|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: انقلاب ديجيتال و ظرفيت هاي جديد ارزش آفريني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


انقلاب ديجيتال و ظرفيت هاي جديد ارزش آفريني
تحليل نظام ارزش در اقتصاد اشتراكي با فناوري بلاك چين

نويسنده: مرضيه حسيني *


    به اشتراک گذاري عنصر ديرپايي است که در روابط انسان ها داراي معاني متغير است. بااين حال، اصطلاح «به اشتراک گذاري» در مقالات مربوط به اقتصاد نادر است.
    اما انقلاب فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) ظرفيت هاي جديدي را براي به اشتراک گذاري فراهم کرده است. براي اولين بار، افرادي که وابستگي ضعيفي به هم دارند مي توانند در يک پروژه خاص خودسازمان دهي شوند و ظرفيت خود را به صورت داوطلبانه به اشتراک گذارند. از همين رو ICT زمينه ساز ظهور «اقتصاد اشتراکي» در مدل هاي کسب وکار شده است که در آنها دسترسي افراد به استفاده موقتي از کالاها يا خدمات را با بهره گيري از پلت فرم هاي مشارکتي امکان پذير کرده است که با وجود اتفاقات نامبارکي در خصوص حريم خصوصي و سوءاستفاده از داده ها چالش هاي قانوني، نظارتي و... همچنان فرصتي براي ايجاد اشتغال است. اما نکته مهم اين است که براي آنکه يک فرد بتواند در کسب وکاري در اين زمينه سرمايه گذاري کند نيازمند آن است که ارزش مبادله و نحوه محاسبه آن شفاف و تحت نظارت باشد.
    طبق نظر عام اقتصاددانان ارزش کالا و خدمات شديدا با عرضه و تقاضا مرتبط است و اين موضوع چالش مهمي در نظام قيمت بازار اقتصاد اشتراکي است. بنابراين ما به دنبال پاسخ يک سوال اساسي هستيم: چگونه مي توان ارزش ايجاد شده از طريق سيستم اشتراک اجتماعي را ارزيابي و توزيع کرد؟ موضوعي که در نحوه قيمت گذاري ارزهاي ديجيتال هم اکنون بحث برانگيز شده است. حال ما در اين پديده سه فاز پيش رو داريم (الف) نحوه ادراکات ارزش در اقتصاد؛ (ب) زمينه فني- اقتصادي اقتصاد اشتراکي؛ (ج) گذار به يک نظام ارزش جديد.
    با توسعه دانش و فناوري اطلاعات، اقتصاد جديدي شکل گرفت با نام «اقتصاد اطلاعاتي» يا «اقتصادپساصنعتي» که در آن شيوه جديد سازمان دهي منابع مولد شکل گرفت. اين سيستم به فرم جديدي از ساختار اجتماعي منجر شده که در آن «توليد، پردازش و انتقال اطلاعات به منابع بنيادي بهره وري و قدرت تبديل مي شوند» ازهمين رو به واسطه ICT اقتصاد اشتراکي از دل جامعه اطلاعاتي پديد آمد و ساختار اجتماعي جديدي ايجاد شد. به همين دليل شرايط مبتني بر ICT فعاليت اشتراک اجتماعي را قادر به کسب اهميت اقتصادي و حتي دسترسي به آن را تبديل به مزيت اقتصادي کرده اند.در اين ميان مشکلات و محدوديت هايي رخ داد که شامل «منشا فني-اقتصادي و راهکار اجتماعي-نهادي» مي شود. اولين مورد نيازمند تعريف «تحول کار و ماهيت کار» است. دراين مدل کسب وکار (اقتصاد اطلاعاتي) ثروت آفريني به فرآيندهاي مولد اجتماعي بستگي دارد.
    ارزش، به طور فزاينده، در فرآيندهاي مشارکتي به وسيله «انبوهي» از بازيگران مختلف ايجاد مي شود، و در نتيجه حساسيت کار به کنترل و اندازه گيري کمتر مي شود. کار غيرمادي کيفي تر و حتي پيچيده تر است و دارايي هاي ناملموس در ارزيابي ارزش اهميت مي يابند. اين حالت، غيرقابل سنجش بودن ارزش، چالش براي مديريت کسب وکار و به تبع آن حسابداري سنتي ايجاد مي کند که منجر به کاهش عقلانيت در نظام قيمت گذاري شده است. معماي دوم وابستگي شديد اين اقتصاد با «ماهيت اطلاعات به عنوان محصول اجتماعي» است.
    در گذشته ارزش کالاها به طور سنتي با کميابي مرتبط بوده است، درحالي که توليد اطلاعات با منطق فراواني مرتبط است. اين منجر به يک پارادوکس در ارزش گذاري مي شود. به اين صورت که اطلاعات توليد شده به عنوان کالا طبقه بندي نمي شوند، بلکه به عنوان مشترکات جهاني طبقه بندي مي شوند. اين مشترک سازي با اشکال جديد حاکميت و تدارک کالاها و خدمات نيز مرتبط است که با مدل هاي حاکميت سنتي در تضاد است بارزترين آن ارز ديجيتالي است که متعلق به کشوري نيست بلکه انبوهي از مردم در آن سهيم هستند.
    مورد سوم در اقتصاد اطلاعاتي مطرح است «اشتراک سازي هاي رايگان و نرم افزارهاي متن باز به عنوان شيوه توليد جديد» است، مانند ويکي پديا که با شيوه توليد قديم، کاملا در تضاد است. اما با خريدهاي شرکت هاي بزرگ براي دراختيار گرفتن اين پلت فرم ها همچنان تا حد زيادي با شيوه سرمايه داري توليد سنتي مرتبط هستند.با اين تفاسير به بررسي گذار به نظام ارزش جديد از جامعه صنعتي به جامعه اطلاعاتي مي پردازيم. چارچوب پيشنهادي در سه لايه ساختاربندي شد:(الف) توليد ارزش؛(ب) ثبت ارزش؛(ج) تحقق ارزش. بر اساس اين چارچوب؛ نظام، ارزش جديدي را از طريق بررسي يک مطالعه موردي مي آزماييم. مدل اقتصادي مفهومي همکاري نامتمرکز مبتني بر بلاک چين را شرح مي دهيم. نهايتا، با سناريويي آزمايشي براي فناوري بلاک چين که مي تواند ايجاد اکوسيستم هاي اشتراک محور در اقتصاد اشتراکي را ممکن کند، جمع بندي مي کنيم.
    ما يک مورد نمونه از اکوسيستم نوظهور بلاک چين انتخاب کرده ايم. اين فناوري تازه تاسيس از اقتصاد و علوم مالي تا قانون را درگير کرده است و عمدتا به عنوان موردي از ICT که بخش مالي و پولي را متحول ساخته ياد مي شود که يک تحول در نهادها، سازمان ها و حاکميت را رهبري مي کند. اين فناوري ديجيتال فرمي از «حاکميت اجتماعي توزيعي» را تقويت مي کند ومحيطي براي ارزش گذاري ارائه مي کندکه نيازمند بررسي هاي دقيق ارزش واقعي موجود دراين فضا است. مورد انتخاب شده براي نحوه ارزش گذاري پروژه اي به نام «Backfeed» است.
    Backfeed يک سيستم عامل اجتماعي براي سازمان هاي غيرمتمرکز است به طوري که بر اساس فناوري بلاک چين براي توسعه يک مدل حاکميتي توزيعي براي ايجاد و توزيع ارزش نامتمرکز تهيه شده است. اين پروتکل اجتماعي، کمک مي کند تا اعضاي مشارکت کننده درمورد ارزيابي سهم، به ميزان ارزش توليد شده و توزيع پاداش ها به يک اجماع برسند. اين زيرساخت بلاک چين با انجام الف) ابتدا با ثبت ارزيابي ها به طور دائمي باعث ايجاد شفافيت و امنيت آنها در برابر دستکاري مي شود. ب) تمرکز بر شيوه توليد باعث مي شود تا ارزش دادوستد و نحوه تفسير آنها در محيط اجتماعي-نهادي به درستي صورت پذيردکه در نهايت از شکل گيري يک اقتصاد پايدار پشتيباني مي کند.
    اکو سيستم Backfeed سه لايه درهم تنيده را براي تشريح ارزش يکپارچه در بستر بلاک چين را تشريح مي کند. لايه اول، توليد ارزش، به وسيله ارتباط اشتراک گذاري ارزش هاي مصرفي با جامعه مشارکت کننده ها که در هسته آن قرار دارند.لايه دوم، استفاده از فناوري بلاک چين به عنوان رسانه اي براي ثبت ارزش و سوم، يک مدل اقتصادي مبتني بر توکن ۱، که به طور آزمايشي اين سيستم ارزش جديد را يکپارچه مي کند و لايه نهايي را براي تحقق ارزش ارائه مي کند. توکن هايي که از طريق فرآيندهاي مشارکتي صادر شده اند بيانگر کسر منصفانه اي از ارزش ايجاد شده و پاداش مشارکت کنندگان هستند که به طور همزمان ارزش ادراکي محصولات و خدمات توليد شده را بازتاب مي دهند.
    پروتکل Backfeed اکوسيستمي متشکل از انواع سيستم هاي ارزش است که شبکه توزيع در اقتصاد اشتراکي را تغذيه مي کنند. در اين اکوسيستم، بهاي بيشينه سازي ارزش به سمت منفعت عمومي جامعه جابه جا مي شود و همه از ارزش افزوده ايجاد شده منتفع مي شوند.براي فهم بهتر اين پروتکل مي توانيم اکوسيستمي را تصور کنيم که از چندين «مشارکت کننده» «DC» تشکيل شده است و از تعامل بين آنها، انبوهي از ارزش ظاهر مي شوند. DC هايي که به صورت دوبه دو باهم تعامل دارند و عناصر تشکيل دهنده اين اکوسيستم هستند که بر اساس ميزان نيازشان به محصولات يا خدمات يکديگر، از هم حمايت مي کنند.
    به عنوان مثال، يک گلخانه کشاورزي ارگانيک (DC۱) و يک فب لب۲ (DC۲) در نظر مي گيريم. در يک زمان خاص، ممکن است که DC۱ به خدمات DC۲ براي ساخت ابزارهاي خاص کشاورزي نياز داشته باشد. براي اين منظور DC۱ بايد تعدادي از توکن هاي DC۲ را براي کسب دسترسي به خدماتشان تهيه کند لذا DC۱ مجبور خواهد بود الف)يا در عمليات هاي DC۲ براي کسب توکن به عنوان پاداش مشارکت کند، ب) يا در خريد توکن هاي DC۲ سرمايه گذاري کند، در نتيجه به طور غيرمستقيم ارزش بازار اين توکن ها را افزايش مي دهد. به طور مشابه، اگر يک کسب وکار متعارف (نه از نوع DC) به خدمات فب لب نياز داشته باشد با همين انتخاب ها روبه رو خواهد بود. يا شهروندان براي استفاده از محصولات ارگانيک، از طريق مشارکت در توليدشان يا از طريق خريد توکن ها، برخوردار مي شوند. بنابراين اکوسيستم DC از بخش ديگر جامعه جدا افتاده نخواهد بود و DC ها نيز مي توانند با بازار و بخش عمومي ارتباط برقرار کنندو خود را گسترش داده و پايدار کنند.
    در رابطه با سه لايه ارزشي که قبلا شرح داده شد، DC هسته ايجاد ارزش را در ارتباط با لايه اول (ايجاد ارزش) بازنمايي مي کند. شکل (۱) Backfeed تحولات را با تشويق کردن مردم به انجام مشارکت هاي معنادار در يک هدف مشترک توجيه مي کند. مشارکت کنندگان بدون هيچ گونه نقش يا وظيفه از پيش تعريف شده مشارکت مي کنند و بدون کسب مجوز، انرژي سازنده يا ساير منابع خود را با جامعه به اشتراک مي گذارند.Backfeed در لايه دوم (ثبت ارزش) يکي از اميدوارکننده ترين کارکردهاي بلاک چين را مستقر مي کند: پيشينه غيرمتمرکزي از ارزش، با توانايي پوشش دادن مشارکت هايي که به لحاظ کيفي متفاوت هستند.
    در نهايت، در خصوص لايه سوم (مدل اقتصادي توکن)، مدلي براي نوع جديدي از اقتصاد پيش بيني شده است که در آن ارزش منعکس کننده ظرفيت افراد براي مشارکت در به اشتراک گذاري، از نظر مشارکت در فرآيندهاي مشارکتي و بهره گيري از آنهاست. اين امر از طريق کارکرد توکن ها، که با مشارکت فعال و تمايل واقعي به عمليات هاي DC مرتبط است، قابل دستيابي است. ارزش توکن ها زماني براي مردم واقعي مي شود که به آنها اجازه داده شود از محصولات و خدمات توليد شده موجود در اکوسيستمDC ها بهره مند شوند. به اين ترتيب، توکن هاي يک DC، مقادير معيني از ارزش هستند که نه تنها سودمندي ادراکي محصولات يا خدمات مربوطه را بازنمايي مي کنند، بلکه به طور عام تر، سود را نيز براي اکوسيستم گسترده تر بازنمايي مي کنند.
    نوآوري بيت کوين سيستم مالي جهاني را با به نمايش گذاشتن ارز ديجيتال نامتمرکز و سيستم پرداختي که توسط هيچ دولت يا نهاد مالي اي کنترل نمي شود، دگرگون کرد. بااين حال، سيستم ارزشي آن تفاوت زيادي با سيستم قيمت متعارف ندارد و بعضا هم اين سيستم ارزش گذاري مشکوک است و نامشخص، بنابراين فاقد چابکي براي واکنش موثر به تحولات «به اشتراک گذاري» است. در مقابل، پروتکل فناوري Backfeed با تعميم فرآيند معدن کاوي، انواع بسيار گسترده تري از مشارکت ها را در برمي گيرد يعني هر چيزي را که تصور مي شود براي جامعه ارزش آفرين است را شامل مي شود. پروتکل اين فناوري تمرکز را از الگوريتم ها به روابط انساني منتقل مي کند، و به مشارکت فعالانه و مشارکت هاي معنادار، همسو با ارزش هاي جامعه، پاداش مي دهد.
     نکته مهم تر اينکه، فرماندهي و کنترل سلسله مراتبي اهميت کمتري دارد، افراد از منابع مشترک شده، بر اساس شايستگي و ارزش ادراکي شان، بهره مند مي شوند. علاوه بر اين، آنها مي توانند از طريق تبادل توکن ها از معاملات با جوامع ديگر پشتيباني و در آنها مشارکت کنند و همچنين در کنار نهادهاي دولتي و جوامعِ بازار-محور سنتي همزيستي کنند و باقي بمانند.البته استفاده از Backfeed يا هر سيستم ارزيابي مشابهي، چالش هاي خاصي را براي روابط داخلي در جوامع مولد ايجاد مي کند که با اعتماد، عمل متقابل و انگيزه هاي ذاتي مرتبط هستند.
    علاوه بر اين، اين فناوري هنوز هم در مراحل بسيار ابتدايي اش قرار دارد و به داده هاي تجربي بيشتري براي پشتيباني از کاربردش در زندگي واقعي نياز است و خيلي زود است که نحوه عملکرد اين فناوري را که هنوز هم به يک طراحي غالب نرسيده است در مقياس بزرگ پيش بيني کنيم. درهرصورت، صرف نظر از توسعه فناوري بلاک چين و موفقيت نهايي Backfeed، مدل مفهومي اش به ظاهر سناريوي جالبي را براي اقتصاد اشتراکي و نقشي که مي تواند در جوامع ايفا کند ارائه مي کند.
    
    
پاورقي:
    ۱- ارزهاي رمز پايه
    ۲- فب لب (fablab) يک آزمايشگاه کوچک ساخت ديجيتال است.
    
    
    

    
    *مشاور بازاريابي، برندينگ و توسعه سبد محصول انقلاب ديجيتال و ظرفيت هاي جديد ارزش آفريني / تحليل نظام ارزش در اقتصاد اشتراکي با فناوري بلاک چين
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از "مرضيه حسيني "

  نوآوري و كاربرد فناوري مالي فين تك
مرضيه حسيني، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
  تاثير مديريت طراحي ديجيتال بر وفاداري مشتريان / واكاوي ظرفيت جذب مشتري در بانكداري خرده فروشي
مرضيه حسيني *، دنياي اقتصاد 26/4/97
مشاهده متن    
  نقش ارزش برند شركا بر نتايج اتحاد / آيا صرفا مشاركت نام تجاري منجر به اتحاد مطلوب مي شود؟
مرضيه حسيني، دنياي اقتصاد 3/4/97
مشاهده متن    
  زنان و اشتغال: فراسوي كليشه هاي جنسيتي
مرضيه حسيني، دنياي اقتصاد 6/3/96
مشاهده متن    
  گلادياتوري در سرزمين جسم
مرضيه حسيني*، جام جم 24/12/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك سلامت و زيست پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است