|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/26: قاسم ميرزايي نيكو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشكل ها كوبيديم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3430
شنبه 28 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3149 26/2/97 > صفحه 15 (سياست) > متن
 
      


قاسم ميرزايي نيكو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشكل ها كوبيديم


نويسنده: آمنه شيرافكن


    
    شرق: مجلس دهم به دنبال توسعه تحزب گرايي در ايران است. قدمت طرح به مجلس هشتم بازمي گردد و در مجلس نهم نيز بر سر آن مناقشه هاي فراواني شکل گرفته است. معدود اصلاح طلبان مجلس آن روز از آن طرح انتقاد کرده و آن را تحديدي براي احزاب و تشکل ها قلمداد کردند. تا به حال طرح ها و لوايح مختلفي براي اصلاح «قانون فعاليت احزاب، جمعيت ها و انجمن هاي سياسي و صنفي و انجمن هاي اسلامي يا اقليت هاي ديني شناخته شده» مصوب سال 1360 ارائه شده است. قاسم ميرزايي نيکو، نماينده مردم دماوند، تاكيد دارد: «اگر بخواهيم پارلمان قوي داشته باشيم بايد حزب قوي داشته باشيم. اگر حزب قوي داشته باشيم بايد تشکل و سنديکا و اتحاديه قوي داشته باشيم. اين نکته مغفول مانده و هميشه توي سر احزاب و تشکل ها زده ايم». قاسم ميرزايي نيکو و پروانه مافي، دو عضو فراکسيون اميد، به عنوان اعضاي کميسيون صدور پروانه براي متقاضيان و نظارت بر فعاليت گروه ها (کميسيون ماده ۱۰ احزاب) انتخاب شده اند.
    
     از جلسه هاي کميسيون ماده 10 احزاب چه خبر؟
     در کميسيون ماده 10 احزاب بخشي از تطبيق احزاب اساسنامه و مرام نامه چارچوب هاي حزبي با قانون جديد را در دستور کار داشتيم. قانوني که آخر سال 95 ابلاغ شده و بر اساس آن احزاب موظف اند بتوانند خودشان را با برخي بندهاي آن تطبيق دهند. در قانون شش ماه پيش بيني شده بود و بر اين اساس اواسط 14 خرداد مهلت تمام مي شود. تا به اينجاي کار از 245 حزب فقط 60 حزب اين کار را کرده اند و تطبيق داده اند. براي اينکه بتوانيم فرصت را براي باقي احزاب نيز به وجود آوريم چند روز پيش جلسه مفصلي داشتيم و اعضاي خانه احزاب هم آمده بودند. از داخل مفاد آن به اين نتيجه رسيديم که اگر فعالان حزبي تا 14 خرداد گزارش بدهند که در چه مرحله اي هستند ،اين به معناي شروع مراحل تطبيق است. اگر آنها هم گامي پيش بگذارند و اساسنامه و مرام نامه شان را ارائه کنند ما مي توانيم با اينها تعامل کنيم و جلو برويم.
    
     قوانين مرتبط با احزاب مصوب مجلس هميشه نقدهاي فراواني به دنبال داشته است. مجلس دهم چطور مي تواند به توسعه تحزب در ايران کمک کند؟
     قانون احزاب در مجلس قبل تصويب شد. با گرفتاري آن چناني و با شرايط حاد و سخت آن موقع. ما بعد از جريان هاي دي ماه تمام دبيران کل احزاب را دعوت کرديم تا به اتفاق کميسيون شورا و وزارت کشور و با ميزباني دفتر مطالعات و پژوهش ها و افراد چپ و راست و اعتدالي به يک کميته ترکيبي از آراي مختلف برسيم. به همراه معاونت سياسي وزارت کشور، مجلس و با محوريت کميسيون ماده 10 احزاب، کار را شروع کرديم و اميدواريم قانون احزاب شسته و رفته اي داشته باشيم. بنا داريم طرح نهايي را به اهل فن ارائه کنيم و نظر آنها را جويا شويم. فکر مي کنم هفته آينده طرح نهايي شود و در کميسيون احزاب و شوراهاي مجلس بررسي شود.
    
     به ناآرامي هاي دي ماه 96 اشاره کرديد. فکر مي کنيد احزاب آن موقع مي توانستند نقش سوپاپ اطمينان را بازي کنند؟
     نه سوپاپ اطمينان، بلکه به عنوان فاکتورهاي اصلي در جريان و حوادث سياسي کشور اقدام کنند. اگر بخواهيم پارلمان قوي داشته باشيم بايد حزب قوي داشته باشيم. اگر حزب قوي داشته باشيم بايد تشکل و سنديکا و اتحاديه قوي داشته باشيم. اين نکته مغفول مانده و هميشه توي سر احزاب و تشکل ها زده ايم. احکام مختلف براي آنها صادر کرديم. بنا بوده يارانه به آنها بدهيم -کاري که همه کشورها مي کنند- اين کار را هم نکرده ايم.
    
     خب رئيس مجلس دهم هم پيشينه حزبي ندارد. چطور مي خواهيد اميدوار به تحزب گرايي باشيد؟ آيا در جريان هاي اصولگرا هم ميلي به تحزب گرايي هست؟
     بعد از اينکه به عنوان عضو کميسيون ماده 10 احزاب انتخاب شدم، خدمت آقاي لاريجاني رسيدم. ايشان شديدا به کار حزبي و شکل گيري احزاب اعتقاد دارند؛ اما متاسفانه هرکسي که به قدرت رسيد، اعلام مي کند که عضو هيچ حزب و گروهي نيست و از تحزب تبري مي جويد. اين مسئله خودش از فاکتورهاي سرکوب احزاب در ايران بوده است. حالا بيخ گوش ما در انتخابات عراق افراد نمي توانستند بدون تاييد چند حزب در انتخابات ثبت نام کنند. در همين کشورهاي خاورميانه هم سازوکارهايي ديده اند تا احزاب پا بگيرند. خب اگر حزب پا نگيرد، همين داستان تکراري را داريم که افراد مدام خط عوض مي کنند و هر جايي، موضعي مي گيرند و گاهي آسيب جدي به کشور وارد مي کنند و بعد هم هيچ کس پاسخ گو نيست. هزينه نداشتن حزب را هم سرآخر مردم مي پردازند.
    
     خب حزب آبادگران آن روزها به نحوي تشکيلات پشتيبان آقاي احمدي نژاد بود.
    آن هم تشکلي بود که سر جريان انتخابات شکل گرفت و ريشه اي نبود. ما اصلا تشکيلات خيلي قوي نداريم. البته مواردي بوده؛ حزب کارگزاران، مشارکت و موتلفه و راه ملت را داريم. چهار حزبي که محکم آمده اند و ايستادگي کرده اند. خوب است زادوولد احزاب ما فقط زمان انتخابات نباشد.
    
     معدل حزب گرايي در ايران در مقايسه با منطقه خاورميانه را چطور ارزيابي مي کنيد؟
     خيلي پايين.
    
     مثلا با کجاها مقايسه مي کنيد؟
     از ترکيه و عراق قطعا پايين تر هستيم؛ اما در مقايسه با بسياري کشورهاي عربي خب اصلا مقايسه معنا ندارد؛ چراکه آنها پارلمان نداشته اند؛ يا سلطان داشته اند يا خليفه. از آنها توقعي نيست؛ اما حتي پاکستان تحزب قوي تري از ايران دارد.
    
     دليل عقب ماندگي احزاب در ايران چيست؟
     قوانين و چارچوب هاي تحزب ما شفاف نبوده و به جاي آن در بسياري جاها محدودكننده بوده.
    
     استاني شدن انتخابات به کجا رسيده؟
     کميته اي روي اين مسئله کار مي کند. تا حالا شوراي نگهبان مخالفت کرده است. بنا داريم نگراني و مشکلات مد نظر آنها را رفع کنيم تا بتوانيم طرح را جلو ببريم.
    
     نقد شوراي نگهبان دقيقا چه بوده؟
     مي گفتند بايد شهرستان ها و حوزه هاي انتخابيه فعال شوند. همه اينها را تجميع مي کنيم. اينکه حتما در شهرستان انتخابات داشته باشيم يا استان ها. همين انتخابات استاني مي تواند از قضا موجبات و زمينه توسعه حزبي را به وجود بياورد.
    
     مسئله افزايش تعداد نمايندگان نيز در اين طرح مدنظر است؟
     بله، طبق برآوردها بايد 40 نماينده به تعداد نمايندگان کنوني مجلس اضافه شود.
    
     بار مالي آن چه مي شود؟
     خب در هر دوره بايد تعدادي (حدود 20 نماينده) به نمايندگان مجلس اضافه شود. در دو دوره گذشته اين اتفاق نيفتاده. البته اين طرح بار مالي دارد و بهتر است دولت اين را بياورد. حالا دنبال اين هستيم که نظر هيئت دولت را بگيريم.
    
     يعني در مجلس يازدهم يکباره 40 کرسي اضافه خواهد شد؟
     به احتمال زياد.
    قاسم ميرزايي نيکو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشکل ها کوبيديم
    


 روزنامه شرق، شماره 3149 به تاريخ 26/2/97، صفحه 15 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 63 بار
    آثار ديگري از "آمنه شيرافكن"

  شاكيان در كميسيون اصل 90
آمنه شيرافكن، شرق 23/3/97
مشاهده متن    
  زنان و هيئت رئيسه مجلس
آمنه شيرافكن، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
  كنوانسيون پرمناقشه
آمنه شيرافكن، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  چهره ممنوع قهرمان / گله فراكسيون زنان مجلس از پخش نشدن قهرماني فوتسال بانوان صدا و سيما
آمنه شيرافكن، شرق 23/2/97
مشاهده متن    
  تكذيب رفع حصر / خانواده ميرحسين و رهنورد بيانيه دادند
آمنه شيرافكن، شرق 17/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پرستاري ديابت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است