|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: حمايت از نماد راديكاليسم در دانشگاه!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22209
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


حمايت از نماد راديكاليسم در دانشگاه!
در شوراهاي صنفي دانشجويي چه مي گذرد؟


فضاي دانشگاهي در اواخر دهه 80 و ابتداي دهه 90 با جرياني نوظهور به نام شوراهاي صنفي- رفاهي تلاقي پيدا کرد که بر جنبه ديگري از فعاليت هاي دانشجويي چون مسائل مرتبط با تغذيه، خوابگاه هاي دانشجويي، امور خدماتي رفاهي و خلاصه هر آنچه که در حوزه مسائل صنفي رفاهي بگنجد، تاکيد داشته و بنا داشت در کنار تشکل هاي دانشجويي که بيشتر در حوزه هاي فرهنگي و سياسي به فعاليت مي پردازند، نقش مکملي را در فضاي دانشگاهي ايفا کند و مطالبات دانشجويان را در حوزه صنفي پيگيري کند.
    روزنامه سازندگي ارگان رسمي حزب کارگزاران سازندگي در يکي از شماره هاي خود در روزهاي اخير طي گزارشي مفصل به فعاليت هاي شوراهاي صنفي کشور در سال هاي گذشته پرداخته و با ارائه جدولي از تمامي فعاليت ها، تجمع هاي اعتراضي، بيانيه ها و... چهره اي موفق و البته موجه به تمامي فعاليت هاي اين قِسم از فعالين دانشجويي داده و به گونه اي اين جريان را يکي از نمادهاي موفقيت و اعتلاي دانشگاه معرفي کرده است.
    اما عليرغم آنچه که اين روزنامه از فعاليت هاي شوراهاي صنفي- رفاهي مخابره کرده، واقعيت هاي زيادي درباره نحوه فعاليت، نوع ديد و بينش و تفکرات و کنش هاي مختلف اين جريان دانشجويي وجود دارد که از ديد اين روزنامه مغفول مانده است. مسائلي که روي ديگر سکه شوراهاي صنفي را نشان مي دهد و نقاب از چهره واقعي آنان برمي دارد و آنگاه اثبات خواهد شد که چنين جرياني چه لطماتي به جامعه دانشگاهي و البته عنوان «شوراي صنفي-رفاهي» زدند.
    کنکاش و دقت در مواجهه و نحوه موضع گيري شوراهاي صنفي با مسائل گوناگون در چند سال گذشته نشان از آن دارد که اين جريان توانسته با ادبيات چپ گرايانه و تفکرات شبه مارکسيستي و در روزهايي که دانشگاه ها به سمت فضاي خصوصي شدن در حرکت بودند، بر مشکلات معيشتي و صنفي دانشجويان سوار شده و در کنار اعتراض به مسائلي مانند سنوات، گران شدن غذاي دانشجويي، کمبود خوابگاه ها و...، حتي نقاط قوت مقوله استقلال و درآمدزايي دانشگاه ها که از ميزان وابستگي دانشگاه ها به بودجه دولتي مي کاهد را هم مورد هدف قرار دهد. در ديدگاه و ادبيات شبه مارکسيستي و نسبتاً کارگري تعدادي از شوراهاي صنفي مسائلي چون اقتصادهاي دانش بنيان، ايده بازارهاي دانشجويي، انواع و اقسام استارتاپ هايي که در دانشگاه ها برگزار مي شود، همگي نفي شده و همه مسائل مرتبط با دانشگاه را وابسته به سياست هاي دولتي و کوپني مي داند.
    حال اگر از کنار چنين ديدگاه هاي شبه مارکسيستي تعدادي از شوراهاي صنفي بگذريم، تجربه نشان داده که آنها تمايل زيادي دارند پا را از مرزها و حد و حدود قانوني، آئين نامه ها و دستورالعمل هاي اجرايي خود هم فراتر بگذارند و عملاً سياسي کاري و اتخاذ مواضع راديکالي را در دستور کار خود قرار دهند.
    اولين نمود اين مسئله در ماجراي مراسم روز دانشجو با حضور رئيس جمهور در دانشگاه سيستان و بلوچستان شکل گرفت. جايي که نماينده شوراهاي صنفي کشور متني را مقابل رئيس جمهور قرائت و مطالباتي را بيان کرد که عملا هيچ گونه سنخيتي با اهداف شوراي صنفي و حد و حدود قانوني آن نداشت. پرداختن به مسائلي چون «ايجاد تشکل هاي دانشجويي دگرانديش و مستقل»، «بازگشت کامل دانشجويان ستاره دار به دانشگاه»، «حذف تهديدها و برخوردهاي امنيتي در پاسخ به اعتراضات و مطالبات دانشجويي»، «القاي تبعيض هاي جنسيتي و جغرافيايي در گزينش دانشجويان»، «تضمين حق تحصيل برابر براي همه قوميت ها و پيروان همه مذاهب و آيين ها» و... نمونه هاي غير قابل انکاري از اين موضوع هستند.
    اين دست مواضع سياسي گونه شوراهاي صنفي در حالي اتفاق افتاده که براساس بند يک و 2 ماده 8 آئين نامه شوراي صنفي دانشجويان دانشگاه هاي کشور که مصوب وزارت علوم است، وظيفه شوراي صنفي هر واحد دانشگاهي پيگيري حقوق صنفي دانشجويان واحد مربوطه و پيگيري رفع مشکلات صنفي دانشجويان است و براساس بند يک ماده يک همان آئين نامه منظور از حقوق صنفي دانشجو، مجموعه اي از امور که شامل امور تغذيه، امور خوابگاه ها و سکونت دانشجويان، امور خدماتي– دانشجويي، امور تربيت بدني دانشجويان و نحوه ارائه خدمات آموزشي است. در واقع هرگونه عمل و فعلي خارج از ماده واحده ذکر شده به معناي تخطي از قانون است و طبيعتا تنبيهاتي را هم در پي دارد. همچنين شرايط و ويژگي هاي افراد عضو شوراهاي صنفي طبق همان آئين نامه به گونه اي است که اساسا اعضاي چنين مجموعه اي صلاحيت انجام و فعاليت هاي سياسي در قالب شوراهاي صنفي ندارند و طبعاً انتظار و توقعي هم از آنها براي ورود به چنين مقوله اي وجود ندارد.
    به نقل از خبرنامه دانشجويان؛ در عين حال سياسي کاري و فاصله گرفتن از فعاليت هاي صنفي شوراهاي صنفي به همين مسئله ختم نشد و اغتشاشات دي ماه سال گذشته اوج اعمال راديکالي آنها به حساب مي آمد به طوري که کار به آشوب کشيدن دانشگاه و رهبري اغتشاشات کشيد و همه اين ها در حالي اتفاق افتاد که تمام تشکل هاي دانشجويي که در حوزه سياسي و فرهنگي فعاليت مي کردند فارغ از گرايش هاي و تعلقات سياسي خود اين مسئله را محکوم کردند. طبق پيام هاي ارسال شده در کانال تلگرامي منتسب به شوراهاي صنفي دانشگاه هاي کشور در زمان بروز اغتشاشات در دانشگاه تهران، اعضاي سرشناس شوراهاي صنفي دانشگاه هاي تهران و دانشگاه علامه طباطبائي جز ء دستگيرشدگان غائله تهران بودند که سعي در برهم زدن امنيت فضاي شهري و دانشگاه را داشتند و خود ليدري اغتشاشات را بر عهده گرفته بودند و نکته جالب توجه حمايت رسانه هاي معاند چون شبکه سلطنتي بي بي سي از چنين جرياني بود.
    همه آنچه که گفته شد نشان دهنده آن است که بر خلاف آنچه که برخي از رسانه ها و جرايد در مدح و ثناي شوراهاي صنفي مي گويند اما اين جريان دانشجويي بيشترين نقش را در سياسي کاري فعلي دانشگاه هاي کشور دارد و اعمال افراط گرايانه آنها در بزنگاه هاي مهمي چون اغتشاشات اخير نه تنها باعث ايجاد لطمات و زيان هاي جبران ناپذيري بر فضاي دانشگاه شد بلکه باعث بدنامي و به قهقرا رفتن نام «شوراهاي صنفي» در اذهان جامعه دانشگاهي نيز گرديد.
    حمايت از نماد راديکاليسم در دانشگاه! / در شوراهاي صنفي دانشجويي چه مي گذرد؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 104)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است