|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: ارزان فروشي بنزين و گازوييل
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 10 (اقتصاد) > متن
 
      


بازار انرژي 
ارزان فروشي بنزين و گازوييل
«اعتماد» بررسي كرد

نويسنده: مريم نبي پور


    
    غيرواقعي بودن قيمت سوخت، ايران را به بهشت قاچاقچيان تبديل كرده است
    
    توليد بنزين و گازوييل در كشور چه ميزان است؟ چه ميزان از اين محصولات را تهراني ها تقاضا دارند؟ قيمت اين دو نوع سوخت در ايران در مقايسه با كشورهاي اطراف و در كنار آن كشورهاي صنعتي و پيشرفته جهان چگونه است؟ آيا بهتر نيست كه با كنار گذاشتن يارانه هاي انرژي تاحدودي تقاضاي بنزين را در بخش هاي مشمول اين يارانه ها مديريت كنيم و در كنار هدف حمايت از محيط زيست، درآمدهاي دولتي را از اين كانال خارج كرده و باتوجه به موقعيت كشور به سمت فعاليت هاي مولد هدايت كنيم؟ بنزين و گازوييل همواره يكي از مهم ترين چالش هايي هستند كه اقتصاد ايران با آن دست و پنجه نرم مي كند. دولت خود را موظف مي بيند كه براي رفاه مصرف كننده اين حامل ها را با قيمت تثبيت شده و ارزان در اختيار آنها قرار دهد. اما اين كنترل قيمت توسط دولت از نظر اقتصادي چه تبعاتي مي تواند داشته باشد؟ توليد بنزين كشور در يك سال گذشته حدود ۲۵ ميليون ليتر اضافه شده و از حدود ۶۲ ميليون ليتر به حدود ٩٠ ميليون ليتر رسيده است. اين درحالي است كه پيش بيني مي شود با تثبيت توليد در مسير كنوني ظرفيت توليد بنزين امسال حدود ١١٠ ميليون ليتر افزايش يابد. پيش بيني ها براي سال ٩٧، نشان مي دهند كه متوسط مصرف روزانه بنزين كشور به ٨٠ تا ٨٥ ميليون ليتر افزايش يابد كه با تثبيت توليد در فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس دست كم روزانه ٧ تا ١٠ ميليون ليتر ظرفيت مازاد توليد بر مصرف داخلي ايجاد مي شود كه اين ظرفيت مازاد با بهره برداري فاز سوم پالايشگاه خليج فارس به بيش از ٢٠ ميليون ليتر در روز افزايش خواهد يافت. پيش بيني هايي كه براي ١٤٤٠ انجام شده است نشان مي دهد با ادامه روند قيمتي تا سال ١٤٤٠ و با وجود رشد ٥ درصدي توليد ناخالص داخلي تقاضاي بنزين ٦٣ درصد افزايش خواهد داشت و به ميزان١١٣ميليون ليتر در روز خواهد رسيد. البته اين پيش بيني بر فرض صفر بودن تغييرات قيمت و ثابت بودن آن در سطح كنوني انجام شده است. با همين فرض افزايش تقاضاي گازوييل در كشور با ٦٩ درصد افزايش به ١٧٠ميليون ليتر در روز خواهد رسيد. از طرفي طي ساليان گذشته قيمت بنزين روند باثباتي داشته است و دولت به دلايل خاص نتوانسته است اين قيمت را مطابق با تغييرات جهاني و البته قيمت كشورهاي همسايه تعديل كند. در نتيجه مي توان گفت كه افزايش مصرف داخلي و همچنين قاچاق سوخت دو پيامد بسيار مهم عدم اصلاحات قيمتي در بازار انرژي خواهند بود. در واقع در صورتي كه قيمت ها اصلاح شود مي توان بنزين آزادشده ناشي از كاهش مصرف را در بازارهاي جهاني با قيمت هر ليتر ٢،٢١ - ٢.٠٧ دلار امريكا به فروش رساند. ولي عملا آنچه مشاهده مي شود افزايش مصرف در كشور افزايش قاچاق به ديگر كشورها است كه به نوعي به كشورهاي ديگر نيز در حال پرداخت يارانه هستيم.
    
    قيمت بنزين در جغرافياي كشورها
    هر ليتر بنزين در ايران بين ١٥ تا ٢٥ سنت قيمت دارد كه از اين نظر بعد از كشور ونزوئلا كه هر ليتر خود را به يك سنت مي فروشد، ارزان ترين بنزين دنيا در ايران به فروش مي رسد. حال با نگاهي به كشورهاي همسايه مشاهده مي شود كه در تركيه هر ليتر بنزين ١،٤٩ دلار يعني حدود ٦ برابر ايران فروخته مي شود. به عبارتي قيمت هر ليتر بنزين در ايران و تركيه بيش از ٥ هزار تومان مابه التفاوت دارد كه اين مساله به راحتي مي تواند وجود انگيزه بسيار بالا براي قاچاق در اين حوزه را توضيح بدهد. با نگاهي به ديگر كشورهاي همسايه در مي يابيم كه قيمت بنزين در پاكستان ٧٤ سنت دلار و در عراق ٦٢ سنت دلار براي هر ليتر است كه به ترتيب مابه التفاوت حدود ٣ هزار توماني و بيش از ٢ هزار توماني با قيمت در ايران را نشان مي دهند. در افغانستان نيز هر ليتر بنزين ٦٨ سنت قيمت دارد كه حدود ٢٥٠٠ تومان بيشتر از قيمت در ايران است.
    
    ايران: بهشت گازوييل
    قيمت يك ليتر گازوييل در ايران ٧ سنت است كه اين ميزان گازوييل در عربستان ١٣ سنت، كويت ٣٨ سنت، قطر ٥٥ سنت به فروش مي رسد. در افغانستان براي هر ليتر گازوييل ٥٨ سنت پرداخت مي شود و پاكستاني ها براي هر ليتر از اين سوخت ٥٨ سنت هزينه مي كنند. اين درحالي است كه در كشورهايي چون اسپانيا، آلمان و انگليس به ترتيب مبلغ پرداختي براي هر ليتر گازوييل ١،٤٥، ١.٥١ و ١.٧٤ دلار است. اين قيمت ها براي كشورهاي روسيه، امريكا نيز به ترتيب ٦٨ و ٨٣ سنت و براي كشور سوئد ١.٨٣ دلار است. با توجه به قيمت نازل تر گازوييل در ايران اختلاف قيمت ها براي اين كالا بين ايران و كشورهاي همسايه از بنزين هم بيشتر است كه اين خود وجود انگيزهي بيشتر براي قاچاق گازوييل به اين كشورها را در برخواهد داشت. شنيدن خبرهاي گوناگون از كشف يا شناسايي محموله هاي قاچاق سوخت در چنين شرايطي عجيب به نظر نمي رسد. تا وقتي چارهاي براي از بين بردن انگيزه هاي قوي موجود براي قاچاق بنزين و گازوييل انديشيده نشود، صرف هرگونه هزينه هاي ديگر براي مبارزه با آن نمي تواند از خساراتي كه ناشي از اين اتفاق نصيب كشور مي شود جلوگيري كند.
    
    انحراف انگيزه هاي سرمايه گذاري
    يكي از عوامل آشفتگي در اقتصاد ايران آن است كه جهت گيري هاي اقتصادي معطوف به مبارزه با پيامدهايي هستند كه خود برآمده از طيفي از علل ساختاري اند. مثلا دولت در ايران راه مبارزه با تورم را در قيمت گذاري محصولات بنگاه ها كه خود نتيجه پديده تورم است و نه علت آن، مي بيند. حال دولت براي اينكه توان اقناع توليدكنندگان براي تبعيت شان از قيمت گذاري دولتي را داشته باشد، خود را مقيد مي كند كه در جهت حمايت از توليدكنندگان عوامل توليد آنها از جمله انرژي را با قيمت ارزان در اختيار آنها قرار بدهد.
    قيمت ارزان انرژي سبب مي شود كه توليد در ايران به شدت به اين نهاده وابستگي پيدا كند و انگيزهي لازم براي ارتقاي تكنولوژي در جهت كاستن از مصرف انرژي براي بنگاه ها وجود نداشته باشد. به همين دليل فرآيند توليد در ايران بسيار انرژي محور است و مصرف اين عامل در صنايع كشور بسيار بالا است. تا زماني كه دولت از محل بودجه يارانه هاي انرژي را به بنگاه هاي صنعتي اختصاص بدهد بنگاه ها انگيزهي لازم براي سرمايه گذاري در جهتي كه سبب اصلاح و تغيير تركيب كنوني نهاده هاي توليدي شان بشود را پيدا نخواهند كرد و مصرف انرژي در اين بخش از اقتصاد، به مراتب بيشتر از وضعيت معمول جهاني قرار خواهد داشت. همچنين با دادن اين يارانه ها فشاري كه به بودجه دولت وارد مي شود سبب مي شود تا عامل اصلي ايجادكننده تورم، يعني خلق پول همچنان ادامه پيدا كند و دوباره چرخه قيمت گذاري مذكور از ابتدا آغاز شود و عملا اصلاحي اتفاق نيفتاده باشد.
    
    مصرف انرژي در ايران، مشكلات محيط زيستي
    آمارها نشان مي دهد مصرف انرژي در ايران به نسبت توليد سرانه اش بيشتر از ٥ برابر متوسط كشورهاي توسعه يافته است. بنابراين نمي توان اين واقعيت را كه مصرف انرژي در ايران يك معضل اقتصادي و زيست محيطي است را ناديده گرفت. به تبع هزينه هايي كه اين مشكل به محيط زيست و سلامت مردم وارد مي كند را بايد به طور جدي مورد توجه قرار داد. اين مساله كه اين مصرف فوق العاده زياد انرژي در كشور ناشي از فاصله قيمت آن با قيمت جهاني است نيز كمتر نياز به تبيين دارد. بنابراين از اين نظر نيز نگاه به سياست هاي جاري و پيامدهاي ادامه آنها ضروري به نظر مي رسد.
    نمودار زير روند افزايش حامل هاي انرژي در ايران رابه خوبي نشان مي دهد. روندي كه همان گونه كه در بالا بدان اشاره شد در صورت عدم اصلاحات اساسي در بازار انرژي فزاينده خواهد بود.
    
    پيامدهاي احتمالي اصلاح قيمت انرژي
    در آغاز گفتيم كه انگيزه دولت براي كنترل قيمت انرژي رفاه مصرف كننده بود و در ادامه به بخشي از تبعات اين تعيين قيمت در مقداري پايين تر از قيمت جهاني پرداختيم. حال بايد ديد در اين فرآيند چقدر مصرف كننده در نهايت از اين سياست متاثر مي شود و نيز اين تاثيرگذاري در صورت اتخاذ سياست هاي جايگزين، چگونه تغيير مي كند. تثبيت قيمت بنزين بودجه دولت را با فشار مواجه مي كند كه تبعات آن مي تواند از طريق ايجاد تورم و بي انضباطي مالي رفاه مردم يا همان مصرف كننده انرژي را تحت تاثير قرار دهد. دولت هزينه هايي را در جهت مبارزه با قاچاق سوخت انجام مي دهد و در نهايت نيز قاچاق در اين حوزه ريشه كن نخواهد شد. همچنين بخش مهمي از بحران آلودگي هواي كلانشهرها ناشي از مصرف زياد حامل هايي مانند گازوييل كه آلايندگي زيادي دارند است و ارزان بودن اين حامل ها الگوي حمل و نقل كنوني را حفظ مي كند. اصلاح قيمت انرژي به عنوان راهكار بسيار موثري براي تغيير اين روندها كار خواهد كرد و منافع ناشي از اين تغييرها مي تواند به طور مستقيم متوجه رفاه مردم باشد. همچنين با توجه به مصرف زياد انرژي با قيمت هاي كنوني، اصلاح قيمت آن مي تواند از طريق كاهش مصرف فرصت هاي زيادي براي صادرات و كسب درآمد از اين محل را فراهم كند. اگر بتوان به واسطه سياست هاي كاهش در مصرف سوخت، سطح منابع داخلي را افزايش داد، نه تنها به جهت كاهش در واردات بنزيني كه بخشي از آن به واسطه واردات دارد در كشور تامين مي شود مي توان سطح منابع ارزي كشور را افزايش داد بلكه به سبب امكان صدور اين مازاد منابع به كشورهاي ديگر مي توان درآمدهاي ارزي كشور را افزايش داد. يك حساب سرانگشتي در اين رابطه نشان مي دهد كه اگر ما روزانه فقط ٢٠ ميليون ليتر در مصرف بنزين صرفه جويي كنيم و با قيمت ١دلار كه كمتر از قيمت عرضه در تركيه است به آن بفروشيم به طور روزانه ٢٠ميليون دلار درآمد ارزي خواهيم داشت. حال اگر آمار را براي ٣٦٥ روز سال به دست بياوريم به رقمي معادل ٧ ميليارد مي رسيم كه عدد قابل توجهي خواهد بود. با توجه به مسابل مربوط به محدوديت منابع ارزي و مشكلاتي كه با خروج امريكا از برجام پيش رو خواهد بود. شايد بهتر باشد مسايل مربوط به آزادسازي قيمت حامل هاي انرژي و به عبارتي حذف يارانه هاي انرژي كه از طرف دولت اعمال مي شود را جدي تر مورد بررسي قرار دهيم.
    
    
بازار انرژي: ارزان فروشي بنزين و گازوييل / «اعتماد» بررسي كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 64 بار
    آثار ديگري از "مريم نبي پور"

  ارزان فروشي برق / سالانه ٧ درصد به ميزان تقاضاي برق در كشور افزوده مي شود
مريم نبي پور، اعتماد 17/4/97
مشاهده متن    
  توصيه به تازه واردهاي بورس / گفت و گو با سعيد صمدي، عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان
مريم نبي پور، اعتماد 13/4/97
مشاهده متن    
  هشدار به بدعهدي سعودي ها / زنگنه به رييس اوپك نامه نوشت
مريم نبي پور، اعتماد 11/4/97
مشاهده متن    
  تعويق تقاضا در مسكن / ارز و سكه سمت و سوي ساخت و ساز را تغيير داد
مريم نبي پور، اعتماد 10/4/97
مشاهده متن    
  نزول شاخص / روند صعودي شاخص بورس متوقف شد
مريم نبي پور، اعتماد 6/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلولي (ياخته)
شماره 3 (پياپي 83)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است