|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: سريال طنز در رمضان باشد يا نباشد؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


سريال طنز در رمضان باشد يا نباشد؟
جام جم در گفت و گو با كارشناسان بررسي مي كند

نويسنده: فاطمه عودباشي

هر سال با فرا رسيدن ماه بهار قرآن مجموعه هاي تلويزيوني روانه آنتن مي شوند که سازندگان هر يک از آنها با دستمايه قرار دادن موضوعات متفاوت و در گونه هاي مختلف تلاش دارند مخاطبان تلويزيون را با يکي از مباحث اين ماه بيشتر آشنا کنند. همچنين اقبال مخاطبان از مجموعه هاي شيرين و با تم ديني در اين ايام، نشان داده آنها علاقه مند هستند چنين آثاري را دنبال کنند. به همين دليل کارگردانان شاخص تلويزيون هم سراغ چنين مضاميني رفته و توانستند نظر مخاطبان را جلب کنند. البته در ميان اين مضامين گاهي هم مجموعه هاي طنز در ايام ماه رمضان توليد و پخش شده که اين آثار هم با استقبال مردم رو به رو شد و نظرسنجي ها هم نشان داد مردم در جشن ماه رمضان به غير از شب هاي قدر دوست دارند با تماشاي مجموعه هاي طنز، اوقاتي را کنار خانواده بخندند.
    بنابراين هر سال معاونت سيما براساس روزهاي ولادت و شهادت در اين ايام و شب هاي قدر برنامه ريزي منسجمي براي پخش سريال ها انجام مي دهد تا بتواند به بهترين شکل پاسخگوي نيازها و سلايق مردم باشد. در سال هاي قبل ميني سريال هايي براي شب هاي قدر تدارک ديده مي شد و با قطع مجموعه طنز اين آثار را پخش مي کرد، اما امسال اين معاونت تصميم جديدي گرفته و با توجه به اين که ايام ارتحال امام خميني(ره) و 15 خرداد همزمان با ماه رمضان شده، تدارک سه مجموعه تلويزيوني را ديده که هر يک از آنها علاوه بر پرداختن به مضامين اخلاقي، شيرين هم هستند. ضمن اين که مفاهيم اين مجموعه در روزهاي ارتحال و شهادت هم با اين ايام همخواني دارد. به همين بهانه ما سراغ هنرمندان رفتيم و نظر آنها را درباره قرار نگرفتن مجموعه هاي طنز در جدول پخش مجموعه هاي رمضاني امسال جويا شديم. همچنين با دکتر مرتضي ميرباقري، معاون سيما درباره اين تصميم صحبت کرديم.
    
    با پخش طنز در ماه رمضان مخالفم
    محسن علي اکبري تهيه کننده اي است که مجموعه «نردبام آسمان» را براي رمضان سال 88 شبکه يک تهيه کرده و توليد سريال هاي تلويزيوني با مضامين ديني همچون ايوب پيامبر، فرستاده، مريم مقدس، اصحاب کهف و... را در کسوت تهيه کنندگي در کارنامه دارد. وي درباره بودن يا نبودن مجموعه هاي طنز در جدول پخش مجموعه هاي ماه رمضان به جام جم گفت: من شخصا با پخش مجموعه هاي طنز در ماه رمضان مشکل دارم. اين مشکلم هم به ساليان قبل و از زماني که اين تصميم گرفته شده، برمي گردد. همان زمان مخالفت کردم و تا به امروز هم ادامه دارد. يکي از فوايد روزه داري اين است که کمتر گناه کرده و سختي را تحمل کنيم. يعني جسم را آماده کنيم براي پرورش روح. بنابراين رسانه ملي وظيفه مهمي بر دوش دارد و بايد مجموعه هايي براي ماه رمضان توليد کند که به داشته هاي ديني و باورهايمان بيفزايد. به همين دليل با پخش مجموعه هاي طنز در اين ايام مخالف هستم.
    وي ادامه داد: گاهي مجموعه هاي طنز به سمت لودگي پيش مي رود و همين باعث مي شود شايد روزه اي که گرفته ايم، مورد قبول حق تعالي قرار نگيرد و ما از فضاي معنوي فاصله بگيريم و به اشتباه بيفتيم. با توجه به اين که چند سال اخير هم ماه رمضان به هواي گرم و روزهاي طولاني برخورد کرده، بنابراين رسانه ملي بايد تلاش کند خوراک فرهنگي صحيح و همراه با نگاه معنوي و ديني تهيه کند. رسالت ما هنرمندان هم بايد به اين سمت باشد تا اين که به سوي توليد مجموعه هاي طنز حرکت کنيم. اين تهيه کننده با اشاره به اين که در ماه رمضان بايد سعي شود جامعه به سمت دين و موارد ارزشي سوق داده شود، گفت: پيشنهاد من اين است که به اين سمت حرکت کنيم. اين آرزوي بزرگي هم نيست، زيرا هنرمندان ما ثابت کرده اند توانايي توليد مجموعه هاي ديني و ارزشي را دارند. مي توان موضوعات روز جامعه را با نگاه ديني دستمايه ساخت مجموعه هاي رمضاني قرار داد. همچنين موضوعات قرآني اعم از گذشت و... براي توليد چنين آثاري کم نيستند. اميدوارم امسال سال خوبي باشد و اتفاقي نيکو در روند برنامه سازي ماه رمضان و محرم بيفتد و شاهد مجموعه هاي تلويزيوني با محتواي مباحث قرآني باشيم.
    
    سبد فرهنگي متنوع براي ماه رمضان
    جواد افشار مجموعه هاي برادر، مادرانه، سي امين روز و روز رفتن را براي ماه رمضان سال هاي قبل کارگرداني کرده که هريک از اين آثار به مضامين اخلاقي، معارفي و متناسب با اين ايام پرداخته اند. او در اين باره معتقد است: به نظرم نبايد در هيچ زمينه اي تک بعدي فکر کنيم و بر آن اساس برنامه ريزي کنيم. معتقدم در ايام ماه رمضان بايد يک سبد فرهنگي متنوع براي مردم تدارک ديده شود. يعني مجموعه هاي تلويزيوني در گونه هاي مختلف توليد شود. وي ادامه داد: در ماه رمضان سال هاي گذشته در کنار مجموعه هايي با محوريت آموزه هاي اخلاقي و اجتماعي، سريال هاي طنز هم توليد و پخش مي شد و مردم سرگرم مي شدند. معتقدم مجموعه هاي طنز هم بايد حرفي براي گفتن داشته باشند نه اين که بي محتوا باشد و صرفا مردم را بخنداند. اين کارگردان عنوان کرد: هر سال معاونت سيما براي ايام رحلت و شب هاي قدر هم آثاري تهيه کرده و وقفه اي در پخش مجموعه هاي طنز انداخته و آنها را پخش کرده است. ضمن اين که بهتر است تم مجموعه هاي رمضاني غمگين نبوده، بلکه شيرين باشد، زيرا ماه رمضان جشن بندگي است و بايد با کارهاي شيرين ميزبان اين ماه پربرکت باشيم تا آثار براي مخاطبان قابل قبول و جذاب باشد. در مجموع با تنوع در گونه و موضوع سريال هاي رمضاني موافقم. فکر مي کنم مردم هم علاقه مند هستند مضامين اخلاقي را در قالب داستان هاي جذاب شاهد باشند تا به دلشان بنشيند. اميدوارم مجموعه هايي که براي رمضان امسال تدارک ديده شده اين ويژگي ها را داشته باشد.
    
    مجموعه هاي طنز بايد بموقع پخش شود
    عبدالرضا اکبري، بازيگر که مجموعه عروج به کارگرداني سيروس مقدم را در ماه رمضان سال هاي قبل روي آنتن داشته، درباره بودن يا نبودن مجموعه هاي طنز در ماه رمضان گفت: هر سال مجموعه هاي طنز پخش مي شد، اما امسال ايام ارتحال و 15 خرداد همزمان با ماه رمضان شده، بنابراين بايد سريال هايي پخش شود که با اين ايام تناسب داشته باشد. وي افزود: من مخالفتي با مجموعه هاي طنز ندارم، اما معتقدم بايد بموقع پخش شود و سر جايش باشد. ما در ايام نوروز امسال شاهد مجموعه هاي متنوع طنز بوديم. بنابراين ديگر ضرورتي ندارد در ماه رمضان هم مجموعه ها طنز باشد. چون به اندازه ضرورت در نوروز پخش شد. اين بازيگر با اشاره به سريال عروج گفت: به ياد دارم سريال عروج به کارگرداني سيروس مقدم که خودم هم در آن بازي داشتم در شب هاي قدر روي آنتن رفت که با اقبال مردم هم روبه رو شد. به نظرم بايد در شب هاي قدر مجموعه هاي رمضان کاملا با آن شب ها تطابق داشته باشد. البته مي تواند موضوع اجتماعي بوده، اما بر گرفته از آموزه هاي اخلاقي و ديني باشد. با اين حال ما بازيگر هستيم و دخالتي در تصميم گيري نداريم، اما پيشنهادم اين است که محتواي سريال ها کاملا با ايام مطابقت داشته باشد.
    
    پخش سريال هاي شيرين خانوادگي
    مرتضي ميرباقري، معاون سيما درباره نبود سريال طنز در جدول پخش مجموعه هاي ماه رمضان به جام جم گفت: ما هر سال سعي مي کنيم مجموعه هايي در ژانرهاي مختلف براي ماه رمضان تدارک ببينيم. با توجه به اين که ماه رمضان با ايام ارتحال و قيام خونين 15 خرداد تلاقي پيدا کرده، به همين دليل امسال و سال آينده مجموعه طنز صرف پخش نمي کنيم. اما امسال در ايام نوروز اين مساله را جبران کرديم و مجموعه هاي طنز پر مخاطب روانه آنتن شد و نظرسنجي ها نشان دهنده اقبال مخاطبان بود.
    وي ادامه داد: با توجه به اين که حضرت امام(ره) هميشه 15 خرداد را عزاي عمومي اعلام کردند و ماه رمضان با اين ايام تلاقي کرده، بنابراين بايد سريال ها را کوتاه مي کرديم و همين باعث بي نظمي و عدم يکپارچگي مي شد. به همين دليل تصميم گرفته شد سريال طنز صرف نداشته باشيم، بلکه مجموعه هايي براي پخش در نظر گرفته شد که خانوادگي، اجتماعي و شيرين باشد و لابه لاي آن آموزه هاي اخلاقي هم انتقال داده شود.
    ميرباقري با اشاره به مجموعه «سر دلبران» که در اين ايام از شبکه يک پخش مي شود، گفت: اتفاقا شخصيت محوري اين سريال يک روحاني مردمي است که برزو ارجمند هم نقشش را خيلي خوب و شيرين بازي کرده و اتفاقاتي که در اين سريال مي افتد حتما براي بينندگان لطيف و شيرين خواهد بود. سريال بچه مهندس هم اين ويژگي را دارد و محوريت آنها بچه ها هستند که مضمون اين سريال هم شيرين است و قصه آن به دل مي نشيند. سريال رهايم نکن با اين ويژگي روانه آنتن مي شود و حتما با اقبال مخاطبان رو به رو خواهد شد.
    معاون سيما درباره کارگرداني مجموعه هاي امسال ماه رمضان عنوان کرد: امسال کار را به کارگردانان کاربلد همچون آقاي لطيفي و آقاي عسگرپور سپرده ايم که در يکي دو دهه اخير سريال هاي خوش ساختي براي تلويزيون ساخته اند. همچنين موضوع سريال بچه مهندس به گونه اي است که با سوم خرداد و دفاع مقدس مرتبط است. بنابراين قصه مجموعه هاي رمضان کاملا مطابق با اين ايام است.
    دکتر مرتضي ميرباقري، معاون سيما در پايان تصريح کرد: در ايام محرم، فجر، نوروز، رمضان و... مجموعه هاي مناسب توليد و پخش مي شود و با شاکله اين ايام مطابقت دارد و تلاش مي کنيم به بهترين شکل نيازها و سلايق مخاطبان را پاسخگو باشيم.
    
    سريال هايي با طعم شيرين در هنگام افطار
    پروانه معصومي که بازي در مجموعه هاي رمضاني همچون مثل هيچ کس، ملکوت و راز پنهان را در کارنامه دارد، با اشاره به اين که تعداد مخاطبان مجموعه هاي رمضاني خيلي زياد است، توضيح داد: مردم در رمضان بيشتر از ماه هاي ديگر بيننده سريال ها هستند و با علاقه پاي تلويزيون مي نشينند، بنابراين بايد مديران و سازندگان آثار نمايشي با دقت موضوعات را انتخاب کرده و سريال بسازند.
    وي اظهار کرد: با توجه به اين که سريال ها در اين ايام بيشتر ديده مي شوند، زير ذره بين هم قرار دارند؛ به همين دليل بايد با تمرکز بيشتري ساخته شوند. وقتي با دقت و حساسيت ساخته شوند، مسلما مردم هم سرگرم مي شوند و هم نکات آموزنده را دريافت مي کنند. من هم اگر سر کار نباشم بيننده سريال هاي ماه رمضان هستم.
    اين بازيگر اشاره کرد: بنابراين معتقدم بايد سبد تلويزيون در ايام ماه رمضان متنوع و جاي هر سريال محفوظ باشد. شخصا علاقه مندم سر سفره افطار سريال هايي با طعم شيرين ببينم که لبخندي هم به لبم بيايد. بيشتر مردم هم اين طور هستند، دوست دارند طعم سريال ها هنگام افطار شيرين باشد.
    
    
    
    
    سريال طنز در رمضان باشد يا نباشد؟ / جام جم در گفت و گو با کارشناسان بررسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "فاطمه عودباشي"

  با محبت اهل بيت (ع) زندگي ام را شيرين مي كنم / گفت و گو با رزيتا غفاري، بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر به مناسبت ايام محرم
فاطمه عودباشي، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  سال مرگ صدا
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  در كنار بازيگري رزمي هم كار مي كنم / گفت و گو با اميررضا دلاوري، بازيگر سريال گشت ويژه
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  وداع عرفاني / گفت و گوي جام جم با 4 دوبلور پيشكسوت تلويزيون درباره زنده ياد حسين عرفاني
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  نزديكي هاي بهشت يك مجموعه بومي
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زيست فناوري دانشگاه تربيت مدرس
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است