|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: رنجي كه گنج شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7067
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 16 (زندگي) > متن
 
      


رنجي كه گنج شد
دختران غيور ايران اين بار سرود قهرماني را در سرزمين هزار معبد سرودند

نويسنده: سهيلا نوري


    
    صبر، تلاش و اميد، مثلث موفقيت دختران ايران زمين را ساخت تا يک بار ديگر نام ايران پرآوازه شود و صدر اخبار شبکه هاي مجازي به پيروزي بانوان فوتساليست ايران اختصاص پيدا کند. عنوان نخست دومين دوره از رقابت هاي فوتسال قهرماني بانوان جام ملت هاي آسيا از آن دختراني شد که تجربه سال ها تلاش و مقاومت را به ميدان مبارزه بردند و در سايه همبستگي و اميد تمام جوايز تيمي و انفرادي اين دوره از مسابقات را به دست آوردند. نوشتن از زندگي دختران افتخارآفرين تيم، در حالي که هنوز کشور تايلند را ترک نکرده بودند و شادماني پيروزي را با مردمان سرزمين شان قسمت نکرده بودند کار ساده اي نبود، اما شهرزاد مظفر مربي تيم، سارا شيربيگي خانم گل اين مسابقات و فرزانه توسلي سنگربان تيم ملي ايران در نهايت مهرباني و شادماني با ما به گفت و گو نشستند تا از غلبه بر محدوديت هايي بگويند که باعث شد جاده سبز موفقيت دختران ايراني هموار شود.
    گفتن از زندگي تک تک دختران تيم، در قالب صفحات محدود امکان پذير نيست اما از آنجا که مشت نمونه خروار است، با دو مهره تاثير گذار تيم ارتباط تلفني برقرار کرديم تا در هجمه شادي و احساسات خوبي که آنها را دوره کرده بود براي ما از بهترين لحظات ورزشي شان بگويند.
    
    عقاب بانوان آسيا
     فرزانه توسلي که شروع به صحبت کرد ناخودآگاه به روزهاي کودکي اش بازگشت، همان روزهايي که با برادرها و پسرعموهايش فوتبال بازي مي کرد و با اينکه بيشتر از دو دهه قبل، کمتر دختري بود که به فوتباليست شدن فکر کند، هر بار که توپ زير پايش مي آمد ، با همه توان به سمت دروازه مي دويد و خود را دختري در لباس تيم ملي مي ديد که به بزرگترين آرزوي زندگي اش رسيده است.
    «سال 65 به دنيا آمدم. 6 خواهر و 2 برادر بوديم و کودکي هاي من با فوتبال عجين شده بود. 8 ساله بودم که با برادرها و پسرعموهايم فوتبال بازي مي کردم و بشدت به اين ورزش علاقه مند بودم تا اينکه در سال 1379 متوجه شدم ورزش فوتسال دختران ايجاد شده است. بسرعت ثبت نام کردم و با عشق و علاقه اي وصف نشدني از همان ابتدا به عنوان گلر، فعاليت هايم را شروع کردم اما حيف که در همان سال پدرم را از دست دادم و مادرم براي من که آخرين دختر خانواده بودم هم پدر شد هم مادر. مثل بقيه بچه هاي تيم، خانواده من هم در موفقيتم بسيار سهيم بودند و مادرم به قدري براي من از جان و دل مايه گذاشت که هميشه آرزو داشتم در اين رشته ورزشي به موفقيت برسم تا بتوانم گوشه اي از محبت هاي او را جبران کنم و حالا که به اين مرحله از موفقيت ورزشي رسيده ام بسيار خوشحال هستم.
    فرزانه که دليلش براي انتخاب پست دروازه باني را يکي از اسطوره هاي فراموش نشدني فوتبال ايران مي داند، گفت: تمام دليل من براي انتخاب پست دروازه باني احمدرضا عابدزاده بود. با اينکه در زمان فعاليت حرفه اي اين بازيکن، سن و سال زيادي نداشتم اما بازي هاي پر شور و هيجان ايران با تيم هاي امريکا و استراليا و البته خنده هاي خاص و انرژي بخش احمدرضا عابدزاده را خوب به خاطر دارم. او در سخت ترين لحظات هم موجب حفظ روحيه اعضاي تيم بود و با لبخند هايش، انرژي از دست رفته را به تيم باز مي گرداند به همين خاطر هميشه دوست داشتم در زندگي ورزشي ام همچون احمدرضا عابدزاده عمل کنم.
    ستون و سنگربان يک تيم بودن کار بسيار سختي است. زيرا در مواقعي که فشار روي تيم وجود داشته باشد، مقاومت گلر اهميت بسياري پيدا مي کند تا مانع دريافت گل شود و در اين فاصله تيم فرصت پيدا کند گلي را به ثمر برساند و به وضعيت آرام تري برسد، خوشبختانه تا به امروز توانسته ام در چنين موقعيت هايي، خوب ظاهر شوم و در موفقيت تيم سهيم باشم. علاوه بر اين در اين سن و سال لقب کسي را به من داده اند که يک روز آرزوي ديدن او را داشتم، اين قياس لذتي وصف نشدني دارد اما واقعيت اين است که وظيفه ام چندين برابر سنگين تر شده است.
    اين روزها از فرزانه توسلي با عنوان عقاب آسيا ياد مي شود، در حالي که او به ياد دارد روزهايي را که براي خريد کفش و لباس ورزشي به منطقه منيريه تهران مي رفت و مورد تمسخر فروشندگان قرار مي گرفت؛ «درست است که دختران ورزشکار نسبت به ساير دختران کمي محکم تر هستند و به دليل عمري که صرف موفقيت در رشته ورزشي مي کنند متفاوت تر از آنها عمل مي کنند، اما واقعيت اين است که ما هم دنياي دخترانه مان را دوست داريم و تفريح هاي دخترانه را فراموش نمي کنيم در صورتي که وقتي سن و سال زيادي نداشتم و با عشق و علاقه اي بي پايان به همراه دوستانم براي خريد لوازم ورزشي به منيريه مي رفتم بارها و بارها طعنه هاي فروشنده ها را که با خنده مي گفتند مي خواهي با چادر فوتبال بازي کني تحمل کردم. هرچند هنوز هم يکسري از افراد فوتسال را يک رشته ورزشي مردانه تلقي مي کنند، اما آن زمان ها نسبت به دختراني که اين رشته ورزشي را انتخاب مي کردند نگاه بسته تري وجود داشت و برخورد مردها و حتي زنان جامعه با دختراني که ورزش هايي شبيه به فوتسال را انتخاب مي کردند به هيچ عنوان پسنديده نبود، اما خوشبختانه هيچ کدام از اين طعنه ها و محدوديت ها قدرت مقابله با هدف و روحيه ما را نداشت. حتي اوايل که به سراغ اين ورزش آمده بوديم با هزينه شخصي به مسابقات مي رفتيم ولي بازهم حاضر نبوديم بي خيال ورزشي شويم که با عشق و علاقه به سراغش آمده بوديم.
    فرزانه ادامه داد: براي گله و شکايت اين حرف ها را نمي زنم، زيرا مرور آن روزهاي سخت و اينکه از کجا به اينجا رسيديم حتي براي خودم هم جذابيت دارد و حالم را خوب مي کند، ولي اين مسائل را که قطره اي از درياي مشکلات موجود بر سر راه ورزش دختران است بازگو مي کنم تا به نسل هاي جديدتر و دختران متولد دهه 70 به بعد بگويم قدر موقعيت ورزشي موجود را بدانند و از اينکه برخورد مسئولان و حتي مردم جامعه با دختران ورزشکار تا اين حد خوب شده استقبال کنند.
    
    گل هايي براي شادي مردم کرمانشاه
    ديگر بازيکن افتخار آفرين تيم ملي فوتسال بانوان ايران سارا شيربيگي است. دختري از ديار کردهاي غيور که شادماني بي مثال را به همزبان هاي رنج ديده اش هديه کرد و غرور ايران را برانگيخت.
    شروع صحبت هاي او که در اين دوره از رقابت ها مقتدرانه ظاهر شد به مردمان زادگاهش اختصاص داشت؛ «من اهل اسلام آباد غرب هستم. در روزهايي که همزبان هايم غم از دست دادن زندگي هايشان را به دوش مي کشيدند در اردوهاي تمريني به سر مي بردم و به اين اميد که بتوانم با موفقيت در مسابقات پيش رو، غمي را که زمين لرزه بر جان و روح شان نشانده بود التيام ببخشم، بي وقفه تلاش مي کردم. خوشبختانه حالا پس از مدت ها تلاش ازعمق وجودم مي گويم که بهترين روزهاي ورزشي من و تک تک اعضاي تيم رقم خورده است و يک بار ديگر پس از سال ها تلاش، قهرماني در آسيا را با مردم سرزمين مان جشن مي گيريم.»
    خانم گل 27 ساله آسيا از سختي هاي ناشي از محدوديت هاي موجود که در اين سال ها به جان خريده چنين گفت: درست است که من و دوستانم فوتسال را يک ورزش مردانه نمي دانيم اما بي تعارف بگويم که هنوز هم از ديد برخي از افراد موفقيت در اين ورزش براي دختران ايران شدني نيست و به دليل حجاب يا کم توجهي هايي که برايشان وجود دارد نمي توانند به هدف شان برسند در صورتي که ما در دو دوره پياپي شدني بودن اين موفقيت را ثابت کرديم و با آنکه حتي قرار دادهاي مالي مان نسبت به مردان در اين رشته ورزشي بسيار کمتر است، از علاقه ما به فوتسال کم نشده است.
    سارا همچنين در مورد بازي فينال و کسب عنوان خانم گلي اش گفت: بدون شک دعاي خيرهموطنان و همزبان هايم در موفقيتم بسيار تاثيرگذار بود. ژاپن تيم سختي بود و از لحاظ امکانات از تيم ما بسيار جلو تر بود، اما اين ويژگي ها براي ما محدوديت به حساب نمي آمد و از آنجا که آمده بوديم تا خودمان را ثابت کنيم، انگيزه زيادي داشتم تا عنوان خانم گلي هم از آن ايران باشد که خوشبختانه اين موفقيت ميسر شد.
    
     اين قهرماني حق دختران ايران زمين بود
    به عنوان مربي اين تيم احساس غرور مي کند و به قول خودش در کنار اين دختران حال خيلي خوبي دارد چرا که اين دختران قهرمان علاوه بر دريافت کاپ قهرماني و جام اخلاق، تمام جوايز انفرادي را نيز مال خود کردند، همچنين بسيار مصر بود که بگويد به هيچ عنوان دلايل ديدگاه بعضي از افراد که فوتسال را يک ورزش مردانه مي دانند متوجه نمي شود. از اين رو يادآور شد همه ما مي خواهيم اين باور اشتباه را از ذهن ها پاک کنيم. فوتسال يک ورزش توپي است مانند هندبال، واليبال و يا بسکتبال با اين تفاوت که توپ توسط پا هدايت مي شود در اين صورت اگر تنها به اين خاطر فوتسال يک ورزش مردانه قلمداد مي شود، غير منطقي خواهد بود. البته ممکن است از آنجاکه ابتدا مردان به اين ورزش روي آوردند و سپس زنان به سراغ آن رفتند چنين نظريه اي وجود داشته باشد که خوشبختانه دختران تيم ملي ايران تا حد زياد آن را تصحيح کرده اند.
    شهرزاد مظفر با بيان اينکه موفقيت پيش رو حاصل يک برنامه فشرده و تلاش جمعي بود،گفت: «اعضاي تيم تا بيست و هشتم اسفند ماه سال گذشته در اردو حضور داشتند، روزهاي تعطيل حتي تعطيلات نوروز را به تمرين سپري کرده و بشدت درگير مسابقات ليگ و اردوهاي ملي بودند. به شکلي خواب و خوراک به اين دخترها حرام شده بود و حالا اين قهرماني لذت بخش ترين اتفاقي است که سهم همه ما شده است و من به اين قهرمان هاي ملي افتخار مي کنم. خوشبختانه در يک سال اخير حمايت همه جانبه و بي سابقه اي را از سوي فدراسيون فوتبال شاهد بوديم که در روند آماده سازي تيم بشدت تاثير گذار بود. ضمن اين که انجام بازي هاي دوستانه با تيم هاي ملي ايتاليا، چين و اوکراين در شهر تهران هم باعث شد تا مسئولين شاهد نتايج حمايت هايشان از تيم باشند.»
    البته از ميان همه اعضاي تيم، کاري که چند دختر قهرمانمان انجام دادند روحيه بسيار خوبي را به همه اعضاي تيم تزريق کرد. بازيکني مثل سارا شير بيگي که به عنوان يک کرد واقعي، با غيرت و تعصبي که داشت به انگيزه و روحيه بالاي تيم کمک کرد. چندي پيش سارا از لحاظ روحي وضعيت خوبي نداشت به طوري که در مقطعي از ادامه همراهي با تيم منصرف شده بود، اما خوشبختانه کم کم به خودباوري لازم رسيد، متقاعد شد با تيم همراه شود و با تلاش هاي بي مثال خودش توانست به جايگاه اصلي اش بازگردد.
    نشاندن 3 گل در دروازه حريف آن هم در بازي فينال کار ساده اي نيست و مردان هم به راحتي از پس آن بر نمي آيند اما سارا که پيش از بازي فينال هم 6 گل زده بود با به ثمر رساندن 3 گل در بازي نهايي ، کاري کرد کارستان و عنوان خانم گل اين دوره از مسابقات را به نام خودش ثبت کرد.
    ديگر بازيکن اثر گذار تيم فرزانه توسلي بود که يک دروازه بان منحصر به فرد است و به قدري خوش درخشيده که او را با احمدرضا عابدزاده قياس مي کنند. به نظر من براي گفتن از توانمندي هاي او همين مقايسه کافي است. فرزانه در سال 2015 نيز با کمترين گل خورده بهترين دروازه بان شناخته شد و در اين تورنمنت هم عنوان بهترين دروازه بان را از آن خود کرد. او به گونه اي از دروازه ايران پاسداري و نگهباني کرد که عنوان عقاب آسيا را به دست آورد، عنواني که بحق برازنده او است و گوياي نقش کليدي او در اين دوره از مسابقات خواهد بود. به خصوص در بازي فينال که در نيمه اول دروازه تيم را بسته نگه داشت و در نيمه دوم هم با زدن گل هاي پيروزي بخش بهترين نتيجه ممکن نصيب تيم دختران ايران شد.
    فرشته کريمي هم که مثل فرزانه اهل محله نازي آباد تهران است مسئوليت بسيار سختي را به سرانجام رساند. واقعيت آن است که حفظ يک عنوان شناخته شده کار ساده اي نيست، به خصوص براي او که در سطح آسيا شناخته شده بود و تکرار دوباره اين عنوان چندان ساده نبود. معمولاً حريف ها روي بازيکن هاي شناخته شده تمرکز بيشتري مي کنند و فرشته هم از اين قائده مستثني نبود اما او توانست بر فشارها غلبه کند، با اعتماد به نفس بدرخشد و عنوان بهترين بازيکن آسيا را براي بار ديگر تکرارکند که اين نشان از توانمندي هاي او دارد.
    مربي تيم ملي فوتسال بانوان ايران باور دارد يک مربي خوب کسي است که يک ورزشکار خوب پرورش دهد، اما مربي عالي آن کسي است که يک انسان خوب را بپروراند. بر همين اساس است که مي گويد فوتسال تمام زندگي دختران تيم نيست، درست است که آنها با تمام وجود براي رسيدن به موفقيت در اين رشته ورزشي تلاش مي کنند اما واقعيت اين است که انسان خوب بودن هدف تک تک آنها است و با الگو گرفتن از ورزشکاران حرفه اي دنيا که ميان زندگي ورزشي و زندگي شخصي شان مرزهايي قائل هستند در تلاشند تا زندگي شخصي شان از زندگي ورزشي آنها تاثير منفي نپذيرد و موفقيت را هم در زندگي شخصي و هم در زندگي ورزشي شان دنبال کنند.
    
    رنجي که گنج شد / دختران غيور ايران اين بار سرود قهرماني را در سرزمين هزار معبد سرودند
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 16 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    آثار ديگري از "سهيلا نوري"

  يادت بخير پيكان گوجه اي / بازار تزئين و تقويت ماشين كساد است
سهيلا نوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  هنوز هم از پل عابر مي ترسم / دختراني كه براي غلبه بر ترس از ارتفاع به 12 هزار پايي رفتند
سهيلا نوري، ايران 12/6/97
مشاهده متن    
  دخترها ناب تر حمايت مي كنند / كري خواني طرفداران استقلال و پرسپوليس در روزنامه ايران
سهيلا نوري، ايران 29/5/97
مشاهده متن    
  وقتي رنگ زير پوست مي افتد / گفت و گو با تتوكاري كه درآمد ماهانه ميليوني دارد
سهيلا نوري، ايران 22/5/97
مشاهده متن    
  تيپ مي زنيم و كيف مي كنيم / جوان هاي كياسري چطور به جاذبه گردشگري اين شهر تبديل شدند؟
سهيلا نوري، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگي - تربيتي زنان و خانواده
متن مطالب شماره 45، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است