|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: IMF تشريح كرد: فوريت هاي عصر جديد تجارت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


IMF تشريح كرد: فوريت هاي عصر جديد تجارت


نويسنده: نيما صبوري


    
    دنياي اقتصاد : روز دوشنبه کريستين لاگارد، رئيس «صندوق بين المللي پول»، در سخنراني خود در پرتلند آمريکا وضعيت آينده تجارت را تشريح کرد. در اين سخنراني او تجارت جهان را به مانند پل هايي دانست که وضعيت هاي متفاوتي دارند - جديد و قديمي، يا مستحکم و شکننده - اما با وجود اين تفاوت ها همچنان کار خود را درست انجام مي دهند و ارتباط ميان جوامع و کسب وکارها را حفظ مي کنند. داستان اين پل ها در بسياري از جوانب توصيفي از تجارت جهاني است.
    طي يک نسل گذشته، ايجاد پل اقتصادي ميان کشورها کمک کرده است تا سهمي از جمعيت جهان که در فقر شديد به سر مي برند به نصف کاهش يابد. اين امر موجب کاهش هزينه هاي زندگي و ايجاد صدها ميليون شغل جديد با دستمزدهاي بالا شده است. امروزه در آمريکا به تنهايي از هر ۵ شغل يک مورد به واسطه تجارت بين المللي کالا و خدمات حمايت مي شود. در واقع مي توان گفت تجارت فوق العاده زيبا است، اما با چالش هايي نيز روبه رو است.
    ما مي دانيم تجارت براي همه کارآيي لازم را ندارد و برخي بخش هاي نظام تجارت چندجانبه به نفس نفس افتاده است. در حقيقت تنش هاي تجاري که اين روزها وجود دارد تحت تاثير همين چالش هاي اساسي است. در اين رابطه رسيدگي به اين موضوعات يکي از کليدي ترين چالش هاي زمان ما است. شرکت هاي بزرگي نظير «اينتل» و «نايک » و همچنين هزاران کسب وکار کوچک را در نظر بگيريد که به لطف تجارت الکترونيک و ساير شکل هاي ديجيتال در بازارهاي جهاني رشد و رونق را تجربه کرده اند. سلامت اقتصاد جهان به سلامت جريان تجارت بستگي دارد. به تازگي بهبود تجارت موجب تقويت رشد اقتصادي جهان شده است. با اين حال افزايش حمايت گرايي مي تواند اين روند روبه بهبود را به خطر بيندازد. زماني که پل هاي اقتصادي صدمه ببينند و تجارت جهاني با اخلال روبه رو شود شاهد عواقب ناگواري خواهيم بود. در اين راستا کليدي ترين بخش توصيه ما «تسهيل گسترش و رشد متوازن تجارت بين المللي» است. به همين دليل است که «صندوق بين المللي پول» تلاش مي کند همکاري و گفت وگوهاي بين المللي تقويت شود.
    
    عصر جديد تجارت
    جامعه جهاني در حال وارد شدن به دوران جديدي از تجارت است، دوراني که در آن جريان اطلاعات مهم تر از تجارت فيزيکي شده است. بين سال هاي ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۸، تجارت بين المللي کالا و خدمات رشدي بيش از دو برابر رشد اقتصادي جهان را تجربه کرد. گرچه در سال هاي اخير رشد اين مدل سنتي از تجارت به ندرت از رشد اقتصادي پيشي گرفته است. در اين دوران همچنين جريان هاي ديجيتال رونق چشمگير يافته است. براساس آمارهاي شرکت تکنولوژيکي «سيسکو»، ميزان پهناي باند استفاده شده ميان کشورها بين سال هاي ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ بيش از ۹۰ برابر شده است، مقداري که انتظار مي رود تا سال ۲۰۲۳، سيزده برابر ديگر رشد کند. اين رشد قابل توجه تنها محدود به تماشاي آنلاين ويدئو، تماس هاي اسکايپ و پست هاي شبکه هاي اجتماعي نمي شود. در واقع اين روند نقش «داده ها» در تقويت ساير جريان ها، به خصوص تقويت قابليت تجارت «خدمات» را نمايان مي کند. اين امر همچنين موجب بهبود کارآيي مي شود. براساس برآوردهاي موسسه «مک کنزي» شرکت ها مي توانند ضرر ناشي از حمل ونقل کالاهاي خود را با نصب سنسورهاي قابل رديابي به مرسولات تا يک سوم کاهش دهند. بنابراين در بسياري از جوانب، آينده تجارت همان آينده «داده ها» است. به گفته کريستين لاگارد اين امر فرصتي بزرگ براي سياست گذاران است تا با ايجاد پل هاي اقتصادي نوين، «نظام تجارت جهاني بهتري» ايجاد کنند. در اين باره دو پرسش مطرح است: «کليدي ترين سنگ بناي تجارت بهتر چيست؟» و «چطور مي توان نظام تجارت چندجانبه را بهبود بخشيد؟»
    
    کليدي ترين سنگ بناهاي تجارت بهتر
    الف) تجارت بيشتر خدمات: يکي از اصلي ترين قدم هاي رسيدن به نظام تجاري بهتر، گسترش تجارت «خدمات» جهاني است. خبر خوب در اين باره رشد به نسبت سريع تجارت در سال هاي اخير است. درحال حاضر تجارت سهمي ۲۰ درصدي از صادرات جهان دارد. برخي برآوردها بيانگر آن است که نيمي از تجارت خدمات جهان متاثر از تکنولوژي ديجيتال است، آن هم باوجود ديوارهاي تعرفه اي بلند. به عقيده صندوق با کاهش اين مرزهاي تجاري و افزايش ديجيتالي شدن، خدمات مي تواند به اصلي ترين موتور محرک تجارت جهاني تبديل شود.
    ب) بهره وري بالاتر: يکي ديگر از سنگ بناهاي نظام تجاري بهتر، «بهره وري بالاتر» است. ما مي دانيم با افزايش قابليت تجارت خدمات، ديجيتالي شدن مي تواند موجب تقويت بهره وري و استانداردهاي زندگي شود. در واقع تکنولوژي ديجيتالي خيز بهره وري بخش توليد را به همراه دارد. به عنوان مثال، روند رو به رشد «ماشيني شدن» اين امکان را براي شرکت ها فراهم ساخته تا برخي از عمليات هاي خود را به داخل کشور خود منتقل سازند. از طرفي «ديجيتالي شدن» رقابت را در تجارت جهاني تشديد خواهد کرد، امري که شرکت ها را مجبور به سرمايه گذاري بيشتر در تکنولوژي هاي جديد و مدل هاي کسب وکار کارآتر مي کند.
    ج) فراگيري بيشتر: سومين جزء نظام تجاري بهتر، «فراگيري و شموليت» بيشتر است. بخش توليدي آمريکا را در نظر بگيريد. سهم اين بخش از توليد ناخالص داخلي آمريکا از دهه ۱۹۴۰ ميلادي تقريبا ثابت باقي مانده است (با خارج کردن تورم). سهم اشتغال اين بخش اما کاهش چشمگيري را تجربه کرده است، امري که دليل اصلي آن تغييرات تکنولوژيکي و تا حدودي نيز متاثر از رقابت جهاني با رقبايي همچون چين است. البته انقلاب ديجيتالي در تجارت چالش هاي مختص به خود را به همراه دارد (فشار بيشتر بر کارگراني که مهارت هاي کمتري براي رقابت دارند). در اين شرايط پرسشي که مطرح مي شود اين است که وظيفه دولت ها چيست؟ به ادعاي رئيس «صندوق بين المللي پول» دولت ها مي توانند حمايت بهتري از کساني که بيشترين تاثير را از تکنولوژي و تجارت مي پذيرند داشته باشند. درحال حاضر بسياري از کشورها انواع مختلفي از بيمه هاي بيکاري را به نيرو هاي کار خود پيشنهاد مي کنند. به عنوان مثال در ايالات متحده، طرحي براي کمک درآمدي موقت به افرادي که به دنبال ارتقاي مهارت هاي خود هستند در دستور کار قرار گرفته است. از طرفي بسياري از کشورها مي توانند برنامه هاي آموزش کارکنان خود را بهبود بخشند. براي نمونه، تجارب کشورهاي کانادا و سوئد نشان مي دهد آموزش در حين کار بسيار کارآتر از آموزش در کلاس هاي درس است. به گزارش صندوق، تجديدنظر در نظام آموزشي از ديگر وظايف دولت ها در عصر ديجيتالي است.
    
    بهبود نظام تجارت چندجانبه
    طي ۷۰ سال گذشته، کشورهاي جهان با همکاري يکديگر نظامي از قوانين و مسووليت هاي مشترک ايجاد کرده اند که جهان ما را متحول ساخته است. در سه دهه اخير به تنهايي اين نظام چندجانبه موجب خروج صدها ميليون نفر از فقر شده است، درحاليکه درآمد و استانداردهاي زندگي را در تمامي کشورها افزايش داده است. امروزه دولت ها فرصت آن را دارند تا اين نظام را در دوران جديد تجارت اصلاح کنند. در زمان تعمير پل هاي اقتصادي بايد ابتدايي ترين اصول مهندسي رعايت شوند. در اين باره خودداري از حمايت گرايي هاي تجاري، حذف اقدامات تجاري ناعادلانه، تجارت در قالب قوانين تجاري (به خصوص قوانين «سازمان تجارت جهاني») و استقبال از ايده هاي جديد از جمله اصلي ترين اصول در تجارت هستند. با اين حال امروزه کشورها درگير موضوعاتي هستند که در قالب قوانين «سازمان تجارت جهاني» نمي گنجد، موضوعاتي از قبيل يارانه هاي دولتي، محدوديت بر جريان داده ها و حمايت گرايي در مالکيت معنوي. در اين باره به منظور رسيدگي به اين موضوعات کشورها مي توانند از توافق هاي تجاري «چندجانبه» بهره برند. در اين توافقات بايد تسهيل جريان هاي داده اي، حفاظت حريم داده اي، ارتقاي امنيت سايبري و نگراني هاي نيروي کار و محيط زيستي مورد توجه قرار گيرند.
    IMF تشريح کرد: فوريت هاي عصر جديد تجارت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  آنكتاد گزارش كرد: ارزيابي تلفات جنگ تجاري
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/4/97
مشاهده متن    
  «بلومبرگ» معرفي كرد: بازندگان تجاري تحريم ها
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 5/3/97
مشاهده متن    
  ۳ ميلياردر عامل خروج از «برجام» / «لوبلاگ» شواهد جديدي از پشت پرده تصميم ترامپ فاش كرد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  ۲۹ اقتصاد ثروتمند دنيا / در گزارش هاي ۶ ماهه صندوق بين المللي پول اعلام شد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  آمريكايي ها در صدر / مشهورترين مديران عامل جهان در ۲۰۱۸ معرفي شدند
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 104، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است