|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: ثبات نسبي در بازارهاي جهاني فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


ثبات نسبي در بازارهاي جهاني فولاد
يك گام به پس اين بار در بازار فولاد جهاني خودنمايي كرد


فرارسيدن ماه رمضان در کشورهاي اسلامي و همچنين نزديکي به زمان بارش باران هاي موسمي در شرق آسيا تاکنون تاثير منفي بر حجم تقاضا داشته و رشد قيمت هاي پيش روي بازار را هم با يک فاز وقفه روبه رو کرده است. اين شرايط تاکنون به ثبات نسبي در بازارهاي جهاني منجر شده اگرچه در هفته هاي اخير شاهد آغاز يک روند افزايشي در بازارهاي جهاني فولاد بوديم. اين شرايط تاکنون موجب شده تا رونق واقعي و رشد قيمت ها با يک فاز تعويق همراه شود، اگرچه هنوز هم تکانه هاي مثبتي از رشد قيمت ها به صورت پراکنده در بازار فولاد و مواد اوليه آن ديده مي شود.
    در بازار ورق شاهد رشد قيمت ها بوديم ولي به صورت کلي ضعف تقاضا در اين بازار هم محسوس است تا جايي که عرضه ورق هاي فولاد کشورهاي مشترک المنافع موسوم به CIS با کاهش نرخ روبه رو شد که نشان مي دهد تقاضا در کشورهاي منطقه غرب آسيا، شرق اروپا و شمال آفريقا هنوز هم ضعيف است. اين در حالي بود که بيلت اين کشورها با رشد قيمت همراه شد ولي در ساير نقاط جهان، بيلت بازار آرامي داشته است.
    
     سنگ آهن
    سنگ آهن وارداتي خلوص ۶۲ درصد در چين هفته گذشته از ۴/ ۶۷ دلار در هر تن سي اف آر به ۶/ ۶۶ دلار در هر تن سي اف آر کاهش يافت. فعالان بازار نگران کاهش فعاليت ساخت و ساز چين در فصل افزايش بارش ها هستند که به زودي شروع مي شود. وقتي تقاضا کم شود قيمت ها نيز تحت فشار قرار خواهند گرفت. از طرفي تحليلگران چشم انداز دراز مدت سنگ آهن را نيز منفي مي بينند؛ چرا که تاکيد دولت چين بر رشد اقتصادي بر پايه خدمات است نه صنايع سنگين از اين رو تقاضاي اين ماده اوليه تحت تاثير قرار خواهد گرفت.
    تقاضاي محصولات فولادي هنوز بي ثبات است و موجودي بازارها رو به کاهش بوده از اين رو هر برنامه کاهش توليدي که در برخي بش ها مشاهده شده مي تواند موجب کمبود چشمگير در بازار شود.
    در بازار سنگ آهن صادراتي ايران، آخرين متوسط قيمت سنگ آهن مگنتيت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته با ۵/ ۱ دلار رشد به ۵/ ۳۳ دلار در هر تن فوب رسيد. سنگ آهن هماتيت صادراتي خلوص ۶۱ درصد ايران نيز از ۹/ ۲۵ دلار در هر تن فوب بندر عباس به ۴/ ۲۷ دلار در هر تن فوب بهبود يافت.
    
     قراضه
    در بازار واردات جنوب شرق آسيا قيمت قراضه سنگين کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ کانتينري آمريکا ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار در هر تن سي اف آر در ثبات بود. قراضه ژاپن ۱۲ دلار بالا رفته ۳۵۵ تا ۳۶۰ دلار در هر تن سي اف آر بود. قيمت فوب قراضه سنگين کلاس ۲ صادراتي ژاپن ۳۱۰ دلار در هر تن فوب و در ثبات بود.در ترکيه قراضه وارداتي سنگين کلاس ۱ و ۲ افت داشته و ۳۴۵ دلار در هر تن سي اف آر ثبت شد. فعاليت بازار کم بود و با افت قيمت همه به دنبال خريد ارزان تر بودند. در بازار واردات هند قراضه خرد شده ۲۰ دلار افت داشته ۳۶۳ دلار در هر تن سي اف آر ثبت شد.در بازار داخلي آمريکا قراضه خرد شده در ۳۷۰ دلار در هر لانگ تن در ثبات بود.
    
     بيلت
    قيمت پيشنهادي بيلت صادراتي سي آي اس هفته گذشته ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار در هر تن فوب شد که نسبت به هفته قبل تا ۱۰ دلار رشد داشت. خروج آمريکا از برجام و تاثير احتمالي آن بر صادرات ايران موجب شد فروشنده هاي بيلت سي آي اس خوش بين شوند. البته درخواست هاي خريد کم بود.
    بيلت سي آي اس در خاور دور هم ۵۵۵ تا ۵۶۰ دلار در هر تن سي اف آر بود که نسبتا مشابه يک هفته قبل بود.
    قيمت بيلت در بازار داخلي چين هفته گذشته ۵۶۴ دلار در هر تن درب کارخانه شد که ۸ دلار هر تن افت قيمت هفتگي داشت که به نظر فعالان بازار تنها يک تصحيح قيمت جزئي بود.بيلت در بازار داخلي ترکيه ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد ماليات بر ارزش افزوده و در ثبات بود.
    
     مقاطع
    هفته گذشته آخرين قيمت قرارداد اکتبر ميلگرد در بورس شانگهاي چين ۲/ ۰ درصد افت داشته و ۵۷۶ دلار در هر تن ثبت شد. در حالي که اواسط هفته به اوج ۵۸۳ دلار در هر تن رسيده بود. ميلگرد صادراتي چين ۵۵۲ دلار در هر تن فوب شد که يک دلار رشد هفتگي داشت.
    ميلگرد صادراتي ترکيه ۵۶۰ تا ۵۶۵ دلار در هر تن فوب بود و برخي به دنبال فروش در ۵۷۰ دلار يا حتي بالاتر هم بودند. در بازار داخلي آن نيز قيمت ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار در هر تن درب کارخانه در ثبات بود. ميلگرد صادراتي سي آي اس ۵۶۹ دلار در تن فوب ثبت شد که ۱۴ دلار رشد داشت. در بازار داخلي اروپا ميلگرد از ۵۵۲ يورو به ۵۴۳ يورو در هر تن درب کارخانه رسيد. در بازار داخلي آمريکا نيز ميلگرد در حدود ۶۹۸دلار در هر شورت تن ثبات داشت. ميلگرد وارداتي به آمريکا نيز ۶۳۷ دلار در هر شورت تن سي آي اف بود.
    
     ورق
    هفته گذشته بازار داخلي ورق چين رونق داشت و تا ۸ دلار بالا رفت از اين رو قيمت هاي صادراتي نيز بالا رفت و با ۵ تا ۱۰ دلار رشد به ۶۰۰ تا ۶۱۰ دلار در هر تن فوب رسيد. البته در بازار صادراتي بالاي ۵۹۰ دلار معامله نشد. ورق گرم چين در امارات ۶۶۰ تا ۶۷۰ دلار در هر تن سي اف آر بود.ورق گرم صادراتي سي آي اس ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار در هر تن فوب بود که ۳۰ دلار نسبت به يک ماه قبل افت داشته است. در جنوب شرق آسيا ورق گرم سي آي اس ۶۰۰ تا ۶۰۵ دلار در هر تن سي اف آر ثبت شد. در بازار داخلي آمريکا ورق گرم تا ۹ دلار رشد داشته ۸۹۰ دلار در هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلي اروپا نيز ورق گرم حدود ۲ يورو افت داشته ۵۶۸ يورو در هر تن درب کارخانه شد.
    ثبات نسبي در بازارهاي جهاني فولاد / يک گام به پس اين بار در بازار فولاد جهاني خودنمايي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد و نظر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 93)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است