|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: واكنش متفاوت نفت و طلا به ريسك هاي جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4615
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


واكنش متفاوت نفت و طلا به ريسك هاي جهاني
طلا به تنش هاي خاورميانه و نگراني هاي تجاري بي تفاوت بود؛ نفت به سقف ۵/ ۳ ساله بازگشت


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    بازار سهام
    کاهش شتاب رشد شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با رشد ۲۰۳ واحدي (۲/ ۰ درصدي) در سطح ۹۴ هزار و ۹۰۶ واحدي ايستاد. با وجود افزايش خريد حقيقي ها با ارزندگي قيمت سهام، تداوم ترديدها نسبت به آينده برجام و نزديک شدن به زمان ملاقات وزير امور خارجه کشورمان با طرف هاي اروپايي، با تداوم فشار فروش، شتاب رشد شاخص را کاهش داد. با وجود ادامه صدرنشيني نمادهاي خودرويي، پس از رشد نزديک بازه مجاز در روزهاي اخير و با وجود افزايش قيمت خودروها، اما آينده برجام و رشد قابل توجه بهاي تمام شده، رشد اين نمادها را روز گذشته محدود کرد. در شرايط کم نوساني روي در کانال ۳۰۰۰ دلاري و آلومينيوم در ۲۲۰۰ دلار، نشانه هاي کند شدن بخش ساخت و ساز چين و افزايش موجودي انبار، مس را به ۶۸۰۰ دلار بازگرداند. اما تمايل به کسب سودهاي کوتاه مدت، حرکت به گروه هاي کوچک تر، قندي ها و سيماني ها را رقم زد.
    

    
    
    بازار ارز
    تداوم افت دلار در بازار غيررسمي

    ديروز نرخ دلار براي بيش از يک ماه بدون تغيير در نرخ 4200 تومان ثابت ماند. اعلام خروج يک جانبه آمريکا از برجام (چهارشنبه گذشته)، دلار را در بازار غيررسمي زير مرز 6700 توماني حفظ کرد. از ابتداي هفته جاري با فروکش هيجانات در کنار عدم تمايل معامله گران به خريد و فروش در فضاي غيرشفاف بازار غيررسمي ارز، به تدريج افت نرخ دلار رقم خورد به صورتي که روز دوشنبه نرخ دلار در مناطق مرزي به صورت مقطعي کف ۶ هزار توماني را نيز شکست. روز سه شنبه نيز شنيده ها حاکي از افت نرخ دلار بازار غيررسمي به کانال ۶۱۰۰ توماني بود اما در نهايت در نرخ ۶۳۰۰ تومان معامله شد. همچنان شفاف تر شدن بازار ارز و خروج پريميوم ريسک از معاملات غيررسمي بازار ارز در کنار احتمال کاهش صادرات (کم شدن عرضه ارز) و روند دلار جهاني مي توانند بر بازار ارز اثرگذار باشند.
    

    
    
    بازار سکه
    روز پرنوسان سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت هزار توماني به قيمت يک ميليون و 902 هزار تومان معامله شد. در بازار طلاي جهاني، با بازگشت شاخص دلار به روند صعودي، طلاي جهاني مجددا به کف 1300 دلاري نزديک شد. با وجود حمايت کف مزبور، اما شکسته شدن کف 1300 دلاري مي تواند نوسانات نزولي طلا را تشديد کند. اما اخيرا شاهد کم توجهي معامله گران سکه به طلا و توجه به دلار در بازار غيررسمي بوديم. با وجود افت دلار غيررسمي در روزهاي اخير، همچنان نوسان آن بالاتر از 6 هزار تومان از سکه حمايت مي کند. بنابراين پس از افت 177 هزار توماني قيمت سکه در 3 روز، روز گذشته شاهد تشديد نوسانات نزولي قيمت سکه تا کف يک ميليون و 875 هزار توماني بوديم. در ادامه اما سيگنال بازار آتي قيمت سکه را مجددا بالاتر از يک ميليون و ۹۰۰ هزار تومان قرار داد.
    

    
    
    بازار طلاي جهاني
    طلا زير کف 1310 دلاري

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1306 دلار معامله شد. با وجود تشديد ريسک گريزي معامله گران، رشد شاخص دلار فشار بر طلا را تشديد کرد و حمايت کف 1310 دلار را شکست. افت يورو با آمارهاي نامناسب اقتصادي اروپا (رشد شاخص توليدات صنعتي کمتر از پيش بيني ها) در کنار چشم انداز رشد تورم با تداوم حرکت قيمت نفت در سقف ۵/ ۳ ساله و دورنماي افزايش نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن از شاخص دلار حمايت کرد. علاوه بر اين تشديد فشار فروش اسناد خزانه، بازدهي اسناد سررسيد ۱۰ساله را به سقف ۳ درصدي بازگرداند. با وجود اين روز گذشته تداوم ترديدها نسبت به تنش هاي ژئوپليتيک خاورميانه با کشته شدن ده ها تن فلسطيني و تداوم ريسک تجاري ميان آمريکا و چين، افت بازارهاي سهام را رقم زد. همچنين ديدار مقامات چين با واشنگتن و آمارهاي خرده فروشي آمريکا مي تواند بر بازارها اثرگذار باشد.
    

    
    
    بازار اوراق مسکن
    حبس بازه اي اوراق تسهيلات مسکن

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 12/ 0 درصدي به قيمت 65 هزار و 723 تومان معامله شد. از ابتداي آبان، کاهش تقاضاي اوراق با خروج از فصل تقاضاي مسکن و در ادامه افزايش روند صعودي قيمت مسکن با سيگنال هاي ورود نقدينگي به بازار مسکن و همگام با تشديد بازارهاي موازي، ارز و سکه روند نزولي اوراق تسهيلات مسکن تا پايان فروردين تشديد شد؛ بازدهي «تسه»ها در سال ۹۶ به منفي ۲/ ۸ درصد رسيد. شوک تقاضا در اسفند، در فروردين نيز (افت ۵۹ درصدي نسبت به اسفند) ادامه يافت. از ابتداي ارديبهشت پس از رسيدن اوراق به کف ۶۰ هزار توماني، بازگشت تدريجي تقاضا تا حدي از «تسه»ها حمايت کرد. همچنان با وجود تامين بخش قابل توجهي از نهاده هاي توليد مسکن از داخل، اما رشد قيمت نهاده ها در سال اخير افت قابل توجه قيمت مسکن را دور از انتظار کرده است.
    

    
    
    بازار نفت
    حمايت ريسک هاي ژئوپليتيک از نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۶/ ۷۱ دلار معامله شد. تشديد تنش هاي خاورميانه با تظاهرات نسبت به انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس و کشته شدن ده ها فلسطيني در کنار ديدار وزير امور خارجه کشورمان با طرف هاي انگليسي، آلماني و فرانسوي برنت را مجددا به سقف ۵/ ۳ ساله (به ۲۲/ ۷۹ دلار) رساند. موسسه جي پي مورگان با پيش بيني کاهش واردات نفت از ايران از سوي ژاپن و کره جنوبي، کاهش ۵۰۰ هزار بشکه اي صادرات ايران با خروج آمريکا از برجام را پيش بيني کرد. اما به کاهش صادرات چين با توجه به قراردادهاي بلندمدت تر و قابليت معامله با يوآن، احتمال کمتري داد. با وجود پايبندي ۱۶۶ درصدي اوپک و رسيدن موجودي نفت تجاري ۹ ميليون بشکه بالاتر از ميانگين ۵ساله، پيش بيني ها از رشد توليدات شيل به ۱۸/ ۷ ميليون بشکه در ژوئن فشار را بر نفت حفظ کرده است.
    
واکنش متفاوت نفت و طلا به ريسک هاي جهاني / طلا به تنش هاي خاورميانه و نگراني هاي تجاري بي تفاوت بود؛ نفت به سقف ۵/ ۳ ساله بازگشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيهوشي و درد
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است