|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: فتح كانال مجدد بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


فتح كانال مجدد بازار سهام
شاخص بورس ۱۶۳ واحد رشد كرد


دنياي اقتصاد : بورس تهران، معاملات اولين روز کاري درهفته جاري را با رشد شاخص کل شروع کرد. اقبال گسترده سهامداران به سهام پالايشي در کنار وضعيت نسبتا باثبات در ديگر صنايع، سطح عمومي قيمت ها را تقويت کرد. نماگر کل بازار در ادامه روند صعودي خود در پايان معاملات ديروز ۱۶۳ واحد (معادل ۲/۰ درصد) افزايش يافت و پس از حدود يک ماه کانال ۹۵ هزار واحدي را باز پس گرفت.معاملات سهام در روز گذشته بر مبناي الگوي هفته پيش رقم خورد.
    شتاب بيشتر شاخص کل هم وزن از شاخص کل که از هفته گذشته آغاز شده است، طي دادوستدهاي ديروز نيز ادامه يافت. اين روند به طور ضمني به اين معناست که بنگاه هاي کوچک بازار همچنان از جذابيت بيشتري نسبت به سهام بزرگ تر برخوردار هستند. براي مثال، مي توان به صنايعي نظير زغال سنگ، انبوه سازي، کاشي و سراميک اشاره کرد که همچون معاملات هفته قبل، رشد قابل توجهي را ثبت کردند، اما اين وضعيت تنها مختص سهام کوچک نبود و معاملات ديگر صنايع هم نشان دهنده جذابيت کل سهام به لحاظ بنيادي است. تنزل ارزش سهام طي ماه هاي اخير و به تبع آن، افت نسبت قيمت به درآمد اغلب بنگاه هاي بورسي حاکي از پتانسيل هاي نهفته در سهام است که اکنون به طور تدريجي مجال بروز يافته است، ضمن اينکه ديگر متغيرهاي کلان اقتصادي نيز مي تواند فرصت هاي بيشتري براي ارزندگي سهام مهيا کند. عدم دخالت دولت در بازار ارز به منظور حرکت نرخ دلار در مسير صحيح خود از جمله اين فرصت ها است.
    از اين چشم انداز، حتي اگر قدرت هاي اروپايي نيز در تضمين منافع برجام عاجز بمانند يا مقهور و مغلوب فشارهاي آمريکا شوند، همچنان مي توان به قدرت بنيادي سهام اميدوار بود. البته بايد توجه داشت اين يک سناريوي بدبينانه نيز به شمار مي رود چرا که مذاکرات وزير خارجه کشورمان با سران اتحاديه اروپا در پايان هفته قبل حاوي پيام هاي مطلوبي بود و رفتار سهامداران نيز مويد چنين برداشتي است.
    عموما ميزان خوش بيني بازار را طبق الگويي سنتي در مشارکت بيشتر فعالان خرد در سمت خريد سهام تعريف مي کنند. نحوه انتقال مالکيت سهام بين سهامداران حقيقي و حقوقي بورس تهران مي گويد معامله گران در روز گذشته چشم انداز نسبتا روشني از آينده سهام داشته اند. سهامداران خرد بازار طي معاملات روز گذشته حدود ۲ ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان سهم به نام خود ثبت کردند. هر چند جريان تغيير مالکيت طي روزهاي اخير روند باثباتي نداشته است اما برآيند آن حاکي از غلبه تحليل بر هيجان است که در تقويت تقاضا و رشد قيمت ها بازتاب داشته است.
    علاوه بر اين، انتظار براي گزارش عملکرد شرکت ها در هفته پيش رو و برآورد مثبت از اين اطلاعات، عامل ديگري است که قيمت ها را در شرايط تعادلي نگه داشته است و در ضمن مي تواند موج جديدي از نقدينگي را پس از انتشار اطلاعات مزبور وارد معاملات کند. اين موضوع بسته به نحوه تعيين نرخ ارز براي شرکت هاي صادراتي از سوي بانک مرکزي است که بر اساس آخرين بخشنامه ها اميدوارکننده بوده است.
    
    عطش نقدينگي در بازار
    نکته اي که در اين ميان مطرح مي شود ضعف محسوس نقدينگي در بازار طي هفته هاي گذشته است. سهامداران از ابتداي سال جاري تاکنون حدود ۱۰۰ ميليارد تومان سهم را در مقياس روزانه بين خود دست به دست کرده اند؛ اين در حالي است که ميانگين جريان نقدينگي در سهام طي دادوستدهاي سال گذشته بيش از ۱۳۶ ميليارد تومان بوده است. از مقايسه اين ارقام چنين برداشت مي شود که معاملات دو ماهه اخير نسبت به سال قبل با افت قابل توجه نقدينگي مواجه بوده است. ناگفته پيداست که ريسک سيستماتيک مانع اصلي ورود نقدينگي به سهام در دو ماه اخير بوده و تلاطم هاي سياسي نقش پررنگي در عقب نشيني فعالان سهام داشته است. اما در وضعيت کنوني و با عبور از بلاتکليفي برجامي و با اتکا به پتانسيل بنيادي سهام مي توان به رشد ارزش سهام در روزهاي آتي اميدوار بود.در روزهاي اخير، از يکسو سهام کوچک تر بازار مورد توجه سهامداران قرار گرفته اند و از سوي ديگر، جذابيت قيمتي در صنايع کالايي مانع از خروج در اين سهام مي شود. بنابراين رشد فراگير قيمت ها در شرايط کنوني که اغلب صنايع در وضعيت بنيادي مناسبي قرار دارند تنها با ورود نقدينگي جديد ممکن است، در غير اين صورت رشد قيمت در يک صنعت مستلزم خروج نقدينگي از صنايع ديگر است. بنابراين ادامه الگوي فعلي معاملات و سير صعودي قيمت سهام نيازمند نقدينگي تازه نفس است.
    
    پالايشي ها در مرکز توجه
    يکي از ويژگي هاي جالب توجه معاملات ديروز، رشد دسته جمعي قيمت سهام در نمادهاي پالايشگاهي بورس تهران بود. اين گروه ضمن جذب بيشترين نقدينگي در پايان معاملات ديروز رشد ۶/۱ درصدي شاخص را تجربه کرد که بيشترين ميزان رشد شاخص در بين صنايع بزرگ و کالايي بازار تلقي مي شود. چنان که مي دانيم، سودآوري شرکت هاي پالايشگاهي به دو عامل نرخ ارز و قيمت جهاني نفت وابسته است. از اين رو، بر اساس سياست جديد ارزي و طبق الگوي قبلي قيمت گذاري شرکت پالايش و پخش، برآورد مي شود که سودآوري اين شرکت ها افزايش پيدا کند. قيمت جهاني هر بشکه نفت در روزهاي اخير افزايش قابل ملاحظه اي داشته است.کارشناسان بازار نفت به درستي معتقدند که کاهش فروش نفت از سوي کشورهاي عضو اوپک به اتفاق کشورهاي غيراوپکي نظير روسيه ظرف دو سال اخير موجب تخليه موجودي مازاد نفت در کشورهاي توسعه يافته شده است و همين امر در روند صعودي قيمت نفت خام طي اين مدت اثر خود را گذارده است. از سوي ديگر، افت توليد نفت در اقتصاد بحران زده ونزوئلا و بيم کاهش عرضه جهاني نفت با بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران به خصوص در دو هفته گذشته نگراني فعالان بازارهاي جهاني را تشديد کرده و شتاب بيشتري به سير صعودي قيمت نفت داده است.
    قيمت هر بشکه نفت برنت در آخرين معاملات هفته قبل پس از حدود چهار سال ضمن رشد هفتگي ۲ درصدي مرز ۸۰ دلاري را تجربه کرد. از اين منظر، دو عامل حمايت کننده از سهام پالايشگاهي در وضعيت مطلوبي قرار دارند هر چند نحوه قيمت گذاري شرکت پالايش و پخش مهم ترين ريسک اين صنعت است.معاملات اين گروه همچنان در نبود اطلاعات عملکرد دنبال مي شود اما برآيند اين دو عامل که به طور بالقوه مي تواند به افزايش سودآوري بنگاه هاي پالايشگاهي منجر شود، در معاملات ديروز انعکاس يافت. به اين ترتيب، نمادهاي اين گروه بيشترين اثر مثبت را بر رشد شاخص کل بر جاي گذاشتند. به طور دقيق تر، نماد «شبندر»، «شپنا»، «شتران» و «شبريز» در پايان معاملات ديروز در مجموع از نماگر کل حمايت کردند. معاملات گروه خودرو در روز گذشته به رغم فشار عرضه در برخي از سهام زيرمجموعه با رشد شاخص پايان يافت. به رغم افت قيمت سهم در نماد ليدر اين گروه، يعني ايران خودرو، اغلب سهام اين گروه در معاملات ديروز نوسان مثبت قيمت را تجربه کردند. ديروز پس از صنعت پالايشي و خودرو، گروه فلزات اساسي در رتبه سوم فهرست صنايع با بيشترين ارزش معاملات قرار داشت. در بين نمادهاي اين گروه، «فخوز» با اقبال سهامداران حقيقي مواجه شد و ضمن رشد بيش از ۲ درصدي قيمت سهم، رتبه دوم اثرگذاري مثبت بر شاخص کل را کسب کرد. دو نماد «فملي» و «فاسمين» به عنوان ليدرهاي مرتبط با صنعت مس و روي در روز گذشته با افت محدود قيمت مواجه شدند.
    فتح کانال مجدد بازار سهام / شاخص بورس ۱۶۳ واحد رشد کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 31)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است