|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/26: تشويق اسپايك لي و اعتراض به فون تريه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3309
پنج شنبه 15 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3149 26/2/97 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


تشويق اسپايك لي و اعتراض به فون تريه
در جشنواره كن 2018 اتفاق افتاد    
    گروه هنر: اسپايک لي، کارگردان آمريکايي و لارس فون تريه، کارگردان دانمارکي، روز دوشنبه توانستند بر هياهو و گرماي هفتادويکمين جشنواره فيلم کن بيفزايند و اين دوئل نامتعارف با واکنش هاي کاملا متفاوتي همراه بود. تماشاگران کن براي بازگشت لي به رقابت براي دريافت جايزه نخل طلاي کن هشت دقيقه تمام او را تشويق کردند. او پس از چند دهه (از «تب جنگل» در 1991) بود که نخستين نمايش جهاني تازه ترين اثرش، «کوکلاکس کلان سياه پوست» (Blackkklansman) را در بخش مسابقه به تماشا مي گذاشت.
    داستان اين فيلم که پخش کننده آن شرکت فوکِس فيچرز است و آن را از 10 آگوست روانه سينماها مي کند، با اتکا به يک داستان واقعي شکل گرفته. در دهه 1970 يک کارآگاه سياه پوست به نام ران استال ورث (با بازي جان ديويد واشينگتن) در کلورادو در انجمن محلي سازمان نژادپرست کوکلاکس کلان (Ku Klux Klan) نفوذ مي کند و حتي با ديويد ديوک بدنام (با بازي تافر گريس) دوست مي شود، با اين هدف که يک حمله را از بين ببرد. به گزارش ددلاين، اسپايک لي با «کوکلاکس کلان سياه پوست» با مغتنم شمردن فرصت و در يک زمان بندي مناسب بازگشت هايي نه چندان پنهان به عصر ترامپ و ظهور مجدد نژادپرستي از نوع سفيدپوستان دارد. او در پايان فيلمش، با نمايش تصويرهاي واقعي از درگيري هايي در شارلوتزويل، ويرجينيا و... با تبعيض نژادي، يک بار ديگر اين نکته را يادآوري مي کند که چيزي واقعا فرق نکرده و حتي مي توان گفت اوضاع بدتر هم شده است.
    
    

    
    «کوکلاکس کلان سياه پوست» همچنين سرشار از طنز و لحظات بامزه نظير فيلم هايي مانند «کار درست را انجام بده» (1989) است که براي نخستين بار اسپايک لي را به کن برد. فيلم تازه اش يک پيروزي همه جانبه است و قطعا هياهوي بسياري ايجاد مي کند. کارآگاه استال ورث هنوز زنده است، اما براي شرکت در مراسم نخستين نمايش جهاني «کوکلاکس کلان سياه پوست» به جنوب فرانسه سفر نکرد، اما لي و بازيگران فيلمش شامل جان ديويد واشينگتن (پسر دنزل) که در نقش استال ورث بازي مي کند و آدام درايور در نقش همکارش در فيلم در مراسم فرش قرمز حضور داشتند.
    همچنين نخستين نمايش جهاني «خانه اي که جک ساخت» (The House That Jack Built) اثر تازه لارس فون تريه، کارگردان دانمارکي، پرهياهو شد، البته چون پاي کارگردان بدنام سينما در ميان بود، طبعا کسي هم شگفت زده نمي شود. فون تريه هفت سال پس از اخراج از جشنواره کن با «خانه اي که جک ساخت» که فيلمي درام با موضوع يک قاتل زنجيره اي است، به اين جشنواره بازگشت. فيلم تازه اش با بازي مت ديلون چنان خشن است (به ويژه خشونت عليه زنان) که برگزارکنندگان جشنواره را مجبور کرد در برنامه رسمي خود در مورد اين مسئله اطلاع رساني کنند و درواقع به تماشاگران هشدار بدهند. شدت خشونت فيلم آن قدر زياد بود که تعدادي از تماشاگران هنگام نمايش فيلم با عصبانيت سالن را ترک کردند. يک خبرنگار گفت: «ديدن فيلم فون تريه مثل اين بود که دو ساعت را در جهنم بگذراني». با وجود اعتراض ها و ترک سالن برخي از تماشاگران، آنها که در سالن ماندند، در پايان فيلم، به طور ايستاده، شش دقيقه فون تريه و عوامل فيلم او را تشويق کردند.
    رايلي کيو، برونو گانتس و اوما تورمن از ديگر بازيگران «خانه اي که جک ساخت» هستند. داستان فيلم در واشنگتن روي مي دهد و زندگي و جنايات يک قاتل زنجيره اي را در 12 سال دنبال مي کند. فون تريه به همراه بازيگران «خانه اي که جک ساخت» شامل ديلون، گانتس و سوفي گاربو ل در مراسم فرش قرمز فيلم شرکت کردند. فون تريه يکي از چهره هاي محبوب کن است و سال 2000 با «رقصنده در تاريکي» برنده نخل طلاي اين جشنواره شد. او در سال 2011 با فيلم «ملانکوليا» در بخش مسابقه کن حضور داشت، اما به خاطر اظهارات خود در نشست مطبوعاتي فيلم و ابراز همدردي با هيتلر از جشنواره اخراج شد. فون تريه در نشست مطبوعاتي «ملانکوليا» به شوخي گفت او يک نازي است و کمي با آدولف هيتلر، ديکتاتور نازي، ابراز همدردي مي کند. به دنبال اين اظهارات برگزارکنندگان جشنواره بيانيه اي در تقبيح سخنان فون تريه صادر و او را «عنصر نامطلوب» توصيف کردند. فون تريه بعدا عذرخواهي کرد و اظهارات خود را «کاملا ابلهانه» دانست. آن سال با وجود اخراج فون تريه، فيلم او همچنان در بخش مسابقه کن باقي ماند و کرستن دانست به خاطر آن برنده جايزه بهترين بازيگر زن شد. پي ير لسکور، رئيس و تي يري فرمو، مدير جشنواره کن پس از مشورت با هيئت رئيسه جشنواره که شامل ميشل هازاناويسيوس، کارگردان فيلم برنده اسکار «هنرمند» و ويکتور حديده، پخش کننده فرانسوي است، زمينه بازگشت کارگردان دانمارکي را فراهم کردند. امسال نيازي نيست کسي نگران اظهارات فون تريه باشد. فيلم او در بخش خارج از مسابقه روي پرده رفت و عموما فيلم هاي اين بخش نشست مطبوعاتي ندارند. درام رمانس «Asako I & Ii» به کارگرداني ريوسوکه هاماگوچي کارگردان و فيلم نامه نويس ژاپني ديگر فيلمي بود که در بخش مسابقه کن نمايش داده شد. در خلاصه داستان فيلم آمده است: يک روز اولين عشق زندگي آساکو ناگهان ناپديد مي شود. آساکو دو سال بعد بهترين فرد شبيه او را پيدا مي کند.
    
    تجليل از بازيگر فقيد هندي
     در مراسمي که چهارشنبه در جشنواره فيلم کن برگزار مي شود، از سري دوي، بازيگر فقيد هندي تجليل مي شود. به گزارش آسوشيتدپرس، چهارشنبه ۱۶ مي در جشنواره فيلم کن، از بازيگر فقيد و چهره مشهور باليوود که چندي پيش درگذشت، به دليل تاثيرگذاري اش در سينما تجليل مي شود. از سري دوي که نخستين سوپراستار زن سينماي هند هست، با اهداي جايزه آيکون جشنواره فيلم کن تقدير مي شود. در اين مراسم که به منظور تجليل از مشارکت زنان سراسر دنيا در صنعت سينما برگزار مي شود، از هند سري دوي جايزه آيکون را دريافت مي کند و با نمايش فيلمي از برترين لحظه هاي او در سينما ياد مي شود. باني کاپور، همسر اين بازيگر فقيد با صدور بيانيه اي از اين حرکت تشکر کرد. سري دوي به تازگي براي بازي در فيلم «مامان» جايزه بهترين بازيگر زن را از جوايز فيلم ملي هند دريافت کرد. اين بازيگر ۵۴ساله اوايل سال ۲۰۱۸ درگذشت. دليل مرگ او غرق شدن در وان هتلي در دوبي پس از حمله قلبي ذکر شد.
    
    اعتراض پابرهنه داور
     کريستن استوارت، داور جشنواره کن ۲۰۱۸ با درآوردن کفشش، پابرهنه روي فرش قرمز کن راه رفت و اين گونه به قانون نپوشيدن کفش بي پاشنه اعتراض کرد. به گزارش آسوشيتدپرس، کريستن استوارت بازيگر که امسال از اعضاي گروه داوري بخش اصلي جشنواره فيلم کن است، در اعتراض به قانون نپوشيدن کفش بي پاشنه در مقابل دوربين عکاسان کفش هاي پاشنه بلندش را درآورد و با پاي برهنه روي فرش قرمز رفت. بازيگر سرشناس با اين کار بيانيه اي سياسي عليه کن و مقررات آن صادر کرد. او در مراسم فرش قرمز فيلم اسپايک لي که با عنوان «مرد کوکلوس کلان سياه» اکران شد، کفش هايش را درآورد. يکي از مقررات جشنواره فيلم کن اين است که خانم هاي حاضر در فرش قرمز نبايد کفش بي پاشنه بپوشند. استوارت پيش تر نيز به اين قانون کن اعتراض کرده و سال ۲۰۱۶ با درآوردن کفش هايش گفته بود: اصلا نمي توانم باور کنم که من روي فرش قرمز دارم راه مي روم و کسي جلوي من را بگيرد و خيلي محترمانه بگويد شما کفش پاشنه دار نپوشيده ايد و من هم مجبور شوم به او بگويم بله دوست عزيز نپوشيده ام. اما مگر مجبورم که بپوشم؟ بازيگر «گرگ و ميش» افزود: هر وقت دلش بخواهد کفش پاشنه بلند مي پوشد و هر وقت نخواهد نمي پوشد.
    هفتادويکمين جشنواره فيلم کن 8 تا 19 مي (18 تا 29 ارديبهشت) برگزار مي شود.
    
    تشويق اسپايك لي و اعتراض به فون تريه / در جشنواره كن 2018 اتفاق افتاد
    


 روزنامه شرق، شماره 3149 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 223، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است