|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: پيامدهاي دستور جديد ترامپ براي كاهش خريد نفت ايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7069
يك شنبه 5 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


پيامدهاي دستور جديد ترامپ براي كاهش خريد نفت ايران
شمس اردكاني: در بدبينانه ترين سناريو، ايران براي حفظ سهم بازار نفت در تركيب مشتريان خود تغيير ايجاد مي كند

نويسنده: عطيه لباف


    
    صادرات نفت ايران يکي از مهم ترين منابع درآمدي کشور به شمار مي رود و امريکا با علم به اين موضوع بيشترين تمرکزش را صرف کاهش آن کرده است. از اين رو روز دوشنبه ترامپ رئيس جمهوري امريکا دستور کاهش خريد نفت از ايران را صادر کرد. تضعيف اين بخش مي تواند به اقتصاد نفتي ايران فشار وارد کند و تحريم صادرات نفت ايران و سرمايه گذاري در اين صنعت در کنار تحريم هاي بانکي مي تواند تاثير زيادي بر چرخه اقتصاد بگذارد. لذا کاغذ پاره خواندن تحريم ها چندان ادعاي درستي نيست. اما ايران اين بار توان بيشتري براي مقابله با تحريم دارد. چراکه تا اين لحظه تحريم هاي جديد فقط از سوي امريکا بوده و هنوز اروپايي ها تصميم نهايي خود را در خصوص خروج يا پايبندي به برجام اعلام نکرده اند. ايران نيز گزينه هاي بيشتري براي مقابله با تحريم ها روي ميز دارد. در اين باره علي شمس اردکاني کارشناس ارشد انرژي به «ايران» گفت: ايران مي تواند معاملات نفتي خود را با شرکت هايي که مستقل هستند و وابستگي مالي به امريکا و اسرائيل ندارند ادامه دهد. چه در بخش صادرات نفت خام و ميعانات گازي و چه در بخش جذب سرمايه خارجي.
    او ادامه داد: بازرگانان نفتي و شرکت هاي بزرگ فعال در اين حوزه اغلب در اختيار مجموعه هاي صهيونيستي هستند يا سهامداران امريکايي دارند. لذا اين شرکت ها و بازرگانان بدون آنکه اروپا از برجام خارج شود نيز مراودات خود را با ايران محدود خواهند کرد. اما شرکت هايي که از نظر مالي مستقل هستند از سياست هاي امريکا، صهيونيست ها و سعودي ها تبعيت نخواهند کرد. شمس اردکاني ادامه داد: در بدترين حالت ايران مي تواند صادرات نفت خام خود را با کمک شرکت هاي مستقل ادامه دهد. البته تا زماني که امريکا، اسرائيل و رياض عليه ايران اقدام مي کنند، کاهش صادرات نفت خام و ميعانات گازي کشور قابل پيشگيري نخواهد بود. اما ميزان کاهش صادرات نفت خام ايران قابل مديريت است.
    اما به عقيده اين کارشناس راه حل کليدي مدارا کردن با دشمنان براي حفظ منافع اقتصادي کشور است. او مي گويد در تحريم هاي امريکا، صهيونيسم و سعودي نيز نقش دارند و امريکا برده صهيونيسم است. شمس اردکاني بيشترين تاثير تحريم هاي امريکا را در وهله اول متوجه روابط بانکي و کشتيراني و بيمه ها دانست و اذعان کرد: اين موضوع صادرات نفت ايران را سخت خواهد کرد. کارشناسان پيش بيني کرده اند که تحريم هاي شامگاه 18 ارديبهشت که ترامپ با عهد شکني نسبت به برجام عليه ايران وضع کرده، حدود 100 هزار تا 500 هزار بشکه در روز از صادرات نفت خام ايران مي کاهد. اين تحريم هاي نفتي از پنجم نوامبر (۱۴ آبان) بازمي گردد و پايبندي يا خروج اروپا از برجام بر ميزان تاثير آن بر حجم صادرات نفت ايران تاثير مي گذارد. آمارها حاکي از آن است که شرکت هاي اروپايي دريافت کننده ۴۰ درصد و مشتريان سنتي 60درصد نفت ايران در ماه آوريل سال جاري بودند. علي کاردر مديرعامل شرکت ملي نفت ايران ميزان تاثير تحريم هاي امريکا بر صادرات نفت خام ايران را حدود 200 تا 300 هزار بشکه در روز مي داند و مي گويد: فکر نمي کنم با اعمال دوباره تحريم ها مشکلي در صادرات نفت ايجاد شود. مخصوصاً ايران در حوزه هايي که نفت سنتي صادر مي شود، مشکلي نخواهد داشت.
    
    جزئيات دستور ترامپ
    دونالد ترامپ رئيس جمهوري امريکا روز دوشنبه در نامه اي به سه وزير خود دستور داد تلاش ها براي کاهش خريد نفت و فرآورده هاي نفتي از ايران را آغاز کنند. تارنماي کاخ سفيد اين موضوع را اعلام کرد. اين دستور خطاب به «مايک پمپئو» وزير امور خارجه، «استيو منوچين» وزير خزانه داري و «ريک پري» وزير انرژي امريکا صادر شده است.
    در نامه ترامپ آمده است: مطابق اختياراتي که براساس قانون اساسي و قوانين ايالات متحده به من داده شده است، پس از بررسي دقيق گزارش هاي اداره اطلاعات انرژي به کنگره، از جمله گزارش ارائه شده در آوريل 2018 و ساير فاکتورهاي مرتبط، از جمله وضعيت اقتصاد جهاني، افزايش توليد نفت برخي کشورهاي خاص، سطح جهاني ظرفيت اضافي توليد نفت و در دسترس بودن ذخاير راهبردي، من اعلام مي کنم که نفت و محصولات نفتي کشورها غير از ايران به قدر کافي عرضه مي شود و اين امکان را مي دهد تا حجم خريد نفت و توليدات نفتي از ايران توسط يا از طريق موسسه هاي مالي خارجي به طرز چشمگيري کاهش يابد. اين وضعيت را از نزديک دنبال مي کنم. وزير خارجه مجاز است و همچنين به او دستور داده مي شود که اين اعلان را در دفتر ثبت فدرال منتشر کند.
    
    عربستان به دنبال سهم ايران
    مدتي است که ميزان صادرات نفت و ميعانات گازي ايران به طور ميانگين به روزانه 2.6 ميليون بشکه نفت و ميعانات گازي رسيده است. با اين حال بسياري از کشورهاي توليدکننده نفت خام اعلام کرده اند که به محض کاهش توليد نفت خام ايران حاضرند کمبود عرضه از سوي ايران را جبران کنند. يکي از کشورهايي که براي گرفتن سهم ايران در بازار دندان تيز کرده عربستان سعودي است. اين کشور به همراه متحدان عربي خود در دور قبلي تحريم هاي ايران نيز اين کار را انجام داده بود. به طوري که با کاهش يک ميليون بشکه در روز عرضه نفت خام از سوي ايران، کشورهاي عربي بيش از دو ميليون بشکه در روز نفت خام به بازار عرضه کردند و سهم ايران از توليد اوپک را کاهش دادند. الان نيز که توليد اوپک سقف مشخضي ندارد و نظام سهميه بندي اوپک چندان معين نيست، اين خطر سهم ايران را تهديد مي کند.
    
    رکورد شکني قيمت نفت خام
    با وجود آنکه مقامات ايراني بارها اعلام کرده اند که اجازه نمي دهند اين بار تغيير چشمگيري در صادرات نفت خام ايران رخ دهد و کارشناسان بازار نيز تغييرات را اندک پيش بيني کرده اند، روز گذشته در پي انتشار نامه ترامپ قيمت نفت خام به بالاترين رقم از سال 2014 تاکنون رسيد. به طوري که در زمان تنظيم اين گزارش قيمت نفت خام برنت بالاتر از 79 دلار براي هر بشکه بود؛ رقمي بي سابقه در 4 سال اخير. در اين باره الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه نيز قصد دارد در جريان ديدار با خالد الفالح، وزير انرژي عربستان در يک نشست اقتصادي در سن پترزبورگ که اواخر ماه جاري برگزار خواهد شد، در مورد خروج آمريکا از توافق هسته اي ايران گفت وگو کند.
    
    
    پيامدهاي دستور جديد ترامپ براي کاهش خريد نفت ايران / شمس اردکاني: در بدبينانه ترين سناريو، ايران براي حفظ سهم بازار نفت در ترکيب مشتريان خود تغيير ايجاد مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  جزئيات طرح تشويق و تنبيه مشتركان آب و برق / معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزير نيرو در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
عطيه لباف، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  هدفگذاري توليد 14 ميليون تن گندم / مجري طرح گندم در گفت و گو با «ايران» براي سال زراعي 98-97 اعلام كرد
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  ذخيره سازي نفت خام كشورهاي آسيايي سرعت گرفت / در آستانه اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  گريد انرژي قرباني گراني لوازم خانگي / «ايران» رابطه قيمت و ميزان مصرف برق را بررسي مي كند
عطيه لباف، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رقابت غول ها بر سر بازار نفت ايران / «ايران» در گفت و گو با عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين المللي انرژي بررسي كرد
عطيه لباف، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ميكروبيولوژي دامپزشكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1402)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است