|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: رفع موانع توسعه گردشگري در خزر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


رفع موانع توسعه گردشگري در خزر
با همكاري ايران و روسيه صورت مي گيرد

نويسنده: محدثه بي آزار


    دنياي اقتصاد – رشت : ماه آينده جلسه شوراي عالي تحت هدايت ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه با موضوع فعال سازي نوستراک تشکيل مي شود و همه موارد و مشکلات اين کريدور در آن جلسه مورد بررسي قرار مي گيرد تا راه حل آن پيدا شود.
    اين جمله را رمضان عبداللطيف اف نماينده ويژه رئيس جمهوري روسيه در امور کشورهاي حاشيه خزر در گيلان گفت و با اشاره به اينکه اين سفر نخستين سفر به منطقه آزاد انزلي است، اعلام کرد: منطقه آزاد انزلي با حجم بالايي از زيرساخت هاي ايجاد شده و توسعه اي که پيدا کرده، مي تواند به مرکز فعالان اقتصادي حاشيه خزر تبديل شود.وي با اشاره به اينکه تسريع در راه اندازي کريدور نوستراک در دستور کار ما قرار دارد، از حضور و فعاليت تعداد ۴۰ شرکت روسي در منطقه آزاد انزلي اظهار خوشحالي کرد و افزود: حضور اين تعداد از شرکت هاي روسي ثبت شده در اين منطقه نشان از توسعه منطقه و رشد ارتباطات و اعتماد تجار دو کشور دارد.
    نماينده ويژه رئيس جمهوري روسيه در امور کشورهاي حاشيه خزر به مزيت هاي منطقه ويژه لوتوس آستاراخان و تفاهم نامه همکاري دو منطقه اشاره کرد و گفت: مناطق آزاد انزلي و آستارا خان بايد همکاري هاي گسترده اي داشته باشند و براي محقق شدن اين موضوع نياز به همايش مشترک بين صادرکنندگان ايراني و روس داريم. عبداللطيف اف ادامه داد: مقامات عالي روسيه براي توسعه گردشگري دريايي و توريسم سلامت، حکمي مبني بر فعاليت يک کشتي تفريحي که ۳۲۰ اتاق دارد و جزو کشتي هاي تفريحي به روز است، در خزر صادر کرده اند تا خط گردشگري دريايي بين منطقه آزاد انزلي و آستاراخان فعال باشد، اين در حالي است که نکته مثبت منطقه آزاد انزلي و يکي از عوامل تاثيرگذار در جذب مسافر، معافيت ماليات و گمرکي است.
    وي با بيان اينکه موضوع ايجاد بانک هاي روسي بسيار حساس است، گفت: در هر جلسه اي که برگزار مي شود اين موضوع را مطرح مي کنيم و مورد بررسي قرار مي دهيم و حتما با بانک مرکزي روسيه اين موضوع را در ميان مي گذاريم. روابط بين رهبران دو کشور بسيار گرم و صميمي است اما نياز است روابط تجاري دو کشور نيز توسعه يابد و تقويت شود. همچنين ايجاد نشست هاي مشترک، بررسي نيازها و تسهيل در ارائه خدمات گمرکي مي تواند در افزايش مراودات تاثير بسزايي داشته باشد.رضا مسرور، مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي نيز در اين نشست که امين علي اف نماينده جمهوري داغستان در ايران، ريفات آسانف نماينده شيلات روسيه در ايران و سرگي الکسيف سرکنسول روسيه در گيلان نيز حضور داشتند، پيرامون افزايش مراودات تجاري، فعال سازي کريدور نوستراک و بهره گيري از ظرفيت هاي دو کشور به خصوص بندر کاسپين، منطقه آزاد انزلي و منطقه ويژه اقتصادي لوتوس به تبادل نظر پرداختند.
    وي با اشاره به اينکه منطقه آزاد انزلي براي همکاري با روسيه طراحي شده، اعلام کرد: مجتمع بندري کاسپين به عنوان بزرگ ترين طرح زيرساختي مناطق آزاد کشور در اين منطقه احداث شده و کشور روسيه اولويت اصلي ما به منظور افزايش و توسعه همکاري ها و مراودات تجاري است. خط دريايي بنادر روسيه و بندر کاسپين در چند ماه آينده راه اندازي مي شود، افق صد ساله تجارت با روسيه در طراحي بندر کاسپين در نظر گرفته شده و در آينده نزديک ريل نيز به اين بندر متصل شود و از سوي ديگر مي توانيم کالاهاي آسياي جنوب شرقي را از مسير بنادر کاسپين و آستاراخان وارد روسيه کرده و از اين طريق کريدور نوستراک را فعال کنيم. مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي با تاکيد بر اينکه بايد سطح اعتماد تجار و مراودات هيات هاي تجاري دو کشور را افزايش دهيم، اعلام کرد: حدود ۴۰ شرکت روسي در اين منطقه ثبت شده و بايد براي توسعه مناسبات و معرفي توانمندي ها سطح مراودات تجار دو کشور افزايش يابد تا از ظرفيت ها و مزيت هاي يکديگر بهره مند شوند.مسرور با اشاره به برگزاري نمايشگاه تخصصي مشترک با روسيه از سوي اين سازمان افزود: در نظر داريم در سال جاري نمايشگاه مشترکي در داغستان داشته باشيم تا بخش خصوصي دو کشور نيز بتوانند توانمندي هاي خود را عرضه کنند.
    وي با بيان اينکه اسکله مارينا در اين منطقه در حال احداث است و در بندرانزلي يک پايانه مسافربري ايجاد شده و آماده بهره برداري است، تصريح کرد: همان گونه که اشاره شد، يک کشتي مسافربري در منطقه ويژه لوتوس در حال ساخته شدن است و طبق توافق انجام شده تا پايان امسال، گردشگري دريايي از مسير انزلي – آستاراخان راه اندازي مي شود و اين کشتي مسافربري در خزر ماندگار و در اين حوزه مسافربري فعال مي شود و گردشگران روسي مي توانند از ظرفيت هاي گردشگري منطقه و استان و کالاهاي عرضه شده در مجتمع هاي منطقه آزاد انزلي که شامل معافيت هاي مالياتي است، بهره مند شوند.
    مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي با بيان اينکه سال گذشته ۵/ ۵ ميليون نفر مسافر وارد فاز تجارت و گردشگري شده اند، گفت: امکانات بسيار خوبي در مرکز تفريحات دريايي و زيرساخت هاي گردشگري منطقه آزاد انزلي داريم و بزرگ ترين نمايشگاه شمال کشور نيز در اين منطقه ساخته شده و در بخش توريسم ورزشي نيز زيرساخت هاي لازم براي ميزباني از رويدادهاي بزرگ و بين المللي ايجاد شده است.مسرور با تاکيد بر اينکه بايد همکاري هاي بين دو کشور بيش از پيش توسعه يابد، اعلام کرد: اولين گام براي آغاز اين همکاري ها برقرار شدن خط ارتباطي بين بندر کاسپين و بنادر روسيه است که بايد تا ماه آينده فعال شود و هدف از برقراري ارتباط بين بندر کاسپين و بنادر روسيه فعال شدن کريدور شمال -جنوب (نوستراک) است.وي با بيان اينکه بايد جلسه مشترکي به منظور عملياتي شدن کريدور نوستراک برگزار شود، اظهار کرد: يک تور تجاري نيز براي مسوولان روسيه براي آشنايي با توانمندي هاي منطقه آزاد انزلي در اين منطقه بايد برگزار کنيم. همچنين برگزاري جلسات مشترک با سرمايه گذاران با هدف توسعه گردشگري دريايي ديگر برنامه مشترک براي توسعه همکاري ها است.مسرور در پايان با تاکيد بر فعاليت بانک هاي روسي در منطقه آزاد انزلي اظهار کرد: سه پيشنهاد براي راه اندازي بانک هاي خارجي به بانک مرکزي داده ايم و در مرحله اخذ مجوز هستيم.
    
    رفع موانع توسعه گردشگري در خزر / با همکاري ايران و روسيه صورت مي گيرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "محدثه بي آزار"

  مشاور رئيس جمهوري در گيلان اعلام كرد : فرصت تجاري منطقه آزاد انزلي
محدثه بي آزار، دنياي اقتصاد 23/7/96
مشاهده متن    
  خروج 90 درصدي صنايع گيلان از چرخه مصرف سوخت مايع
محدثه بي آزار، دنياي اقتصاد 9/5/96
مشاهده متن    
  رئيس مجمع نمايندگان گيلان تشريح كرد :نقش «انزلي» در توسعه اقتصادي گيلان
محدثه بي آزار، دنياي اقتصاد 13/4/96
مشاهده متن    
  رونق گردشگري دريايي در گيلان با وجود منطقه آزاد انزلي صورت مي گيرد
محدثه بي آزار، دنياي اقتصاد 20/3/96
مشاهده متن    
  راه هاي افزايش مبادلات ايران و روسيه / در ديدار مديرعامل انزلي با هيات عالي آستاراخان روسيه بررسي شد
محدثه بي آزار، دنياي اقتصاد 6/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فكه
متن مطالب شماره 195، مرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است