|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: فرآيند پذيرش در بورس ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


تحليل 
فرآيند پذيرش در بورس ها
قسمت اول


اداره برنامه ريزي فرابورس ايران : ساختار و سازمان دهي بورس ها همانند کسب و کار و مقررات آنها در طول تاريخ دچار تحول شده است و امري يکسان بين بورس ها نيست. همچنان که زيست بوم اقتصاد هر کشور و منطقه اقتضائات معيني را در زمينه مقررات و کسب و کار بورس ها دارد، حاکميت و ساختار و نظام هاي مديريتي بورس ها نيز با يکديگر متفاوت است و در طول زمان با بالغ تر شدن بازار و اقتصاد هر کشوري تکوين و تحول مي يابد. اين فرآيند در عمده بورس ها با مقررات گذاري و اجرا از سوي بورس ها و نظارت از سوي نهادهاي ناظر بر بازار سرمايه کشورها که دولتي هستند، انجام مي‎ شود.
    در بخشي از اصول حاکميت زيرساخت هاي بازار در کتاب روبن لي با عنوان زيرساخت بازارهاي مالي در مورد ضرورت افزايش دامنه اختيارات بورس ها در پذيرش و ساير عمليات اظهار نظر شده است و اين اظهار نظر با اصول کلي که توسط آيسکو(سازمان بين المللي کميسيون هاي اوراق بهادار) - تشکل جهاني فعال در زمينه استانداردگذاري براي نهادهاي ناظر و مقررات گذار بازارهاي سرمايه - نيز سازگاري دارد. در سلسله يادداشت هاي پيش رو که خلاصه اي از يک گزارش کاري در زمينه اصلاح و بهبود فرآيند پذيرش هستند، به اين موارد و تجربيات بورس هاي بزرگ و در حال رشد دنيا در اين حوزه استناد خواهد شد.
    ابتدا مي توان به اين نکته اشاره کرد که به طور کلي بورس هاي پيشرفته و بالغ در ارائه آمار و اطلاعات بسيار بهتر از بورس هاي مبتدي عمل مي کنند و به ما در تهيه اين گزارش و يادداشت ها کمک کرده اند. اسناد منتشره توسط سازمان هاي بين المللي مرتبط با حوزه بازار سرمايه نظير (فدراسيون جهاني بورس ها)WFE نيز مستندات ديگري بوده اند که در انسجام و اتقان گزارش پيش رو موثر بوده اند. کارکردهاي اساسي بورس ها و نهادهاي مرکزي مشارکت کننده در بازار سرمايه عبارتند از پذيرش و درج، معاملات، انتشار اطلاعات و انواع خدمات پس از انجام معاملات نظير تسويه وجوه و انتقال. از اين ميان تمرکز ما در اين گزارش بر پذيرش و درج خواهد بود. طي فرآيند پذيرش يک شرکت که پيش تر در مالکيت خصوصي بوده، به شرکتي عمومي تبديل مي شود و سهام آن در بورس ها قابل معامله مي شود اما اين عنوان در بورس ها و نظام هاي متفاوت بازار سرمايه در جهان معناي متفاوتي دارد؛ نهادهاي نظارتي و بورس هاي مختلف وظايف متفاوتي را با اين عنوان انجام مي دهند. اما به صورت عرفي و کلي در عمده نظام هاي مقرراتي بورس ها تصميم مي گيرند که يک شرکت بتواند در پلت فرم بازارهاي آن بورس مورد معامله قرار بگيرد يا خير و براي ارائه اين سرويس هزينه اي نيز از اين شرکت ها دريافت مي کنند.
    عمدتا براي اينکه يک شرکت مورد پذيرش براي معامله در يک بورس قرار گيرد، بايد ابتدا نسبت حداقلي از سهام آن به بازار واگذار شده باشد و سهامداران قادر به خريد آن باشند همچنين بايد حداقلي از شرايط سودآوري و ميزان دارايي ها را داشته باشد. هر شرکتي در زمان پذيرش در يک بورس بايد تعداد زيادي از الزامات نهادهاي مقررات گذار در آن بازار و همچنين الزامات مورد انتظار بورس مورد نظر را برآورده کند که عمدتا مربوط به افشاي اطلاعات مرتبط با عملکرد شرکت هستند. شرکت ها در اين شرايط موظفند يک اميدنامه را به همراه مستندات مربوط به عملکرد و صورت هاي مالي خود منتشر کنند و تعهدي مبني بر انتشار دائمي اين قبيل اسناد ارائه دهند. نظارت سازمان هاي مقررات گذاري بر اين امر وضعيتي نادر است و عمدتا اين امر از سوي خود بورس ها رسيدگي و سازماندهي مي شود در بازارهاي بزرگ مقررات مربوط به نحوه انتشار و زمان بندي ها و اقلام اطلاعاتي منتشر شده توسط بورس ها تهيه و در سازمان هاي مقررات گذاري تاييد مي شود که سازمان و مجموعه اي مستقل از بورس ها است. همچنان که اشاره شد ساختار و فرآيندهاي ارائه خدمات در بورس ها موضوعي نيست که بتوان در مورد آن به صورت مطلق نظري صادر کرد که در تمامي بورس ها جاري و ساري باشد اما روندهايي که در اين زمينه در بورس ها طي شده اند از الگوهايي تبعيت مي کنند که قابل مشاهده و ارزشمند هستند و در اين سلسله يادداشت ها مورد بررسي قرار خواهند گرفت.
    تقريبا در تمامي بورس ها شرکت هاي متقاضي پذيرش متقبل هزينه براي اين منظور مي شوند. يکي از اين هزينه ها مربوط به به کارگيري يک متعهد پذيره نويسي است که براي طي فرآيند پذيرش ضرورت دارد؛ هزينه هاي اوليه اخذ شده توسط بورس ها براي پذيرش، هزينه سالانه اخذ شده از شرکت هاي پذيرش شده و همچنين هزينه هايي که به صورت غير مستقيم و از طريق اجبار شرکت ها به اعمال قوانين و مقررات مورد نظر بورس ها و سازمان هاي نظارتي به وجود مي آيند (مثل حسابرسي ها و پياده سازي و ارتقاي سطح حاکميت شرکتي). با وجود همه اين هزينه ها تبديل شدن به يک شرکت عمومي براي تمامي شرکت ها مقرون به صرفه و امکان پذير نخواهد بود. به همين دليل بورس ها تلاش خود را بر تنوع بخشي به محصولات و خدمات خود به منظور پوشش حداکثري بازار و مخاطبان انجام مي دهند.
    در بازارهاي مختلف هزينه هاي مربوط به درج و پذيرش و همين طور هزينه هاي تحميل شده ناشي از رعايت مقررات متفاوت است. اين بخش ها ممکن است بر حوزه هايي نظير کسب و کارهاي کوچک و متوسط يا استارت آپ ها متمرکز شده و محصولات مرتبط و مورد توجه آنها را ارائه دهند. درآمد ناشي از درج براي بورس ها اگرچه در طول زمان رو به کاهش بوده است و بورس ها عمده درآمدهاي خود را از طريق معاملات به دست آورده اند اما کماکان در عمده بورس ها نزديک به ۱۰ درصد از درآمدها از ناحيه درج و پذيرش به دست مي آيند. به مرور و با کاهش تمرکز نظام هاي مالي و ترويج درج شرکت هاي واحد در تابلوي بورس هاي متعدد اهميت بورس هايي که براي اولين بار اقدام به درج کردن يک شرکت مي کنند کاهش پيدا مي کند و اين باعث کاهش توجيه پذيري اخذ هزينه هاي زياد از شرکت هاي متقاضي مي شود.بنا بر اين روند کاهشي هزينه درج و پذيرش که توسط بورس ها اخذ مي شود امري طبيعي است، زيرا بورسي که براي اولين بار يک شرکت را درج و پذيرش مي کند الزاما تامين کننده بيشترين ميزان نقدشوندگي براي آن شرکت نخواهد بود. اهميت حوزه هاي درآمدي مختلف در بورس ها با يکديگر تفاوت چشمگيري دارد. اين امر در گزارش هاي مربوط به تقسيم بندي درآمدهاي بورس ها قابل تشخيص است. در اين ميان برخي از بورس ها به دليل تخصص در ارائه خدمات مربوط به درج و پذيرش و گستره بازار بزرگ تر، تا بيش از ۷۰درصد درآمدهاي خود را از اين ناحيه به دست مي آورند.
    تحليل: فرآيند پذيرش در بورس ها / قسمت اول
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در حسابداري و علوم اقتصادي
متن مطالب شماره 6، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است