|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: ۶ پيشنهاد روحاني براي مقابله با انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


۶ پيشنهاد روحاني براي مقابله با انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس
    
    دنياي اقتصاد : سفر يک روزه حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران به استانبول براي شرکت در اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاري اسلامي روز گذشته با بازگشت او به تهران پايان يافت. او در نشست فوق العاده سران سازمان همکاري اسلامي ۶ پيشنهاد و ابتکار را براي رسيدگي به جنايات رژيم صهيونيستي ورسيدگي به تصميم غيرقانوني اخير دولت آمريکا مبني بر انتقال سفارتش به بيت المقدس مطرح کرد.
    درخواست از سازمان ملل متحد براي برگزاري يک نشست ويژه مجمع عمومي براي رسيدگي به موضوع تصميم غيرقانوني دولت آمريکا و جنايات اخير رژيم صهيونيستي عليه مردم فلسطين در غزه، تشکيل يک «گروه کارشناسي» متشکل از متخصصان حقوقي، سياسي و اقتصادي و تدوين راهکارهاي مقابله با اين تصميم، اتخاذ اقدامات سياسي، اقتصادي و تجاري عليه دولت آمريکا و رژيم صهيونيستي، ايجاد راهکارهاي مناسب براي اقدام دسته جمعي در ارائه کمک هاي بشردوستانه به مردم فلسطين، عاري شدن منطقه از سلاح هاي هسته اي به عنوان اولويت اقدامات کشورهاي اسلامي، اعلام آخرين جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در تقويم همه کشورهاي اسلامي از طرح هاي مهم پيشنهادي رئيس جمهوري بود.
    همچنين حسن روحاني در اين سفر فشرده، در اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاري اسلامي که به منظور بررسي تحولات فلسطين و بررسي اقدامات جنايتکارانه رژيم صهيونيستي در کشتار مردم مظلوم فلسطين برگزار شد، طي سخناني مواضع و ديدگاه هاي جمهوري اسلامي ايران را ارائه کرد. رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه کاخ سفيد با زور به جنگ حق مي رود، گفت: خروج يکجانبه آمريکا از برخي از توافق هاي مهم بين المللي از جمله توافق هسته اي با ايران نشان داد که دولت جديد آمريکا چه تهديد خطرناکي براي نظام حقوقي، صلح و امنيت جهاني به شمار مي رود. به گزارش «ايرنا» روحاني با اشاره به انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس گفت: اين اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بين المللي، به رژيم جنايتکار صهيونيستي چراغ سبز داد تا مرتکب کشتار وحشيانه ديگري شود.
    او در بخش ديگري از سخنانش گفت: کاخ سفيد نشان داد که از نابودي پايه ها و قواعد نظم بين الملل هيچ ابايي ندارد و با زور، به جنگ حق مي رود. درست چند روز پيش از انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس، رئيس جمهوري آمريکا ضربه ديگري را به امنيت بين المللي و اعتبار جامعه جهاني وارد کرد و از توافق هسته اي چندجانبه اي خارج شد که به تاييد شوراي امنيت سازمان ملل رسيده است. اين اقدام در ادامه خروج يکجانبه از برخي ديگر از توافقات مهم بين المللي نشان داد که دولت جديد آمريکا چه تهديد خطرناکي براي نظام حقوقي جهاني و صلح و امنيت جهاني به شمار مي آيد. روحاني همچنين گفت: ما مي توانيم با وحدت در عمل و همکاري و همراهي در ساختن منطقه اي قوي تر و پايدارتر و دوري از منازعات بيهوده و فرساينده، زمينه ساز پايان اشغالگري باشيم و منطقه پهناور خاورميانه و آسياي غربي را يکبار ديگر به مکان همزيستي اديان ابراهيمي تبديل کنيم.
    
    بيانيه ۳ ماده اي سران
    سران کشورهاي سازمان همکاري اسلامي نيز در پايان اين نشست فوق العاده با انتشار بيانيه اي ۳۰ ماده اي از جامعه جهاني خواستار حفاظت بين المللي براي مردم فلسطين از جمله اعزام نيروهاي بين المللي صلح به اين منطقه شدند. به گزارش «ايسنا» اين کشورها اسرائيل را به دليل ارتکاب به جرايم «غيرانساني»، «وحشيانه» و «غيرقانوني» در قبال مردم فلسطين که به اشغال غيرمشروع سرزمين فلسطين و به ويژه نوار غزه دست به اعتراض مسالمت آميز زده بودند محکوم کردند. همچنين سران کشورهاي اسلامي در اين بيانيه خواستار تشکيل کميته بررسي جنايات صهيونيست ها در سرزمين هاي اشغالي شدند. به گزارش «ايرنا» در اين بيانيه، اسرائيل به عنوان «نيروي اشغالگر» مقصر اصلي جان باختن بيش از ۶۰ تن و زخمي شدن بيش از ۲۷۰۰ تن از غيرنظاميان فلسطيني در خلال رخدادهاي روز ۱۴ مه اعلام شد.
    
    ديدار و گفت وگو با اردوغان
    در همين حال رئيس جمهوري ايران پيش از ترک ترکيه در ديدار با رئيس جمهوري ترکيه با تاکيد بر ضرورت توسعه همکاري هاي ايران و ترکيه در زمينه حل و فصل مسائل منطقه به ويژه دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطين، اظهار کرد: گسترش رايزني ها و مناسبات تهران-آنکارا به نفع دو ملت و تقويت ثبات و امنيت در منطقه است. حسن روحاني شامگاه جمعه در حاشيه اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاري اسلامي و در ديدار «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري ترکيه افزود: برگزاري و استقبال از اين اجلاس در شرايط حساس منطقه نشان دهنده توجه کشورهاي اسلامي به موضوع فلسطين است. به گزارش «ايسنا» رئيس جمهوري با اشاره به خروج يکجانبه آمريکا از برجام، اين اقدام را تخلفي آشکار از قوانين بين المللي دانست و گفت: شاهديم که اکثر کشورهاي دنيا با اين اقدام دولت آمريکا مخالفت کرده و آن را محکوم کرده اند.
    رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه نيز در اين ديدار رايزني و همکاري ايران و ترکيه در زمينه مسائل منطقه اي و تلاش در راستاي توسعه ثبات و امنيت در منطقه را حائز اهميت برشمرد و افزود: بسياري از اقدامات دولت آمريکا مانند خروج يکجانبه آنها از برجام و انتقال پايتختشان به قدس شريف براي ساير کشورهاي جهان مشروع و قابل قبول نيست و اگر در برابر اين اقدامات آنها ايستادگي کنيم، به نتيجه مناسب خواهيم رسيد. در پي افتتاح سفارت آمريکا در قدس که سبب بروز اعتراضات شديد در فلسطين از جمله درگيري در نواز غزه و موجب شهادت ۶۲ نفر و مجروح شدن بيش از سه هزار فلسطيني شد، ترکيه همراه با بسياري از کشورهاي اسلامي اقداماتي را براي محکوميت اين اقدام و اعلام همبستگي با مردم فلسطين آغاز کرد. بر همين اساس نشست فوق العاده سران سازمان همکاري اسلامي براي بررسي آخرين تحولات در فلسطين، محکوميت جنايات صهيونيست ها در نوار غزه و انتقال سفارت آمريکا به قدس با حضور مقامات بيش از ۴۰ کشور در استانبول برگزار شد.
    ۶ پيشنهاد روحاني براي مقابله با انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه نقد ادبي و بلاغت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است