|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: گروه هاي پر تورم در سبد خوراكي ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


گروه هاي پر تورم در سبد خوراكي ها
گزارش بانك مركزي از خرده فروشي بررسي شد


دنياي اقتصاد : گزارش بانک مرکزي از تورم برخي اقلام خوراکي در هفته منتهي به ۲۱ ارديبهشت ماه نشان مي دهد که از ميان ۱۱ گروه غذايي، تخم مرغ با تورم هفتگي ۲/ ۵ درصد، تورم ماهانه ۶/ ۱۰ درصد و تورم سالانه ۷۳ درصد در همه دسته بندي هاي زماني بيشترين افزايش قيمت را داشته است. اين افزايش قيمت در پي شيوع آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در سال گذشته و درگيري واحدهاي مرغ تخم گذار مادر و عدم توازن در توزيع در استان هاي بزرگ همچون تهران ايجاد شد. البته مسوولان خاطرنشان کرده اند که در خرداد ماه از قيمت اين کالاي پرمصرف کاسته و نياز کشور به ويژه در ماه رمضان از محل توليدات داخلي تامين خواهد شد و در نتيجه واردات متوقف مي شود از سوي ديگر قيمت شير نيز در يک هفته منتهي به ۲۱ ارديبهشت ماه با رشد ۸/ ۴ درصدي مواجه بوده و سبب تورم مثبت ۱/ ۱ درصدي در گروه لبنيات شده است
    براساس گزارش منتشر شده بانک مرکزي، در هفته منتهي به ۲۱ ارديبهشت ماه سال جاري، از ميان ۱۱ گروه خوراکي مورد بررسي، ۹ گروه تورم مثبت ، يک گروه تورم منفي و تورم يک گروه بدون تغيير بوده است. گزارش بانک مرکزي نشان مي دهد که در ميان گروه هاي با تورم مثبت، تخم مرغ با تورم هفتگي ۲/ ۵ درصد بيشترين افزايش و سه گروه برنج، سبزي هاي تازه و روغن کمترين افزايش را ثبت کرده اند. در مقابل، گروه گوشت مرغ تورم منفي ۵/ ۲ درصدي را در بازه زماني مورد بررسي کسب کرده است. گوشت قرمز نيز در مدت يک هفته تغيير قيمتي قابل ملاحظه اي نداشته است. نکته قابل توجه در گزارش مورد بررسي، تورم هفتگي ۱/ ۱ درصدي در گروه لبنيات بوده است. با نگاهي به اقلام اين گروه مي توان دريافت که قيمت شير پاستوريزه در مدت يک هفته رشد ۸/ ۴ درصدي داشته که سبب رشد تورم اين گروه شده است. براساس اين گزارش قيمت هر ليتر شير پاستوريزه در مدت يک هفته از ۲۹۵۰ تومان به ۳۰۹۴ تومان افزايش پيدا کرده است. اين در حالي است که تاکنون ستاد تنظيم بازار تصميم نهايي خود راجع به قيمت محصولات لبني و شير خام را اعلام نکرده است. البته با توجه به تغييرات نرخ ارز، درخواست دامداران براي افزايش نرخ شيرخام و اعمال تورم سال هاي گذشته بر روي محصولات افزايش قيمت در اين صنعت قابل پيش بيني است.
    نتايج به دست آمده از گزارش جديد بانک مرکزي در يک ماه منتهي به ۲۱ ارديبهشت ماه نشان مي دهد در ميان ۱۱ گروه غذايي «لبنيات»، «تخم مرغ»، «برنج»، «حبوب»، «ميوه هاي تازه»، «سبزي هاي تازه»، «گوشت قرمز»، «گوشت مرغ»، «قند و شکر»، «چاي» و «روغن نباتي» ۸ گروه تورم مثبت و ۳ گروه تورم منفي داشته اند. براساس اين گزارش در ميان گروه هاي با تورم مثبت، تخم مرغ با تورم ۶/ ۱۰ درصدي بيشترين افزايش را در يک ماه مورد بررسي داشته است. پس از آن چاي با تورم ماهانه ۳/ ۷ درصد در جايگاه دوم قرار گرفت. آمارهاي اين گزارش نشان مي دهد، هر بسته نيم کيلويي چاي خارجي در يک ماه منتهي به ۲۱ ارديبهشت ماه ۱۸۵۰ تومان افزايش قيمت را تجربه کرده و به قيمت ۲۷ هزار تومان رسيده است. افزايش قيمت چاي خارجي از ابتداي سال جاري، با توجه به افزايش قيمت دلار و ثابت باقي ماندن قيمت آن در سال گذشته قابل توجيه است. سه گروه گوشت قرمز، قند و شکر و حبوبات نيز در يک ماه مورد بررسي با تورم مثبت رو به رو بوده اند. در گروه گوشت قرمز هر کيلو گوشت گوسفند با استخوان به قيمت ۵۲ هزار تومان عرضه شده که تورم ماهانه ۱/ ۶ درصدي را ثبت کرده است. به علاوه هر کيلو گوشت گوساله بي استخوان نيز به قيمت ۴۳ هزار تومان رسيده که تورم ماهانه آن ۱/ ۲ درصد مثبت بوده که در مجموع تورم ماهانه ۱/ ۵ درصد را براي اين گروه فراهم کرده است. در گروه قند و شکر نيز تورم ماهانه ۴/ ۴ درصد بوده که در اين گروه قند ۸/ ۱ درصد افزايش قيمت و شکر ۷ درصد تورم مثبت را ثبت کرده است. به اين ترتيب هر کيلو قند به قيمت ۳۷۰۰ تومان و هر کيلو شکر به قيمت ۳۵۰۰ تومان رسيده است. قيمت دلار ۴۲۰۰ توماني بر افزايش قيمت شکر وارداتي موثر بوده و نرخ شکر در بازار را دستخوش تغييراتي کرده است. علاوه بر اين، گروه حبوب، لبنيات، برنج و روغن نيز به ترتيب تورم مثبت ۳/ ۲ درصد، ۲/ ۱ درصد، ۱/ ۰ درصد و ۱/ ۰ درصد داشته اند. گزارش منتشرشده نشان مي دهد تورم ماهانه سه گروه سبزي هاي تازه، ميوه هاي تازه و گوشت مرغ در مدت مورد بررسي منفي بوده است. در گروه سبزي هاي تازه، قيمت خيار، لوبيا سبز و بادنجان تورم منفي ۹/ ۱۱ درصد، منفي ۷/ ۱۱ درصد و منفي ۱/ ۱۰ درصد را ثبت کرده است. در مقابل کدو سبز در اين گروه تورم ماهانه ۴/ ۸ درصد داشته و تورم ساير اقلام اين گروه کمتر از يک درصد بوده است.براساس گزارش بانک مرکزي، هندوانه، طالبي، ليمو شيرين و کيوي از گروه ميوه هاي تازه به ترتيب تورم منفي ۲/ ۴۴ درصد، منفي ۶/ ۳۱ درصد، منفي ۲/ ۱۱ درصد و منفي ۵/ ۴ درصد را ثبت کرده اند که در مجموع سبب کاهش تورم ۷/ ۲ درصدي براي اين گروه شده است. گوشت مرغ نيز در يک ماه منتهي به ۲۱ ارديبهشت سال جاري، ۱/ ۲ درصد کاهش قيمت داشت و قيمت هر کيلو آن به ۷۸۰۰ تومان رسيد.
    
    تورم سالانه ۷۳ درصدي تخم مرغ
    گزارش رسمي بانک مرکزي نشان مي دهد که در يک سال منتهي به ۲۱ ارديبهشت ماه سال جاري، از ميان ۱۱ گروه مواد غذايي، ۴ گروه تورم منفي و ۷ گروه تورم مثبت داشته اند.از ميان ۷ گروه با تورم مثبت، تخم مرغ با تورم نقطه به نقطه ۷۳ درصدي بيشترين تورم سالانه را ثبت کرده است. براساس گزارش بانک مرکزي، هر شانه حدود دو کيلوگرمي تخم مرغ به قيمت حدود ۱۶ هزار تومان در تهران عرضه شده است. البته دبيرکل کانون سراسري انجمن هاي صنفي پرورش دهندگان مرغ تخمگذار از کاهش قيمت تخم مرغ از خردادماه امسال خبر داد و گفت: نياز کشور به ويژه در ماه مبارک رمضان از محل توليدات داخلي تامين است و واردات آن متوقف شد.گزارش بانک مرکزي نشان مي دهد که چاي نيز تورم نقطه به نقطه ۲/ ۲۱ درصد را ثبت کرده است. پس از آن گوشت مرغ با تورم ۲/ ۱۹ درصد و گوشت قرمز با تورم ۱۸ درصد بالاترين تورم هاي سالانه را به خود اختصاص داده اند. گروه لبنيات، روغن و برنج نيز به ترتيب تورم هاي مثبت ۹/ ۷ درصد، ۲ درصد و ۱/ ۱ درصد را کسب کرده اند. در مقابل گروه ميوه هاي تازه در مدت مورد بررسي بيشترين کاهش قيمت را به دست آورده؛ به طوري که تورم سالانه آن منفي ۵/ ۱۳ درصد بوده است. پس از آن گروه سبزي هاي تازه با تورم منفي ۱/ ۱۱ درصد، قند و شکر با تورم منفي ۳/ ۴ درصد و گروه حبوبات با تورم منفي ۱/ ۲ درصد گروه هاي منفي گزارش مزبور را تشکيل داده اند.
    
    
گروه هاي پر تورم در سبد خوراکي ها / گزارش بانک مرکزي از خرده فروشي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است