|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: احتمال تغيير فاز بازار آتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4615
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


احتمال تغيير فاز بازار آتي
جرقه هاي مقطعي رشد قيمت سكه موجب شد

نويسنده: محمدحسين بابالو


    
    افزايش قيمت در خلال فعاليت روز گذشته در بازار آتي پس از ۳ روز افت نرخ نشان داد که تغييري جديد در بازار رخ داده و مي تواند به تغيير فاز قيمت ها کمک کند. اگرچه تا اواخر فعاليت بازار باز هم داده هاي مختلف به تغييرات ديگري در اين بازار منتهي شد. اين در حالي است که هنوز سطوح قيمتي پيشين بازيابي نشده ولي ورود به يک فاز افزايشي خود اميدواري هاي جديدي را در ذات خود به وجود مي آورد ولي اين بار بازار با هفته قبل و شرايط رکورد قيمتي متفاوت است.
    روز گذشته اخبار ضد و نقيض بسياري در مورد بازار سکه و دلار به گوش رسيد اگرچه در بسياري از شبکه هاي اعلام قيمتي از کاهش بهاي سکه نقدي سخن به ميان آمد، ولي برخي ديگر دقيقا عکس اين مطلب يعني رشد قيمت ها را مخابره کردند. اين در حالي بود که اين وضعيت براي قيمت دلار هم ديده شد و اين نرخ غيررسمي حتي در اطلاع رساني ها هم چند نرخي بود، ولي تمايل به کاهش قيمت در آن بيش از بازار سکه مشهود بود. اين شرايط در نهايت موجب شد در ساعات اوليه بازار به رغم برخي اطلاع رساني هاي ضد و نقيض بهاي سکه آتي در بورس کالا با رشد روبه رو شود. اين داده که در ساعات ابتدايي بازار به خوبي خودنمايي کرد به صراحت نشان مي دهد که دوره افت قيمت هاي ۳ روز گذشته به پايان رسيده و شرايط بهتري در بازار آتي تجربه مي شود. اين مطلب به معني آن است که جرقه هاي رشد نرخ که در گوشه و کنار بازار ديده مي شود از پتانسيل تداوم برخوردار بوده و ممکن است بخشي از چهره اين بازار را تغيير دهد. در هر حال از دست رفتن کف قيمتي رواني ۲ ميليون تومان در روزهاي گذشته تاثير خود را بر بازار برجاي گذاشته و حتي موجب شد تا در پاره اي از اوقات بهاي سکه آتي به نزديکي يک ميليون و ۹۰۰ هزار تومان برسد ولي باز هم از اين نرخ بازگشت و به سمت افزايش متمايل شد. پايان يافتن معاملات آتي سررسيد ارديبهشت ماه که دوره تحويل آن آغاز شده نيز يکي از رخدادهايي بود که بايد به آن اشاره کرد آن هم در شرايطي که نوسان قيمت اين سررسيد داده هاي مهم و جذابي را به بازار ارائه مي کرد.
    
     گام شماري کوتاه مدت بازار آتي تاکنون
    بازار آتي در روزهاي گذشته را بايد در دو فرآيند مختلف مورد بررسي قرار داد. فاز اول شاهد رشد ممتد قيمت ها بوديم تا جايي که بيشترين رکوردهاي تاريخي در بورس کالا را به ثبت رساند. اين شرايط به کمک افت قيمت ها در بازار نقدي وارد يک فاز نزولي شد و اين به معني آن بود که در هفته گذشته اين روند افزايشي به پايان رسيد. در همين زمان و مخصوصا در طول هفته گذشته بازار آتي در فاز فروش ايفاي نقش کرد، يعني تغيير فاز قيمت ها با فرض مقايسه شرايط خريدار و فروشنده نشان داد که اين روند افزايشي پايدار نبوده و تغيير خواهد کرد. البته اين شرايط موجب شد تا قيمت هاي بالاي ۲ ميليون تومان و حتي بيش از ۲ ميليون و ۱۰۰ هزار تومان نيز در بازار ديده شود يعني در صورت ورود بازار به يک فاز صعودي پتانسيل کسب اين نرخ حداقل از لحاظ رواني وجود دارد. اين مطلب مي تواند به طمع ورزي بازار و دقيق تر افزايش سقف پرواز بازار آتي در روزهاي آينده و البته در صورت خودنمايي يک فاز افزايشي جديد کمک شايان توجهي کند. رخدادي که در دوره هاي نوسان نرخ در روزهاي گذشته نيز خودنمايي کرده است. اين روند کلي برخي از واقعيت هاي گام افزايشي بازار بود ولي پس از آن ۳ روز افت قيمت ها به ثبت رسيد و گام دوم نوسان نرخ آغاز شد.
    گام دوم بازار يعني افت ۳ روزه قيمت آتي در فعاليت روزهاي اخير بازار تاثيرات مهمي بر جا گذاشت و از يکسو سقف قيمت ها را با يک سقوط آزاد از دست داد و از سوي ديگر کف هاي قيمتي مهمي را در اين بازار به ثبت رساند. اين شرايط دو معني داشت يکي آنکه نرخ هاي بالاي پيشين از پايه و اساس دقيقي برخوردار نبوده و نتوانست سطوح قيمتي پيشين را حفظ کند و ديگري آنکه بازار هم نرخ هاي بالاي ۲ميليون و ۱۰۰ هزار تومان را نمي پذيرد. اين در حالي بود که در طول سه روز نزديک به ۱۲ درصد از قيمت ها کاسته شد و اين يعني شتاب جدي قيمت ها هم جدي است و پتانسيل تکرار دارد. البته مهم ترين دليل کاهش نرخ در بازار آتي عقب نشيني بهاي سکه نقدي است، آن هم در وضعيتي که بخشي از سکه هاي پيش فروش شده به بازار عرضه شد و همين داده به ۳ روز کاهش قيمت ها منتهي شد آن هم در وضعيتي که هنوز بخشي از سکه هاي پيش فروش شده تحويل نشده است. اين مطلب البته در کنار نوسان قيمت دلار قابل تعقيب است اما واقعيت هاي زيرپوستي در بازار به قدري پيچيده شده که نمي تواند واقعيت هاي بازار سکه را شفاف سازد. حجم تقاضاي خريد در بازار سکه و حتي ارز به قدري است که چهره اي نامفهوم از اين بازار را ترسيم کرده و ممکن است به هر رخدادي منتهي شود. از سوي ديگر قيمت هاي فعلي هم بالاست و سقوط قيمت ها در روزهاي قبل نشان داد که تغييرات سريع در بازارها و نرخ ها چندان هم غيرمنتظره نخواهد بود.
    احتمال تغيير فاز بازار آتي / جرقه هاي مقطعي رشد قيمت سکه موجب شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ? آسيب شناسي، مشاوره و غني سازي خانواده?
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است