|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: «داياناي دوم» در كاخ باكينگهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«داياناي دوم» در كاخ باكينگهام
راي گيري از عراقي هاي خارج از كشور و نيروهاي امنيتي آغاز شد    
    دنياي اقتصاد : تابوشکني در خاندان سلطنتي بريتانيا همچنان ادامه دارد. پس از دايانا اکنون نوبت فرزندان اوست تا به سنت هاي خاندان سلطنتي پشت کنند. ابتدا پرنس ويليام، کسي که از او به عنوان شانس نخست پادشاهي اين کشور ياد مي شود با دختري از طبقه متوسط ازدواج کرد. اين بزرگ ترين تابوشکني در زمان خودش به حساب مي آمد. اما پرنس هري نيز روز گذشته با دختري ازدواج کرد که نه تنها ريشه هاي سلطنتي ندارد، بلکه يک دختر دو رگه با تابعيت آمريکايي است. شدت اين تابوشکني ها به حدي بوده که ملکه اليزابت حتي با مطلقه بودن مگان مارکل کنار آمده است.
    سلطنت در بريتانيا ديگر يک نهاد نيست، يک سبک زندگي است. البته نه سبکي به درازاي تاريخ سلطنت در بريتانيا، بلکه سبک زندگي مدرن. ديگر از آن رسوم لايتغير خبري نيست و هر آينه خانواده سلطنتي در مقابل نسل جديد اين خاندان سر فرود مي آورد. دير زماني سلطنت در اين کشور يک نهاد تاثيرگذار بود. آن گونه که در عصر ويکتوريا اين مثل معروف شده بود که در سرزمين هاي تحت تابعه ويکتوريا خورشيد غروب نمي کند. مردم انگليس به ساختار سياسي خود مي بالند. در اين کشور تنها عده اندکي يافت مي شوند که از جمهوري خواهي حمايت مي کنند. پس بيراه نيست زماني که ازدواج نوه هاي ملکه اليزابت پا مي گيرد، از چند روز قبل مردم اين جزيره جايي براي خود دست و پا مي کنند تا در مسير عروس و داماد جوان دستي تکان دهند و احتمالا دستي به سوي آنها تکان داده شود. بسياري بر اين باورند که نهاد سلطنت در اين کشور پيش از دايانا، غرق در آداب و رسوم خشک قرون گذشته خود بود. دايانا اما سعي داشت ديوارهاي باکينگهام را از پيش روي مردم بردارد. او مانند يک ستاره دنياي موسيقي لباس مي پوشيد و سعي مي کرد از هرچه در نظر خاندان سلطنتي ناپسند مي آيد، پرهيز نکند. براي همين است او در مقابل دوربين ها ظاهر مي شد و براي اولين بار با فردي که ايدز داشت بدون دستکش دست مي داد تا تبديل به ستاره کاخ باکينگهام شود. اين رويه ادامه يافت تا اينکه سر و صداي طلاق از خانواده آنها شنيده شد.
    دايانا هر چند خود از خاندان سلطنتي بود اما هرگز تن به آداب و رسوم زنگار گرفته خاندان سلطنتي نداد. به نظر مي رسد حالا تابوشکني هاي اين خاندان از سوي فرزندان دايانا درحال پيگيري است. ابتدا پرنس ويليام، کسي که از او به عنوان شانس نخست پادشاهي اين کشور ياد مي شود، با دختري از طبقه متوسط ازدواج کرد. ازدواج با کيت ميدلتون، دختري که حالا به ضرب و زور علم، نسبي از خاندان سلطنتي برايشان ساخته يا پيدا کرده اند، بزرگ ترين تابوشکني زمانش به حساب مي آمد اما حالا پرنس هري راه برادر بزرگتر را با سرعت بيشتر و البته با ساختارشکني تند و تيزتر ادامه مي دهد. او روز گذشته با دختري ازدواج کرد که نه تنها ريشه هاي سلطنتي ندارد، بلکه يک دختر دورگه است. شدت اين تابوشکني ها در خاندان سلطنتي به گونه اي بوده که ملکه اليزابت حتي با مطلقه بودن او کنار آمده است. دختري که حتي در روز عروسي اش، پدرش را در کنارش نداشت تا او را دست به دست کند تا به داماد برسد. هر چند يک بحران چند روزه براي عروسي سلطنتي پيش آمد، اما در نهايت اين پرنس چارلز بود که تقبل کرد دست مگان مارکل را گرفته تا او را به نزديکاي کشيش و داماد هدايت کند.
    تا اينجا هرچه بوده تابوشکني بوده و ديگر خبري از سرسختي هاي ملکه اليزابت نيست. او زماني نه چندان دور حاضر نبود در کاخ باکينگهام براي داياناي ياغي و سرکش يک مراسم ختم برگزار کند و چه بسا اگر فشار مردم بريتانيا براي آن سلبريتي نوظهور آن زمان نبود، اين مراسم هرگز برگزار نمي شد. اما حالا داستان خاندان سلطنتي رنگ و بوي ديگري گرفته است. کافي است به شبکه هاي تلويزيوني نگاه کنيد که با لشگر خود به راه مي افتند تا از پرنس ويليام و کيت ميدلتون فيلمبرداري کنند. اين دو به سلبريتي هاي عالم گردشگري تبديل شده اند. آنها دست کودکان خود را مي گيرند و از اين کشور به آن کشور سفر مي کنند.
    داستان مگان مارکل اما سواي داستان کيت ميدلتون است. مگان مارکل يک سلبريتي است، آن هم نه يک سلبريتي بريتانيايي، بلکه آمريکايي. پرنس هري روز گذشته در شرايطي با اين هنرپيشه آمريکايي ازدواج کرد که خود شانس ششم پادشاهي اين کشور است. اگر بيست سال پيش به مردم بريتانيا گفته مي شد که روزي عروس خاندان سلطنتي يک آمريکايي خواهد بود احتمالا ابتدا به اين صحبت شما مي خنديدند بعد با صداي بلند مي گفتند اين موضوع هرگز رخ نخواهد داد. تنها حضور مگان در خاندان سلطنتي يک تابوشکني محسوب نمي شود، حتي رفتار او نيز مطابق با سليقه بريتانيايي ها نيست. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، زماني که او براي نخستين بار با همسر آينده اش در کاخ کنسينگتون حضور پيدا کرد، وي به جاي اينکه با طرفداران خود دست بدهد، بعضا دختران را به آغوش مي کشيد. يکي از دخترها در ميان جمعيت با صداي بلند به او گفت: اينجا اين رسم نيست. اما او در پاسخ به اين دختر نوجوان بريتانيايي گفت: من آمريکايي هستم. ما به آغوش مي کشيم.
    در بريتانيا مگان با دايانا مقايسه مي شود: سلبريتي خط شکن؛ فردي باز و با رفتاري غيررسمي.
    حالا بسياري از طرفداران پادشاهي، نگران اين هستند که حضور مگان بسياري از سياست ها و رفتارهاي محافظه کارانه بريتانيا را از هم فروبپاشد. آنها بارها به ملکه اليزابت به طرق مختلف نگراني هاي خود را ابراز داشته اند اما به نظر مي رسد که اين ملکه انگليس نيز مرعوب شيوه جديد زندگي خاندان سلطنتي شده است. زندگي سلبريتي گونه که ديگر از آن رسوم سرسخت و غيرقابل انعطاف خبري نيست و احتمالا تا چند سال ديگر نيز به خاطرات اين خاندان تبديل خواهد شد. کاخ باکينگهام اين روزها شاهد دو دستگي است: يک دسته طرفداران سنت و دسته ديگر طرفداران مدرنيزاسيون. جان اش، رئيس جامعه هنرهاي آيلندآوجرزي مي گويد: بزرگ ترين نگراني من نيز همين است که آنها مونارشي را به سلبريتي تبديل کنند. ما در مورد قرون وسطي صحبت مي کنيم. يک تاريخي وجود دارد. شما نمي توانيد فقط بگوييد ديگر آنها سلبريتي شده اند. اين اشتباه است. جلوي اين رويه بايد گرفته شود.
    اما در بيرون از کاخ باکينگهام مردم اين گونه فکر نمي کنند. آنها گويي داياناي خود را بازيافته اند. داياناي خط شکني که به بيمارستاني در ريودوژانيرو مي رود و بدون دستکش با بيماران ايدزي دست مي دهد. آنها به عروس جديد اين خاندان خوشامد مي گويند و از حضور او در کاخ استقبال کرده اند، هرچند که سنتي ها به همان اندازه نگران ساختار خاندان سلطنتي هستند و مي خواهند مگان با آداب خشک بريتانيايي کنار بيايد. نيويورک تايمز در يادداشتي به قلم پاتريک کينگزلي مي نويسد: در بريتانيا بسياري به اين ازدواج به عنوان نماد تغيير نگاه مي کنند. ديگر زمان آن گذشته است تا سياستمداران پشت ديوارهاي بسته و تاريک حضور داشته باشند و با مردم کمتر ارتباط برقرار کنند.
    حالا براي بسياري از بريتانيايي ها ازدواج پرنس هري و مگان مارکل نشان از تغييري مقتدرانه در داخل کاخ باکينگهام است. مگان نماد مواردي است که خاندان سلطنتي براي ساليان سال از آن فرار مي کرده است: زن مطلقه دورگه و هنرپيشه هاليوودي که در مدرسه اي کاتوليک درس خوانده است. روزنامه محافظه کار ديلي تلگراف در گزارشي نوشت: چنين چيزي براي نسل ها نيز در خاندان سلطنتي قابل تصور نبود. در گزارش اين روزنامه بريتانيايي، نگاهي حسرت بار به گذشته و کمي هم احساسات سانتي مانتاليستي ديده مي شود که در مرز بين سياستمداري و نژادپرستي لق لق مي زند. آوا هيرش، نويسنده کتاب هويت بريتانيايي مي گويد: ديگر سخت است تا چند سال آينده يک نژاد خالص بريتانيايي پيدا کرد و ازدواج با رگه هاي نژادي ديگر حالا به خاندان سلطنتي نيز رسيده است. خانم هرش مي افزايد: به نظر مي رسد واقعا تغييراتي در جامعه بريتانيا پديد آمده است. در اين ميان البته مخالفاني هم وجود دارند که در برابر اين تغييرات مقاومت کنند و اين اتفاقات را در حد يک رويداد سانتي مانتاليستي تفسير کنند و بگويند که حضور مگان مارکل در خانواده سلطنتي، حضوري از جنس رياست جمهوري اوباما محسوب نمي شود و هرگز نبايد مگان را اوباماي بريتانيا خطاب کرد.
    برخي ديگر اما مي گويند که حضور مارکل در اين خاندان به تحرک اجتماعي جامعه سياهان در بريتانيا منجر خواهد شد. درحال حاضر در جامعه بريتانيا، تنها نيمي از جمعيت سياهان نسبت به جامعه سفيدپوستان توانسته اند مدرک دانشگاهي کسب کنند. نرخ بيکاري جامعه سياهان در اين کشور بيش از جامعه سفيدپوستان است. براساس گزارشي که پارلمان بريتانيا داشته، جمعيت سياه پوست بيشتري نسبت به سفيدپوستان در زندان هاي اين کشور هستند که مي تواند از اين نظر با ايالات متحده برابري کند. لمي يکي از شهروندان بريتانيايي مي گويد: ازدواج هري با مگان يک لحظه شگفت انگيز براي بريتانياي مدرن بوده و مي توان گفت يک نقطه عطف براي اقليت هاي بريتانيايي. به گفته لمي، حضور مگان در خاندان سلطنتي اين گونه تفسير مي شود که سياهان در بريتانيا توانسته اند نماينده اي به آن داخل بفرستند و او حالا به صداي سياهان تبديل شده است.
    
    
    «داياناي دوم» در كاخ باكينگهام / راي گيري از عراقي هاي خارج از كشور و نيروهاي امنيتي آغاز شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم و فناوري كشاورزي
شماره 4 (پياپي 2104)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است