|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: سفير ايران در سرزمين تزارها
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4340
پنج شنبه 22 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 8 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


موسيقي 
سفير ايران در سرزمين تزارها
شهرداد روحاني در گفت و گو با «اعتماد» از حضور اركستر سمفونيك تهران در جام جهاني مي گويد

نويسنده: نيوشا مزيدآبادي


    
    اگرچه اركستر سمفونيك تهران با پيشينه ٨٥ ساله اش از قديمي ترين اركسترهاي خاورميانه به شمار مي رود اما اين سبقه طولاني دليلي بر حضور مستدام و پيوسته آن بر بدنه هنري ايران نيست. از سال ١٣١٢ كه غلامحسين مين باشيان اركستر بلديه را راه اندازي كرد، در برهه هاي زماني مختلف و به فراخور فراز و نشيب هاي سياسي- اجتماعي، اين اركستر هم پستي و بلندي هاي فراواني را تحمل كرد. از تعطيلي در سال هاي ١٣٢٤-١٣٢٠ (به واسطه تبعات جنگ جهاني دوم و بركنار شدن مين باشيان) گرفته تا وقفه اي كه در سال ١٣٢٩ به دليل مهاجرت پرويز محمود، رهبر اين اركستر به وجود آمد. هر چند تا اوايل دهه ٥٠ با كمك هاي دولتي و بودجه مستقل، اركستر سمفونيك توانست كج دار و مريز به كار خود ادامه دهد اما با وقوع انقلاب ٥٧ و پس از آن جنگ بين ايران و عراق، اين اركستر باز هم دچار نابساماني شد. چنان كه سرانجام با انصراف حشمت سنجري از رهبري اركستر در سال ١٣٦٨ اين اركستر تعطيل شد. پس از سنجري رهبران مختلفي (مثل فرهاد مشكات، فريدون ناصري، نادر مشايخي، ايرج صهبايي و علي رهبري و غيره) زمام امور را به دست گرفتند اما گاه و بي گاه به دليل نبود بودجه مشخص و كم اهميت پنداشتن موسيقي (بالاخص موسيقي كلاسيك) سايه بي ثباتي و تشويش بر سر اركستر و نوازندگانش پهن بود. حالا اگرچه سال ها از آن دوران مبهم و پراغتشاش، آخرين تغيير و تحولات اركستر، غضب علي رهبري و عزيمتش از ايران مي گذرد اما شهرداد روحاني بيش از دو سال است كه چوب رهبري اركستر را به دست گرفته و با برنامه ريزي مدون تلاش كرده تا نوازندگان جوان آن را براي حضور در عرصه هاي جهاني آماده كند.
    اركستر سمفونيك تهران قرار است ٢٨ ارديبهشت ماه در تالار وحدت روي صحنه رود اما اين گفت وگو نه فقط درباره اين اجرا بلكه درباره حضور آن در بازي هاي جام جهاني ٢٠١٨ روسيه است. شهرداد روحاني براي اين اجراها دو قطعه سازي نوشته كه قرار است در سه شهر روسيه (مسكو، كازان و سن پترزبورگ) به همراه برخي قطعات ديگر اجرا شود. با اين آهنگساز و رهبر اركستر درباره اجراي اركستر سمفونيك تهران در تالار وحدت و البته چند و چون حضورش در بازي هاي جام جهاني فوتبال گفت وگو كرده ايم.
    
    در اجراي ٢٨ ارديبهشت ماه قرار است با اركستر سمفونيك تهران قطعاتي از دورژاك، موزارت و بتهوون را روي صحنه اجرا كنيد. در وهله اول بد نيست به اين بپردازيم كه رپرتوار اجرايي هر كنسرت را بر چه اساسي انتخاب مي كنيد؟
    در اين كنسرت سعي كردم از موسيقي دوران كلاسيك و رمانتيك استفاده كنم: چنانچه اشاره كرديد: يكي از قطعات اووِتور «Coriolan» از بتهوون خواهد بود كه يك پيش درآمد براي نمايشي با همين عنوان است و ما هم به عنوان پيش درآمد كنسرت آن را اجرا خواهيم كرد. قطعه ديگر سمفوني شماره ٤٠ موزارت است كه به نظر من سمفوني بسيار زيبايي است و احتمال مي دهم مردم آن را شنيده باشند. در مجموع قصد داشتم قطعاتي انتخاب كنم كه مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار كنند. يكي از وظايف من به عنوان مدير هنري و رهبر اركستر سمفونيك تهران، اين است كه مردم را بيشتر با موسيقي كلاسيك آشنا كنم. متاسفانه در ايران، برخلاف كشورهاي اروپايي كه بچه ها از سنين كودكي تحت آموزش موسيقي قرار مي گيرند، موقعيت آشنايي با موسيقي كلاسيك كمتر وجود دارد. البته سمفوني شماره ٤٠ موزارت يكي از قطعات معروف اين آهنگساز است و در تمام دنيا اجرا مي شود. مردم ما هم احتمالا با آن آشنا هستند. انتخاب اين قطعات باعث مي شود كساني كه كمتر با موسيقي كلاسيك آشنايي ندارند، توجه شان به اركستر جلب شود و برنامه هاي ما و موسيقي كلاسيك را بيشتر دنبال كنند.
    
    يك قطعه ديگر سمفوني شماره ٩ دورژاك، معروف به سمفوني «دنياي نو» است كه حتمامردم ما موومان آخر آن را به خاطر دارند...
    دورژاك سمفوني «دنياي نو» را در اولين سفرش به امريكا نوشته است. او براساس آثارش، جزو آن دسته از آهنگسازاني است كه همواره سعي داشته از موسيقي فولكلور سرزمين مادري اش (چكسلواكي) وام بگيرد. دورژاك در «دنياي نو» پس از حضور در امريكا و برعهده گرفتن مديريت كنسرواتوار ملي موسيقي اين كشور، از موسيقي «جز» بهره مي گيرد. چنان كه مي دانيد، كشور امريكا برخلاف اروپا سابقه موسيقي كلاسيك ندارد اما موسيقي «جز» دستمايه آهنگسازي دورژاك در ساخت سمفوني «دنياي نو» شده است. او وقتي براي اولين بار وارد امريكا شد، تلاش كرد موسيقي فولكلور اين سرزمين را پيدا كند. از اين رو گام هاي «جز» توجه او را به خود جلب كردند. چهار موومان متضاد اين سمفونيك با مواد تماتيك يكسان، انسجام و يكپارچگي خاصي ايجاد مي كنند. در نهايت در موومان چهارم همان گام هاي «جز» و تم هاي موومان هاي پيشين يادآوري مي شود. او در مدت زماني كه مدير كنسرواتوار موسيقي ملي نيويورك بود مدام به موسيقيدانان كلاسيك امريكا تاكيد داشت از تم هاي موسيقي خودشان بهره بگيرند.
    
    با توجه به كنسرت هاي اخير اركستر سمفونيك مي توان گفت بيشتر از قطعات موزيسين هاي دوره رمانتيك مثل «ريشارد اشتراوس»، «شوپن»، «برامس» و غيره برنامه اجرا كرده ايد. شما الان هم به عدم آگاهي مردم از موسيقي كلاسيك اشاره كرديد و هم فرصت تمرين نوازنده هاي اركستر كه دو مولفه اصلي در انتخاب قطعات كنسرت هاي اركستر سمفونيك تهران هستند اما تا چه حد سليقه شخصي شما در انتخاب قطعات اركستر سمفونيك دخيل است؟
    من معتقدم براي آشنا كردن مردم با موسيقي كلاسيك، بهتر است از دوره هاي متاخر و به صورت پله پله شروع كنيم. ضمن اينكه در برنامه هاي بعدي اركستر قرار است از آثار آهنگسازان فرانسوي مثل «كلود دبوسي» و «موريس راول» هم اجرا داشته باشيم. شكي در آن نيست انتخا ب هايي كه تا امروز صورت گرفته متاثر از سليقه من نيز بوده است، ولي فقط سليقه من دخيل نيست. شايد اگر فقط سليقه من مطرح بود قطعات ديگري را براي اجرا با اركستر انتخاب مي كردم. هر بار كه مي خواهم رپرتوار اجرايي اركستر را انتخاب كنم، بايد در نظر بگيرم كه آن قطعه تا چه حد قدرت نوازندگي نوازنده هاي اركستر سمفونيك را بالا مي برد. نيز بايد در نظر بگيرم قطعات انتخابي با تعداد تمرين هاي اركستر متناسب باشد. البته فراموش نكنيد ما از «ايگور استراوينسكي» (آهنگساز روس) و برخي آهنگسازان معاصر ايران مثل احمد پژمان هم آثاري را اجرا كرده ايم و بنا داريم در برنامه هاي آينده از ديگر آهنگسازان ايراني كارهايي را روي صحنه ببريم. در مجموع بايد بگويم اين مسائل به گذر زمان نياز دارد اما من فكر مي كنم اركستر سمفونيك، امتحانش را_ در انتخاب قطعات و جذب مخاطب_ پس داده است. تا امروز، تمام بليت هاي كنسرت هاي ما از هفته ها قبل تمام شده در صورتي كه قبلا اين طور نبود. اين استقبال نشان مي دهد مردم به موسيقي كلاسيك و اركستر سمفونيك علاقه مند شده اند.
    
    شما وقتي به ايران بازگشتيد تا رهبري اركستر سمفونيك تهران را برعهده بگيريد قطعا روياها و خواسته هايي داشتيد كه شما را به اين كار ترغيب مي كرد. حتي خاطرم هست در نامه اي به وزير ارشاد نگراني تان را از سرنوشت اين اركستر ابراز كرديد. حالا بيش از دو سال از رهبري شما بر اركستر سمفونيك تهران مي گذرد. در اين مدت چقدر توانسته ايد به روياهاي تان برسيد و چقدر از اين خواسته ها دست نيافتني بوده است؟
    من وقتي مسووليت اركستر سمفونيك تهران را برعهده گرفتم، مي دانستم اين اركستر را در چه شرايطي دارم تحويل مي گيرم. نيز مي دانستم شرايط و اوضاع موسيقي در كشورم به چه صورت است. بنابراين با آگاهي از اين مسائل، رهبري اركستر سمفونيك را پذيرفتم و بايد بگويم آرزو يا روياي خامي نداشتم كه غير طبيعي باشد. توانايي نوازنده هاي اركستر ما مشخص است اما من به عنوان رهبر، بايد طوري برنامه ريزي مي كردم كه روز به روز كيفيت بهتر شود، مخاطبان بيشتري جذب موسيقي سمفونيك شوند و نوازنده ها را از مسائل حاشيه اي دور كنيم. به جرات مي توانم بگويم، روز به روز به آن برنامه اي كه از پيش در نظر داشتم، رسيده ايم و هنوز هم در حال ادامه دادن هستيم. اگرچه هنوز به آن نقطه ايده آل مورد نظرم نرسيده ايم اما خوشبختانه داريم در مسير درستي گام برمي داريم و بسيار خوشحالم اين پيشرفت رخ داده است. اركستر سمفونيك روز به روز بهتر شده و جو حاكم بر آن بسيار حرفه اي و سالم است، بدون هيچ مشكل حاشيه اي. البته جا دارد اينجا از بنياد رودكي و شخص آقاي علي اكبر صفي پور (مديرعامل بنياد رودكي) تشكر كنم. چون من فقط بخشي از كار هستم و تنها مسائل هنري اركستر را پيش مي برم. اگر مسائل اداري اركستر، حقوق نوازنده ها و بيمه آنها درست نباشد مشكل ايجاد مي شود و با همكاري هايي كه به نحو احسنت انجام شده توانسته ايم از اين مسائل دور باشيم و مشتركا كار را پيش بريم. كار ما يك كار گروهي است و با تك روي انجام نمي شود. اگر تكروي وجود داشته باشد همان مسائل گذشته دوباره تكرار مي شود ولي وقتي همه احساس كنند كه اين كار، گروهي است و هر كس به بهترين شكل وظيفه اش را پيش ببرد، شاهد پيشرفت مجموعه خواهيم بود.
    
    شايد به عنوان يكي از مظاهر اين پيشرفت بتوانيم به اجراي مشترك اركستر سمفونيك تهران و اركستر ايتاليا به رهبري ريكاردو موتي اشاره كنيم كه اتفاق بسيار مهمي بود...
    وقتي رهبر بزرگي مثل ريكاردو موتي كه در تمام دنيا مطرح است پس از اولين تمرين اركستر سمفونيك به اتاق من مي آيد و مي گويد: انتظار نداشتم اركستر شما قطعات «جوزپه وردي» را اينقدر خوب اجرا كند، براي من بهترين علامت از سطح پيشرفت اركستر است. او قبل از اينكه به ايران بيايد رپرتوار اجرايي را مشخص كرده بود و من آن را با نوازنده ها تمرين كرده بودم. ايتاليايي ها مي گويند وردي يعني خود ايتاليا! آن قدر به او افتخار مي كنند و موسيقي اش را مي شناسند كه اگر جايي كم و كاستي وجود داشته باشد، مطمئنا متوجه مي شوند. وقتي «موتي» بعد از اولين تمرين اركستر اينچنين به وجد مي آيد نشان مي دهد كار درست انجام شده و صحيح پيش رفته است. بعد از آن اجرا اركستر سمفونيك براي حضور در فستيوال «راونا» ايتاليا دعوت شد و جلوي تقريبا ١٨٠٠ نفر، به همراه اركستر ايتاليا برنامه اجرا كرد. جالب است بدانيد تلويزيون سراسري ايتاليا (Rai) هم اين برنامه را ضبط و پخش كرد. اين موارد نشان مي دهد كه امروز پس از سال ها تلاش و زحمت، اركستر در سطح خوبي است و توانسته از پس چنين اجرايي برآيد. خوشبختانه اركستر سمفونيك تهران به عنوان يك مجموعه فرهنگي، جاي خودش را در سطوح مختلف كشور باز كرده و اين ساده به دست نمي آيد.
    
    اركستر سمفونيك خوشبختانه حالا آنقدر جايگاه خود را پيدا كرده كه قرار است به همراه تيم ملي فوتبال ايران براي اجرا در روسيه اعزام شود. اين اتفاق چقدر در همه دنيا مرسوم است؟
    اگر اخبار اخير را دنبال كرده و در جريان ملاقات كره شمالي و جنوبي باشيد، حتما مي دانيد اين اتفاق بي سابقه بوده است چون هميشه احتمال جنگ بين اين دو كشور وجود داشت. مذاكرات بين دو كره از بازي هاي زمستاني در كره جنوبي آغاز شد و براي اولين بار كره شمالي در اين بازي ها حضور پيدا كرد. هر چند اين كشور مقامي كسب نكرد اما توانست از اين رويداد به نحو احسنت در ايجاد مذاكره استفاده كند. در همين بازي ها بود كه اعضاي اركستر سمفونيك كره شمالي و خوانندگان كر آن كشور، تيم اعزامي خود را همراهي كردند. حضور اين اركستر باعث دوستي بين دو كشور شد چنانچه الان در همه دنيا صحبت از اين اتفاق است. به نظر من اين سفيران فرهنگي اگرچه كم هزينه و كم دردسر هستند اما مي توانند از بعضي مذاكره كنندگان موثرتر باشند. حضور اركستر سمفونيك تهران در كنار تيم ملي هم مي تواند همين حكم را داشته باشد. ما در سه شهري كه تيم ملي بازي دارد، كنسرت خواهيم داشت كه اتفاق بسيار فرخنده اي است. در اين كنسرت قرار است قطعاتي از آهنگسازان روس مثل «چايكوفسكي»، «موسورگسكي» و آهنگسازان كلاسيك چك مثل «دورژاك» اجرا كنيم. در عين حال با اجراي برخي قطعات از آهنگسازان ايراني مثل حسين دهلوي، احمد پژمان و حشمت سنجري سعي در معرفي آنها به مردم دنيا داريم. اما از آنجا كه اين مراسم يك رويداد ورزشي است، بنياد رودكي نيز چند قطعه به چند آهنگساز سفارش داده تا در اين كنسرت ها اجرا شوند. از جمله قطعات، دو اثر از من است كه براي اين رويداد نوشته ام. بنابراين در يك برنامه چند منظور را پي مي گيريم: افزايش توانايي اركستر سمفونيك تهران، اجراي آثار آهنگسازان روس و اجراي آثار تعدادي از هنرمندان خودمان كه در همان شيوه آهنگسازي مي كنند. شايد جهانيان درك درستي از جريان فرهنگي و هنري ايران نداشته باشند اما با چنين رويدادهايي مي توان به شناخت هرچه بيشتر و بهتر هنر ايران كمك كرد. من معتقدم گروه هاي هنري ديگر هم مي توانند سفيران فرهنگي خوبي براي كشور ما در دنيا باشند.
    
    كشوري مثل روسيه بعد از اتريش، شايد دومين مهد موسيقي جهان باشد كه آهنگسازان بسيار شاخصي هم دارد. اجراي اركستر سمفونيك تهران در چنين كشوري شجاعت و جسارت زيادي مي خواهد. آيا واقعا اركستر سمفونيك ما توان اين را دارد تا براي مردمي كه موسيقي كلاسيك را به خوبي مي شناسند برنامه اجرا كند؟
    من براي اين اجراها روز شماري مي كنم. اي كاش اجراي ما همين فردا بود تا روس ها مي ديدند اركستر سمفونيك تهران در چه سطحي است. اتفاقا ارزش كار ما هم در همين است. ما قصد نداريم اركسترمان را با اركستر فيلارمونيك برلين يا اركستر مارينسكي روسيه مقايسه كنيم. همانطور كه رويارويي تيم ملي ايران با تيم هاي برتر جهان مثل اسپانيا و پرتغال را بايد به فال نيك بگيريم اين اتفاق هم مهم است. نبايد با نااميدي بگوييم كه تيم ما حتما بازنده مي شود. همين كه اين موقعيت پيش آمده كه در سطح جهاني با بزرگ ترين تيم هاي دنيا مسابقه دهيم، نشان مي دهد ما به سطح قابل قبولي رسيده ايم. همين جريان درباره اركستر سمفونيك تهران هم صادق است. من روزشماري مي كنم تا در روسيه روي صحنه برويم و نشان دهيم اركستر سمفونيك تهران از عهده اين كار برمي آيد. به اين ترتيب نه تنها با اجراي آثار آهنگسازان آنها بلكه با اجراي قطعات آهنگسازان خودمان، هنر اين سرزمين را به روس هايي كه شايد شناخت دقيقي از ما نداشته باشند، معرفي مي كنيم. البته نبايد اين نكته را فراموش كنيم كه ممكن است قيمت يكي از سازهاي نوازندگان اروپايي به اندازه تمام سازهاي اركستر سمفونيك ما باشد. اين مساله در صدادهي اركستر تاثير بسيار زيادي دارد. هيچ شكي نيست ما كمبودهايي داريم اما نبايد بگوييم چون اين كمبودها هست نبايد كاري انجام دهيم. كاش مي شد سازها و ابزارهاي بهتري داشته باشيم كه تاثير مستقيمي بر صدادهي اركستر مي گذاشتند اما به هر حال اين تمام داشته هاي ما است و بايد بهترين توانايي مان را بر مبناي آن نشان دهيم.
    
    شما هيچ پيشنهادي به بنياد براي خريد ساز يا در نظر گرفتن تسهيلات براي نوازنده ها نداده ايد؟
    ما پيشنهادهايي داده ايم و تا حدودي هم كارهايي انجام شده است ولي نمي توان به يك باره انتظار داشت تمام اين كاستي ها مرتفع شوند. يك ويلنسل (نسبتا معمولي) بين ١٥ تا ٢٠ هزار يورو قيمت دارد و نمي توان آن را به راحتي تهيه كرد. از سوي ديگر ميانگين سني اركستر سمفونيك تهران حدود ٢٤-٢٣ سال است و از اين منظر اركستر بسيار جواني است. اين اركستر جوان احتياج به زمان، تجربه و تمرين دارد تا جاي خودش را در سطح بين المللي باز كند اما خوشبختانه با در نظر گرفتن تمام اين شرايط به نظر من بسيار خوب پيش رفته ايم و بالاخره به نقطه ايده آل مان خواهيم رسيد.
    
    پيش از اين شما به عنوان آهنگساز هم بسيار فعال بوديد اما به نظر مي رسد در اين دو سال بيشتر روي رهبري اركستر تمركز داشته ايد. با اين حال قرار است دو قطعه تازه از ساخته هاي تان براي اجرا در بازي هاي جام جهاني توسط اركستر سمفونيك تهران آماده شود. درباره اين قطعات و ساختار آنها بيشتر توضيح مي دهيد؟
    طبيعتا اين روزها بيشتر تمركز من روي اركسترسمفونيك است و فرصت كمتري براي آهنگسازي دارم. اما با اين حال كار آهنگسازي ام را نيز ادامه مي دهم مثل دو قطعه اي كه براي بازي هاي جام جهاني ساخته و سعي كرده ام تا حال و هواي اين رويداد مهم ورزشي را در موسيقي ام پياده كنم. من حدود ٢٠ سال پيش هم تجربه اي شبيه به اين داشتم. وقتي ايران در بازي هاي آسيايي تايلند در شهر بانكوك حضور پيدا كرد از من و آهنگسازان ديگري از كشورهاي مختلف درخواست شد تا براي افتتاحيه و اختتاميه قطعاتي بنويسيم. من دو قطعه نوشتم كه به همراه يك گروه كر ٢٠٠ نفره با اركستر سمفونيك بانكوك اجرا شد. بنابراين وقتي پيشنهاد ساخت قطعاتي براي بازي هاي جام جهاني مطرح شد، برايم بسيار خوشايند بود. من سعي كردم در اين دو قطعه شور و حركت ورزش را حفظ كنم و به عنوان يك آهنگساز ايراني، از وجوه موسيقي سرزمينم بهره بگيرم.
    
    پيش از اين قرار بود عليرضا قرباني به عنوان خواننده يكي از اين قطعات، اركستر سمفونيك را در روسيه همراهي كند اما از اين كار انصراف داد. دليل اين انصراف چه بود؟
    آن قطعه چيز ديگري بود و قرار بود آقاي عليرضا قرباني از روي شعر زيبايي از آقاي ساعد باقري با محتواي ملي- ميهني بخوانند اما به دليل برخي مسائل شخصي ترجيح دادند در اين برنامه حضور نداشته باشند. اما من براي اين بازي ها دو قطعه سازي نوشته ام كه مولفه ها و مشخصه هاي ايراني دارند.
    
    وقتي صحبت از مولفه هاي ايراني مي شود اولين تلقي استفاده از سازهاي ايراني است. آيا در اين قطعات از سازهاي ايراني بهره گرفته ايد يا اينكه ساختار كلي موسيقي برگرفته از مولفه هاي موسيقي ايراني است؟
    براي رسيدن به هويت ايراني مي توان از اين سازها در آنسامبل اركستر بهره برد اما استفاده از سازهاي ايراني، صرفا قطعه را ايراني نمي كند. كما اينكه اگر قطعه اي براي اركستر سمفونيك بنويسيد لزوما غربي نخواهد بود. مثلا قطعاتي كه احمد پژمان، حشمت سنجري يا حسين دهلوي براي اركستر سمفونيك نوشته اند اگرچه ساختار اركستر غربي دارند اما وقتي اجرا مي شوند پيداست كه آهنگسازي از مشرق زمين آنها را نوشته است. من هم در قطعاتي كه ساخته ام تلاش كرده ام تا اين قوانين را رعايت كنم.
    
    در خبرها اعلام شده بود تركيبي از دو اركستر سمفونيك و ملي براي اجرا در روسيه آماده مي شوند. اين تركيب به چه شكل خواهد بود؟
    وقتي به چنين سفرهايي مي رويد محدوديت هايي از نظر هزينه وجود دارد. چنانچه اعلام شده قرار است تعدادي از نوازنده هاي اركستر ملي به اركستر سمفونيك اضافه شوند. بنابراين ما مجبور شديم اركستر سمفونيك را كمي كوچك تر كنيم تا برخي از نوازنده هاي اركستر ملي به ما ملحق شوند.
    
    نوازنده هاي اركستر سمفونيك تهران اكثرا يا فارغ التحصيلان هنرستان موسيقي هستند يا دانشجويان دانشكده هاي موسيقي. با توجه به اينكه شما در تعامل مستقيم با آنها قرار داريد، وضعيت آموزش موسيقي در ايران امروز را چطور ارزيابي مي كنيد؟
    جا دارد اينجا از معلماني كه دارند هنرجو تربيت مي كنند تشكر كنم. معلم ها كار بزرگي انجام مي دهند. ٩٩،٩ درصد اين نوازنده ها در ايران تحصيل كرده اند. ما پيش از اين با كمبود نوازنده هارپ در ايران روبرو بوديم و اين مساله هميشه مشكل ساز بود اما با تعليم معلمان خوبي كه در اين رشته فعال هستند در حال حاضر چهار نوازنده هارپ براي اركستر داريم كه نشان مي دهد آنها كار خودشان را به بهترين شكل انجام داده اند. ولي اين كار بايد مثل دوره اي كه من در ايران درس مي خواندم، سيستماتيك شود. آن زمان از ١٠ سالگي وارد هنرستان موسيقي مي شديم و با برنامه هاي مدون و معلمان خوبي كه براي ما در نظر گرفته شده بود، قدم به قدم پيش مي رفتيم تا به مرحله اخذ ديپلم و بعد هم دانشكده و دانشگاه برسيم. الان اين سيستم به هم ريخته است. با اين حال همين نزديك ٨٠ نفر نوازنده اركستر سمفونيك، همه تعليم ديده هنرستان ها، دانشگاه ها و بخش خصوصي هستند. معلمان كارشان را خوب انجام مي دهند و نمونه آن شاگرداني است كه به بدنه اركستر اضافه شده اند ولي براي به ثمر رسيدن يك نتيجه ايده آل نيازمند حمايت دولتي آن هم در همه شهرها (و نه فقط در تهران) هستيم. كاش مي شد هر شهري يك هنرستان موسيقي فعال داشته باشد. هر چند در حال حاضر بعضي شهرها هنرستان موسيقي دارند، اما كامل نيستند چون در كل حمايت علمي و آكادميك از آنها نمي شود. اينها كمبودهايي است كه به بدنه موسيقي ما آسيب مي رساند. اگر حمايت از اين نسل مورد توجه قرار مي گرفت و بودجه روشني داشت، نتيجه بهتري مي گرفتيم. ما جوانان با استعداد زياد داريم اما امكانات كافي ندارند.
    
    همين چند روز پيش ديدم كه بنياد رودكي فراخواني براي جذب نوازنده صادر كرده بود. اين نوازنده ها قرار است به بدنه اركسترها تزريق شوند يا اينكه برنامه ديگري داريد؟
    خوب است كه اين فراخوان ها صادر شوند چون معتقدم يك كشور نبايد فقط يك اركستر سمفونيك داشته باشد. ما بايد اركسترهاي مختلف داشته باشيم. من پيشنهاداتي مبني بر تشكيل اركسترهاي متنوع داده ام كه اين فراخوان بيشتر آن بخش را در برمي گيرد. هر چه تعداد نوازنده ها بيشتر باشد تعداد اركسترهايي كه مي توانند شكل بگيرند هم بيشتر مي شود. خوب است ما از شهرستان هاي مختلف نوازنده ها را براي حضور در اركسترهاي مختلف دعوت كنيم تا فعاليت شان را به صورت حرفه اي دنبال كنند.
    
    
    

    
    شهرداد روحاني: به نظر من اين سفيران فرهنگي اگرچه كم هزينه و كم دردسر هستند اما مي توانند از بعضي مذاكره كنندگان موثرتر باشند. حضور اركستر سمفونيك تهران در كنار تيم ملي هم مي تواند همين حكم را داشته باشد. ما در سه شهري كه تيم ملي بازي دارد، كنسرت خواهيم داشت كه اتفاق بسيار فرخنده اي است.موسيقي: سفير ايران در سرزمين تزارها / شهرداد روحاني در گفت و گو با «اعتماد» از حضور اركستر سمفونيك تهران در جام جهاني مي گويد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    آثار ديگري از "نيوشا مزيدآبادي"

  غياب از مقام حضور / گفت و گو با آنيا لخنر، نوازنده ويلنسل اهل آلمان
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  اكسير ناب و مطلق موسيقي / مروري اجمالي بر شب هاي فستيوال Show Of Hands
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 17/6/97
مشاهده متن    
  اي كاش جهانيان ايران را مي ديدند / گفت و گو با كلاوس گِزينگ، نوازنده سازهاي بادي
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  از «من بهارم تو زمين» تا «هر بار اين در و...» / مرور اجمالي بر ربع قرن استفاده صداوسيما از موسيقي پاپ در گفت و گو با ساعد باقري، قاسم افشار، خشايار اعتمادي و سامان احتشامي
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
  درِ اين حصار بشكن... / گفت و گو با سيامك آقايي درباره كنسرت «يورش»
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 4 (پياپي 90)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است