|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: ۳ فرصت پتروشيمي بعد از خروج ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: ۳ فرصت پتروشيمي بعد از خروج ترامپ


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني


    
    دنياي اقتصاد : خروج ترامپ از معاهده برجام دو تحليل را در برابر بازار پتروشيمي ايران قرار داده است؛ نخستين تحليل که با بدبيني همراه است معتقد به تحريم بازارهاي پتروشيمي ايران و کاهش صادرات محصولات پتروشيمي به بازارهاي هدف بوده و مي گويد آمريکا با تحريم پتروشيمي ايران سبب بروز مشکلات از کانال هاي مختلفي از جمله اصل صادرات محصولات، حمل و نقل محصولات، بيمه و نقل و انتقالات مالي براي صادرکنندگان اين محصولات خواهد شد. در مقابل اين نگاه اما برخي تحليلگران معتقدند تحريم آمريکا تاثير چنداني بر بازار محصولات پتروشيمي ايران ندارد. طرفداران اين نگاه معتقدند اولا تحريم هاي جديد هيچ شباهتي به تحريم هاي گذشته ندارد، چراکه اولا تنها کشوري که ايران را تحريم کرده آمريکا است و همچنان سيگنال هاي مثبت از سمت اروپا به گوش مي رسد. ثانيا ايران از سمت شوراي امنيت تحريم نيست، بنابراين تحريم ها براي ايران الزام آور نيستند.
    در اين بين چين به عنوان يکي از مهم ترين شرکاي ايران در بازار محصولات پليمري و شيميايي در جنگ تجاري با ايالات متحده قرار دارد و به شدت به ايران وابسته است. به اين ترتيب بايد گفت شرايط فعلي به مراتب نسبت به سال هاي گذشته که ايران دچار تحريم هاي همه جانبه بود بهتر است. در اين رابطه ICIS در گزارشي اخيرا نوشته واردات چين از محصولات پتروشيمي ايران شرايطي را براي دور زدن سريع تر تحريم هاي آمريکا فراهم خواهد کرد. چين به عنوان يکي از شرکاي مهم تجاري پتروشيمي ايران حتي قبل از برجام نقش بسيار مهمي را در صادرات اين محصولات براي ايران ايفا مي کرد. چين تا پيش از جنگ تجاري با آمريکا سالانه ۶۰۰ هزار تن پلي اتيلن از آمريکا وارد مي کرد و قرار بود اين رقم به ۲ ميليون تن تا سال ۲۰۲۰ برسد اما وضعيت کنوني که با واشنگتن در پيش دارد مانع از آن شده تا اين روابط به ثمر برسند، در نتيجه بايد گفت کشورهاي خاورميانه از جمله ايران نقش مهمي بر عهده دارند. کارشناسان مي گويند ايران به طور خاص از اين جنگ تعرفه اي نفع مي برد، چون مي تواند علاوه بر محصولات متنوع ديگر، مثلا گاز پروپان را نيز پايين تر از قيمت هاي قراردادي منطقه به چين بفروشد.
    آنها معتقدند ايران گزينه جذابي خواهد بود و شرکت هاي چيني بايد با روي آوردن به آن، منابع تامين محصولات پتروشيمي خود را متنوع سازي کنند. متانول ديگر محصول صادراتي ايران است که چين به شدت نيازمند آن است و تمام اين مسائل نشان مي دهند ايران از ظرفيت هاي خوبي در دوره جديد براي تداوم همکاري با چين برخوردار است. اين به جز توان صادراتي ۷۰۰ هزار بشکه اي نفت خام ايران به چين است که به نظر مي رسد به يکي از بالاترين رکوردهاي خود دست يافته است.
     به اين ترتيب بايد گفت اولين فرصت ايران در دوره جديد براي ارتباطات تجاري در حوزه پتروشيمي چين باشد. با اين حال بايد به اين نکته نيز دقت کرد که برخي محدوديت ها به هر حال در ميان مدت ممکن است متوجه اين روابط باشد که قابل مديريت است. امي يو، تحليلگر الفين و پروپيلن در موسسه ICIS در اين رابطه مي گويد در ميان مدت تحريم هاي جديد مي تواند جريان معاملات ايران را با شرکاي خود تا حدودي تغيير دهد. به عقيده وي بيشتر تمايل ايران به سمت بازار چين خواهد بود اما ممکن است برخي عوامل محدودکننده نيز به وجود بيايد. وي معتقد است ايران در گذشته برخي محدوديت ها را براي نقل و انتقال مالي محصولات پتروشيمي با چين تجربه کرده است؛ به عنوان مثال سال گذشته به روزرساني برخي قوانين و مقررات مبارزه با پولشويي براي مدتي باعث شد منابع دلاري ايرانيان در چين بلوکه شود و اين مساله با دخالت بانک مرکزي ايران و فرستادن هياتي بلندپايه از ايران تا حدي برطرف شد با اين حال بايد دانست که برخي چالش ها در زمينه نقل و انتقالات مالي وجود دارد که بايد در دوره جديد بين تهران و پکن حل و فصل شود.
    
    سختي هاي روابط تجاري ايران و چين
    در حال حاضر ايران و چين از طريق انتقال تلگرافي (TT)، نقدي يا اعتبار يورو مراودات خود را مديريت مي کنند که شايد بتوان روش هاي مناسب ديگري را در دوره جديد تعريف کرد. ايران اگرچه در واردات مواد اوليه به کشوري متکي نيست و خوراک مورد نياز خود را در دسترس دارد اما در مورد کاتاليست يا ماشين آلات مي تواند از طريق تهاتر محصولات صادراتي نياز خود را تامين کند. علاوه بر آن، ايران نيز يکي از واردکنندگان جدي محصولات چيني است که تبادل از طريق ارزهاي محلي نيز در شرايط آتي مي تواند اثربخش باشد. يو به دو عامل ديگر که مي تواند در دوره جديد مطرح باشد اشاره کرده و مي گويد: ايران محصولات خود را بر مبناي قيمت هاي فوب مي فروشد که هزينه حمل و نقل بر عهده کشور خريدار است. لذا بايد ديد تحريم هاي حمل و نقل چه آثاري را بر صادرات محصولات پتروشيمي به همراه خواهد داشت. به علاوه برخي محصولات ايراني مجبورند براي جلوگيري از تحريم ها به امارات منتقل شوند و از آنجا به مقصد چين حمل شوند که اين مساله مي تواند هزينه هاي حمل را براي خريداران افزايش دهد. اين در حالي است که در ۴ سال گذشته ۵/ ۱۷ درصد کل پلي اتيلن وارداتي چين را به خود اختصاص داده بود. همچنين ۶/ ۳۵ درصد از متانول مورد نياز چين از طريق ايران تامين مي شود که تمام اين موارد نشان مي دهد چين نمي تواند به دليل تحريم هاي ايران از اين فروشنده مهم و حساس بگذرد و قطعا به دنبال تعريف مسيري امن براي تداوم خريد خود است.
    علاوه بر اين پکن خود به دليل تعرفه هاي بالايي که در نتيجه جنگ تجاري با واشنگتن بر واردات محصولات پتروشيمي آمريکايي وضع کرده تلاش جدي براي توقف واردات از اين کشور دارد و به عبارتي شکست آمريکا در اين جنگ تجاري براي آن از اهميت بالاتري برخوردار است و تداوم روابط با ايران به طور جدي مي تواند روابط اين کشور را با آمريکا تحت تاثير خود قرار دهد. در اين بين البته شنيده ها حکايت از آن دارند که مذاکراتي بين آمريکا و چين در حال برگزاري است که نتيجه اين مذاکرات شايد به تعديل تعرفه هاي تجاري بين دو کشور منتهي شود اما هنوز تصميم قطعي گرفته نشده است.
    
    بازارهاي اروپا شانس دوم ايران
    شانس دوم بازارهاي ايران اما اروپا است. کشورهاي اروپايي در تلاشند تا از حيثيت اقتصادي و سياسي خود در مقابل آمريکا محافظت کنند. در نشستي که روز جمعه در صوفيه پايتخت بلغارستان برگزار شد کشورهاي اروپايي تصميم گرفتند در برابر تحريم هاي آمريکا عليه شرکت هايي که با ايران وارد تجارت مي شوند بايستند. اين موضوع در کنار جنگ تجاري که بين آمريکا و اروپا در شرف وقوع است اهميت بازار اروپا را براي ايران دوچندان مي سازد. نشانه هايي وجود دارد که نشان مي دهند جنگ تجاري دوطرفه اي که آمريکا عليه چين و اروپا در پيش گرفته مي تواند کمک بزرگي براي فعالان حوزه هاي پتروشيمي باشد. در اين رابطه نمايشگاه نفت، گاز و پتروشيمي که ارديبهشت ماه در تهران برگزار شد با حضور بسياري از شرکت هاي معتبر پتروشيمي اروپا همراه بود.
    درست در همان زمان ترامپ خروج آمريکا از برجام را اعلام کرد اما اين اعلام منجر به تصميمات آني نشد. شرکت هاي اروپايي تاکنون در دو بعد تجارت و حضور در پروژه هاي پتروشيمي در پسابرجام حضور داشته اند و شرکت هاي معتبري از اروپا از کشورهاي فرانسه، آلمان، ايتاليا و... همگي از حضور در پروژه هاي ايراني در بخش هاي نفت، گاز و پتروشيمي ابراز خشنودي کرده اند. در اين رابطه فعالان حوزه پتروشيمي معتقدند ۸ بندي که در مذاکرات بين ظريف با سه کشور اروپايي در هفته گذشته بر آن توافق کردند تا حدي مي تواند بخشي از مشکلات مهم در حوزه صادرات محصولات پتروشيمي را پوشش دهد.
    هفته گذشته در نشست مشترک ظريف با فدريکا موگريني و وزراي امور خارجه فرانسه، آلمان و انگليس، ۸ تصميم درباره وظايف اتحاديه اروپا در قبال ايران گرفته شد که بخش هاي مهمي از تهديدهاي پتروشيمي کشور بر اساس مفاد اين ۸ تصميم قابل حل و بررسي است. بر اساس بند دوم اين توافقنامه صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشيمي ايران طبق روال گذشته ادامه خواهد يافت. اين موضوع يکي از نگراني هاي موجود بعد از خروج ترامپ از برجام بود. کارشناسان با اين نگراني که ممکن است آمريکا خريد محصولات پتروشيمي ايران را تحريم کند معتقد بودند اروپا بايد تضمين لازم را براي تداوم خريد اين محصولات ارائه کند که اين اتفاق افتاده است. در بند سوم اين توافق، بر ادامه نقل و انتقالات کارآمد بانکي تاکيد شده است. فعالان و صادرکنندگان حوزه پتروشيمي معتقدند صادرات يک بخش موضوع است و بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات از اهميت زيادي در اين مسير برخوردار است. اين بند در صورت اجرايي شدن بخش مهمي از نگراني ها را مي تواند برطرف کند. بند چهارم مي افزايد حمل و نقل هوايي، دريايي و زميني کالاهاي ايراني همچنان ادامه خواهد يافت که اين موضوع در حوزه صادرات محصولات مختلف از جمله پتروشيمي از اهميت بالايي برخوردار است.
     اروپا در اين زمينه مي تواند با ارائه اعتبارات صادراتي و ساير خدمات مالي و بيمه اي صادرات محصولات پتروشيمي را تسهيل کند. به اين ترتيب بايد گفت اروپا راهکارهاي لازم براي تداوم فعاليت شرکت هاي توليدو صادرکننده محصولات پتروشيمي را انديشيده است و انتظار مي رود بعد از تحريم هاي آمريکا اختلال جدي در اين مسير ايجاد نشود. البته طي روزهاي اخير اخبار نگران کننده اي از عقب نشيني برخي شرکت هاي حمل و نقل يا بيمه اي از ايران شنيده مي شود. در نمايشگاه تهران ۷۰ شرکت آلماني، ۱۱ شرکت اسپانيايي، شرکت هاي انگليسي، نروژي و بسياري از شرکت هاي اروپايي حضور داشتند.
    
    شانس آسيا بعد از خروج ترامپ
    در اين بين البته کشورهاي آسيايي شانس هاي بزرگي براي ايران محسوب مي شوند. کشورهاي ژاپن، کره جنوبي، هند، کشورهاي عضو حوزه سي آي اس و... همگي از فرصت هاي مهم ايران در دوره جديد محسوب مي شوند. با اين حال آن طور که کارشناسان به آن اذعان دارند مشکلات قابل اغماض نيستند و قطعا محدوديت هاي شديدي در اين مسير وجود دارد که بايد مسيرهاي عبور از اين محدوديت ها کشف و مورد استفاده قرار گيرد. به عنوان مثال در روزهاي اخير بحث جايگزيني يورو به جاي دلار يا استفاده از ارزهاي محلي يا تهاتر کالا با کالا و... همگي مطرح شده اند که احتمالا در دستور کار قرار خواهند گرفت.
    
    
«دنياي اقتصاد» بررسي کرد: ۳ فرصت پتروشيمي بعد از خروج ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ميقات حج
متن مطالب شماره 107، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است