|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: وظايف قوه قضائيه و نمايندگان مجلس در موضوع اقتصاد مقاومتي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22102
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 6 (پاورقي) > متن
 
      


وظايف قوه قضائيه و نمايندگان مجلس در موضوع اقتصاد مقاومتي
اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۲۷

نويسنده: ناصر عابدي

وظايف قوۀ قضائيه
    * ما اگر مي خواهيم مردم در صحنۀ اقتصاد باشند، بايد صحنۀ اقتصادي امنيت داشته باشد؛ اگر امنيت را مي خواهيم، بايستي دست مفسد و سوءاستفاده چي و دورزنندۀ قانون و شکنندۀ قانون بسته بشود؛ مبارزۀ با فساد اين است؛ اين بايد جدي گرفته بشود؛ امروز خوشبختانه مسئولين اين را مي گويند، لکن گفتن کافي نيست. همۀ مسئولين - چه مسئولين اجرائي، چه مسئولين قضائي و چه مسئولين قوۀ مقننه - در اين جهت مسئول اند.
    * يک جور تعطيلي کارگاه ها تعطيلي هاي از روي سوءاستفاده است. طرف، کارخانه اي را خريده است - مثلاً از دستگاه هاي دولتي منتقل شده يا يک جوري خريده - بعد مي بيند صرفۀ او به اين است که از زمين اين استفاده کند، از متراژ آن استفاده کند، اين کارگاه به ضررش است؛ کارگاه را به يک بهانه اي تعطيل مي کند. از اين ها هم داريم؛ بنده گزارش دارم. با اين ها هم بايد برخورد کرد؛ با اين ها بايد برخورد جدّي کرد. اين را من شايد يک بار ديگر در همين جمع کارگري گفتم؛ وام را مي گيرد - مثلاً فرض کنيد براي واردات موادّ اوّليّه يا براي توليد کارگاه - بعد اين وام را مي رود صرف ساختمان سازي در فلان نقطه اي مي کند که درآمدش چندين برابر آن است. با اين ها بايد برخورد بشود؛ اين ها بايد دنبال بشود؛ دستگاه قضائي مسئول است، دولت مسئول است، دستگاه هاي گوناگون مسئولند، دستگاه هاي اطّلاعاتي مسئولند. مسئله اين نيست که يک نفري مي خواهد پول دار بشود و از يک راهي دارد استفاده مي کند؛ ما که با پول دار شدن زيد و عمرو مخالفتي نداريم؛ خب، بروند پول دار بشوند امّا چرا اين پول داري را از راه لگد گذاشتن و قدم گذاشتن بر سر جامعۀ کارگري و جماعت مردم محروم بايد انجام بدهند؟ جلوي اين بايد گرفته بشود.
    *تصور نشود ما مي توانيم سرمايه گذاري مردمي و کار سالم مردمي داشته باشيم، بدون مبارزۀ با مفاسد اقتصادي؛ و تصور نشود که مبارزۀ با مفاسد اقتصادي موجب مي شود که ما مشارکت مردم و سرمايه گذاري مردم را کم داشته باشيم؛ نه، چون اکثر کساني که مي خواهند وارد ميدان اقتصادي بشوند، اهل کار سالم اند، مردمان سالمي هستند؛ حالا يکي دو نفر هم آدم هاي ناسالم پيدا مي شوند. بايد با چشم هاي تيزبين، ريزبين و دوربين مراقبت کنيد که کساني نيايند به عنوان ايجاد اشتغال و ايجاد کار و کارآفريني تسهيلات بانکي بگيرند، اما کارآفرينيِ واقعي انجام نگيرد. اين را بايد مراقبت کنيد؛ هم شما مراقبت کنيد، هم قوۀ قضائيه مراقبت کند. به نظر من همکاري قوۀ مجريه و قوۀ قضائيه در اينجا يک کار بسيار لازمي است.
    *با فساد مبارزۀ جدّي بشود، با ويژه خواري مبارزۀ جدّي بشود، با قاچاق مبارزۀ جدّي بشود؛ اين ها دارد به اقتصاد کشور لطمه ميزند و ضررش را مردم ميبرند. اگر ما در مقابل آن مجموعه اي که فرض بفرماييد با زدوبست هايي در زمينۀ مسائل اقتصادي ويژه خواري مي کنند، خودشان را از امتيازات ويژه برخوردار مي کنند و يا دچار فساد پولي و مالي و اقتصادي مي شوند، سهل انگاري کنيم، قطعاً کشور ضرر خواهد کرد؛ نبايد سهل انگاري بشود. البتّه در مقام بيان و در روزنامه ها و جنجال و به خصوص با جهت گيري هاي سياسي، حرف هاي قشنگ خوبي زده مي شود امّا اين ها فايده اي ندارد. حالا يک مجرم اقتصادي را مثلاً فرض کنيم دستگير کردند، روزنامه ها درباره اش بنويسند و عکس و تفصيلات و کارهايي مانند اين ها را با اهداف جناحي و سياسي بکنند، اين ها فايده اي ندارد؛ دو صد گفته چون نيم کردار نيست. بايد جلوي آن فسادي را که امروز ممکن است پيش بيايد بگيرند و مانع فساد بشوند. قاچاق همين جور است؛ مانع قاچاق [بشوند]. بايد با قاچاق، به معناي واقعي کلمه مبارزه کنند.
    
    وظايف نمايندگان مجلس
    * براي مردم اين مهم است؛ مجلس متديّن، مجلس متعهّد، مجلس شجاع، مجلس فريب نخور که فريب ترفند دشمن را نخورد؛ مجلسي که به عزّت ملّي و استقلال ملّي اهمّيّت بدهد و عزّت ملّي را پايمال نکند، استقلال ملّي را پايمال نکند؛ بِايستد در مقابل طمع ورزي و زياده خواهي استکبار، در مقابل طمع ورزي قدرت هايي که دستشان از ايران کوتاه شده و دارند تلاش مي کنند که دوباره برگردند و زمام قدرت را در اين کشور در دست بگيرند؛ اين جور مجلسي. مسئلۀ اقتصاد درون زا را ما مطرح کرديم؛ مردم مجلسي مي خواهند که براي اقتصاد درون زا، به معناي واقعي کلمه وقت گذاري کند، ريل گذاري کند و دولت موظّف بشود بر اساس اين حرکت بکند؛ آنچه مردم مي خواهند اين هاست.
    * حرکت بر اساس برنامه، يکي از کارهاي اساسي است. تصميم هاي خلق الساعه و تغيير مقررات، جزو ضربه هائي است که به «اقتصاد مقاومتي» وارد مي شود و به مقاومت ملت ضربه ميزند. اين را، هم دولت محترم، هم مجلس محترم بايد توجه داشته باشند؛ نگذارند سياست هاي اقتصادي کشور در هر زماني دچار تذبذب و تغييرهاي بي مورد شود.
    * از روزي که اين سياست هاي اقتصاد مقاومتي اعلام شده است و ذکر آن مکرّر گفته شده است، مسئولين مختلف - دولتي ها، مجلس محترم، دستگاه هاي مختلف، مسئولان گوناگون - در مقام حمايت و ستايش از اين سياست هاي اقتصاد مقاومتي برآمده اند و مکرّر گفته شده، لکن تجربۀ بنده به من مي گويد که ستايش کافي نيست؛ تعريف کردن کافي نيست؛ حرکت لازم است. بله، افرادي مي آيند، مي نشينند، در منبرهاي عمومي يا در جلسات خصوصي از مزاياي اين اقتصاد مقاومتي مطالبي را بيان مي کنند و غالباً هم درست است، امّا خب بايد اقدام کرد، عمل کرد. آنچه در مجلس محترم انجام گرفته است مشکور است؛ دولتي ها هم فعّاليت هايي کردند، منتها بايد قدم به قدم دنبال بشود؛ هم در زمينۀ تقنين، هم در زمينۀ نظارت. در زمينۀ تقنين، فراهم آوردن قوانين مناسب يا حذف کردن قوانين مزاحم - که اهمّيّت اين کار دوّم از کار اوّل کمتر نيست؛ بعضي از قوانين حقيقتاً مزاحمند يا معارض اند - حذف قوانين معارض و تصويب قوانيني که به بخش هاي گوناگون اقتصاد مقاومتي کمک کند، يکي از کارهاي مهم است.
    در زمينۀ نظارت هم نظارت برعملکرد دولت که مجري اين حرکت بزرگ و وارد در اين ميدان است، به عهدۀ مجلس است. البتّه در مورد تقنين، دولت محترم بايد لوايح مناسب را بياورد؛ مجلس نمي تواند صرفاً به طرح ها متّکي باشد؛ بايد لايحه بياورند. اين را هم من عرض بکنم و تاکيد کنم که هيچ جاي ديگري هم نمي تواند به جاي مجلس در زمينۀ تصويب قوانين، در مسائل مربوط به اقتصاد مقاومتي و امثال آن دخالت بکند؛ مجلس است که بايستي قانون را تصويب کند - تشخيص بدهد، و آنچه لازم است تصويب کند - يا قانوني را حذف کند و از دُور خارج کند.
    وظايف قوه قضائيه و نمايندگان مجلس در موضوع اقتصاد مقاومتي / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۲۷
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 6 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    آثار ديگري از "ناصر عابدي"

  بانك ها بايد خودشان را با سياست هاي اقتصاد مقاومتي تطبيق بدهند / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۷ رهبر انقلاب
ناصر عابدي، كيهان 30/3/97
مشاهده متن    
  وظايف آموزش و پرورش پيرامون اقتصاد مقاومتي / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۶
ناصر عابدي، كيهان 28/3/97
مشاهده متن    
  مافياي واردات جنايت مي كند / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۵
ناصر عابدي، كيهان 23/3/97
مشاهده متن    
  اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - 34 / رهبر انقلاب: از كالاهاي وارداتي به طور معقول جلوگيري شود البته با حكمت و تدبير
ناصر عابدي، كيهان 21/3/97
مشاهده متن    
  رهبر انقلاب : بايد معدن را جايگزين نفت كنيم / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۴
ناصر عابدي، كيهان 19/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آموزه هاي حقوق كيفري
متن مطالب شماره 15، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است