|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: شروع كم شتاب بازارهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


شروع كم شتاب بازارهاي داخلي
شاخص كل بورس صعودي شد؛ قيمت سكه و نرخ دلار در معاملات غيررسمي افت اندكي را ثبت كرد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    بازار سهام
    شکستن سقف ۹۵ هزار واحدي

    ديروز شاخص کل بورس با رشد ۱۶۳ واحدي (۱۷/ ۰ درصدي) براي نهمين روز متوالي صعودي شد. لمس سقف ۸۰ دلاري برنت در ميانه هفته و حذف نرخ ارز مبادله اي از پالايشي ها حمايت کرد. «شبندر»، «شپنا»، «شتران» و «شبريز» در کنار «فخوز» بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. اما همچنان، نرخ گذاري از سوي پالايش و پخش عامل ابهام در پالايشي ها است. حرکت در گروه هاي کوچک تر از جمله زغال سنگ، انبوه سازي و کاشي و سراميک رشد ۶۴/ ۰ درصدي شاخص کل هم وزن (اثرگذاري يکسان نمادها) را رقم زد. در شرايط کم نوساني فلزات اساسي در پايان معاملات جهاني، شاهد رشد تک نمادها در اين گروه و با تداوم ريسک برجام، کم نوساني خودرويي ها را شاهد بوديم. ارزندگي قيمت سهام پس از افت هاي اخير، چشم انداز رشد سود اسمي شرکت ها با رشد نرخ تورم و شفاف تر شدن بازار ارز در صورت ورود نقدينگي جديد مي تواند از بورس حمايت کند.
    

    
    
    بازار ارز
    معاملات کم حجم بازار غيررسمي ارز

    ديروز هر دلار آمريکا براي پنجمين هفته متوالي در نرخ 4200 تومان ثابت ماند. پس از رشد دلار در بازار غيررسمي تا کانال 6600 توماني با خروج آمريکا از برجام و چشم انداز بازگشت تحريم ها در بازه 90 و 180 روزه، از يکشنبه هفته گذشته فروکش هيجانات در بازار غيررسمي ارز، نرخ دلار را به تدريج نزولي کرد. روند نزولي نرخ دلار در بازار مرزي شتاب بيشتري گرفت و در ميانه معاملات هفته گذشته زير 6 هزار تومان نيز قرار گرفت. اما شناسايي کف قيمتي، دلار را بالاتر از سطح مزبور قرار داد. روز گذشته نرخ دلار غيررسمي در کانال 6100 توماني قرار گرفت. کاهش حجم معاملات از عوامل افت دلار است. اما همچنان ميزان اثرگذاري بازگشت تحريم ها بر صادرات نفت (درآمدهاي ارزي)،تصميم دولت در شفاف سازي بازار ارز و حرکت دلار جهاني در سقف ۵ماهه عوامل اثرگذار بر بازار ارز هستند.
    

    
    
    بازار سکه
    کاهش آرام سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 8 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 953 هزار تومان معامله شد. پس از افت طلا به کف 1300 دلاري، شاهد حمايت کف 1287 دلاري از طلا هستيم. در بازار ارز نيز در روزهاي اخير افت تدريجي نرخ دلار به کانال 6100 توماني رقم خورد. اين عامل در کنار کاهش حجم معاملات و کاهش تقاضاي سکه در ماه رمضان عامل فشار بر سکه شد. پيش تر با وجود رشد سکه تا سقف دو ميليون و ۸۰ هزار تومان، فروکش هيجانات و افت نرخ دلار در بازار غيررسمي در کنار افزايش عرضه سکه هاي پيش فروش شده، قيمت سکه را تا کف يک ميليون و ۹۰۰ هزار توماني نزديک کرد. اما حمايت کف مزبور، مجددا سکه را بر مدار صعودي قرار داد. همچنان در معاملات آتي سکه با سررسيد تير، قيمت ها بالاتر از معاملات نقدي قرار داشت.
    

    
    
    بازار طلاي جهاني
    بي توجهي طلا به ريسک هاي جهاني

    هر اونس طلاي جهاني با افت هفتگي 9/ 1 درصدي به قيمت 9/ 1291 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف 5ماهه، با شکستن حمايت کف 1300 دلاري، طلا را به کف سال 2018 (1286 دلار) رساند. افت يورو با ترديدها نسبت به دولت آتي ايتاليا و موضع آينده اين کشور نسبت به اتحاديه اروپا در کنار رسيدن بازدهي اسناد خزانه ۱۰ساله به سقف ۳ درصدي، عامل حمايت از شاخص دلار شد. رشد قيمت نفت چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا را تقويت کرده است. با وجود تداوم ريسک تجاري ميان آمريکا و چين و ريسک کره شمالي همچنان توجه معامله گران به شاخص دلار است. صندوق هاي پوشش ريسک معاملات آتي با چشم انداز صعودي را به کمترين سطح در ۲ سال اخير کاهش دادند. افت ۷ درصدي تقاضاي فيزيکي طلا نيز در ۳ ماه اول ۲۰۱۸ عامل ديگر فشار بر طلا است.
    

    
    
    بازار اوراق مسکن
    موانع رشد تقاضاي مسکن

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند 95(تسه9512) با افت 1/ 0 درصدي به قيمت 65 هزار و 354 تومان معامله شدند. در هفته اخير پس از 3 هفته صعودي، قيمت «تسه»ها نزولي شد. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي وام در سطح 2/ 21 درصد قرار گرفته است. از ابتداي آبان تا پايان فروردين شاهد افت 20 درصدي قيمت «تسه»ها بوديم. اما رشد آرام اوراق با نزديک شدن به فصل اوج تقاضاي مسکن (تابستان) و خروج آرام معامله گران از لاک احتياطي پس از افت قابل توجه تعداد معاملات مسکن در ماه هاي اسفند و فروردين، «تسه»ها را در ارديبهشت با رشد اندکي همراه کرد. همچنان رشد قابل توجه قيمت نهاده هاي توليد در سال اخير، اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش از سوي بنگاه ها با تشديد عدم شفافيت در بازار مسکن و پايين بودن قدرت خريد متقاضيان موانع رشد تقاضا هستند.
    

    
    
    بازار نفت
    دومين هفته صعودي نفت

    هر بشکه نفت خام آمريکا با رشد 82/ 0 درصدي براي دومين هفته متوالي صعودي و به قيمت 28/ 71 دلار معامله شد. با وجود رشد قيمت برنت به 80 دلار و WTI به 3/ 72 دلار در ميانه معاملات هفته گذشته، در پايان هفته شاهد افت آرام نفت از سقف هاي مزبور بوديم. با خروج يک جانبه آمريکا از برجام و چشم انداز بازگشت تحريم ها، احتمال افت صادرات ايران (بدون مشخص بودن ميزان آن) از نفت حمايت مي کند. کميسيون اروپا روز جمعه تمايل به حمايت از شرکت هاي اروپايي که با ايران همکاري مي کنند را اعلام کرد. يکي از مقامات انگليس نيز اعلام کرد در حال تلاش براي دريافت مجوز از سوي واشنگتن براي همکاري شرکت هاي انرژي انگليس با ايران است. اما رشد ۲۷ درصدي توليدات آمريکا از ميانه ۲۰۱۶ به سقف ۷۲/ ۱۰ ميليون بشکه در روز و رشد صادرات اين کشور فشار را بر نفت حفظ کرده است.
    
شروع کم شتاب بازارهاي داخلي / شاخص کل بورس صعودي شد؛ قيمت سکه و نرخ دلار در معاملات غيررسمي افت اندکي را ثبت کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي بهينه سازي در مهندسي عمران
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است