|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: موانع رشد بنگاه هاي كوچك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


ديدگاه 
موانع رشد بنگاه هاي كوچك


نويسنده: علي فاضلي *

طي دهه هاي اخير تغييراتي در اقتصاد دنيا رخ داده که موجب توجه بيشتر به بنگاه هاي خرد، کوچک و متوسط شده است. امروزه در اکثر کشورهاي پيشرو در اقتصاد روي اين ساختارهاي اقتصادي سرمايه گذاري ويژه اي صورت گرفته است. اين بنگاه ها منبع اصلي کارآفريني و نوآوري در اقتصاد هستند. بخش بزرگي از اشتغال در اين بنگاه ها ايجاد مي شود، ذاتا از انعطاف و چابکي بسياري برخوردارند و سريعا با تغييرات تطبيق مي يابند، در ارتقاي سرمايه انساني کشور موثر هستند و بسياري از ناکارآمدي هاي بازار از طريق اين بنگاه ها پوشش داده مي شود.
    در متون اقتصادي اشارات زيادي به مزاياي بنگاه هاي خرد و کوچک براي اقتصاد شده است که از جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد: ۱- درصد بالايي از نيروي کار هر کشور در بنگاه هاي کوچک و متوسط فعاليت مي کنند و همين دليل کافي است تا دولت ها با حساسيت بالايي به عملکرد بنگاه هاي کوچک و متوسط نظارت داشته باشند؛ اما آنچه درباره بنگاه هاي کوچک و متوسط حائز اهميت است، ظرفيت آنها در خلق فرصت هاي شغلي جديد و به کارگرفتن نيروهاي بيکار در کشورهاست که اين مکانيزم منجر به تعديل نرخ بيکاري مي شود. ۲- يکي از راهبردهاي مهم براي هدايت بخش غيررسمي بازار به بخش مولد اقتصاد، توسعه و حمايت از بنگاه هاي کوچک و متوسط است و رونق اين بنگاه ها منجر به کاهش نرخ مشارکت نيروي کار در شغل هاي کاذب و غيررسمي مي شود. اين راهبرد، به خصوص در مورد کشورهاي کمتر توسعه يافته، به دليل نسبت بالاي بخش غيررسمي، مي تواند موثر واقع شود. ۳- ايده هاي کارآفريني و دانش محوري در بستر بنگاه هاي کوچک و متوسط رشد و گسترش پيدا مي کنند. به همين دليل يک رابطه معنادار بين رونق بنگاه هاي کوچک و متوسط و توسعه کارآفريني وجود دارد. به عبارت ديگر اگر کارآفريني را يک فرآيند در نظر بگيريم، بنگاه هاي کوچک و متوسط ابزار اجرايي آن در بخش هاي مختلف اقتصاد هستند که حمايت از بنگاه ها به رشد و گسترش کارآفريني منجر خواهد شد. ۴- رقابت پذيري در بازارهاي جهاني کالا و خدمات يکي از مهم ترين مزيت هاي تجارت بين المللي کشورهاست که بنگاه هاي کوچک و متوسط با توليد کالاهاي جديد و متنوع در اين باب نقش بي بديلي بر عهده دارند. ۵- خلق کانال هاي متنوع و کارآ براي هدايت پس اندازهاي خرد به سمت توليد در اقتصاد يکي از مهم ترين دغدغه هاي اقتصادي دولت ها است. بنگاه هاي کوچک و متوسط به خوبي مي توانند ضمن تجميع پس اندازهاي پراکنده در اقتصاد، زمينه هاي تزريق منابع مالي خرد به توليد را فراهم کنند. ۶- علاوه بر موارد پيشين ترويج و گسترش فعاليت اقتصادي در قالب بنگاه خرد و کوچک کارآمد، گامي در راستاي اقتصاد مردم محور موردنظر اقتصاد مقاومتي از سوي مقام معظم رهبري است.
    در ايران نيز بخش بزرگي از واحدهاي اقتصادي کشور مشمول تعريف اين بنگاه ها به ويژه بنگاه خرد و کوچک مي شوند، و مانند ساير نقاط دنيا توقع مي رود که اين بنگاه ها دستاوردهاي مشابهي را براي اقتصاد به بار آورند، که منجر به پويايي بيشتر اقتصاد و ديناميک صنعتي شود. اما براي آنکه اين نتايج از جانب اين نوع بنگاه ها براي اقتصاد حاصل شود، شرايط و مقدماتي لازم است، که بدون آنها نمي توان از اين بنگاه ها توقع ايجاد اشتغال، نوآوري و... داشت. موارد زير ويژگي هاي بنگاه هاي خرد و کوچک در ايران را نشان مي دهد: ۱-بنگاه هاي خرد و کوچک(کمتر از ۹ نفر شاغل) بخش عظيمي از فعاليت بخش خصوصي را به خود اختصاص مي دهند و بيشترين سهم از اشتغال را دارند. ۲- برخي از بنگاه هاي کوچک و متوسط بدون اخذ مجوزات قانوني فعاليت مي کنند. (اکثر بنگاه هاي خرد و کوچک به صورت خانوادگي و خوداشتغالي تاسيس شده اند) ۳-بخش بزرگي از بنگاه هاي خرد و کوچک و متوسط از ناچاري و براساس ضرورت ايجاد شده اند. بنابراين مالکان آن ريسک پذيري پاييني دارند و همين امر دليلي بر عدم گسترش و توسعه کسب وکارهاي خرد و کوچک است. چراکه در شرايط اضطراري، درآمد ثابت بدون ريسک بر درآمد بالاي ريسکي مرجح است. ۴- بنگاه هاي خرد و کوچک در دامنه متنوع و وسيعي از جمله کشاورزي، خدمات مدرن و توليد سنتي فعاليت مي کنند، اما بيشترين آنها در خرده فروشي و قسمت بزرگي از آنها در توليد کالاي مصرفي کوچک مانند پارچه، پوشاک، غذا، نوشيدني، صنايع چوبي و... فعاليت مي کنند. ۵- اکثر بنگاه هاي خرد و کوچک بر بازارهايي تمرکز دارند که به شدت اشباع شده و سهولت ورود، مقياس فعاليت ناکارآمد و بهره وري کم مشخصه آن است. بسياري از آنها به جاي بهره مندي از مزاياي رقابتي فعاليت با مقياس بزرگ و مکمل بنگاه هاي بزرگ تر، به رقابت با محصولات داراي مزيت رقابتي روي مي آورند. ۶- از آنجايي که بنگاه هاي خرد و متوسط معمولا خانوادگي تاسيس مي شوند، معمولا در بحث استخدام نگاه کاسبکارانه نداشته و بيشتر اوقات شاغلان آنها بيشتر از حد نياز است؛ که باعث عدم تناسب سرمايه و نيروي کار و در نتيجه کاهش بهره وري و دريافتي شاغلان مي شود. ۷- اکثر بنگاه هاي خرد و کوچک مستقيما محصولات خود را به مصرف کننده نهايي مي فروشند. ارتباط با ساير بنگاه ها و بازارها بسيار محدود است. فقدان استانداردهاي کيفي محصولات و خدمات بنگاه هاي خرد و کوچک مانعي در برابر همکاري هاي اقتصادي مانند پيمانکاري فرعي، زنجيره عرضه و... با تجار و بنگاه هاي بزرگ تر است. ۸- خوشه بندي و تجميع مکاني در ميان اين بنگاه ها به خصوص بنگاه هاي توليدي وجود دارد، اما اين تقسيم بندي ارتباط داخلي کمي را ايجاد مي کنند که ممکن است ناشي از بي اعتمادي باشد.
    با اين اوصاف ايران به رغم برخورداري از اين نوع بنگاه ها هنوز راه طولاني براي دستيابي به مزاياي آنها دارد. بنگاه هاي خرد و کوچک به طور مداوم درحال تولد، گسترش، انقباض و مرگ هستند. اکثر آنها هرگز دستخوش يک رشد قابل توجه نمي شوند و تا زماني که از بازار خارج شوند، خرد مي مانند. مشاهدات نشان مي دهد که چرخه حيات پر جنب وجوشي براي اين بنگاه ها وجود ندارد. ناتواني در ارتقاي بهره وري و تحولات ساختاري، فقدان تامين مالي يا استراتژي قابل اعتماد کسب وکار مانع رشد بنگاه هاي داراي پتانسيل موفقيت مي شود که نهايتا منجر به افزايش نرخ شکست در ميان بنگاه هاي خرد و کوچک مي شود. واحدهاي ورودي جديد اغلب به اندازه بنگاه هاي حاضر يا بنگاه هاي خارج شده ناکارآمد و غيررقابتي هستند که منجر به نرخ بالاي ورود و خروج بنگاه ها مي شود.
    
    * رئيس اتاق اصناف ايرانديدگاه: موانع رشد بنگاه هاي کوچک
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "علي فاضلي "

  حمله به بازار
علي فاضلي، اعتماد 5/4/97
مشاهده متن    
  وضعيت بنگاه ها در ۴ شاخص
علي فاضلي *، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  ملت ايران سرنوشت نظام را بخوبي رقم مي زنند
علي فاضلي*، ايران 6/12/94
مشاهده متن    
  تحليل فضاي كسب وكارهاي مبتني بر انتقال تكنولوژي در پساتحريم
علي فاضلي، دنياي اقتصاد 11/11/94
مشاهده متن    
  آزادسازي قيمت ها از نگاه اصناف
علي فاضلي *، جام جم 6/10/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of Medical Physics
شماره 1 (پياپي 59)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است