|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: سهم خواهي سه حوزه از «وزارت ميراث فرهنگي»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


سهم خواهي سه حوزه از «وزارت ميراث فرهنگي»
آيا وزارتخانه شدن، گره از مشكلات گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي مي گشايد؟

نويسنده: آزاده باقري


     دنياي اقتصاد : رئيس کميسيون مشترک طرح تشکيل وزارتخانه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي اعلام کرده است که پس از رفع ايرادات مجلس به اين طرح، نسخه نهايي روز چهارشنبه هفته جاري به هيات رئيسه مجلس تقديم مي شود. سلمان خدادادي در حالي اين خبر را اعلام مي کند که نزديک به ۱۰ سال مي شود اين موضوع در مقاطع گوناگون مطرح شده؛ اما نيمه تمام باقي مانده است. با اين وجود به نظر مي رسد اين بار به شکل جدي تر اين طرح در حال پيگيري است. به همين دليل فعالان سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اظهارنظرهاي گوناگوني دراين زمينه دارند و نگرانند وقتي سازمان به وزارتخانه تبديل شود هر کدام نسبت به ديگري ناديده گرفته شوند. در عين حال برخي از کارشناسان بر اين عقيده اند که وزارتخانه شدن سازمان به نفع آن است؛ چون ديگر با کمترين جابه جايي هاي مديريتي، در کنار نظارت کافي از سوي مجلس رو به رو خواهندشد. البته عده اي از کارشناسان نيز مي گويند بهتر است گردشگري به عنوان يک وزارتخانه از سازمان جدا شود و دو بخش ميراث فرهنگي و صنايع دستي همچنان به فعاليت خود در سازمان ادامه دهند.
    
    «نظارت»؛ اسم رمز موافقان
    نظارت بيشتر، موجب بهتر شدن وضعيت نابساماني که به دليل تغييرات مکرر مديران سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به وجود مي آيد، خواهدشد؛ اتفاقي که ندا زرنديان، کارشناس گردشگري معتقد است با وزارتخانه شدن سازمان با آن همراه مي شود و به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «منطقي که پشت وزارتخانه شدن سازمان وجود دارد افزايش نظارت هاست. نظارت به خودي خود کمک مي کند تا تغييراتي که در اين سال ها به طور مداوم رخ داده کاهش پيدا کند.» تغييراتي که البته تنها متوجه رئيس سازمان نمي شود، بلکه با هر بار تغيير، معاون ها و مسوولان زيادي در اين سازمان جا به جا مي شوند و تمام سازمان را تحت تاثير قرار مي دهد. به گفته زرنديان انجام عملکرد صحيح در صورت وزارتخانه شدن موجب ثبات بيشتر نيز خواهدشد.
    سوالي که در اينجا مطرح مي شود اين است که سهم هر بخش از سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري در صورت وزارتخانه شدن چقدر است؟ آيا يک بخش نسبت به بخش ديگر برتري پيدا مي کند؟ اين موضوع يکي از موضوعات چالش برانگيزي است که بسياري از مسوولان و کارشناسان را نگران کرده است. اما زرنديان مي گويد: «براساس طرحي که براي وزارتخانه شدن سازمان نوشته شده ، اصل بر اين است که فعلا صحبت از سهم هر بخش نشود. چون براساس اصل ۷۵ اگر اين اتفاق بيفتد باعث ايجاد بار مالي مي شود و درنتيجه طرح رد خواهدشد. در ساختار و تبصره هايي که در آن جزئيات وزارتخانه شدن سازمان مطرح شده است عنوان شده که وزارتخانه يک سال فرصت دارد تا ساختار جديدش را مشخص کند. براي همين صحبت از سهم هر بخش زود است.»
    
    چرا نه به «وزارتخانه شدن»
    البته در اين بين برخي از کارشناسان عقيده دارند وزارتخانه شدن سازمان اصلا به نفع آن نخواهد بود و معتقد هستند کساني که خواستار تبديل شدن سازمان به وزارتخانه اند نمايندگاني هستند که مي خواهند اين سازمان را تحت نفوذ خودشان بگيرند. همچنين نکته بعدي که بسيار نگران آن هستند، توجه بيش از اندازه به بخش گردشگري نسبت به دو بخش ديگر است؛ به طوري که عقيده دارند با وزارتخانه شدن اين سازمان، ديگر جايي براي ميراث فرهنگي و صنايع دستي نمي ماند. بنابراين پيشنهاد مي دهند به جاي آنکه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تبديل به وزارتخانه شود تنها گردشگري که کلا ساختمان و مرکز فعاليتش هم از دو بخش ديگر جداست تبديل به وزارتخانه شود. با توجه به اين شرايط آن دو بخش ديگر به حالت سازمان مي ماند و رئيس آن در سمت معاون رئيس جمهور جايگاهش حفظ مي شود. در اين شرايط گردشگري راه خودش را مي رود و ميراث از زير اين بار خلاص خواهد شد و سراغ فعاليت هاي تحقيقي و فرهنگي اش مي رود.
    
    گردشگري با وزارتخانه شدن نفعي نمي برد
    با تمام اين تفاسير، اما برخي از صاحب نظران حتي وزارتخانه شدن را به نفع بخش گردشگري هم نمي دانند. حرمت الله رفيعي، رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي از جمله مخالفان اين طرح است و به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «چنين طرحي که نمايندگان آن را پيگيري مي کنند با چشم انداز لاغر شدن دولت همخواني ندارد. نمايندگان مجلس مي گويند بايد سهم گردشگري افزايش پيدا کند؛ اما در عمل عوارض خروج را که يک کار غيرقانوني است افزايش مي دهند.» به گفته رفيعي وزارتخانه شدن سازمان تنها به نفع برخي از نمايندگان مجلس است؛ چون وزارتخانه شدن کمکي به صنعت گردشگري نمي کند. او مي گويد با افزايش بودجه سازمان با وزارتخانه شدن هم کمکي به اين صنعت نخواهد شد: «حتي اگر سهم بودجه گردشگري با وزارتخانه شدن افزايش پيدا کند، اين بودجه صرف ساختارهاي جديد وزارتخانه مي شود و نفعي براي گردشگري نخواهدداشت.» او معتقد است دولت تا خودش را لاغر نکند و به بخش خصوصي اعتماد نکند موفق نخواهدشد و اين سوالات را مطرح مي کند: «در اين ۸ سال گذشته چند مسوول تغيير کرده اند؟ از اين مسوولان چند نفرشان داراي تجربه کافي بودند؟ با اين شرايط وزارتخانه شدن چقدر مي تواند براي سازماني که افراد متخصص و مسوول در آن ندارد مفيد باشد؟»
    
    ديوار کوتاه ميراث فرهنگي
    يکي از نگراني هايي که از سوي کارشناسان اين حوزه مطرح مي شود در زمينه مغفول ماندن حوزه ميراث فرهنگي است؛ حوزه اي که به گفته صاحب نظران ممکن است پس از وزارتخانه شدن مورد بي مهري قرار گيرد. سياوش صابري، کارشناس ميراث فرهنگي نيز با تاکيد بر اين موضوع در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» مي گويد: «درست عمل کردن مسوولان، چه ميراث فرهنگي به صورت سازمان بماند چه وزارتخانه، از هر موضوعي مهم تر است. اگر مسوولان عملکرد درستي داشته باشند مي تواند موفق عمل کند. اين اتفاق بستگي به نگاه مسوولان فعلي و نمايندگان مجلس در اين حوزه دارد. به شرط بالفعل شدن اين روند مي توان اميدوار بود که اتفاقات خوبي در انتظار اين سازمان باشد.» به گفته صابري نمايندگان مي خواهند سازمان به وزارتخانه تبديل شود تا نظارت بيشتري بر آن داشته باشند. البته اين نظارت بايد براساس قانون اساسي باشد نه اعمال نظرهاي غيرقانوني که اصلا به نفع سازمان نخواهدبود. اين کارشناس ميراث فرهنگي با اشاره به اينکه حوزه ميراث فرهنگي در مقايسه با دو حوزه ديگر مانند بار شيشه است، ادامه داد: «تا به حال ميراث فرهنگي ضربه هاي زيادي خورده و هر کس بخواهد مشکلات آن را برطرف کند بايد خود را براي صدمات پيش رو آماده کند؛ چون ميراث فرهنگي بر اثر تغيير و تحولات صدمه هاي زيادي خورده است. شايد با وزارتخانه شدن اين سازمان با تغييرات کمتري مواجه باشد و نظرات کارشناسان مورد توجه قرار گيرد؛ چراکه در حال حاضر به دليل اعمال سليقه هر مسوولي، نظرات کارشناسي حذف شده است.»
    صابري با بيان اينکه ميراث فرهنگي با اشتغالزايي و درآمدزايي منافات دارد و نمي شود برنامه هاي آن را بر اساس گردشگري و صنايع دستي برنامه ريزي کرد، مي گويد: «ميراث فرهنگي يک دانش و علم است، بنابراين ممکن است برخي دستاوردهاي آن منجر به درآمد نشود. همانطور که در دوره هاي قبل ميراث فرهنگي زير مجموعه وزارت علوم بود، نشان مي دهد اين بخش درآمدزا نبوده و بيشتر حالت تحقيقاتي دارد. درنتيجه يک مسوول نمي تواند به تنهايي صاحب تخصص و تجربه و در کنار آن پاسخگويي باشد. بنابراين به نظر کارشناسان و صاحب نظران و پيشکسوتان در اين زمينه تخصصي نياز دارد.» صابري با انتقاد از حل نشدن مشکلات در سال هاي متوالي مي گويد: «چه دولت فعلي و چه دولت هاي قبلي دائما وعده حل مشکلات را مي دهند؛ اما هنوز محقق نشده است و هر روز شاهد خبر تخريب و مرمت هاي غيراصولي هستيم که نشان مي دهد اين تشکيلات نتوانسته است وظايفش را به شکل اصولي انجام دهد.» او در نهايت گوشزد مي کند: «اگر با ديدگاه تخصصي به بخش هاي مختلف سازمان نگاه نشود، با بزرگ شدن اين سازمان مشکلات جديدتري به مشکلات آن اضافه خواهدشد. بايد کساني وارد کار شوند که اين حوزه را به خوبي بشناسند و از مشورت متخصصان استفاده کنند. در اين صورت است که ميراث فرهنگي مي تواند با سه قوه ديگر کشور به خوبي تعامل داشته باشد و کار به درستي پيش خواهدرفت.»
    
    صنايع دستي بدون نظر پيشکسوتان ضربه مي خورد
    صنايع دستي نيز بخش ديگري از سازمان است که بايد ديد در صورت وزارتخانه شدن چه وضعيتي پيدا خواهدکرد. علي گودرزي، فعال صنايع دستي در اين زمينه به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «اگر قرار باشد با تغيير سازمان به وزارتخانه تنها تغيير اسمي شکل گيرد، دردي از دردهاي صنايع دستي کم نخواهدشد؛ همانطور که وقتي اين سه سازمان با هم ادغام شد و چيزي عايد صنايع دستي نشد.» او در ادامه مي گويد: «وزارتخانه شدن اگر بر اين اساس باشد که معيار حمايت از اين صنعت را در پيش گيرد و پشتيباني کند، خوب است.» گودرزي با انتقاد از اينکه در سازمان از افراد با تجربه و پيشکسوت استفاده نمي شود، مي گويد: «فعلا در سازمان ميراث فرهنگي افراد متخصص وجود ندارد؛ افراد پيشکسوتي که متخصص هاي سنتي هستند. اين افرادند که معضلات صنايع دستي را مي فهمند و مي دانند چه راهکارهايي مي توان به دست آورد تا از آن مشکلات رهايي پيدا کرد. کساني که به عنوان مسوول وارد عمل مي شوند بايد بدانند که چطور مي توانند از وجود اين افراد استفاده کنند. هريک از مديران به امثال اين اشخاص به عنوان مشاور نياز دارند تا بتوانند بهترين اقدامات را جامه عمل بپوشانند وگرنه صنايع دستي با نبود اين افراد متخصص چه زيرمجموعه سازمان باشد چه زيرمجموعه يک وزارتخانه برايش تاثير چنداني نخواهدداشت.»
    به نظر مي رسد تنها در صورتي که طرح وزارتخانه شدن سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به شکلي پيش برود که هر سه حوزه در راستاي بهبود و پيشرفت حرکت کنند، مي توان به موفقيت آن اميدوار بود؛ در غير اين صورت بزرگ شدن سازمان از طريق وزارتخانه شدن، نمي تواند کمکي براي کم کردن مشکلات اين سازمان باشد.
    
    سهم خواهي سه حوزه از «وزارت ميراث فرهنگي» / آيا وزارتخانه شدن، گره از مشکلات گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي مي گشايد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است