|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: گام اول شفافيت دستمزدها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4616
شنبه 4 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گام اول شفافيت دستمزدها
رقم حقوق دستگاه هاي اجرايي منتشر شد


دنياي اقتصاد : اولين گام شفافيت دستمزدها در مقام عمل برداشته شد. خزانه داري کل کشور ميزان حقوق واريزي به دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي عمومي در اولين ماه سال جاري را منتشر کرد. براساس اين گزارش، ميزان حقوق نهادهاي عمومي مانند کميته امداد امام خميني و بنياد شهيد و امور ايثارگران رقم بالايي بوده که نياز اين نهادها به چابک سازي اداري را نشان مي دهد. همچنين مجموع حقوق در نهادي مانند رياست جمهوري از بسياري از وزارتخانه ها بالاتر بوده که قضاوت دقيق تر درباره آن، به اطلاع از تعداد پرسنل نياز دارد.
    خزانه داري کل کشور پرداختي هاي خود را تا نيمه ارديبهشت به روز کرد. در تازه ترين گزارش خزانه داري، بخشي از پرداختي هاي خزانه بابت حقوق مستمر کارکنان دولتي و بخش عمومي رونمايي شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، حقوق واريزي به نهاد رياست جمهوري بيش از ۴ ميليارد تومان و حقوق واريزي به مجلس شوراي اسلامي، بيش از يک ميليارد تومان بوده است. همچنين دادگستري، کميته امداد و بنياد شهيد و امور ايثارگران جز نهادهايي بوده اند که بيشترين حقوق را با توجه به حجم کارکنان خود از خزانه داري دريافت کرده اند.
    
    گام اول
    گاهي اوقات يک اتفاق ناخوشايند، موجب اتخاذ يک تصميم درست در طي مسير مي شود. پس از رسانه اي شدن حقوق هاي نجومي، دولت عزم خود را براي شفاف کردن حقوق هاي دولتي جزم کرد. رئيس جمهوري در بيانيه اي که براي آن موضوع منتشر کرده بود تاکيد کرد که تمامي دستگاه ها موظفند تمام حقوق و مزاياي دريافتي کليه مقامات کشوري و لشکري را به صورت حداقل و حداکثر دستمزد و پرداختي ماهانه در سايت وزارتخانه يا سازمان ذي ربط و همچنين در سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور براي آگاهي عموم قرار دهند. در سال جاري دولت از مرحله شعار خارج شد و قدم هاي عملي را برداشت. اولين قدم آن انتشار حقوق کلي دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي لشکري در پورتال وزارت اقتصاد است. گام بعدي که دولت در هفته ها و ماه هاي آينده عملي خواهد کرد، سامانه ثبت حقوق مديران دولتي است که براساس دستور رئيس سازمان امور استخدامي و اداري مقدمات آن در دستگاه ها در دست تهيه است. بر اين اساس مردم مي توانند حقوق مدير در هر سازمان را به صورت ريز در آينده نزديک نظاره کنند.
    
    حقوق کارکنان دولتي
    در دومين گزارش خزانه داري کل کشور نسبت به گزارش اوليه، يک تفاوت عمده ديده مي شود و آن، درج پرداختي هاي حقوق کارکنان دولت و نهادهاي عمومي است. حقوق هايي که تاريخ واريز آنها عمدتا به دوم و سوم ارديبهشت باز مي گشت. دسته ديگر پرداختي ها مربوط به هزينه هاي اجتناب ناپذير است. اين قلم چندان شفاف نيست و اگر مشخص شود که دقيقا هزينه هاي اجتناب ناپذير متوجه چه نوعي از هزينه ها است، درجه شفافيت ارتقا خواهد يافت.
    نهاد رياست جمهوري : حرف و حديث درباره دريافتي کارکنان نهاد رياست جمهوري کم نيست. ميزان حقوق دريافتي کارکنان اين نهاد، بر اساس گزارش خزانه داري کل کشور در اولين ماه سال، مجموعا در حدود ۴ ميليارد و ۱۷۰ ميليون تومان بوده است. قضاوت درباره اينکه ميزان حقوق واريزي زياد بوده يا کم، نياز به دانستن تعداد کارکنان اين نهاد دارد. اما ا ز باب مقايسه، دريافتي کارکنان دانشگاه صنعتي شريف در فروردين ماه کمي بيشتر و در حدود ۴ ميليارد و ۶۸۰ ميليون تومان بوده است. مجلس شوراي اسلامي: حقوق کارکنان مجلس شوراي اسلامي نيز از بخش هايي است که مي تواند براي عموم جذاب باشد. دريافتي اين نهاد بابت حقوق کارکنان در فروردين حدودا يک ميليارد و ۷۵ ميليون تومان بوده است. خانه ملت متشکل از ۲۹۰ کرسي است. اما علاوه بر نماينده، کارکنان خدماتي و مشاوران نماينده ها نيز در بهارستان مشغول به کار هستند. در نتيجه اين حقوق نمي تواند کل اين مجموعه را پوشش دهد چرا که اگر فقط نماينده هاي مجلس شوراي اسلامي را در نظر گيريم، به هر نماينده ۳ ميليون ۷۰۰ هزار تومان حقوق مي رسد که به نظر حقوق نماينده ها بيش از اين عدد باشد.
    بيشترين حقوق ها: اينطور به نظر مي آيد که دادگستري جمهوري اسلامي ايران با توجه به تعداد زياد کارکنان خود در سراسر کشور، بيشترين ميزان حقوق دريافتي را در بين دستگاه ها دارد. ميزان حقوق واريزي از خزانه داري به دادگستري بالغ بر ۲۵۵ ميليارد تومان براي ماه اول سال بوده است. کميته امداد امام خميني(ره) نيز جزو نهادهاي عمومي است که حقوق بالايي از خزانه داري دريافت کرده است. مجموع حقوق پرداختي به کارکنان کميته امداد ۳۹ ميليارد تومان برآورد شده است. ميزان حقوق بنياد شهيد نيز رقم بالاي ۵/ ۲۶ ميليارد تومان بوده است. اين حقوق بالا قاعدتا بايد ۲ دليل داشته باشد؛ يا حقوق دريافتي کارکنان اين نهادها بيشتر باشد يا تعداد پرسنل نهاد در برخي مراکز بيش از اندازه باشد. به نظر به دليل دوم اين نهادها حقوق دريافتي بيشتري را در ماه قبل ثبت کرده اند و شايد نياز به کمي چابک سازي براي بهبود هزينه هاي جاري ضروري باشد.
    وزارتخانه هاي غايب: در بين وزارتخانه هاي کشور، نام دو وزارتخانه در گزارش خزانه داري کشور موجود نبود؛ وزارت اطلاعات و نفت. در بين وزارتخانه هاي ديگر نيز براي مقايسه بايد يک ملاحظه را در نظر داشت، حقوق واريزي براي اکثر وزارتخانه ها تنها براي خود ستاد وزارتخانه بوده و حقوق پرداختي به شکل ملي نبوده است، اما در دسته اي ديگر همچون سازمان امور مالياتي و وزارت آموزش و پرورش حقوق هاي واريزي در سطح ملي بوده و شامل کليه استان ها بوده است. وزارت آموزش و پرورش با توجه به حجم کارکنان مجموعه(معلمان) طبيعتا حقوق واريزي بسيار بيشتري نسبت به ساير دستگاه ها دريافت مي کند. به نوعي مي توان گفت بزرگترين هزينه جاري دولت وزارت آموزش و پرورش بوده است، حجم واريزي به مجموعه اين وزارتخانه بيش از ۲۸۰۰ ميليارد تومان برآورد مي شود. ميزان حقوق واريزي به سازمان امور مالياتي نيز در حدود ۱۲۰ ميليارد تومان محاسبه شده است. در بين دستگاه هاي دولتي، به نظر سازمان برنامه و بودجه دريافتي قابل توجهي دارد. مجموع دريافتي اين سازمان در ماه اول سال در حدود ۱۰ ميليارد تومان بوده است. اين حقوق تقريبا ۵ برابر حقوق واريزي به وزارتخانه هايي چون راه و شهرسازي، علوم تحقيقات و فناوري، نيرو و ارتباطات است. حقوق وزارتخانه هاي مذکور زير ۲ ميليارد تومان است. حقوق واريزي به وزارت امور خارجه نيز با توجه کارکنان برون مرزي اين سازمان، نزديک به ۸ ميليارد تومان در اولين ماه سال بوده است. کمترين حقوق در بين وزارتخانه هاي دولتي مربوط به وزارت دادگستري با دريافتي ۲۵۰ ميليون تومان است که نصف دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است. سازمان حفاظت محيط زيست نيز با دريافتي يک ميليارد و ۳۸۵ ميليون تومان جز دريافتي ها نسبتا پايين در بين دستگاه ها بوده است.
    
    بيشترين هزينه هاي اجتناب ناپذير
    همچنان بزرگترين هزينه هاي اجتناب ناپذير دولت مربوط به صندوق هاي بازنشستگي است. از اينرو صندوق بازنشستگي کشوري با دريافت ۲۴۰۰ ميليارد تومان در يک ماه بيشترين عدد دريافتي را به خود اختصاص داده است. سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح نيز با دريافت ۱۸۵۴ ميليارد تومان سهم بزرگي از هزينه هاي دولت داشته است. يک نکته جالب در هزينه هاي اجتناب ناپذير کم بودن آن در نهادي مانند پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله است. هزينه هاي اجتناب ناپذير اين پژوهشگاه ۴۰۰ ميليون تومان بوده است، در حاليکه براي نهاد رياست جمهوري هزينه اجتناب ناپذير تقريبا ۲۰ برابر آن و ۶/ ۷ ميليارد تومان برآورد شده است.
    هزينه هاي اجتناب ناپذير در بنياد ملي نخبگان ۵/ ۴ ميليارد تومان و در دفتر تبليغات اسلامي حوزه هاي علميه قم ۲ برابر آن و نزديک به ۹ ميليارد تومان بوده است.
    
    تجربه دنيا
    اما نگاهي به تجارب ديگر ملت ها نيز نشان مي دهد که شفاف سازي دريافتي ها در ساختار دولت، مي تواند اثر مثبت محسوسي در شفاف سازي اقتصادي به دنبال داشته باشد. بررسي الگوهاي رايج در زمينه رفع تعارض از مناصب عمومي نشان مي دهد که يکي از راه هاي کاهش احتمال فساد در مشاغل بخش عمومي، ايجاد بستري شفاف و در دسترس براي رصد ميزان دريافتي مديران و کارکنان بخش عمومي است. در اين روش که در کشورهايي مانند آمريکا، انگلستان، کانادا و گرجستان مورد استفاده قرار مي گيرد، ميزان حقوق و مزاياي دريافتي هر يک از کارکنان بخش دولتي براي اطلاع عموم در سامانه هاي اينترنتي به انتشار مي رسد. افزون بر اين به منظور نظارت بيشتر بر تصميمات اتخاذ شده در بخش دولتي، کليه نهادها و ارگان ها تصميماتي را که به نوعي متضمن حق عمومي هستند، در بسياري از کشورها براي اطلاع عموم منتشر مي کنند. اين اطلاعات تمامي اظهارات کارشناسانه در مجامع تصميم گيري، آراي نمايندگان مجالس، قراردادها و مزايده هاي بخش عمومي و قراردادهاي خريد بخش عمومي را در برمي گيرد. رويه اي که علاوه بر کاهش ابعاد فساد، با انعکاس تصميمات ناشي از راي شهروندان مشارکت فعالانه آنها را در امور کشور افزايش مي دهد.
    
    

    
    گام اول شفافيت دستمزدها / رقم حقوق دستگاه هاي اجرايي منتشر شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 48 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت و مراقبت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است