهاي توليدي برطرف شود. به گفته مقيمي، قرار شد تا رسيدگي به صورت دائمي باشد و واحدهاي توليدي به صورت مستمر از سوي مشاوران مورد ارزيابي قرار گيرند. معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران با اشاره به اينکه با اجراي اين طرح سعي بر اين است که از صدور يک نسخه درماني براي تمام صنايع جلوگيري شود افزود: با اجراي اين طرح و ارزيابي واحدهاي توليدي با توجه به مشکلات واحدهاي صنعتي نسخه اي ويژه اي براي هر بنگاه ها صادر خواهد شد و به اين طريق از صدور نسخه اي کلي براي بنگاه ها جلوگيري خواهد شد. مقيمي همچنين با اشاره به اينکه اين روش در بيشتر کشورهاي دنيا اجرا مي شود افزود: شناسايي ريشه اي مشکلات بنگاه هاي صنعتي در بيشتر کشورها صورت مي گيرد، اما در کشور ما بنگاه هاي توليدي مشاور گريز هستند، همانند اکثر بيماران که پزشک گريز هستند که به خوددرماني مي پردازند، صنايع نيز مشاورگريز هستند و تنها به مشکل مالي به عنوان چالش نگاه مي کنند و سعي دارند تا از اين طريق مشکلات خود را برطرف کنند. معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران درخصوص اينکه گام بعدي پس از شناسايي مشکلات بنگاه ها از سوي مشاوران چيست؟ عنوان کرد: در گام بعدي در صورتي که مشکل درون بنگاهي باشد مشکل از طريق واحد توليدي برطرف مي شود، اما در صورتي که مشکل بنگاهي به تامين نقدينگي مربوط باشد بنگاه مذکور براي تامين نقدينگي به کميته استان معرفي خواهد شد.
    
    آمارگيري تا تيرماه
    معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در گردهمايي معاونان صنايع کوچک شرکت شهرک هاي صنعتي سراسر کشور با اشاره با تاکيد بر لزوم تدوين سند توسعه صنايع کوچک و متوسط گفت: اين کلينيک ها نخستين بار است که يک متولي ملي دارد و اين مدل، براي همه مراکز استان ها تشريح شده است و به زودي در همه کشور اجرا خواهد شد. صادق نجفي درخصوص زمان آغاز طرح نيز عنوان کرد: آمارگيري تا آخر تير از صنايع مختلف به پايان مي رسد و بر اساس اطلاعات به دست آمده براي عارضه يابي صنايع کوچک اقدام خواهيم کرد. نجفي ادامه داد: در قالب اين مدل راهنمايي ها و حمايت هاي لازم درخصوص استفاده از فناوري افزايش بهره وري و بازاريابي از صنايع انجام خواهد شد. وي درباره اولويت هاي سال جاري سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي نيز گفت: ما حدود ۱۷۰۰ واحد را بازسازي خواهيم کرد و حدود ۲۰۰ واحد در زمينه فناوري و شرکت هاي دانش بنيان ايجاد مي شود. از سوي ديگر براي سال جاري برنامه ريزي شده تا ۱۰ درصد صنايع کوچک تا پايان امسال صادرات گرا شوند. به گفته مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران، در حوزه تسهيلات ۱۳۰۰ ميليارد تومان براي افزايش صادرات پيش بيني شده که بخشي از آن براي صنايع استفاده خواهد شد. نجفي افزود: براي سال جاري همچنين ۵/ ۱ ميليارد دلار براي تقويت صنايع کوچک در مناطق محروم و شهرهاي زير ۱۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است. مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران معتقد است راه نجات کشورهاي مختلف جهان در توسعه صنايع کوچک است و در ايران نيز بايد اين شرايط فراهم شود. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه با تاکيد براينکه به دنبال برنامه اي به عنوان سند توسعه صنايع کوچک و متوسط کشور هستيم، خاطر نشان کرد: ۲۵درصد هزينه ها صرف حمل و نقل و پشتيباني (لجستيک) مي شود که به مديريت آن نياز است. وي افزود: ۴۰هزار واحد از شهرک هاي صنعتي سراسرکشور مستقر هستند که بايد زمينه صادرات توليدات آنها را فراهم کرد. مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران همچنين با تاکيد براينکه نبايد اجازه داد صنايع آب بر در مکان هاي فاقد منابع آبي ايجاد شود، خاطر نشان کرد: مشکل ديگر ما بهره وري کم و فقدان فعاليت هاي تحقيق و توسعه است که مرکز مطالعات مديريت صنعتي با امکانات بسيار و نيروهاي متخصص قابليت انجام اين کار را دارد. وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۶۶ شهرک و ناحيه صنعتي مصوب در کشور وجود دارد که بيش از ۸۰۰ واحد آن در حال بهره برداري است و نزديک به ۴۰ درصد صنايع کوچک و متوسط کشور در اين مناطق مستقر شده اند.
    
    استفاده از همه منابع براي کلينيک
    مديرعامل سازمان مديريت صنعتي نيز با اشاره به اينکه صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي پيشران توسعه صنعتي به شمار مي روند و اگر بخواهيم موج صنعتي در کشور ايجاد کنيم، نقطه شروع آن بازسازي، احيا و بهبود همين بخش است، گفت: براي رسيدن به رونق اقتصادي، تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي و حمايت از کالاي ايراني بايد کلينيک هاي کسب و کار را به ثمر برسانيم. ابوالفضل کياني بختياري با تاکيد بر اينکه ايجاد توازن بدون توسعه خوشه هاي صنعتي امکان پذير نيست، افزود: تلاش شده با هم افزايي و مشارکت مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در اين ارتباط مدلي را طراحي کنيم که اجرايي شدن آن نيازمند هم افزايي همه استان ها و ديگر سازمان هاي مرتبط است. به گفته کياني بختياري، براي نتيجه بخش بودن عملکرد کلينيک هاي کسب و کار صنايع کوچک، از همه منابع موجود در اختيار سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي، اشتغال روستايي معاونت توسعه روستايي رياست جمهوري، طرح اشتغال فراگير در مناطق کمتر توسعه يافته و طرح کارورزي استفاده خواهد شد.
    
    تشکيل ۱۲ کنسرسيوم صادراتي
    در ادامه اين نشست معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران نيز از تشکيل ۱۲ کنسرسيوم صادراتي در کشور خبر داد و گفت: در اين خصوص در حوزه هاي صنايع غذايي و خشکبار، محصولات پلاستيکي، سنگ، پوشاک و کفش با صادرات بيش از ۳۹۰ ميليون دلار کنسرسيوم در کشور تشکيل شده است. به گفته مقيمي، سال گذشته ۵۰۰۰ واحد صنعتي در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي حضور داشتند. معاون صنايع کوچک سازمان نيز در اين گردهمايي با اشاره به سياست ها و برنامه هاي سازمان در جهت توانمندسازي واحدهاي صنعتي کوچک گفت: واحدهاي کوچک و متوسط مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي در سال گذشته بيش از ۳/ ۲ ميليارد دلار صادرات داشتند.
    طول درمان بنگاه هاي مشکل دار / همزمان با رونمايي از کلينيک کسب و کار صنايع کوچک مشخص مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 73، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است