|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: گزارش اختصاصي روزنامه« اعتماد » از هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن: حضور پررنگ ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


گزارش اختصاصي روزنامه« اعتماد » از هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن: حضور پررنگ ايران


نويسنده: بهمن عبداللهي/ كن فرانسه


    
     داستان هايي از جشنواره كن ٢٠١٨
    
    گرچه امسال سينماي ايران به طور رسمي فيلمي را به جشنواره كن ارسال نكرد، اما تقدير چنين رقم زده كه يكي از پررنگ ترين حضورهاي سينماگران ايراني را امسال تجربه كنيم. نمايش چهار فيلم از سينماگران ايراني و البته به همراه دو فيلم كوتاه، از نشانه هاي اين طالع سعد است.
    
    

    
    داستان اول: حضور
    امسال فيلم «همه مي دانند» آخرين ساخته اصغر فرهادي كه محصول اسپانيا و در اين كشور ساخته شده است، اولين اكران خود را در كن تجربه كرد. اين اثر به عنوان افتتاحيه هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن به نمايش درآمد كه اتفاق مهمي محسوب مي شود. رسم نانوشته اين جشنواره افتتاح با يك فيلم انگليسي يا فرانسوي است كه امسال با افتتاح اين فيلم اين رسم شكسته شد. البته سال ٢٠٠٤ هم فيلم «تربيت بد» به كارگرداني پدرو آلمودار فيلم افتتاحيه اين جشنواره بود.
    «همه مي دانند» در بخش رقابتي جشنواره كن براي كسب نخل طلاي بهترين فيلم با ساير فيلم هاي شركت كننده در جشنواره رقابت مي كند. به غيراز فيلم «همه مي دانند»، «سه رخ» در بخش مسابقه حضور دارد كه آخرين ساخته جعفر پناهي است. از طرف ديگر فيلم «مرز» ساخته علي عباسي در بخش نوعي نگاه حضور دارد كه اثرش محصول سوئد و دانمارك است.
    فيلم «فارنهايت ٤٥١» ساخت رامين بحراني كارگردان ايراني مقيم امريكاست كه با همكاري امير نادري نوشته شده و در بخش غيررقابتي به نمايش درآمد.
    جدا از اينها يك بازيگر ايراني داريم كه در ايران فعاليت نمي كند اما در سينماي بين المللي حضوري فعال دارد و او گلشيفته فراهاني است كه در فيلم «دختران آفتاب» به كارگرداني اوا هيوسون، كارگردان فرانسوي بازي دارد. جداي از اينها، از دو كارگردان جوان ايراني مي توانيم نام ببريم كه با دو فيلم كوتاه شركت دارند. فيلم «مثل بچه آدم» ساخته آرين وزير دفتري در بخش سينه فونداسيون و «تاريكي» به كارگرداني سعيد جعفريان و تهيه كنندگي رامبد جوان در بخش مسابقه فيلم كوتاه جشنواره كن ۲۰۱۸ شركت دارند.
    بااينكه فيلم «فارنهايت ٤٥١» در بخش مسابقه نيست و يك نوبت نمايش داده شده، اما استقبال نسبتا خوبي از آن صورت گرفت به طوري كه تماشاگران بعد از ديدن فيلم، رامين بحراني و امير نادري را به طور ايستاده تشويق كردند. اين فيلم محصول امريكا و اقتباس جديدي از رمان مشهور ري بردبري است. پيش ازاين فرانسوا تروفو از اين رمان فيلم ساخته بود كه با تحسين مخاطبان روبه رو شده بود. امير نادري، كارگردان ايراني كه سال هاست مقيم امريكا است، در اين فيلم به عنوان همكار فيلمنامه و تدوين حضورداشته است. مايكل شنون، مايكل بي جردن، سوفيا بوتلا، مارتين دانوان، كاير دالوا، جين موفات و گريس بيت كرانگ در اين فيلم بازي كرده اند.
    
    

    
    داستان دوم، اصغر فرهادي
    اصغر فرهادي رفته رفته دارد جاي سينماگر بزرگي همچون عباس كيارستمي را در سينماي جهان براي ما ايرانيان پر مي كند. درواقع اسم فرهادي بعد از استاد كيارستمي يادآور سينماگران ايراني است. فرهادي در سال ٢٠١٢ و ٢٠١٦ كه اسكار گرفت عملا به جهان معرفي شد. اين امر به اصغر فرهادي كمك كرد كه بتواند فيلم «گذشته» را با فرانسوي ها توليد كند و فيلم «همه مي دانند» را با اسپانيايي ها. در اين فيلم «خاوير باردم»، «پنه لوپه كروز» و «ريكاردو دارين» بازي دارند كه هرسه از بازيگران مشهور سينماي اسپانيا و سينماي هاليوود هستند. فيلم به زبان اسپانيايي ساخته شده و در كشور اسپانيا داستان خود را روايت مي كند.
    البته در جشنواره كن با زيرنويس فرانسه و انگليسي نمايش داده شد. پخش فيلم از همان ابتدا موردتوجه پخش كنندگان بين المللي قرار گرفت و ازجمله «نت فليكس» كه ١٢٠ ميليون مخاطب آنلاين در دنيا دارد به دنبال خريد اين فيلم است: اما تا پايان جشنواره كن نمي توان دقيقا گفت هر فيلمي چه خريدار و چه پخش كننده هايي پيدا خواهد كرد. در مورد اصغر فرهادي نظرات مثبت و منفي زياد است. در نظرسنجي نشريه اسكرين از منتقدان «همه مي دانند» درنهايت توانسته ١،٨ مجموع ستاره ها را دريافت كند كه وضعيتي متوسط ارزيابي مي شود. اين نظرسنجي نشان مي دهد فيلم «سه رخ» جعفر پناهي با ٢.٦ بيشتر موردتوجه قرارگرفته است.
    هرچند پيش بيني براي جايزه فرهادي يا پناهي زود است، اما دور از انتظار نيست كه اين دو سينماگر به جوايزي دست پيدا كنند.
    
    

    
    داستان سوم: جعفر پناهي
    جعفر پناهي از خرداد ۱۳۸۹ از فيلمسازي منع شده، اما با اين تفاسير فعاليت خودش را متوقف نكرده است. با سختي ها و مرارت هايي كه دارد فيلم هاي خودش را مي سازد و به جشنواره هاي خارجي هم مي فرستد. آخرين جايزه اي كه پناهي گرفت مربوط به فيلم «تاكسي» بود كه در بخش رقابتي شصت و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم برلين به نمايش درآمد و خرس طلا گرفت: اما فيلم جديد او يعني «سه رخ» با بازي جعفر پناهي، بهناز جعفري و بازيگران تازه كار ساخته شده است. اين فيلم در كن بسيار موردتوجه قرار گرفت و در بروشورها و مجلاتي كه در طول جشنواره منتشر مي شود به كرات مي توان عكس جعفر پناهي را ديد.
    يكي از حاشيه هاي جالب جشنواره كن اين است كه در بلوار مقابل كاخ جشنواره آدم هايي هستند كه پلاكارد دست گرفته اند و درخواست بليت رايگان يا بليت اهدايي مي كنند. تعداد زيادي از اين افراد را ديدم كه در جست وجوي دعوت نامه يا بليت فيلم «سه رخ» جعفر پناهي بودند. يكي از اين افراد پيرمردي بود كه مي گفت سينماي ايران را دوست دارد و فيلم هاي پناهي را دنبال مي كند.
    جعفر پناهي در جشنواره حضور نداشت و صندلي رديف اول سالن گرند لومير كه نامش نوشته شده بود خالي ماند: اما عوامل فيلمش همچون بهناز جعفري، مستانه مهاجر، امين جعفري و چند نفر ديگر از فرش قرمز عبور كردند. در اين مراسم موسيقي قسمتي از فيلم كه برگرفته از ترانه نوستالژي «ساري گلين» با ساز دودوك پخش شد. زماني كه اسم جعفر پناهي از تريبون ها اعلام شد همه حاضران دست زدند و هنگام نمايش اسمش بر تيتراژ به ابراز احساسات پرداختند.
    با توجه به اينكه جعفر پناهي دستيار عباس كيارستمي در سينما بوده: در اين فيلم نماهايي گرفته است كه يادآور سينماي كيارستمي و اداي دين به آثار اين فيلمساز فقيد است.
    اگرچه نمي توان تا پايان جشنواره پيش بيني دقيقي از جوايز داشت، اما به نظر مي رسد كه او هم يكي از شانس هاي اين دوره از جشنواره كن است.
    
    

    
    داستان چهارم، ايرانيان حاضر در جشنواره كن
    جداي از عوامل سازنده ايراني برخي از فيلم ها كه در جشنواره حضور دارند، تعدادي از ايرانيان علاقه مند به به سينما از سراسر دنيا به اين جشنواره آمده اند. اين حضور شامل رسانه هاي فارسي زبان هم مي شود كه گزارش هايي از جشنواره كن تهيه مي كنند: اما معدود خبرنگاران داخلي با هزينه شخصي به جشنواره آمده اند. از طرف ديگر نهادهاي دولتي مانند فارابي، مركز گسترش سينماي تجربي، سينماي هنر و تجربه و پخش شركت سوره كه وابسته به حوزه هنري است در بازار شركت دارد، همچنين شركت هاي خصوصي مثل شركت هاي نسرين ميرشب يا آيات مديا كه سه فيلم «سوءتفاهم»، «تنگه ابوقريب» و «به وقت شام» را در اينجا عرضه كرده است. غلامرضا موسوي هم از تهيه كنندگان سينماي ايران هم حضور دارد و به ديدن فيلم ها مي رود. سيف الله صمديان هم پاي ثابت هر دوره از جشنواره كن است كه به ثبت لحظات مشغول است و البته فاطمه معتمدآريا هم طبق روال سال هاي گذشته در كن حضور دارد و بيشتر مشغول تماشاي فيلم هاست.
    
    

    
    داستان پنجم، خبرنگاران
    برخلاف جشنواره هاي داخلي ما در ايران كه به خبرنگاران سرويس هاي ويژه اختصاص داده مي شود، در جشنواره كن هيچ امتياز ويژه اي به اين قشر تعلق نمي گيرد، مگر اينترنت رايگان و صندوقي كه اطلاعات جشنواره و فيلم ها در آن گذاشته مي شود. البته ديدن فيلم ها براي خبرنگاران رايگان است و در اتاق خبرنگاران قهوه، آب و گاهي هم آب ميوه رايگان است. يعني برخلاف جشنواره هاي ايراني هتل، پذيرايي ناهار و شام، بليت هواپيما با هزينه خود رسانه ها يا خبرنگاران تامين مي شود. بااين وجود از ٥٠ هزارنفري كه به عنوان مهمان و شركت كننده در جشنواره حضور دارند ٤٥٠٠ خبرنگار، عكاس، منتقد، مجري و غيره در اين رويداد سينمايي ثبت نام كرده اند. اين موارد از اين منظر قابل توجه است كه جشنواره اي كه اعتبار داشته باشد اهالي رسانه حاضر به هزينه كردن هستند تا در آن حضور پيدا كنند. اين امر متاسفانه برخلاف جشنواره هاي ما است كه به خبرنگاران سرويس هاي ويژه اي داده مي شود، اما خبرنگاران خارجي تمايلي براي شركت در جشنواره هاي ما ندارند! اين موضوع گواه اين است كه بايد در شيوه هاي اجراي برگزاري و انتخاب فيلم ها به ويژه جشنواره جهاني فيلم فجر بيشتر كار شود تا رسانه ها براي شركت در جشنواره علاقه مند شوند تا از اين مسير جشنواره به دنيا معرفي شود.
    
    

    
    داستان ششم، بازار
    بازار كن فرانسه را بايد بازار معتبري دانست. اين اعتبار وابسته به جشنواره اي كه از جشنواره هاي برلين و ونيز بالاتر بوده و بخش ديگر اين اعتبار را بايد به حضور همه شركت ها و پخش كننده ها دانست كه از همه جاي دنيا در اين بازار غرفه دارند. به عبارت ديگر همه شركت هاي ريزودرشت هزينه هايي براي اجاره غرفه ها پرداخت مي كنند تا بتوانند در اين بازار شركت داشته باشند. حتي كشتي هايي با هزينه هاي هنگفت اجاره كرده اند و كارهاي اداري خود را روي اين شناورها انجام مي دهند. فيلمي كه در جشنواره كن شركت كند حتي اگر جايزه اي نگيرد به خوبي مي تواند پخش كننده خوب پيداكرده و از اين طريق كسب درآمد كند. به همين دليل براي سازندگان فيلم ها حضور در كن خيلي مهم و البته موثر است.
    نكته ديگر كه بايد در مورد جشنواره كن تاييد كرد، اينكه اساسا فيلم هايي كه به جشنواره كن راه پيدا مي كنند با دقت و وسواس انتخاب شده اند. درواقع فيلم هاي زيادي به جشنواره معرفي مي شوند اما درنهايت حدود ٢٠ فيلم براي بخش مسابقه، ٣٠ فيلم هم براي بخش هاي ديگر پذيرفته مي شوند كه براي اولين بار به نمايش درمي آيند. به همين دليل است كه فيلمي كه در جشنواره كن پذيرفته مي شود حتي اگر جايزه اي هم نبرد، معياري براي ارزشمندي فيلم است و به همين دليل است كه پخش كننده ها به دنبال خريد اين فيلم ها هستند: به همين دليل است كه حضور فيلم هاي ايراني گواهي بر درجه اعتبار كافي سينماي ايران محسوب مي شود.
    
    

    
    داستان آخر: اجرا
    يكي از مهم ترين ويژگي هايي هر جشنواره اي كه به اعتبار آن كمك مي كند، شيوه هاي اجرايي آن است. سه محور اصلي براي برگزاري حرفه اي يك جشنواره وجود دارد: اول كيفيت فيلم هاست كه نحوه انتخاب آن است كه قبلا گفته شد، دوم ميزان جايزه نقدي برندگان كه از اندازه اي مشخص بايد بالاتر باشد تا آن جشنواره «آ» محسوب شود و درنهايت شيوه اجرايي جشنواره است. جشنواره كن كه از دهه چهل برگزار مي شود و امسال هم هفتاد و يكمين دوره آن است همچنان با نظم و ترتيب خاصي برگزار مي شود. بر اساس تشريفات كن، زماني كه فيلمي در بخش مسابقه شركت مي كند و قرار است اكران شود، ستاره ها از روي فرش قرمز عبور مي كنند. طبق برنامه ستاره ها با ليموزين از كاخ مقابل جشنواره به جلوي فرش قرمز آورده مي شوند كه عوامل فيلم بايد با لباس رسمي از روي فرش قرمز عبور كنند. عبور عوامل فيلم همراه با ثبت تصاوير عكاسان است كه در لحظه براي تمام دنيا مخابره مي شود و از دوربين ها تصاوير به صورت زنده در تلويزيون بزرگ محوطه پخش مي شود تا هزاران نفري كه پشت نرده ها قرار دارند و با كمك نگهبانان و پليس ها كنار فرش قرمز قرار ايستاده اند بتوانند ستاره ها را تماشا كنند. ديدن افرادي كه دنبال بليت مجاني مي گردند تا به تماشاي فيلم بنشينند يا افرادي كه لباس هاي عجيب وغريب پوشيده اند تا توجه عكاسان و رسانه ها را به خودشان جلب كنند يا افرادي كه خودشان را شبيه هنرپيشه هاي مشهور درمي آوردند تا توجه كارگردان و تهيه كنندگان را براي كار در سينما جلب كنند از تصاوير آشناي كاخ جشنواره است. از طرف ديگر با توجه به تهديدهاي امنيتي كه مدتي است اروپايي ها درگير آنند نيروهاي محافظت با آرامش كامل و لباس متحدالشكل كار خودشان را انجام مي دهند. جاي تعجبي ندارد كه افراد همه موبايل به دست در حال عكس گرفتن هستند تا به سرعت اين عكس ها را در فضاي مجازي و فضاي شخصي خودشان منتشر كنند. اين موارد ذكر شد تا به اين نتيجه برسيم كه باوجوداين همه علاقه مند و شركت كننده هاي با سلايق و خاستگاه هاي متفاوت در كن، هيچ گونه بي نظمي را در كن شاهد نيستيم. فيلم ها به موقع پخش مي شوند هركسي وظيفه خودش را به درستي انجام مي دهد. به همين دلايل است كه جشنواره كن داراي اعتباري ويژه مي شود. جشنواره فيلم كن همواره از سال هاي دور تا همين اواخر براي ايرانيان خاطرات خوبي به جا گذشته و بايد اميدوار بود كه امسال هم اين خاطرات شيرين بار ديگر رقم بخورد. يكي از آن خاطرات خوش دريافت نخل طلاي كن توسط استاد عباس كيارستمي است كه در دوره پنجاهم براي فيلم «طعم گيلاس» رخ داد. اميدواريم امسال هم جوايز خوبي به دست سينماگران ايراني برسد.
    گزارش اختصاصي روزنامه« اعتماد » از هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن: حضور پررنگ ايران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نماد گلستان
متن مطالب شماره 43، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است