|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: تبادل بسته ها ميان ايران و اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


تبادل بسته ها ميان ايران و اروپا
آخرين صف آرايي در برجام چگونه است؟    
    دنياي اقتصاد : وزير خارجه ايران در سومين ايستگاه از سفر برجامي خود در بروکسل، با هدف کسب تضمين هاي لازم از اروپا به دنبال خروج آمريکا از توافق هسته اي، در ديدار با فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا بر ضرورت اجراي کامل برجام توسط همه طرف هاي باقيمانده و بهره مندي ايران از منافع برجام و اينکه اين بهره مندي ها تضمين شود، تاکيد کرد.
    محمدجواد ظريف همچنين گفت که مذاکرات ايران و سه کشور اروپايي در طول دو هفته آينده به صورت مشترک «در سطح سياسي و کارشناسي» ادامه خواهد داشت. سخنگوي «فدريکا موگريني» نيز اين گفت وگو را «بسيار سازنده» توصيف کرده است. اين در شرايطي است که روز گذشته روسيه از غيرممکن بودن حفظ توافق هسته اي بدون آنکه تهران امتيازاتي بدهد، سخن به ميان آورد. سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه با بيان اينکه امکان بحث و گفت وگو درباره آينده برجام بدون مشارکت آمريکا وجود دارد، افزود: «حفظ توافق هسته اي بدون آنکه تهران امتيازاتي بدهد غيرممکن است.» البته خبرنگاران روس در توييتر نوشتند که سخنان ريابکوف از سوي رويترز اشتباه ترجمه شده است. ظريف نيز پس از ديدار روز دوشنبه با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در مسکو گفت که «لاوروف وعده داده است که از اين توافق دفاع کرده و آن را حفظ کند.» لاوروف در عين حال گفته است که روسيه و اروپا وظيفه دارند به طور مشترک از منافع قانوني خود در اين توافق دفاع کنند. او از افزايش فشارها به کشورهاي اروپايي توسط آمريکا براي قطع تجارت با ايران نيز سخن گفت. اتحاديه اروپا در تلاش است که به رغم خروج آمريکا از برجام، توافق هسته اي با ايران را حفظ کند. محمدجواد ظريف، وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در اين راستا طي حضور در بروکسل علاوه بر مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، با وزيران خارجه آلمان، فرانسه و بريتانيا نيز ديدار خواهد کرد.
    
    رايزني ظريف و موگريني
    ظريف، پيش از ظهر روز سه شنبه به وقت محلي، به ساختمان شوراي اروپا در بروکسل وارد شد تا نخستين جلسه خود را با فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، برگزار کند. محمدجواد ظريف در بدو ورود به ساختمان شوراي اروپا در پاسخ به پرسش خبرنگاري که از او درباره خواست ايران از اروپا پرسيد، گفت: «از اروپا مي خواهيم که منافع ايران را در نظر داشته باشد.» وزير خارجه جمهوري اسلامي پس از ملاقات با خانم موگريني، مذاکرات خود با او را سازنده و خوب توصيف کرد. ظريف گفت: «تاکيد بر ضرورت اجراي کامل برجام توسط همه طرف هاي باقي مانده و بهره مندي ايران از منافع برجام و اينکه اين بهره مندي ها تضمين شود، نظر مشترک ماست.» وزير خارجه با بيان اينکه برجام داراي منافع براي همه بوده، تاکيد کرد: «بايد اطمينان حاصل کنيم يک کشور با خروج غيرقانوني اش نمي تواند منفعتي از يک قضيه ببرد و ساير اعضايي که متعهد ماندند هم مي توانند از منافعش بهره مند شوند.»
    
    بسته هاي پيشنهادي
    تيم کارشناسي ايران عصر دوشنبه مذاکرات خود با طرف اروپايي در زمينه شرايط ايران براي ماندن در برجام را آغاز کرده است. به گزارش اقتصاد نيوز، بسته پيشنهادي ايران که در اين مذاکرات به اروپايي ها ارائه شده است، داراي ۱۲ بند است. در بندهاي ارائه شده به صورت دقيق و با امکان سنجش کامل عددي پيشرفت ها، خواسته هاي ايران در زمينه صادرات نفت، امور بانکي، واردات و صادرات و... ارائه شده است. طبق شنيده ها طرف هاي ديگر برجام اعم از چين، روسيه و اتحاديه اروپا در بازه زماني ۴۵ روزه بايد به بسته پيشنهادي ايران پاسخ دهند. پيشتر ترزامي نخست وزير بريتانيا در گفت و گوي تلفني با حسن روحاني رئيس جمهور ايران اعلام کرده بود که بسته پيشنهادي اروپا سه شنبه شب و در جريان ديدار وزراي خارجه ايران و سه کشور اروپايي به ظريف تحويل داده مي شود.
    
    راه حل برلين
    هايکو ماس، وزير خارجه آلمان، روز سه شنبه (۱۵ مه) در گفت وگو با روزنامه هاي متعلق به گروه رسانه اي آلماني «فونکه» تاکيد کرد، تا زماني که جمهوري اسلامي به برجام پايبند است، اتحاديه اروپا نيز از توافق هسته اي پشتيباني مي کند. او تصريح کرد: «ما اروپاييان تمامي تلاش خود را براي حفظ برجام خواهيم کرد، چراکه اين توافق بر ميزان امنيت و قابليت محاسبه افزوده است.» به گفته وزير خارجه آلمان، اتحاديه اروپا براي حفظ برجام با ديگر امضاکنندگان توافق هسته اي (چين و روسيه) نيز رايزني خواهد کرد. او افزود: «گفت وگوهاي ما در هفته هاي آتي آسان نخواهد بود، اما تا زماني که ما شانس آن را داريم که اين توافق مهم در راه خلع سلاح جهاني را حفظ کنيم، نبايد از هيچ گونه تلاشي فروگذار کنيم.» ديگر مقامات آلماني نيز در آستانه ديدار ظريف با مقامات اروپايي موضع گيري و خواست هايي را مطرح کرده اند. الکساندر گراف لامبزدورف، مسوول سياست خارجي در حزب دموکرات آزاد آلمان دولت اين کشور را فراخوانده تا اقداماتي مشخص براي حفاظت از بانک ها و شرکت هايي انجام دهد که در ايران فعاليت اقتصادي دارند و نگران تحريم و مجازات از سوي ايالات متحده هستند. او در اين رابطه تصريح کرد: «براي بسياري از بانک ها که در بازار آمريکا هم فعال هستند، دشوار است که پروژه هاي شرکت هاي آلماني در ايران را مورد پشتيباني مالي قرار دهند. اين شامل حال اکثر بانک ها مي شود.»
    به گفته لامبزدورف، بانک هاي دولتي در سطح ملي و اروپايي مي توانند در اين راستا وارد عمل شوند و معاملات بانک هاي خصوصي را برعهده گيرند، چراکه بسياري از آنها در آمريکا فعاليت ندارند و از خطر تحريم هاي ايالات متحده مصون هستند. او خاطرنشان کرد که دولت آلمان مي تواند پروژه هاي قابل اعتماد صادرکنندگان آلماني و موسسات بانکي در ايران را از طريق بيمه هرمس پوشش دهد. درحال حاضر شرکت هاي بزرگ اروپايي مانند ايرباس با ايران معامله دارند و با توجه به خروج آمريکا ممکن است در صورت ادامه همکاري اقتصادي با جمهوري اسلامي، يا با تحريم ها و مجازات هاي سنگين از سوي ايالات متحده روبه رو شوند يا از حضور در بازار آمريکا محروم شوند. براي نمونه «کمرتس بانک» آلمان در سال ۲۰۱۵ ناگزير شده بود، به خاطر معامله با جمهوري اسلامي و نقض تحريم هاي وضع شده از سوي آمريکا مبلغ ۴۵/ ۱ ميليارد دلار به نهادهايي آمريکايي بپردازد. همچنين ژان ايو لودريان، وزير خارجه فرانسه، پيش از عزيمت به بروکسل با ده ها تن از نمايندگان شرکت هاي خصوصي و فعالان اقتصادي فرانسه ديدار و گفت وگو داشت. در اين خصوص يک مشاور امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه، روز دوشنبه گفت خطر تحريم هاي آمريکا عليه شرکت هاي اروپايي که با ايران معامله مي کنند و وضع تعرفه هاي وارداتي بر فولاد و آلومينيوم توسط واشنگتن آزموني براي دفاع از استقلال اروپا و نيازمند يک پاسخ قاطع است.
    
    حمايت لندن از تداوم معافيت تحريمي
    در عين حال پيش از سفر بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا به بروکسل براي ديدار با ظريف، تارنماي وزارت خارجه انگلستان به نقل از جانسون نوشت: «انگلستان و متحدان اروپايي اين کشور ديدگاه خود را مبني بر اينکه توافق هسته اي براي امنيت اين کشورها حياتي بوده، حفظ کرده و به اين توافق پايبند خواهند ماند.» جانسون ادامه داد:« با فرانسه و آلمان براي دستيابي به بهترين راه پيش رو همکاري مي کنيم. گزينه هاي موجود را براي پشتيباني از تداوم معافيت ايران از تحريم بررسي و تضمين مي کنيم، به تعهدات خود در قبال برجام عمل مي کنيم و همزمان از ايران مي خواهيم تا به محدوديت هاي اعمال شده بر برنامه هسته اي خود پايبند بماند.» او افزود: «ديدار ما با ظريف وزير امور خارجه ايران در بروکسل فرصتي است تا به راه حلي برسيم که چگونه مي توانيم ضمن پايبندي آنها به تعهدات خود به پشتيباني از معافيت هاي تحريمي ايران ادامه دهيم.» جانسون اضافه کرد: «من همچنين از آمريکا مي خواهم تا از هر اقدامي که مانع از پايبندي طرف هاي ديگر توافق هسته اي به تعهدات خود، از جمله تحقق معافيت هاي تحريمي از طريق تجارت مشروع مي شود، خودداري کند.» همچنين بوريس جانسون درباره رويکرد جان بولتون مشاور امنيت ملي آمريکا که بارها از تغيير نظام در ايران حمايت کرده است، گفت: «اين هدفي نيست که انگليس آن را دنبال کند چراکه تغيير نظام در تهران لزوما به معناي يک تغيير بهتر نخواهد بود.» به گزارش «ايسنا» به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، جانسون پس از آن اين اظهارات را بيان کرده است که واشنگتن هفته گذشته از کشورهاي مسوول در جهان خواست تا فشار بيشتري را بر ايران به بهانه سياست هاي منطقه اي اين کشور در خاورميانه اعمال کنند.
    
    رايزني هاي ديپلماتيک پمپئو با اروپا
    از طرف ديگر هدر نائورت، سخنگوي وزارت خارجه ايالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد مايک پمپئو در چند روز گذشته با همتايان خود از کشورهاي آلمان، فرانسه و بريتانيا درباره نحوه همکاري بر سر ايران گفت وگو کرده است. به گزارش رويترز، هدر نائورت مدعي شد که وزير خارجه آمريکا و متحدان اروپايي آنها منافع محکمي در پيشگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي دارند. وي در ادامه افزود: «پمپئو اميدوار است بتوانيم به همکاري هاي مستحکم خود ادامه دهيم.» يک هفته پس از اعلام دونالد ترامپ به خروج آمريکا از توافق هسته اي قدرت هاي جهاني با ايران، کاخ سفيد روز يکشنبه تهديد کرد شرکت هاي اروپايي که با ايران تجارت کنند، تحريم خواهند شد. به گفته جان بولتون مشاور امنيت ملي کاخ سفيد، تحريم هاي آمريکا عليه آن دسته از شرکت هاي اروپايي که توافق هاي تجاري خود را با جمهوري اسلامي ايران ادامه دهند، «امکان پذير» خواهد بود. با اين حال بوريس جانسون وزير خارجه بريتانيا روز دوشنبه و پس از گفت وگو با همتاي فرانسوي خود در بيانيه اي تاکيد کرد که اين به معناي آن نيست که ما با آمريکايي ها در اين زمينه همکاري نمي کنيم.
    
    ابزار ضدتحريمي اروپا
    از ديگر سو همزمان با هشدارهاي واشنگتن مبني بر بازگرداندن تحريم ها عليه ايران و همچنين تحريم هاي ثانويه، مقامات اتحاديه اروپا مي گويند، درحال احياي قانون مصوب سال ۱۹۹۶ با عنوان قانون منع کننده براي مقابله با تبعات تصميم اخير ترامپ در مورد توافق هسته اي هستند. يک مقام ارشد اتحاديه اروپا در اين باره گفت: «قانون منع کننده، يکي از گزينه هاي اصلي است. اين قانون به روزرساني شده تا آماده (به کار گرفته شدن) باشد.» به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از رويترز، در سال ۱۹۹۶، زماني که آمريکا تلاش کرد شرکت هاي خارجي طرف معامله با کوبا را تحريم کند، اتحاديه اروپا با تهديد به اقدامات تلافي جويانه، واشنگتن را وادار به عقب نشيني کرد. بعد از گذشت دو دهه، اکنون اتحاديه اروپا در مسير استفاده از همين ابزارها در مورد ايران قرار گرفته است. قانون به اصطلاح منع کننده اتحاديه اروپا، قدرتمندترين ابزاري است که اتحاديه اروپا براي مقابله با تحريم هاي تجاري آمريکا در اختيار دارد، زيرا همه شرکت هاي اروپايي را از تبعيت از تحريم هاي آمريکا منع مي کند و حکم هيچ دادگاهي را که مجازات هاي دولت آمريکا را به اجرا بگذارد، نخواهد پذيرفت. اما اين ابزار هرگز مورد استفاده قرار نگرفته و بيشتر از جانب دولت هاي اروپايي به عنوان يک سلاح سياسي مورد استفاده قرار گرفته تا يک قانون عملي، زيرا مقررات اين قانون مبهم است و به اجرا گذاشتن آنها امري دشوار. از اين رو اين قانون عمدتا به عنوان هشداري در مقابل اقدامات آمريکا به کار مي رود.
    گستردگي سيستم مالي آمريکا در سطح بين المللي و حضور بسياري از شرکت هاي اروپايي در اقتصاد آمريکا نيز سوالاتي را در مورد عملي بودن چنين اقدامي از سوي اروپا مطرح مي سازد. کميسيونرهاي اروپايي انتظار دارند اين هفته در بروکسل درخصوص استفاده از اين قانون تصميم گيري صورت گيرد و زمينه براي تصميم گيري نهايي سران اتحاديه اروپا در نشست ۱۷ ماه مه در صوفيه فراهم شود. اما به گفته ديپلمات ها، کسب موافقت تمام ۲۸ کشور عضو اتحاديه اروپا براي همراهي با اجراي اين قانون کاري دشوار است. با توجه به اينکه تحريم هاي دولت آمريکا عليه موسسات مالي براي شرکت هاي اروپايي پرهزينه تر شده است، اجراي قانون منع کننده نسبت به دوره کلينتون از وزن و تاثيرگذاري چنداني برخوردار نيست.
    
     اروپا مي تواند تحريم هاي ثانويه را بي اثر کند
     ريچارد نفيو، معمار شبکه تحريم هاي ايران در دولت اوباما درباره نقش اتحاديه اروپا در ممانعت از تاثير تحريم هاي ثانويه آمريکا بر منافع ايران مي گويد اروپا به طور بالقوه مي تواند اين کار را انجام دهد، اما اگر بخواهد هم جلوي فشار تحريم هاي ايالات متحده بر شرکت هاي اروپايي را بگيرد و هم به شرکت هاي اروپايي اطمينان دهد، بايد سريعا و با شدت عمل کند. «پرشيا دايجست» درباره کارآيي و چگونگي تاثير بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران با ريچارد نفيو گفت وگو کرده است. نفيو، در پاسخ به اين سوال که در صورت باقي ماندن ايران در برجام، تاثير، کارآيي و نفوذ تحريم هاي آمريکا عليه ايران تا چه اندازه خواهد بود، گفت: «خب، اين مساله واقعا به اين بستگي دارد که اروپايي ها و ديگران در پاسخ به آن چه کاري انجام دهند. من معتقدم که به نفع ايران است که در برجام باقي بماند و با اروپا و ساير کشورها استدلال کند که تحريم ها وضعيت را بدتر مي کند نه بهتر.» او در پاسخ به اين سوال که آيا با خروج ايران از برجام امکان طرح مذاکرات جديد مطابق ديدگاه ترامپ وجود دارد، افزود: «من فکر مي کنم که اين بخشي از منطق ترامپ است (البته شايد منطق بعضي از مشاورانش نباشد). حدس خودم اين است که رهبران ايران اصلا تمايلي ندارند که پس از اين با رئيس جمهور فعلي ايالات متحده مذاکره کنند، زيرا در حال حاضر شکافي بزرگ در اعتماد و اطمينان به وجود آمده است.»
    تبادل بسته ها ميان ايران و اروپا / آخرين صف آرايي در برجام چگونه است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي شرق ميانه
شماره 1 (پياپي 35)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است