|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: « آمانيتا» ٦ نفر را كشت ٣٤٧ نفر را راهي بيمارستان كرد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4365
دو شنبه 23 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


سلامت 
« آمانيتا» ٦ نفر را كشت ٣٤٧ نفر را راهي بيمارستان كرد
آخرين گزارش « اعتماد» از مسموميت گسترده ناشي از مصرف قارچ هاي سمي در ٥ استان غربي كشور    گروه اجتماعي| موارد مسموميت بر اثر مصرف قارچ هاي سمي خودرو در استان هاي آذربايجان غربي، كرمانشاه، كردستان، لرستان و زنجان به بيش از ٣٤٠ نفر و تعداد موارد فوت به ٦ نفر افزايش يافت. بنا بر آخرين آماري كه مجتبي خالدي: سخنگوي مركز فوريت هاي پزشكي كشور در گفت وگو با «اعتماد» اعلام كرد، از ابتداي ارديبهشت ماه و به دنبال شدت يافتن بارندگي ها در غرب و شمال غرب كشور، ٣٤٧ نفر از هموطنان ساكن در اين استان ها با مصرف قارچ هاي خودرو در دامنه ها و طبيعت كوهستاني دچار مسموميت شدند و شدت مسموميت ٥٥ نفر از بيماران در حدي بوده كه ٢٠ نفر به دليل مختل بودن تست هاي كبدي، در فهرست گزينه هاي احتمالي پيوند كبد قرار گرفته اند، ٦ نفر فوت كرده اند و ٣٣ نفر هم براي دريافت درمان هاي تخصصي، به مراكز درماني ساير استان ها اعزام شده اند. به گفته خالدي، از مجموع تعداد مسمومان، ٢١٨ مورد مربوط به استان كرمانشاه، ٣٦ مورد استان لرستان، ٣٩ مورد استان كردستان، ٢٠ مورد استان آذربايجان غربي و ١٨ مورد هم مربوط به استان زنجان بوده است.
    
    بيشترين مسموميت در استان پهلوانان
    بنا بر آخرين آماري كه صائب مدرسي: رييس مركز فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه در اختيار «اعتماد» قرار داده، ظرف ٣ هفته گذشته و تا صبح روز سه شنبه ٢٥ ارديبهشت، در اين استان ٢٣٥ نفر با علائم مسموميت شديد به مراكز درماني استان مراجعه كرده اند، ٣ نفر در اورژانس، ٤٣ نفر در بخش عمومي و ٨ نفر در بخش مراقبت هاي ويژه بستري شده و ١٥٨ نفر ترخيص شده اند اما از مجموع بستري ها، ١٥ نفر در حدي دچار مسموميت بوده اند كه به دليل مختل بودن آزمايش هاي كبدي، براي انجام آزمايشات تخصصي و بررسي احتمال نياز به پيوند كبد به بيمارستان نمازي شيراز اعزام شده اند و ٥ نفر از كل مراجعات هم بر اثر شدت مسموميت فوت كرده اند. به دنبال اظهارات مدرسي، ابراهيم شكيبا: معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه هم ضمن ابراز نگراني از بابت ناديده گرفتن هشدارهاي مكرر درباره خودداري از مصرف قارچ هاي خودرو در مناطق كوهستاني استان، در گفت وگو با روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه احتمال افزايش موارد مسموميت را رد نكرد و تاكيد داشت كه دماي بالا و رطوبت ناشي از بارش باران طي هفته هاي گذشته، همچون سال هاي قبل زمينه رشد قارچ هاي خودرو را فراهم كرده و در مورد علت مسموميت بر اثر خوردن اين قارچ ها توضيح داد: «اين قارچ ها عموما سمي و كشنده هستند اما حتي اگر سمي هم نباشند، ميزان جذب فلزات سنگين بدن را افزايش مي دهند و تجمع اين املاح در بدن، در دراز مدت اثرات بسيار مخربي بر سلامتي فرد به جا مي گذارد.»در حالي كه اولين قربانيان مصرف قارچ هاي سمي، از اهالي استان كرمانشاه بودند، علي ميكاييلي: استاد قارچ شناسي در گفت وگو با روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه درباره علت افزايش مسموميت ناشي از مصرف قارچ هاي خودرو در استان كرمانشاه گفته است: «تشخيص قارچ هاي سمي، فقط در مراكز تشخيصي معتبر قارچ شناسي ميسر است. امسال به دليل ريزش هاي فراوان بهاري و دماي مناسب، رويش قارچ ها در طبيعت، مناسب تر از سال هاي قبل بوده: لذا مردم براي جمع آوري قارچ خوراكي خودرو اشتياق بيشتري نشان داده اند و متاسفانه با اشتباه تشخيصي، قارچ هاي سمي مصرف كرده اند. قارچ سمي مشابه قارچ هاي خوراكي، اغلب گونه هاي آمانيتا است كه حاوي مرگبار ترين سم طبيعي يعني آمانيتين است و اين سم با جوشاندن، شستن، خشك كردن قارچ و انجام هيچ عمل ديگري از بين نمي رود و متاسفانه در يك دوره نهفتگي چند ساعته تا چند روزه، علايم مرگبار مسموميت بروز مي كند. اما حتي اگر قارچ خودرو، سمي هم نباشد، به دليل اينكه در هواي آزاد و در معرض تمام آلودگي هاي اتمسفر و آلاينده هاي صنعتي مانند فلزات سنگين و آلودگي هاي بيولوژيكي فضولات حيواني و انساني رشد كرده، حتما براي سلامت انسان مضر خواهد بود و نمي تواند غذايي سالم محسوب شود.»
    
    ٣٩ مورد مسموميت در بهشت ايران
    استان كردستان هم از بابت تعداد مراجعات مسموميت بر اثر مصرف قارچ هاي سمي، شرايط مشابه استان كرمانشاه داشته و محي الدين سجادي: مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي كردستان به «اعتماد» خبر داد كه طي ٣ هفته گذشته، كل موارد مراجعات بابت مسموميت ناشي از مصرف قارچ هاي سمي در اين استان، ٥٤ مورد بوده كه از اين تعداد ٣٣ نفر بستري شده، ١٥ نفر ترخيص شدند و ٢ نفر هم براي دريافت اقدامات درماني تخصصي، اعزام شده اند. امير رضاييان: رييس شبكه بهداشت و درمان دلفان - استان لرستان - هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران از مراجعه بيش از ٣٠ مورد مسموميت بر اثر مصرف قارچ هاي سمي خبر داده كه به گفته وي از اين تعداد يك نفر به دليل شدت مسموميت به مركز استان اعزام شد اما جان خود را از دست داد. همچنين به گفته اصغر جوادي: رييس مركز فوريت هاي پزشكي زنجان، ۱۸ نفر از اهالي شهرستان ماهنشان هم بر اثر مصرف قارچ سمي مسموم شده اند كه حال تعدادي از آنان به دليل مشكلات حاد كبدي و گوارشي وخيم گزارش شده و به مراكز درماني تهران اعزام شده اند.
    
    ايران: ميزبان ٣ هزار و ٥٠٠ نوع قارچ خودرو
    بنا بر آنچه در صفحات مجازي آمده، طبيعت ايران ميزبان ٣ هزار و ٥٠٠ گونه قارچ خودرو و طبيعي است كه ٨٠٠ نوع آن، كلاهكدار هستند و درصد (سمي بودن اين قارچ ها با يكديگر متفاوت است. مسموميت با قارچ هاي خودرو هم اتفاق تازه اي در ايران نيست و با جست وجو در آرشيو اخبار سال هاي گذشته هم مي توان مشابهاتي از مسموميت هموطنان: به خصوص كودكان، در استان هاي شمالي و غربي كشور مشاهده كرد. يكي از سمي ترين انواع قارچ خودرو كه اتفاقا در طبيعت ايران هم رشد مي كند، آمانيتا فالويدس و معروف به كلاهك مرگ يا قارچ قاتل است كه از گونه قارچ هاي چتري بوده و شباهت بسيار به قارچ هاي خوراكي دارد و محل زيست اين گونه گياهي هم، در جوار درختان بلوط، كاج و تمام مناطق جنگلي است و ماده سمي آلفا-آمانيتين موجود در اين نوع قارچ، آثار سمي غيرقابل بازگشت بر كبد و كليه داشته و بالاترين گزارش هاي مرگ بر اثر مصرف قارچ هاي سمي در سراسر دنيا، ناشي از مصرف اين گونه گياهي است. در توضيح بروز علائم مسموميت ناشي از مصرف اين قارچ گفته شده است: «جذب سموم قارچ كند بوده و علائم ممكن است حتي بعد از ۲۴ ساعت ظاهر شوند. علائم اوليه شامل استفراغ، اسهال و تندتپشي بوده ولي با پيشرفت اثر سم و تخريب سلول هاي كبدي، علائم نارسايي كبد و كليه به صورت يرقان، روان پريشي، كما و علائم نارسايي كليه ظاهر مي شود. ممكن است براي زنده ماندن بيمار حتي پيوند كبد نياز باشد و در مواردي نادر هم تجويز آنتي بيوتيك مي تواند موثر باشد. مرگ، بعد از بروز علائم در مدت ۶ الي ۱۶ ساعت بعد اتفاق مي افتد و هيچ درمان اختصاصي و پادزهري براي مسموميت ناشي از مصرف اين گونه گياهي وجود ندارد.»
    سلامت: « آمانيتا» ٦ نفر را كشت ٣٤٧ نفر را راهي بيمارستان كرد / آخرين گزارش « اعتماد» از مسموميت گسترده ناشي از مصرف قارچ هاي سمي در ٥ استان غربي كشور
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of System Management
شماره 2 (پياپي 502)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است