|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/26: افتتاح اولين كارخانه توليد فراورده هاي سلولي منطقه در ايران
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3309
پنج شنبه 15 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3149 26/2/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


افتتاح اولين كارخانه توليد فراورده هاي سلولي منطقه در ايران
    
    شرق: اولين کارخانه توليد انبوه فراورده هاي سلولي منطقه با حضور معاون اول رئيس جمهور، وزير بهداشت، معاون علمي و فناوري رئيس جمهور، رئيس ستاد اجرائي فرمان حضرت امام(ره) و جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به بهره برداري رسيد.
    با عقد قرارداد مشترک براي توليد انبوه سلول با مصارف باليني بين شرکت دارويي برکت وابسته به ستاد اجرائي فرمان حضرت امام(ره) به عنوان سرمايه گذار و پژوهشکده رويان جهاد دانشگاهي به عنوان دارنده دانش فني، شرکت سل تک فارمد به عنوان اولين شرکت دانش بنيان در حوزه توليد صنعتي محصولات و فراورده هاي سلولي در بهمن 92 تاسيس شد. از اهداف تاسيس اين شرکت مي توان به توليد انبوه سلول، تجاري سازي محصولات سلولي، ژن درماني و مهندسي بافت، همکاري با مراکز و موسسات پژوهشي و تحقيقاتي براي توسعه محصولات جديد و حرکت به سوي صادرات فناوري اشاره کرد. درحال حاضر اين مجموعه با ساخت اولين کارخانه توليد انبوه سلول با ظرفيت چهار هزارو 500 محصول سلولي خودي (اتولوگ) توانسته گام مهمي را در توسعه و تجاري سازي پزشکي بازساختي و سلول درماني در کشور بردارد. کارخانه توليدي سل تک فارمد در فضايي بالغ بر هزارو 300 مترمربع در شرکت دارويي توليددارو واقع شده که شامل پنج خط توليد مجزا، آزمايشگاه هاي کنترل کيفي، انبارهاي دارويي، امکانات اتوماسيون و سرورهاي کنترلي است. اين کارخانه با داشتن بالاترين استانداردها براساس معيارهاي آمريکا و اروپا، از نظر ظرفيت توليد درحال حاضر يکي از 10 مرکز توليد محصولات سلولي در سطح جهان است و در صورت استفاده از فراورده سلولي غيرخودي (آلوژن)، ظرفيت توليد اين کارخانه به حداقل 50 هزارويال سلولي در سال قابل افزايش است. خط توليد محصولاتي مانند منيوسل براي درمان حمله قلبي، ريکالرسل براي درمان ويتيليگو، رنيودرم سل به منظور درمان پيري پوست، اسکار و آکنه، ليپوس سل براي درمان پيري پوست، مزستروسل با هدف درمان آرتروز و دستروسل براي درمان GVHD در اين شرکت وجود دارد. حجم سرمايه گذاري در پروپوزال امکان سنجي نزديک صد ميليون دلار براي راه اندازي مجموعه کارخانه هايي که قادر باشند روزانه به بيش از صد بيمار سرويس دهي کنند، در نظر گرفته شده است. حجم سرمايه گذاري اوليه براي طرح پايلوت نيز ۵۰۰ ميليارد ريال مقرر شده بود.
    
    رتبه اول ايران در منطقه در حوزه «سلول درماني»
    وزير بهداشت با اشاره به افتتاح اولين مجموعه توليد انبوه فراورده هاي سلولي در کشور گفت: معاونت درمان وزارت بهداشت متعهد مي شود در يک ماه آينده ضابطه مراکز درماني که کار سلول درماني انجام مي دهند را تدوين و اين استانداردها را به تمام کشور اعلام کند. سيدحسن هاشمي در مراسم افتتاح اولين مجموعه توليد انبوه فراورده هاي سلولي در منطقه که صبح امروز در شرکت دارويي سل تک فارمد برگزار شد، گفت: استفاده از سلول ها در درمان (سلول هاي درماني) نزديک به نيم قرن قبل در دنيا مطرح شد. پيش از انقلاب نيز در ايران افرادي بودند که در اين حوزه فعاليت مي کردند که اين فعاليت تا اوايل دهه 70 ادامه داشت. در اين دهه مسئولان جهاد دانشگاهي از جمله مرحوم کاظمي گام هاي بلندي از جمله در تاسيس موسسه رويان برداشتند. اين موضوع به موازات آن در مراکز دانشگاهي و وزارت بهداشت دنبال شد. او با اشاره به رتبه ۱۵ ايران در دنيا و رتبه اول در منطقه در زمينه استفاده از سلول درماني تصريح کرد: ما دانشمندان بسيار خوبي در اين زمينه داريم که اميدواريم اين مجموعه اي که کار توليد انبوه سلول انجام مي دهد، بتواند آنها را به هم پيوند زند. در اين صورت هم افزايي حاصل مي شود که مي تواند فاصله ما را با کشورهاي رقيب افزايش دهد.
    وزير بهداشت ادامه داد: در اين مجموعه تقسيم سلول انجام مي شود که در درمان برخي از بيماري هاي صعب العلاج موثر است. بيش از ۲۵ سال است که درمان سرطان خون از طريق پيوند سلول هاي بنيادي انجام مي شود، با وجود اين، فناوري هاي جديد کمک مي کند که ثمره بهتري در درمان بيماري ها داشته باشيم. وزير بهداشت در ادامه بيان کرد: حدود ۱۵ سال پيش رفتارهاي ناصحيح و روش هاي غيرعلمي در زمينه سلول درماني در مراکز علمي کشور اتفاق افتاد و از طريق رسانه ها تبليغ شد و مردم را به زحمت انداختند. دانشمندان نيز دچار ترديد شدند. با راه اندازي اين مرکز اين مشکلات نيز برطرف مي شود. معاونت درمان وزارت بهداشت نيز متعهد مي شود که در يک ماه آينده ضابطه مراکز درماني را که کار سلول درماني انجام مي دهند، تدوين و اين استانداردها را به تمام کشور اعلام کند. هاشمي با اشاره به برخي تخلفاتي که در زمينه سلول درماني در کشور اتفاق مي افتد، افزود: اين تخلفات در اين حوزه کم نيست و بخشي از آن از چشم ما پنهان است. اگر بخش باليني و علمي با هم پيوند بخورند، اين دانش نيز در مسير صحيح خود قرار داده مي شود. نبايد مقاومتي براي بخش باليني ايجاد شود. اين مجموعه نيز درگير بحث باليني نشود و روي توليد سلول و دانش حرکت کند.
    هاشمي، علم و وحدت را دو عامل اساسي براي پيشرفت جوامع اسلامي به ويژه ايران خواند و ادامه داد: آنچه در حوزه علمي اهميت دارد، مغز، دانش، ايمان و همت افراد علاقه مند به کشور است. مهم بستري است که اين افراد را شناسايي و استعداد آنها را شکوفا مي کند. اين بستر نيز در آرامش حاصل مي شود.
    وزير بهداشت تاکيد کرد: هيچ بشري نمي تواند در دعوا، ياس و نااميدي رشد کند. کشور امروز و به ويژه در دو، سه ماه آينده نياز به آرامش دارد که در گرو همدلي و وحدت به دست مي آيد. وزير بهداشت با انتقاد از بعضي رفتارهاي رسانه اي افراد اثرگذار و گروه ها و جريانات سياسي ادامه داد: وقتي ورزشکاري مي خواهد در مجموعه بين المللي رقابت کند، او را با دعا بدرقه مي کنيم. ما بارها در بيان مقام معظم رهبري درباره ديانت، وفاداري و انقلابي بودن ديپلمات هاي خود شنيده ايم و ما در شرايطي هستيم که آنها نياز به روحيه دارند. همه ما براي کشور و انقلاب جمع شده ايم. بايد مراقب باشيم؛ چراکه کوچک ترين خطا در تاريخ به پاي ما ثبت مي شود. اگر جمهوري اسلامي و مسير شهداي انقلاب را دوست داريد و به يکپارچگي وطن وفادار هستيد، بايد وحدت و توسعه علمي را دنبال کنيم، چون آنها باقي مسير را باز مي کنند. در سه دهه گذشته نيز رهبر انقلاب و امام راحل بر اين دو محور تاکيد داشتند. هاشمي در پايان تصريح کرد: خودخواهي ها و خودشيفتگي ها بلاي جان جمهوري اسلامي شده است. ما مي خواهيم ديده شويم و به اينکه گفته هايمان چه هزينه اي براي کشور، جوانان، دين و تاريخ دارد، فکر نمي کنيم.
    رئيس ستاد اجرائي فرمان امام(ره) نيز در مراسم افتتاح اولين مجموعه توليد انبوه فراورده هاي سلولي در منطقه با بيان اينکه افتتاح اين مجموعه سندي بر توانايي ما بر اتکا بر جوانان و نخبگان کشور است، گفت: ما در بهترين وجه از نظر مولفه هاي حکومت قرار داريم، اما بي دليل در مردم ياس ايجاد مي کنيم. فضاها و بگومگوهاي جريانات سياسي در کشور اتفاق مي افتد که به واسطه آن برخي مضطرب مي شوند. روزي به فردي گفتم نسبت هاي نسبي و سببي جريانات را روي تابلو بگذاريد تا بدانيم اين بگومگوها شوخي است يا جدي. دشمنان هم ممکن است اين شوخي ها را جدي بگيرند. مخبر دزفولي در ادامه فعاليت در محدوده اقتصاد مقاومتي، محروميت زدايي و اشتغال زايي را در چارچوب ستاد اجرائي فرمان امام (ره) اعلام کرد و گفت: ما شش مکانيسم براي اشتغال زايي انجام داده ايم و بيش از ۴۵۰ هزار شغل در مناطق محروم ايجاد کرده ايم. هيچ کاري نبوده که اراده کنيم و نتوانيم انجام دهيم. سران يکي از کشورهاي اروپايي به من گفت شما از چه چيزي درباره تحريم مي ترسيد، تحريم فقط قيمت ها را بالا مي برد و زمان را طولاني مي کند. آمريکا تاکنون نتوانسته جلوي يک مکزيکي را بگيرد که داخل کشور نشود. البته معناي آن جملات اين نيست که با بي تدبيري هزينه ها را بالا ببريم و اين طور نبايد باشد که قداره بندي در يک گوشه از دنيا براي کشور ما ياس ايجاد کند.
    افتتاح اولين کارخانه توليد فراورده هاي سلولي منطقه در ايران
    


 روزنامه شرق، شماره 3149 به تاريخ 26/2/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Health, Spirituality and Medical Ethics
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است