|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: اصلاح ظاهر
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4367
چهار شنبه 25 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


گزارش 
اصلاح ظاهر
نگاهي به تغييرات رنگ ولباس پليس در ٢٠٠ سال اخير

نويسنده: سينا قنبرپور


    
    درسال هاي دهه ۸۰ تهراني ها به ويژه آنها كه گذرشان به جردن مي افتاد افسر موتورسواري را به خاطر دارند كه قدبلندي داشت، لباس چرم موتورسواران پليس با چكمه هاي بلند هم به تنش نشسته بود. مخصوصا وقتي عينكي آفتابي بر چشم داشت درست ماموري را جلوي رويت ترسيم مي كرد كه فقط پيش تر در فيلم ها از آن ديده بودي. يك ستوان دوم پليس راهنمايي و رانندگي بود. اصلا دلت مي خواست جلوي ماشينت را بگيرد و مثلا بگويد مدارك. حتما نيروي انتظامي موتورسواران ديگري هم داشت و دارد كه آنها نيز لباس چرم مي پوشيدند و چكمه تا زانو به پامي كنند. اما آن مامور حس ديگري منتقل مي كرد آنقدر كه با خود مي گفتي كاش همه ماموران پليس اين شكلي بودند. گرچه لباس آن مامور هم مشكي بود مثل لباس ماموران يگان ويژه، اما هيچ كس به او نمي گفت آن مامور كه مثل نينجاها بود. حالا اگر قرار باشد لباس پليس تغيير كند چه شكلي مي شد بيشتر بر دل مردم مي نشست؟ اصلا ربطي بين لباس و ارتباط مردم و ماموران پليس مي توان يافت؟سردار «مهدي فتحي زاده» معاون هماهنگ كننده نيروي انتظامي گفته است فرآيند تازه اي براي تغييرات جديد در لباس هاي پليس با هدف زيبا تر و كاربردي شدن اين لباس ها آغاز شده فارغ از اينكه آنچه اصلاحات جديد در لباس مي تواند شامل چه مواردي باشد و آيا رنگ را هم دربرمي گيرد يا نه مي توان نگاهي به تاريخ شكل گيري پليس در ايران داشت تا پيش تر تغيير لباس پليس را بررسي كرد.
    
    

    
    لباس هايي پس از ٢٢٠ سال
    از وقتي آقامحمدخان قاجار، «قاسم خان دولو» را به «قلعه باني» تهران گمارد تاكنون بيش از ۲۲۰ سال سپري شده است تا اينك كه سيستم اجراي نظم و امنيت ما در قالب پليس تحت عنوان «نيروي انتظامي» درآمده است. در اين دو سده لباس قلعه بانان و ماموران نظميه تغييرات بسياري به خود ديد كما اينكه پوشش مردم ايران نيز دستخوش تغييرات بسيار شد. از وقتي كه «داروغه»ها جاي خود را به سيستم و تشكيلات منسجم تري دادند تا زماني كه ارتش و پليس مدرن در ايران شكل بگيرد اتفاقات زيادي پشت سرگذاشته شد. پس از دستور آقامحمدخان به «قاسم خان دولو» كه با ۱۰۰ تفنگچي قلعه باني تهران را شكل داد در زمان «محمدتقي خان» اميركبير وضعيت برقرار امنيت شهرها سامان بيشتري يافت. اما نقطه عطف روند شكل گيري نظميه به سفر دوم ناصرالدين شاه به اروپا مربوط است. او از پادشاه اتريش خواست تا مستشاري براي شكل گيري پليس مدرن در ايران بفرستد. ۱۶ذيقعده ۱۲۹۵ با نصب نخستين تابلو نظميه در تهران شكل برقراري امنيت در شهر هم تفاوت يافت و يك ايتاليايي زاده ناپل به نام «كنت مونت فر» براي تشكيل و آموزش ماموران نظميه در تهران مستقر شد.
    
    

    
    نظميه دوره مشروطه را هم پشت سرگذاشت تا در سال ۱۲۹۱ هجري شمسي اين بار مستشاران سوئدي براي ساماندهي پليس به تهران آمدند. با روي كار آمدن رضاخان او در سال ۱۳۰۲ هجري شمسي مستشاران سوئدي را بركنار كرد و سرهنگ «محمددرگاهي» را به فرماندهي نظميه گمارد.
    با تغييرات رضاخاني شكل نظميه نيز به شهرباني و ژاندامري تغيير يافت و رفته رفته رنگ و لباس متحدالشكل هم در آن برجسته شد.
    
    

    
    بازي با رنگ ها
    همه تصاويري كه از كشف حجاب رضاخاني در ذهن داريم ماموراني با لباس فيروزه اي است كه باتوم هم به دست داشتند. پس از آن رفته رفته لباس پليس كه ماموران شهرباني باشد به آبي آسماني و سورمه اي تغيير يافت. رنگ خودروهاي پليس نيز با مشكي و سفيد و سورمه اي و سفيد متمايز مي شد. رنگ لباس و خودروي ماموران ژاندارمري نيز تابعي از لباس ارتش بود كه به رنگ خاكي معروف است. با پيروزي انقلاب اسلامي و شكل گيري كميته هاي انقلاب اسلامي سه نيروي نظم بخش يا انتظامي در كشور داشتيم: شهرباني، كميته و ژاندارمري. پس از تصويب قانون تشكيل نيروي انتظامي در سال ۱۳۷۰ شاهد يكپارچگي اين نيروها و يكرنگ شدن لباس آنها در قالب سبز تيره بوديم. رنگ سبزتيره رنگ سازماني نيروهاي كميته و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود. رفته رفته مشكلاتي هم اين يكپارچگي و يكرنگي ايجاد كرد. ازجمله رنگ لباس ماموران راهنمايي و رانندگي كه ماموريت متفاوتي با ماموران كلانتري و مرزباني داشتند. همين موضوع سبب شد تا با تصميم مقام معظم رهبري در تغيير فرمانده نيروي انتظامي و ايجاد تحول در آن در سال ۱۳۷۸ بستر تغييرات ظاهري نيز فراهم شود. در سال ۱۳۸۰ پس از حدود ۱۰ سال لباس پليس راهنمايي و رانندگي به سفيد و سورمه اي تغيير يافت. با شكل گيري پليس هاي تخصصي رنگ هاي ديگري هم به پليس اضافه شد. از جمله رنگ لباس ماموران يگان ويژه بود كه لباسي كاملا مشكي به تن داشتند. سرهنگ كيامهر نيز معتقد است كه مهم ترين ويژگي لباس ماموران پليس منظم و شكيل بودن آن است و به جز در مواردي كه نياز به نماياندن اقتدار و خشونت خاص هست نبايد از رنگ مشكي استفاده كرد.
    
    

    
    «محمد پوراقدم» سرهنگ بازنشسته پليس نيز مي گويد: با توجه به اينكه پليس فقط يك ماموريت ندارد بايد به تناسب ماموريت هاي آن در لباس ها هم توجه كرد.
    با ورود بنزهاي الگانس كمي از تيرگي رنگ سبز نيز كاسته شد تا اين شعار هم در خاطره ها بماند: «نيروي انتظامي سبز تو هم قشنگه.»
    پس از اين لباس ماموران مرزباني نيروي انتظامي هم شكل جديدي يافت و تركيبي از مدل پلنگي با بن مايه خاكي رنگ شد. در سال ۱۳۹۲ نيز تلاش شد كلاه پليس راهنمايي و رانندگي بازطراحي شود و از رنگ سفيد استفاده شود. چيزي كه برخي كارشناسان معتقدند در نگاه مردم هيچ نمود و تمايزي ايجاد نكرده است.
    در همين سال ها سردار اسماعيل احمدي قدم، فرمانده سابق نيروي انتظامي با انتقاد از لباس هاي سربازان نيروي انتظامي گفته بود: به نظرم لباس سربازان زيبا نيست. در حال مطالعه هستيم تا لباس متناسب با سربازان طراحي كنيم در طول خدمت سه دست لباس در اختيار سربازان قرار مي گيرد كه با گذشت زمان اين لباس ها مندرس مي شود البته بايد بگويم لباس بايد راحت و دلچسب باشد چندي قبل اوركتي را در اختيار نيروها قرار داديم كه هيچ يگاني جز يگان امداد آن را بر تن نكرد و بعد از آن كاپشن مشكي رنگي را طراحي كرديم و به صورت آزمايش در استان سمنان در اختيار پليس راهور قرار داديم كه استقبال بسيار خوبي از آن شد كه اكنون نيز از اين لباس ها استفاده مي شود.
    
    

    
    سورمه اي و خاكي مناسب تر است
    «محمد پوراقدم» سرهنگ بازنشسته پليس، به «اعتماد» مي گويد: ما در مقطعي به سبب مسووليتي كه در نيروي انتظامي داشتيم روي رنگ ها و اينكه هر رنگ نماد چه پيامي در لباس ماموران و كاركنان پليس است كار كرديم. به ويژه روي ۴ رنگ سبز، سفيد، سياه و آبي بررسي كرديم. اصرار ما هم بر دو رنگ خاكي (قهوه اي روشن كه به خاكستري مي زند) و سورمه اي بود با اين استدلال كه ماموران ما در خارج از شهرها به ويژه در مرزها از اين لباس كه به رنگ نيروهاي نظامي شبيه است استفاده كنند و در شهرها هم از رنگ سورمه اي كه رنگ اقتدار است استفاده شود. اين بازنشسته پليس كشور مي افزايد: الان هم پيشنهاد ما پابرجاست و هنوز سوابق آن در سازمان عقيدني، سياسي ناجا موجود است كه برهمين اساس رنگ «سورمه اي» براي داخل شهرها و «خاكي يا خاكستري» را براي بيرون از شهرها پيشنهاد مي كنيم.
    پوراقدم همچنين توضيح مي دهد: رنگ، جنس پارچه و نوع و مدل دوخت لباس پليس در عين حال كه بايد متحدالشكل باشد معرف و نماد انتظام يك كشور است. مردم با خود مي گويند وقتي هنوز اين لباس متحدالشكل يا منظم نيست چگونه مي خواهند در كارشان منظم باشند يا نظم را برقرار كنند.
    او مي گويد: ما تاكيد كرديم كه لباس ماموران به ويژه ماموران راهنمايي و رانندگي نبايد تيره باشد چرا كه در حين رانندگي زواياي بي روحي وجود دارد كه اگر رنگ لباس عابر يا مامور تيره باشد موجب بسياري تصادفات رانندگي به سبب عدم ديد كافي و نديدن رنگ مشكي مي شود. پوراقدم به مواجهه موثر شهروندان و توريست ها با پليس اشاره مي كند و مي گويد: وقتي يك توريست وارد كشور مي شود نخستين ايرانياني را كه مي بيند ماموران پليس هستند كه گذرنامه آنها را چك مي كند. به جز اين در شهر و مناطق مختلف اين ماموران پليس هستند كه با آنها سر و كار داريم و با آنها مواجه مي شويم. نظاميان در پادگان ها هستند و كمتر مردم با آنها سروكار دارند. بنابراين هرچه لباس پليس شيك تر و زيبا تر باشد ضريب نفوذ آن بيشتر خواهد شد.
    
    
    

    
    لباس شخصيت را هم تقويت مي كند
    شما هم حتما مامور پليسي را به خاطر داريد كه با ديگر پليس ها تفاوت داشته است. شايد هم به سبب آراستگي و اتوكشيدگي لباس هايش بوده يا شايد به سبب رفتارش. آن افسرموتورسوار راهنمايي و رانندگي تهران كه در جردن ديده بوديم هم به سبب استايل و آراستگي اش متمايز شده بود. سرهنگ بازنشسته پوراقدم هم اين نظر را تاييد مي كند و مي گويد: نوع و مدل لباس صد در صد بر شخصيت كاري ماموران هم تاثير مي گذارد. وقتي لباس خوش دوخت باشد در عين آنكه مامور بايد در آن احساس راحتي براي انجام وظيفه بهتر داشته باشد به مامور حس آنكادر بودن مي دهد. من بارها جلوي آينه مي ايستادم و خودم را در لباس برانداز مي كردم. درجه هايم و مدل ايستادن آن روي پاگون لباسم را كنترل مي كردم. اين خود احترام به همراه داشت: احترام به لباس و كار ايجاد مي كرد.
گزارش: اصلاح ظاهر / نگاهي به تغييرات رنگ ولباس پليس در ٢٠٠ سال اخير
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 79 بار
    آثار ديگري از "سينا قنبرپور"

  كارون مظلوم / آب،باد،خاك هم با خوزستان سر ناسازگاري دارند
سينا قنبرپور، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  پوشك بچه، ثبت نام پرايد
سينا قنبرپور، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  كنكور ، فساد، استيضاح
سينا قنبرپور، اعتماد 12/6/97
مشاهده متن    
  آنها كه طبابت را اسباب جلا دادن روح مي كنند
سينا قنبرپور، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
  زيارتي بدون طي طريق
سينا قنبرپور، اعتماد 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت آب و آبياري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است