|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: چرخش سريع نقدينگي در بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4615
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


چرخش سريع نقدينگي در بورس
شاخص سهام براي هفتمين روز متوالي مثبت شد

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : بازار سهام در ادامه روند صعودي روزهاي اخير، روز سه شنبه نيز با افزايش ۲۰۲ واحدي شاخص کل، هفتمين روز متوالي مثبت را سپري کرد. افزايش ۲/ ۰ درصدي شاخص سهام در جريان معاملات ديروز در حالي اين نماگر را تا آستانه ورود به کانال ۹۵ هزار واحدي هدايت کرد که بررسي روند روزهاي اخير بازار نشان از چرخش نقدينگي در ميان گروه هاي مختلف دارد.
    جذابيت در سهامي که مدت اخير را با ريزش شديد قيمت و رسيدن به کف هاي قيمتي طي کرده اند، سبب شده تا اين روزها فعالان بازار با ورود به اين صنايع در کوتاه مدت، به سود نسبي دست يابند و سپس با ايجاد فشار فروش به صنعت ديگر نقل مکان کنند. اقبال از صنعت انبوه سازي به قند و شکر در روز گذشته نمونه اي از اين گونه چرخش سريع نقدينگي است. ديروز گروه انبوه سازي و مستغلات که روزهاي پيشين مورد توجه بورس بازان قرار داشتند، به دنبال شناسايي سود با فشار شديد فروش همراه شد و جاي خود را به گروه قند و شکر داد. در اين ميان همچنان توجه به نمادهاي خودرويي و رشد قيمت آنها تداوم دارد. اين عوامل سبب شد تا صعود بازار سهام براي هفتمين روز متوالي ادامه يابد. به اين ترتيب بازدهي ۲/ ۲ درصدي در کارنامه ۷ روز اخير بورس به ثبت رسيد.
    مساله قابل وضوح در شرايط کنوني بازار سهام چرخش نقدينگي ميان گروه هاي مختلف صنعت است؛ اين روزها جريان نقدينگي موجود در بازار سهام پس از اصلاح قيمتي اخير به دنبال جايي مطمئن براي ثبات مي گردد که چرخش آن در ميان گروه هاي مختلف نشان از عدم يافتن چنين شرايطي است. در مجموع رفتارشناسي خريد و فروش هاي روز اخير و در مجموع جابه جايي نقدينگي ميان صنايع بورسي نشان دهنده اين است که تقاضا در سهام بنگاه هاي کوچک تر هر روز از گروهي به گروهي ديگر تغيير جهت مي دهد. در اين ميان در حالي شاهد افت تب فروش در بين فعالان بازار نسبت به هفته گذشته هستيم که مشارکت سهامداران خرد در سمت خريد سهام افزايش يافته است. البته در اين ميان حقوقي هاي بازار همچنان نقش حمايتي خود را حفظ کرده اند و اين امر مانع از افت قيمت سهام به ويژه در نمادهاي بزرگ بازار شده است.
    
     يافتن جذاب ترين گروه
    در اين ميان نقدينگي موجود در بازار به دنبال يافتن جذاب ترين صنعت و يا بنگاه براي ورود، خريد و کسب سود است که در اين ميان اولويت با گروه هاي کوچک بوده است. اما براي تغيير مسير مزبور به دنبال بهانه هايي با چاشني عوامل بنيادي مي گردد. به طوري که فعالان بازار دليل ورود به گروه هاي مرتبط با بازار مسکن از جمله انبوه سازي، سيمان و کاشي و سراميک را رونق نسبي معاملات مسکن در ماه هاي اخير عنوان مي کنند (جزئيات بيشتر از دلايل اقبال به گروه انبوه سازي در گزارش روز دوشنبه که تحت عنوان «صعود جمعي در بورس تهران» در روزنامه «دنياي اقتصاد» منتشر شد.) اما روندي با ثبات در اين ميان وجود ندارد، به طوري که عوامل بنيادي تنها بهانه هايي هستند براي ورود به اين صنايع. پس از چند روز و احتمالا با کسب سود، جاي خود را به گروه و صنعتي ديگر مي دهند.
    حال اين نقدينگي پس از انتفاع و کسب سود از اين گروه به ديگر صنايع منتقل شد. در جريان معاملات روز گذشته شاهد چرخش اقبال به سمت گروه قندي را بوديم. نمادهاي اين گروه به صورت دسته جمعي در روز سه شنبه قدم در مسير صعودي گذاشتند. به عبارت دقيق تر بازار سهام در اين روزها شاهد تجربه ورود کوتاه مدت نقدينگي به سمت صنايع مختلف است. پس از کسب سود نسبي، رشد قيمت به تبع افزايش فروش از سوي معامله گران، متوقف مي شود و به دليل عدم مشاهده سيگنال بنيادي قوي به گروهي ديگر کوچ مي کند.
    
     جابه جايي تا کجا؟
    در اين راستا سوالي که مطرح مي شود اين است که چنين الگويي تا چه زماني تداوم خواهد شد؟ در پاسخ به اين سوال دو سناريو وجود دارد؛ در سناريوي اول چرخش مداوم نقدينگي در ميان تمامي صنايع و گروه هاي فعال در بازار را خواهيم داشت که اين موضوع جبران اصلاح قيمتي چند وقت اخير را نويد مي دهد. در سناريوي دوم ممکن است عاملي بنيادي، خبري موثق يا اتفاقي تاثيرگذار بر يک صنعت خاص، اين گروه را به ليدر بازار تبديل کند. در اين صورت نقدينگي سرگردان با اطمينان خاطر به اين گروه جذب شده و نه تنها رشد پايدار در صنعت مزبور را به دنبال خواهد داشت، بلکه تداوم صعود بورس و شاخص کل را به دنبال خواهد داشت.
    البته بايد توجه داشت، همچنان ريسک هايي چه از ناحيه اقتصاد داخلي و چه از ناحيه مسائل سياسي وجود دارد که به نظر مي رسد با تعيين تکليف ابهامات، جوي پايدارتر را در بازار شاهد باشيم. طبق نظر کارشناسان پروسه ياد شده با توجه به صحبت هاي پيش روي ايران و اتحاديه اروپا ظرف ۲ روز جاري، به مقطع نهايي خواهد رسيد و به اين ترتيب وضعيت آينده، جريان مشخص تري را شاهد خواهد بود.
    
     فرصت ها و تهديدها
    همان طور که گفته شد شب گذشته (سه شنبه شب) و امروز شاهد مذاکرات مقامات ايراني با اتحاديه اروپا درخصوص آينده تحريم ها خواهيم بود. به اين ترتيب محمدجواد ظريف پس از رايزني هاي فشرده برجامي در پکن و مسکو، ديشب در بروکسل حضور يافت و با مقامات اروپايي درباره پيامدهاي خروج آمريکا از برجام و گرفتن ضمانت هاي معتبر گفت وگو کرد. (در لحظه تنظيم اين گزارش هنوز اين مذاکرات آغاز نشده بود.) البته نخست وزير بريتانيا پيش از اين در تماس تلفني با رئيس جمهوري ايران عنوان کرد که «بريتانيا، فرانسه و آلمان روز سه شنبه در بروکسل بسته اي از پيشنهادها را براي حفاظت از اجراي برجام به ظريف ارائه خواهند داد که اين اطمينان را به ايران مي دهد که از منافع اقتصادي توافق هسته اي بهره مند خواهد شد.»
    در ادامه اين مذاکرات نيز امشب چهارشنبه مذاکراتي از سوي ايران با اتحاديه اروپا در پيش است. هر چند به نظر مي رسد اميدواري به پايبندي اروپايي ها درخصوص برجام وجود دارد اما همچنان صحبت هاي متناقض و تهديدات جديد از سوي مقامات آمريکايي به گوش مي رسد، به طوري که ترامپ دوشنبه شب دستور کاهش قابل توجه خريد نفت ايران را صادر کرد. بر اين اساس رئيس جمهوري آمريکا به وزيران خزانه داري، خارجه و انرژي آمريکا، دستور داد تا زمينه کاهش قابل توجه خريد نفت و محصولات نفتي ايران فراهم شود.
    اين موضوع سبب شد تا بازار جهاني بار ديگر جوي صعودي را تجربه کند. در اين ميان قيمت نفت برنت براي نخستين بار طي سه سال و نيم گذشته، به بيش از ۷۸ دلار در هر بشکه رسيد. اين مساله که در ذات خود نشات گرفته از تنش هاي موجود بود، سبب شد تا نمادهاي پالايشي فعال در بازار سهام با روندي منفي مواجه شوند. البته در اين ميان حقوقي هاي بازار با حمايت هاي خود و خريدهاي قابل توجه مانع از افت شديد قيمتي در نمادهاي اين گروه شدند به طوري که خالص خريد حقوقي ها در گروه پالايشي به يک ميليارد و ۷۰۰ ميليون تومان رسيد که بيش از يک ميليارد تومان آن به تغيير مالکيت پالايش نفت اصفهان تعلق داشت.
     از سوي ديگر روز دوشنبه ارتش رژيم صهيونيستي در نوار غزه، فلسطيني هايي را که در اعتراض به انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس به تظاهرات دست زده بودند، به گلوله بست. اين عمليات وحشيانه که به کشته شدن ده ها نفر و زخمي شدن تعداد زيادي منجر شد، از ديگر مسائل تنش زا در منطقه بود.به اين ترتيب بايد از يکسو در انتظار فروکش شدن ابهامات موجود و مسائل سياسي و از سوي ديگر اطمينان خاطر از روند آتي مذاکرات با گروه ۱+۴ بود تا بتوان روند آتي بازار سهام را بررسي کرد.
    
     نگاهي به صنايع موردتوجه در بازار ديروز
    همان طور که عنوان شد نمادهاي گروه قند و شکر روز گذشته با رشد دسته جمعي قيمت همراه شدند. هر چند نمادهاي قندي به صورت سنتي به عنوان گروه بتامنفي بازار سهام شناخته مي شوند، اما يکي از دلايل توجه به اين نمادها ورود نقدينگي بود.
     در شرايط فعلي به نظر مي رسد عدم وجود شرايط قطعي براي رشد سودآوري صنايع کوچک و سنگيني تحرک در نمادهاي بزرگ سبب شده است تا اين گروه مجددا به عنوان مقصدي براي کوچ نقدينگي در نظر گرفته شود. البته از سوي ديگر اخبار مربوط به افزايش نرخ شکر در کنار شروع برداشت شکر از چغندر پاييزه از ديگر عوامل موثر بر رشد اين گروه بود. نمادهاي خودرويي نيز از ديگر نمادهاي موردتوجه در جريان معاملات روز گذشته بودند؛ هر چند اين گروه با فشار فروش همراه شدند اما توانستند بيشترين تاثير مثبت بر رشد شاخص کل را برجاي گذاشته و همچنين به عنوان برترين صنعت از لحاظ ارزش معاملات شناخته شوند. به اين ترتيب در مجموع گروه مزبور دادوستد ۳۳۵ ميليون سهم به ارزش ۳۳ ميليارد تومان را به ثبت رساند.
    در اين جلسه معاملاتي نيز اگر چه مطابق با روز گذشته سه نماد «خساپا»، «خپارس» و «خودرو» در فهرست موثرترين نمادها بر رشد شاخص قرار گرفتند، با اين وجود با فشار فروش قابل توجهي مواجه شدند. در معاملات ابتدايي امروز هر ۴ نماد خودروساز تا سقف مجاز قيمت روزانه يا تا نزديکي آن صعود کردند اما به تدريج با دامنه رشد محدودتري همراه شدند. در صورتي که اخبار قطعي تري از همکاري و پايداري کشورهاي اروپايي در رابطه با حفظ برجام به دست نرسد، به نظر نمي رسد که اين رشد دوام چنداني داشته باشد.
    
     مروري بر بازار جهاني فلزات
    رصد بازارهاي جهاني در روز گذشته نيز نشان از آن دارد که بورس لندن معاملات روز گذشته خود را با آرامش نسبي دنبال کرد. در اين روز (در ساعت ۱۶ روز سه شنبه) بهاي مس با افت ناچيز ۰۴/ ۰ درصدي در سطح ۶۸۸۰ دلار در هر تن قرار گرفت. آلومينيوم نيز وضعيت مشابهي را تجربه کرد و با کاهش ۳۹/ ۰ درصدي، ۲۳۰۵دلار در هر تن معامله شد. سرب اما با رشد ۰۵/ ۰ درصدي، ۲۳۸۸ دلار در هر تن قيمت خورد. روي با بيشترين ميزان رشد در بازارهاي جهاني همراه شد و با افزايش ۷۴/ ۰ درصدي، ۳۰۸۱ دلار در هر تن معامله شد.
    انتشار گزارش مبهم از اقتصاد چين در صبح روز گذشته، مهم ترين عامل فشار بر بازار فلزات بود. بر اساس گزارش مرکز آمار ملي چين، ميزان سرمايه گذاري در دارايي هاي ثابت اين کشور در ماه آوريل با نرخ رشد سالانه اي برابر با ۷ درصد روبه رو شد و ميزان افزايش خرده فروشي در اين ماه نيز نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴/ ۹ درصد رسيده است. هر دو رقم اعلام شده در اين گزارش پايين تر از پيش بيني ها بوده اند. با اين حال توليدات صنعتي چين در ماه آوريل با نرخ رشد سالانه اي برابر با ۷ درصد همراه شد که اين رقم نسبت به برآوردها نزديک به ۶/ ۰ درصد بالاتر بوده است. اين گزارش سبب شد تا فضاي مبهمي بر بازار فلزات حاکم شود و قيمت برخي محصولات معاملاتي به محدوده منفي کشيده شود.
    
    
چرخش سريع نقدينگي در بورس / شاخص سهام براي هفتمين روز متوالي مثبت شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب جنوب
متن مطالب شماره 2 (پياپي 2202)، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است