|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: پكن و مسكو در ترازوي برجام
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 8 (سياسي) > متن
 
 


پكن و مسكو در ترازوي برجام
جام جم از آينده مواضع چين و روسيه در مورد توافق هسته اي گزارش مي دهد


پس از خروج آمريکا از برجام، مقام هاي اروپايي همچنين روسيه و چين بر تعهد خود به اجراي کامل برجام، همچنين اهميت حفظ توافق هسته اي تاکيد کرده اند. مقامات کشورمان نيز اعلام کرده اند آينده برجام پس از چند هفته رايزني با سه کشور اروپايي و روسيه و چين به عنوان ديگر طرف هاي برجام مشخص خواهد شد.
    در اين ميان علاوه بر کشورهاي اروپايي نقش چين و روسيه بويژه روسيه به عنوان يکي از کشورهايي که نقش پررنگي در شکل گيري برجام داشت حائز اهميت است. اين کشور طي سال هاي اخير قراردادهاي رسمي براي همکاري هاي هسته اي با ايران داشته که طبعا حضورش در فعاليت هاي هسته اي ايران را نمي توان ناديده گرفت. روسيه در بين کشورهاي 1+5 روابط همه جانبه تري با ايران داشت؛ اين روابط همراه آنچه به تعبيري اتحاد نانوشته ميان ايران و روسيه در مورد حل بحران سوريه است، شرايط خاصي براي گسترش سطح روابط دو کشور ايجاد کرده است. براساس اخبار منتشر شده، مقام هاي کرملين و پارلمان روسيه در چند روز گذشته با شرم آور خواندن تصميم آمريکا به خروج از برجام، رايزني هاي ديپلماتيک را براي حفظ توافق هسته اي 1+5 با ايران در دستور کار قرار داده اند که در اين ارتباط مي توان به تماس هاي جداگانه ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه در مورد اقدام آمريکا در خروج از برجام اشاره کرد. همچنين سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه سفري به تهران داشت و با مقامات ايران در خصوص آينده توافق هسته اي گفت وگو کرد. رايزني هاي ديپلماتيک روس ها همچنين اظهار نظرهاي نمايندگان پارلمان و شوراي فدراسيون روسيه همچنان ادامه دارد و برجام به محور نخست برنامه هاي سياسي شبکه هاي خبري روسيه در چند روز گذشته تبديل شده است. بنابراين به نظر مي رسد در روزهاي آتي ديدارها و رايزني هاي بيشتري در خصوص آينده توافق هسته اي انجام شود و مسکو ميزبان ديدارهاي بيشتري در اين رابطه باشد، به طور مثال، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان 28 ارديبهشت در سوچي روسيه خواهد بود.
    
    رايزني هاي برجامي ظريف در چين و روسيه
    از سوي ديگر بايد به روابط دو کشور ايران و چين که قبل از برجام نيز از شرايط مناسبي برخوردار بود، اشاره کرد. اين کشور نيز که نقش سازنده اي در برجام داشته و تلاش کرد با يک موضع متعادل توافق برجام به دست آيد پس از خروج ترامپ از برجام بر پايبندي به توافق هسته اي تاکيد کرد. حمايت اين کشور از برجام به دليل عضويت چين در شوراي امنيت سازمان ملل حائز اهميت است. سخنگوي وزارت خارجه چين پس از خروج آمريکا از برجام تاکيد کرد که چين و ايران روابط اقتصادي و بازرگاني عادي خود را حفظ خواهند کرد و تا زماني که تعهدات بين المللي (از سوي ايران) نقض نشود، چين همکاري شفاف خود را با اين کشور ادامه خواهد داد. پس از دستور روحاني به وزارت خارجه مبني بر لزوم انجام مذاکرات ظرف چند هفته آينده با کشورهاي اروپايي و دو کشور روسيه و چين جهت انجام هماهنگي هاي لازم در مورد برجام، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه روزهاي يکشنبه و دوشنبه سفري به چين و روسيه داشت تا از نزديک با مقامات اين دو کشور در مورد برجام ديدار و رايزني داشته باشد و به گفته ظريف مهم ترين اقدام در اين سفرها گرفتن تضمين است، چرا که اگر بنا بر ادامه برجام باشد بايد منافع مردم ايران هم از برجام تضمين شود.
    
    تلاش روسيه براي زنده نگه داشتن توافق هسته اي
    شعيب بهمن، کارشناس مسائل روسيه در گفت وگو با جام جم از نقش مسکو و همراهي کامل و گسترده روسيه با ايران در روند دستيابي و شکل گيري توافق هسته اي مي گويد و معتقد است: آنها خواستار رفع تحريم ها و همکاري گسترده تر اقتصادي با ايران بودند.
    وي ادامه داد: به همين دليل در شرايط فعلي روس ها تمايل چنداني به از بين رفتن برجام ندارند و در طول ماه هاي گذشته که آمريکا موضوع خروج از برجام را اعلام کرده بود مقامات سياسي روس بارها عنوان کردند تمايلي به نابودي برجام ندارند.
    اين کارشناس مسائل روسيه با بيان اين که در حال حاضر روس ها همچنان به حفظ برجام تمايل دارند افزود: از نظر روسيه نيز نقض عهد بزرگي از سوي آمريکا رخ داده و قواعد بين المللي ناديده گرفته شده است. بهمن ادامه داد: موضوع نقض عهد آمريکا براي روسيه اهميت دارد، چرا که روسيه يکسوي اين ماجراست، در نتيجه اين کشور در آينده تلاش مي کند به همراه کشورهاي اروپايي و چين برجام را زنده نگه دارد، هر چند به نظر مي رسد چنين اتفاقي بسيار دشوار باشد. به گفته وي، به دليل مراودات گسترده اروپاييان و چيني ها با آمريکا، اگر بنا به اجرايي شدن تهديدات آمريکا باشد بخش مهمي از همکاري هاي کشورهاي اروپايي با ايران مختل مي شود و اين به معناي عدم وجود برجام خواهد بود.
    اين کارشناس مسائل روسيه گفت: استفاده از پول هاي ملي و کنار گذاشتن دلار مي تواند گام مهمي در مناسبات اقتصادي ايران و روسيه در آينده باشد تا هر دو طرف را از نظام مالي مورد تاکيد آمريکا بي نياز کند.
    
    مواضع مشترک چين و روسيه در مورد برجام
    جواد منصوري، کارشناس مسائل شرق آسيا هم در گفت وگو با جام جم، گفت: در ماه هاي اخير روابط چين با آمريکا از يک سو همچنين از طرف ديگر با کره شمالي و ايران تحت تاثير چند موضوع قرار گرفت.
    وي افزود: مشکلات چين در رابطه با آمريکا به دنبال تعرفه هاي وضع شده طبعا موضوع بسيار مهمي است که دولت چين براحتي نمي تواند از کنار آن بگذرد و اين اتفاق موجب حساس و شکننده شدن روابط آنها بيش از هر زمان ديگر شده است.
    منصوري با بيان اين که محور بعدي چين و ايران در ارتباط با برجام است، گفت: دولت چين در اين زمينه به دلايلي حساسيت خاصي دارد، چرا که برجام پيمان بين المللي است و هر گونه خدشه به آن ممکن است پيمان هاي ديگر را نيز تحت تاثير قرار دهد.
    اين کارشناس مسائل بين الملل افزود: موقعيت ايران در منطقه و آينده مسائلي که در ارتباط با ايران وجود دارد براي چين حائز اهميت است، دولت چين حتي در اوج فشارهاي قبل از برجام به طرف هاي ديگر اعلام کرده بود نمي توانيم با همه مصوبه هاي تحريمي عليه ايران موافقت کنيم. منصوري با بيان اين که ايران يکي از بازارهاي انرژي چين است که براي اين کشور اهميت دارد، گفت: سرمايه گذاري چين در انرژي ايران، صادرات نفت و حامل هاي انرژي از ايران و ديگر مسائل ديگر بسيار است و در همين راستا دولت چين برجام را فرصت خوبي براي سرمايه گذاري در ايران ديد. وي ادامه داد: با توجه به چنين سطحي از روابط احتمال دارد در صورت مورد تهديد قرار گرفتن اين روابط، چين نيز واکنش نشان دهد و حتي در همکاري با آمريکا در مورد کره شمالي تجديد نظر کند. منصوري گفت: با توجه به وضعيت روسيه در منطقه غرب آسيا همچنين روابط فعلي اين کشور با آمريکا، طبعا انتظار بالايي براي دفاع از ايران در مقابل آمريکا وجود دارد. وي معتقد است روسيه به دليل نقش پررنگ خود در به ثمر رسيدن برجام، خروج و بي اعتبار کردن برجام را نمي پذيرد. اين کارشناس مسائل بين الملل افزود: روسيه روابط مهمي با ايران و چين دارد و اين روابط اقتضا مي کند در زمينه هايي که تامين کننده اين منافع است همراهي داشته باشد. البته آمريکا در مورد اين موضوع حساسيت داشته و به نوعي تهديد کرده در صورت ادامه همکاري روسيه، اين کشور را تحريم خواهد کرد. منصوري با بيان اين که چين و روسيه تا حدودي در ارتباط با برجام، ايران و آمريکا مواضع بسيار نزديک و مشابهي دارند، گفت: شايد حساسيت هاي اين دو کشور نسبت به اين موارد متفاوت باشد، اما شايد به دليل اين که هر دو کشور خود را مقابل تهديدات آمريکا درگير مي بينند با ايران همراهي مي کنند.
    
    روسيه براساس منافع ملي خود در مورد برجام تصميم خواهد گرفت
    بهرام اميراحمديان، کارشناس مسائل روسيه نيز در گفت وگو با جام جم، با بيان اين که روسيه به سبب شرايط موجود، موازنه اي بين منافع ايران و منافعش در محيط بين الملل، برقرار خواهد کرد، گفت: قطعا روسيه طبق همين موازنه نسبت به پايبندي به برجام واکنش خواهد داشت. وي با تاکيد بر اين که روسيه مسلما براساس منافع خود عمل خواهد کرد، در عين حال افزود: ايران و روسيه دو کشور دوست هستند و مي توانيم براساس منابعي که در اختيار ما گذاشته همچنين حمايت هاي آنها روابط خودمان را تنظيم کنيم. امير احمديان گفت: روسيه با شرايط دشوار تحريم هاي غرب روبه روست، بنابراين احتمال دارد در صورتي که شرط لغو اين تحريم ها تبعيت از آمريکا در اعمال تحريم عليه ايران باشد، تصميم گيري اش براساس منافع اقتصادي خود باشد.
    اين کارشناس مسائل روسيه با بيان اين که در محيط بين الملل، کشورها نگراني ها و منافع خود را دارند، اظهار کرد: روسيه هم مانند کشورهاي ديگر منافع خود را در نظر مي گيرد. بنابراين ضرورتي ندارد ما تمام تخم مرغ هاي خود را در يک سبد بگذاريم و بهتر است بر نيروها و منابع داخلي خود تکيه کنيم.
    وي گفت: با توجه به چنين مباحثي اعلام نظر در مورد ميزان پايبندي روسيه به برجام دشوار است.
    پکن و مسکو در ترازوي برجام / جام جم از آينده مواضع چين و روسيه در مورد توافق هسته اي گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كودكان استثنايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 69)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است