|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرآغاز ۶/ ۳ ميليارد دلار طرح معدني تا پايان سال
    دنياي اقتصاد : مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو از آغاز عمليات اجرايي بيش از ۶/ ۳ ميليارد دلار طرح در بخش معدن و صنايع معدني تا پايان امسال خبر داد. به گزارش «روابط عمومي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران»، سميه خلوصي با بيان اين مطلب اظهار کرد: برخي از اين طرح ها شامل فولاد مکران چابهار، فاز ۲ زرشوران، تجهيز معدن بلوک ۳ پروده ۴ طبس، آلوميناي خليج فارس، واحد احياي فولاد کردستان، واحد نورد سرد سفيد دشت، نورد گرم شهيد خرازي شرکت فولاد مبارکه، توسعه شرکت فولاد هرمزگان، کارخانه آهک صنعتي و هيدراته (فاز اول) و توليد بلوک سبک گازي پلدختر است.
    وي ادامه داد: توليد کاغذ از سنگ (اليگودرز)، تجهيز معدن و احداث کارخانه تغليظ مس دره آلو، کارخانه تغليظ مس دره زار و تجهيز معدن و احداث کارخانه تغليظ مس چاه فيروز، از ديگر طرح هاي سال ۹۷ ايميدرو است. ميزان سرمايه گذاري اين طرح ها، ۳ ميليارد و ۶۱۸ ميليون دلار است. به گفته مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو براساس پيش بيني ها تا آخر سال ۹۷ پيشرفت فيزيکي طرح الکترود گرافيتي۵۷ درصد، آلومينيوم جنوب بيش از ۹۵ درصد، کنسانتره تيتانيوم کهنوج ۵۳ درصد و فولادسازي شادگان ۶۰ درصد خواهد بود. همچنين، پيشرفت فيزيکي طرح هاي آلومينيوم جاجرم، نيروگاه هرمز و فولادسازي چهار محال و بختياري به ۱۰۰ درصد خواهد رسيد. خلوصي با اشاره به موضوع هم افزايي معادن کوچک و متوسط و افزايش توان رقابتي، تصريح کرد: از جمله ضرورت هاي اين برنامه، بهبود فرآيندهاي داخلي صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني، ايجاد سيستم پاسخگويي به مشتريان، افزايش سرمايه صندوق بيمه سرمايه گذاري، پيگيري تفاهم نامه هاي منعقد شده با شرکت هاي «ميدکو» و «ملي صنايع مس» است. وي ادامه داد: تکميل زيرساخت هاي مناطق ويژه اقتصادي کاشان، لامرد، پارسيان و خليج فارس و ارتقاي اثربخشي اين مناطق جزو برنامه هاي ايميدرو است. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو با اشاره به اثرات اقتصادي و اجتماعي بخش معدن و صنايع معدني گفت: بهبود جايگاه معدن و صنايع معدني در توليد ناخالص داخلي و توليد ثروت، ايجاد فرصت هاي شغلي، ارتباط با جامعه محلي و مشارکت در سود، توسعه دانش و مهارت هاي جديد، کاهش وابستگي کشورهاي در حال توسعه به محصولات معدني و توسعه متوازن در اين حوزه، از جمله چالش هاي مذکور است. وي افزود: توسعه سازو کارهاي لازم براي زنجيره تامين و لجستيک رقابت پذير براي واحدهاي تابعه بخش معدن و صنايع معدني ضروري است. خلوصي با بيان اينکه معادن جديد نياز به سرمايه گذاري دارند، گفت: هزينه هاي اکتشاف جهاني، دوره اي و وابسته به قيمت هاي مواد معدني است. عمده ذخاير جديد کشور به صورت زيرزميني است و درنتيجه، هزينه هاي بهره برداري در حال افزايش است. وي ادامه داد: جوامع به طور قابل ملاحظه اي انتظار دارند شرکت هاي معدني به اقتصاد محلي کمک و فضايي را براي توسعه محلي فراهم کنند. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو خاطرنشان کرد: پتانسيل بلندمدت براي رشد در تقاضاهاي مصرف جهاني همچنان بالاست اما به تدريج، تقاضا براي مواد معدني در چين کند خواهد شد.
    
    
    تکميل ظرفيت توليد ۱۷۰۰ واحد صنعتي
    دنياي اقتصاد : مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران از تکميل ظرفيت توليد ۱۷۰۰ واحد صنعتي که در گذشته با کمترين توان فعاليت داشتند تا پايان سال ۹۷ خبر داد.
    به گزارش «ايرنا»، صادق نجفي با تشريح برنامه هاي اين سازمان براي توسعه صنعتي در سال ۹۷ اظهار کرد: رساندن ۱۵ رسته صنعتي به توليد حداکثري و صادرات محور شدن ۱۰ درصد توليدات صنايع کوچک از اولويت هاي سازمان صنايع کوچک در سال جاري به شمار مي رود. وي با اشاره به مصوبه سال گذشته مجلس شوراي اسلامي براي برداشت ۵/ ۱ ميليارد دلاري از منابع صندوق ذخيره ارزي با رويکرد توسعه اشتغال به ويژه در روستايي و عشايري گفت: صنايع کوچک مستقر در مناطق محروم و شهرهاي زير ۱۰ هزار نفر جمعيت مي توانند از اين منابع استفاده کنند. همچنين به گفته معاون وزير صنعت، معدن و تجارت بخشي از اعتبار ۱۳۰۰ ميليارد توماني توسعه صادرات غيرنفتي، امسال به صنايع کوچک اختصاص خواهد يافت. نجفي ديگر برنامه هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۷ را بازاريابي، آموزش، ارتقاي مراکز مبادله با کشورهاي مختلف و اعزام هيات هاي کارشناسي دانست.
    
    
    اولويت هاي سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان در سال ۹۷
    دنياي اقتصاد : رئيس سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان، اولويت هاي سازمان متبوعش در سال ۹۷ را تشريح کرد. به گفته سيدمحمود نوابي «مبارزه با قاچاق کالا»، «حمايت از توليدکنندگان صادرات محور»، «کيفي سازي توليد و مشتري مداري»، «ايجاد بانک هاي اطلاعاتي براي کمک به مصرف کننده براي شناسايي کالا» و «ارتقاي سامانه ۱۲۴» از مهم ترين اولويت هاي سازمان حمايت از مصرف کننده و توليدکننده است.
    به گزارش «شاتا»، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته ۱۸۸ هزار و۹۷۶ فقره شکايت به سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان ارسال که ۵ هزار و ۷۵۹ فقره آن به مصالحه منجر شد که ارزش آن ۱۹۲ ميليارد ريال بود. نوابي افزود: سال گذشته ۱۴ ميليارد تومان از شکايات مردم را به نفع مصرف کننده رسيدگي کرديم و پرونده ها به دستگاه قضايي ارسال نشد و امسال نيز مجموع شکايات دريافتي بالغ بر ۲۸ هزار مورد است که ۸۹۲ مورد به ارزش بيش از ۶ ميليارد ريال به مصالحه منجر شد. وي تصريح کرد: امسال بيشترين ميزان کشفيات در کالاهاي لوازم خانگي و برقي، پارچه، البسه، روغن موتور، مواد خوراکي، دخانيات، لوازم آرايشي، بهداشتي و تجهيزات پزشکي بوده است. نوابي افزود: در سال ۹۷ تعداد بازرسي و کشف کالاي قاچاق در سطح عرضه ۳۰ هزار و ۹۸۳ مورد و تعداد صورت جلسه و پرونده ها به ارزش ۷۴ ميليارد ريال است. رئيس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان با بيان اينکه در مقايسه با مدت مشابه پارسال ميزان بازرسي و کشف کالاي قاچاق ۶۳ درصد و از نظر ارزش کشفيات شاهد افزايش ۹۸ درصدي بوديم، گفت: در سال ۹۶ هم تعداد بازرسي و کشف کالاي قاچاق ۳۳۳ هزار و ۲۸ مورد بوده که تعداد صورت جلسه و پرونده قاچاق ۱۱ هزار و ۲۶۵ مورد به ارزش ۵۹۵ ميليارد ريال بود.
    
    
    باران هاي اخير ارتباطي به باروري ابرها ندارد
    ايسنا : مدير مرکز تحقيقات و مطالعات باروري ابرها گفت: زمان انجام فعاليت باروري ابرها از اوايل پاييز تا نيمه دوم بهار است. در اين مدت هيچ اقدامي مبني بر بارورسازي ابرها صورت نگرفته است. فريد گلکار با بيان اينکه به هيچ عنوان باران هاي اخير ارتباطي با باروري ابرها ندارد، گفت: از فروردين ماه شرايط ابرها به گونه اي بود که نمي توانستيم عمليات باروري ابرها داشته باشيم؛ چرا که خطراتي را به دنبال داشت. بنابراين در اين مدت هيچ عملياتي صورت نگرفته است.
    وي با اشاره به رويکرد وزارت نيرو نسبت به مساله بارورسازي ابرها عنوان کرد: در ماه هاي اخير جلسات متعددي با وزارت نيرو داشته ايم تا بتوانيم با همکاري اين وزارتخانه و سازمان هاي ديگر همچون سپاه، سازمان هواشناسي و ديگر سازمان هاي مرتبط فعاليت هاي خود را پيش ببريم. مدير مرکز تحقيقات و مطالعات باروري ابرها درخصوص تجهيز هواپيماي سپاه نيز گفت: با پيگيري هاي صورت گرفته سپاه يک فروند هواپيما در اختيار عمليات بارورسازي ابرها قرار داد که تاکنون به طور کامل تجهيز نشده اما با توجه به اينکه روند تجهيز هواپيما زمانبر است، به نظر ما اين مساله معقول و منطقي به نظر مي رسد.
    
    
    بوروکراسي و اختلاف نظر دستگاه ها از موانع اصلي توسعه صنعت برق
    گروه بنگاه ها : مديرعامل يک شرکت فعال در صنعت برق، ضمن انتقاد از فرآيندهاي طولاني مدت اداري و اختلاف نظر دستگاه ها، اين موارد را يکي از موانع بزرگ بر سر راه توسعه صنعت برق دانست.
    محمد زماني فر، مديرعامل شرکت نيروگاه شهرک صنعتي نورين، در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با تاکيد بر وجود نيروگاه هاي مقياس کوچک يا توليد پراکنده (CHP) در کشور گفت: در سال ۸۸ پس از مطالعاتي که در وزارت نيرو صورت گرفت، به دلايل متعددي، وزارت نيرو به اين نتيجه رسيد که بهتر است در سراسر کشور نيروگاه هاي مقياس کوچک يا توليد پراکنده وجود داشته باشد.
    وي با بيان اينکه حداکثر ظرفيت اين نيروگاه ها ۲۵ مگاوات است، گفت: هدف از راه اندازي اين نيروگاه ها، کنترل ولتاژهاي شبکه، بومي سازي و نزديکي محل توليد به محل مصرف برق است. بسياري از نيروگاه هاي ما در ايران، در نقاط مرزي قرار دارند. بنابراين هزينه بسياري بابت انتقال و توزيع اين انرژي صرف مي شود که با احداث اين نيروگاه ها در نزديکي محل مصر ف شان کمک زيادي به کاهش تلفات و پايداري شبکه داشته و ازسوي ديگر نقش مهمي در پدافند غيرعامل ايفا مي کند. زماني فر ادامه داد: نيروگاه هاي CHP يا همان نيروگاه هاي مقياس کوچک يا توليد پراکنده، اين قابليت را دارد که از يک سوخت گاز هم برق توليد کند و هم حرارت لازم براي مصارف صنعتي. اين نيروگاه ها راندمان بالايي دارند و طبق قانون، نيروگاه هايي که بتوانند از حرارت هاي توليدشده براي توليد برق استفاده و آن را بازيافت کنند، امتيازات ويژه اي براي آن در نظر گرفته خواهد شد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است