|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: تقابل دانشگاه با موسيقي تجاري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4365
دو شنبه 23 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 8 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


گزارش 
تقابل دانشگاه با موسيقي تجاري
دكتر آذين موحد از برگزاري مسابقات گروه نوازي دانشجويان گفت    
    گروه فرهنگ و هنر| مسابقات گروه نوازي در دو رشته موسيقي ايراني و موسيقي كلاسيك امروز در تالار شهيد آويني دانشگاه تهران به كار خود پايان خواهد داد. اين مسابقات كه در راستاي جلب توجه جوانان ايراني به هنر نوازندگي و معيارهاي زيباشناسانه آن شكل گرفته است با انتشار فراخواني در دانشگاه هاي سراسر كشور كار خود را آغاز كرد و سرانجام با رقابت ٩ گروه در رشته موسيقي ايراني و ١١ گروه در حوزه موسيقي كلاسيك، به كار خود پايان داد. دكتر آذين موحد، رييس دپارتمان موسيقي دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران در گفت وگو با «اعتماد» انگيزه برگزاري اين مسابقات را دغدغه گروه موسيقي دانشگاه تهران براي اشاعه موسيقي در تقابل با جريان تجاري آن دانست و گفت: «ما مخالفتي با صنعت موسيقي يا شو_ بيزنس نداريم ولي به دليل آنكه احساس مي كنيم سياست هاي ملي در جهت معرفي و حمايت از همه سبك هاي مختلف نيست، به همراه برخي اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشكده به اين نتيجه رسيديم تا مسابقه اي را در حوزه گروه نوازي بين دانشجويان دانشگاه ها برگزار كنيم. چون معتقديم موسيقي فرآيندي فرهنگي_ اجتماعي است كه تفكر، مدنيت و نگاه افراد به زيبايي شناسي را شكل مي دهد.» دكتر موحد با اشاره به رشد جريان تجاري در موسيقي رايج امروز ايران گفت: «متاسفانه امروزه بخش اعظمي از جوانان ايراني كه به موسيقي علاقه مند هستند، صرفا براي پر كردن صفحه هاي مجازي (اينستاگرام شان) در اين رشته تحصيل مي كنند. اين جريان عجيبي است كه در ايران به شدت رشد كرده و ما معتقديم در نظام دانشگاهي، كه نقش بسيار مهمي در فرآيند علمي و زيباشناسانه موسيقي ايفا مي كند، مي توانيم خلاف اين جريان با برگزاري چنين رويدادهايي رفتار كنيم.» دكتر آذين موحد سياستگذاري هاي نادرست را عامل به وجود آورنده وضع نامتعادل موسيقي در اين سال ها مي داند و معتقد است به سبب نبود بسترهاي تفكري هدفمند در نظام فرهنگي ما، همه موسيقي ها به يك ميزان حمايت نمي شود: «اميدواريم بتوانيم اين رويداد را به طور مداوم و سالانه يا هر دو سال يك بار برگزار كنيم تا جامعه ايران و به خصوص جواناني كه به موسيقي علاقه مند هستند، بتوانند رابطه شان را با موسيقي غير تجاري حفظ كنند.» او در ادامه به سمينار «خلاقيت در موسيقي ايران» كه دو سال پيش در دانشگاه تهران برگزار شد، اشاره كرد و برپايي مسابقات گروه نوازي را در همان راستا دانست و گفت: «امسال به اين فكر افتاديم كه با برگزاري يك مسابقه گروه نوازي، جوانان را به سوي نگاه آكادميك جذب كنيم تا از طريق آن، قوه زيبايي شناسانه آنها را در مسير درست ترغيب كنيم. به همين دليل است كه بعد از دو روز برگزاري اين مسابقه، در روز آخر مستركلاسي را برگزار مي كنيم تا گروه هاي شركت كننده در حضور اساتيد و داوران، از چند و چون داوري اجراهاي شان باخبر شوند و اين اجراها را مورد بررسي قرار دهند.»
    جريان غالب موسيقي ايران به سمت آثار و اجراهاي تجاري رفته است كه براي جذب مخاطب بيشتر، به هر ظرفيتي چنگ مي اندازد. مدتي گروه نوازي با آنسامبل هاي عريض و طويل، آن هم با تلفيق سازهاي ايراني و غربي مد روز مي شود و مدتي ديگر موسيقي آميخته به هنرهاي نمايشي و تصويري از هيچ تلاشي براي جذب مخاطب بيشتر كوتاهي نمي كند.
    دكتر آذين موحد درباره اينكه چرا شاخه گروه نوازي را براي برگزاري اين مسابقات در نظر گرفته اند به «اعتماد» گفت: «از طريق برگزاري جشنواره ملي موسيقي جوان تلاش هاي بسيار زيادي براي تقويت رويكرد تكنوازي در جوانان شده است. بنابراين اجراي اين مسابقات در كنار اين جشنواره مي تواند معنادار باشد. همه ما معتقديم هنر والاي نوازندگي در تلفيق معيارها و اصول زيباشناسانه با گروه نوازي و همنوازي به اوج خود مي رسد. اساسا در نظام هاي آكادميك، برگزاري كلاس هاي موسيقي مجلسي يا گروه نوازي نقش بسيار مهمي در توسعه مهارت هاي تكنوازي هنرجويان دارند. در اصل با همنوازي است كه نوازنده ها درك واقعي خود را از رنگ پردازي موسيقايي و ساختار موسيقي نشان مي دهند.»
    اما از آنجا كه بخش اعظمي از جوانان موسيقي ايران بدون گذراندن دوره هاي آكادميك، تنها به صورت خصوصي نوازندگي را فراگرفته اند به نظر مي رسد برگزاري چنين مسابقاتي فقط بتواند بخش اندكي از جوانان را به سوي خود جلب كند. اما رييس دپارتمان موسيقي دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران در اين باره اشاره كرد: «در آغاز ما قصد داشتيم كه اين مسابقات را فقط براي دانشجويان موسيقي برگزار كنيم. اما چون نسبت به تطابق معيارهاي زيبايي شناسي و نحوه انتقال آنها در دو رشته موسيقي كلاسيك و ايراني، حتي در سطوح دانشگاهي هم مشكل داريم، درباره نوع رپرتوار اجرايي مشورت هاي زيادي با اساتيد و داوران انجام داديم. آن وقت بود كه آنها هم اين نكته را مطرح كردند كه اگر بنا باشد به دل آحاد ملت دست پيدا كنيم و با آنها تعامل داشته باشيم، نبايد كار را فقط به دانشجويان رشته موسيقي محدود كنيم. به همين دليل مسابقه ما براي دانشجويان دانشگاه هاي سراسر كشور تدارك ديده شده چنان كه گروه هايي از دانشگاه شهيد بهشتي و صنعتي شريف هم در اين برنامه حضور دارند. اما براي كنترل معيار ضمني و طيف سنجي مخاطبان، شرط اصلي را برمبناي «دانشجو بودن» اعضاي گروه گذاشتيم هر چند در ادامه اعلام كرديم لزومي ندارد هم اعضاي گروه دانشجو باشند بلكه مهم است كه سرپرست گروه ها حتما دانشجو باشد.»
    در نظام فرهنگي امروز ايران پيداست كه به جرياني نياز داريم كه اهميتي خاص براي مقوله زيبايي شناسي قايل شود. از طريق همين جريان است كه در مقابل جريان صنعت هنر (در اينجا مشخصا موسيقي تجاري) مي توان پافشاري كرد. آذين موحد در اين باره گفت: «بحث ما اين نيست كه آن جريان را از بين ببريم چون به واسطه چرخش هاي مالي كه براي نظام هاي سياسي- اجتماعي ايجاد مي كند، قدرت كلاني مي خواهد. ولي وظيفه ما اين است كه براي حقانيت حرفه خودمان و ايجاد فرصت موازي، به بهترين شكل تلاش مان را انجام دهيم. حالا كه نظام فرهنگي اجازه نمي دهد اين اتفاق در صدا و سيما بيفتد، دانشگاه ها با پشتيباني وزارت ارشاد مي توانند در جهت عكس عمل كنند تا مردم حق انتخاب هاي بيشتري داشته باشند.»اين استاد دانشگاه درباره لزوم حمايت هاي دولتي در راستاي تداوم چنين جريانات هنري افزود: «ما لزوما نمي توانيم سياستگذاري فرهنگي انجام دهيم چون اصلا كار دانشگاه اين نيست. در اصل قصد داريم فرصتي براي جوانان ايجاد كنيم. طبيعي است اگر در اين راه حمايت هايي صورت گيرد، اين مسابقات مي توانند به صورت سالانه يا هر دو سال يك بار برگزار شوند. خوشبختانه در اين راستا دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم حمايت خودش را به طور كامل اعلام كرده است. از بستر اين مسابقات اتفاق مهمي رخ مي دهد و جوانان و گروه هاي برگزيده تا يك سال فرصت آن را دارند كه رپرتوار خودشان را براي ضبط و نشر آماده كنند. اين آلبوم ها در دو حوزه موسيقي كلاسيك و موسيقي ايراني توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر خواهند شد.»
    
    
    امروزه بخش اعظمي از جوانان ايراني كه به موسيقي علاقه مند هستند، صرفا براي پر كردن صفحه هاي مجازي شان در اين رشته تحصيل مي كنند. اين جريان عجيبي است كه در ايران به شدت رشد كرده و نظام دانشگاهي مي تواند نقش مهمي در فرآيند علمي و زيباشناسانه موسيقي ايفا كند.گزارش: تقابل دانشگاه با موسيقي تجاري / دكتر آذين موحد از برگزاري مسابقات گروه نوازي دانشجويان گفت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش پرستاري ايران
متن مطالب شماره 58، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است