|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: درآمد ميلياردي دانشگاه ها از طولاني شدن دوره دكتري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22194
شنبه 4 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


درآمد ميلياردي دانشگاه ها از طولاني شدن دوره دكتريتعداد زيادي از دانشجويان دوره دکتري دانشگاه هاي بزرگ کشور، اکنون عليرغم نگارش تمام و کمال رساله دکتري خود به دليل شروط عجيب و غريبي که مديران دانشگاهي براي آنها وضع کرده اند، قادر به دفاع از رساله خود و اتمام تحصيل نيستند؛ دانشجوياني که مجبورند به همين دليل به صورت روزانه ده ها هزار تومان جريمه شوند.
    امروزه بسياري از دانشجويان دکتري دانشگاه هاي کشور که سنوات قانوني تحصيل آنها به پايان رسيده است و براساس روال قانوني بايد ضمن دفاع از رساله دکتري شان، از دانشگاه فارغ التحصيل شوند به دليل برخي ساز و کارهاي عجيب و غريب حاکم بر دانشگاه هاي کشور قادر به انجام اين مهم نيستند.
    دوره دکتري در ايران بر اساس روال قانوني و منطقي شامل 4 ترم دوره آموزشي و 4 ترم دوره پژوهشي مي شود که دانشجو بايد پس از پايان دوره پژوهشي ضمن ارائه مدرک زبان معتبر در آزمون جامع شرکت کند و نمره قبولي خود را اخذ کند.
    اگرچه بسياري از دانشجويان در اين مرحله از تحصيل شان دچار مشکلات فراواني مي شوند و به دليل افتادن درس، افتادن آزمون جامع و يا عدم توانايي براي ارائه نمره زبان قادر به طي اين مرحله بر اساس روال عرف آن نمي شوند، اما حتي اگر دانشجويي بدون مشکل از اين دوره به سلامت عبور کند در دوره پژوهشي نيز ممکن است دچار مشکلات فراواني شود که سنوات تحصيلي او را از حد مجاز افزايش مي دهد.
    برخلاف شرط هاي دوره آموزشي مقطع دکتري که چندان غيرمعقول به نظر نمي رسند و پذيرفته شدن در واحدهاي درسي، گذراندن آزمون جامع و ارائه مدرک زمان براي يک دانشجوي دکتري موضوعي بديهي است، اما در دوره پژوهشي بسياري از مشکلات پيش روي دانشجو از توان مديريت او خارج است و فرصت مناسبي براي کسب درآمد توسط دانشگاه ها مي شود.
    در دوره پژوهشي دانشجوي دکتري بايد با انتخاب يک موضوع براي رساله و تصويب آن در گروه آموزشي آن را زير نظر يک يا دو استاد راهنما انجام دهد و براي دفاع، از آن مقاله علمي استخراج کند.
    شرط انتشار مقاله از رساله چند سالي هست که در اکثر دانشگاه هاي بزرگ کشور متداول شده است و اگر دانشجويي امکان انتشار مقاله از رساله خود را نداشته باشد، اجازه دفاع از رساله به او داده نمي شود؛ شرايطي که باعث مي شود دانشجو نتواند دوران تحصيل خود را در بازه قانوني به پايان برساند و وارد سنوات غير مجاز مي شود.
    در رشته هاي علوم انساني براي دانشجويان دکتري ارائه يک تا دو مقاله علمي پژوهشي از رساله اجباري است و اگر دانشجو امکان استخراج و انتشار مقاله پيدا نکند اجازه دفاع به او داده نمي شود و با ورود سنواتش به بازه غيرقانوني شامل جريمه مي شود.
    اين شرايط براي دانشجويان فني و مهندسي به مراتب سخت تر است. چراکه آنها مجبورند براي گرفتن مجوز دفاع از رساله خود يک يا دو مقاله آي اس اي در ژورنال هاي خارجي منتشر کنند و با اخذ گواهي انتشار از آنها در ايران از رساله خود دفاع کنند؛ شرايطي که بسياري از دانشجويان امکان انجامش را ندارند و ناچار مي شوند ماه ها و چه بسا سال ها منتظر بمانند و در اين مدت جريمه هاي ميليوني به دانشگاه محل تحصيل پرداخت کنند.
    دو نکته مهم در شرط انتشار مقاله از رساله دکتري وجود دارد که گويا مديران دانشگاهي چشمانشان را بر روي آن بسته اند و تمايلي ندارند به آن حتي فکر کنند، چراکه منافع قابل توجهي از اين مسير عايد آنها مي شود.
    اول اينکه تعداد زيادي از فصلنامه هاي علمي پژوهشي داخلي اکنون اسير لابي گري هاي پشت پرده هستند و امکان انتشار مقاله در آنها تنها براي اعضاي هيئت تحريريه و سفارش شده هاي آنها فراهم است. با مروري بر مقاله هاي منتشر شده در فصلنامه هاي داخلي و مقايسه نام اساتيد با نام اعضاي هيئت تحريريه و داوران اين مهم کاملاً قابل اثبات است.
    با پذيرش اين حقيقت ناگفته پيداست که مقاله استخراج شده از يک رساله دکتري حتي اگر نو، بديع و عالمانه باشد ممکن است به دليل نبود امکان لابي و سفارش حتي در دور داوري نيز قرار نگيرد و يا در اولويت هاي آخر فصلنامه قرار بگيرد.
    در مورد ژورنال هاي خارجي نيز نکته مهم اين است يک دانشجوي دکتري دانشگاه هاي داخل پس از سال ها وقت و انرژي که صرف پژوهش مي کند به دليل اين قانون عجيب دانشگاه هاي کشور ناچار است رساله خود را در اختيار پژوهشگران و سرويس هاي علمي خارج قرار دهد و اجازه دفاع يا عدم دفاع خود را از آنها بگيرد. گويي هيچ نهاد و ابزار مناسبي در کشور براي اين مهم وجود ندارد.
    به نقل از تابناک؛ اين شرايط البته بازار کاسبي را براي برخي بنگاه هاي کلاهبرداري و چاپ مقاله نيز داغ مي کند و يکي از دلايل اصلي شيوع پديده نگران کننده و تاسف برانگيزي چون مقاله و پايان نامه فروشي مي شود.
    همه آنچه مورداشاره قرار گرفت، سبب مي شود دانشجوي دکتري حتي اگر شايسته فارغ التحصيلي از مقطع دکتري باشد، امکان قانوني دفاع را پيدا نکند و چندين ترم بيشتر در دانشگاه باقي بماند.
    طولاني شدن دوره دکتري از سويي زمان و انرژي دانشجو را تلف مي کند و از سويي نيز سبب مي شود تا اين دانشجويان به دليل هر ترم اضافه ماندن در دانشگاه بين 4 ميليون تا 8 ميليون تومان وابسته به رشته تحصيلي جريمه شوند.
    پرسشي که اينجا مطرح مي شود، اين است که آيا نمي توان براي تعيين صلاحيت دفاع از يک رساله و سنجش اصالت اثر راه هاي قانوني و منطقي ديگري را فراهم کرد که هم امکان دفاع از رساله هاي بي کيفيت فراهم نشود و هم اين شرايط ناعادلانه و غيرمنطقي از بين برود؟!
    در اين بين اما گناه دانشجويي که در اين فرآيند توان انتشار مقاله را به دليل نداشتن رابطه ندارد و مقاله هايش به داوري گذاشته نمي شوند ولي رساله اش از کيفيت بالاي علمي برخوردار است، چيست؟ دانشگاه هاي کشور تا چه زمان بنا دارند علم و دانش و دانشجو را ابزار درآمدزايي خود کنند؟ با روندي که بر شرايط علمي کشور حاکم است، چه افقي مي توان براي توسعه علم در کشور متصور شد؟
    درآمد ميلياردي دانشگاه ها از طولاني شدن دوره دکتري
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of System Management
شماره 2 (پياپي 502)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است