|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/30: موج تازه ترامپ ستيزي درجامعه هنري آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4332 30/2/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


موج تازه ترامپ ستيزي درجامعه هنري آمريكا
مخالفت با سياست هاي رئيس جمهوري ايالات متحده شديد شد    دنياي اقتصاد : همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان موج تازه ترامپ ستيزي در جامعه سينماگران آمريکايي راه افتاده است. جالب اينکه از کمتر از دو هفته پيش که ترامپ از برجام خارج شده است، ميزان انتقادها و اعتراض ها به اين رئيس جمهوري پرخاشگر آمريکايي بيشتر و شديدتر هم شده است. نکته جالب ديگر اين است که ترامپ ستيزي بيش از هر هنر يا صنعت هنري ديگري، چهره هاي سينمايي آمريکا را به واکنش واداشته است. در تازه ترين اقدام عليه سياست هاي عجيب و غريب ترامپ، روز پنج شنبه گذشته هاليوود براي دومين بار عهده دار برگزاري مراسم افطاري در نخستين روز از ماه مبارک بود. قضيه آن است که از سال گذشته دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا سنت ۲۰ ساله مراسم افطاري در کاخ سفيد را لغو کرده است. اين اقدام هاليوود در دو سال گذشته توجه بسياري از رسانه ها و به ويژه مسلمانان آمريکا را برانگيخته است. در اين مدت سينماگران آمريکايي تا توانسته اند از خجالت تصميم هاي ترامپ درآمده اند. اما در کنار آنها برخي ديگر از هنرمندان آمريکايي از جمله چهره هاي مطرح موسيقي اين کشور نيز موضع هاي تند و تيزي عليه ترامپ اتخاذ کرده اند. در سه روز گذشته موضع گيري هاي هنرمندان عليه ترامپ شدت بسياري پيدا کرده و باعث شده تا ترامپ دست کم آخر هفته ناآرامي را سپري کند.
    
    افطاري براي خجالت دادن
    همان طور که گفته شد، پس از لغو مراسم افطاري در کاخ سفيد از سوي ترامپ، انجمن صنفي نويسندگان آمريکا و سازمان حمايت از مسلمانان روي صفحه سينما و تلويزيون، از مسلمانان و غيرمسلمانان دعوت کردند تا در مهماني افطاري هاليوود شرکت کنند. دومين مهماني سالانه افطار هاليوود در هتل لندن برگزار شد. هدف از برگزاري اين مراسم اين بود تا نويسندگان و تهيه کنندگان در کنار اعضاي جامعه مسلمانان حضور يابند و پس از صرف افطاري با آنها بتوانند چهره دقيق تر و درست تري از اسلام در فيلم و تلويزيون خلق کنند. به عنوان نمونه مي توان هاوارد گوردون را نام برد که تهيه کننده چندين سريال تلويزيوني از جمله «۲۴» و «ستمگر» بارها تصوير شخصيت هاي مسلمان و کشورهاي مسلمان را در فيلم هايش ارائه کرده و سال هاست با سازمان بازيگران سينما و تلويزيون همکاري دارد.
    سال گذشته پس از آنکه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا سنت ۲۰ ساله مراسم افطاري در کاخ سفيد را لغو کرد، اين مراسم در جواب به اين اقدام ترامپ و در جهت ادامه شناساندن اسلام درست به غيرمسلمانان برگزار مي شود. سخنرانان زيادي در اين مراسم حضور داشتند از جمله «مريم علي» دختر محمد علي کلِي اسطوره بوکس. وي درباره زندگي پدرش صحبت کرد و از اين سخن گفت که پدرش تقوا پيشه کرده بود و به انسان دوستي و همدلي با مردم برمبناي تعليمات اسلامي توجه داشت و در هرجا آرزويش انجام کارهاي خيريه بود. در اين مراسم از مهمانان خواسته شد که مسلمان و غير مسلمان در کنار هم نشسته و افطار کنند و در مورد فرهنگ و اعمال اسلام پرسش و پاسخ کنند.
    
    فرياد اسپايک لي
    يک روز پيش از افطاري پنج شنبه در هاليوود، اسپايک لي کارگردان سياه پوستي که تازه ترين فيلمش در جشنواره کن ۲۰۱۸ مورد تحسين تماشاگران قرار گرفت، با بيان سخناني عليه رئيس جمهوري آمريکا، کنفرانس مطبوعاتي اش را به حاشيه کشاند. فيلم جديد اسپايک لي، «BlacKKKlansman» در سواحل کن روي پرده رفت. به گزارش شاهدان عيني بعد از اين فيلم مخاطبان تا ۱۰ دقيقه ايستاده آن را تشويق کردند. اما استقبال مخاطبان از ساخته جديد لي نبود که به تيتر يک خبرگزاري ها تبديل شد، بلکه انتقادات شديداللحن وي از رئيس جمهوري آمريکا مهم ترين نکته اکران فيلم «BlacKKKlansman» در جشنواره کن شد. اين کارگردان سياه پوست که به نظر مي رسد در کنفرانس مطبوعاتي کنترل خودش را از دست داده بود، با فحش هايي که به دونالد ترامپ مي داد حواشي مربوط به فيلمش را بيشتر مي کرد. او گفت: «يک نفر در کاخ سفيد هست -که من حتي نمي خوام اسم لعنتي اش رو بيارم- در لحظه اي سرنوشت ساز نه فقط براي آمريکا، بلکه براي کل جهان فرصت اين را پيدا کرد که بگويد: «ما در آغوش عشق، و نه نفرت هستيم!» و اون لعنتي کار کلن، راست هاي افراطي لعنتي و نازي هاي لعنتي را محکوم نکرد. او مي توانست به مردم جهان بگويد: «ما بهتر از اينها هستيم!»
    
    چاقوکشي عليه ترامپ
    روز گذشته هم خبر جالبي در رسانه ها منتشر شد. خبر درباره کيت ريچارد ستاره ۷۴ ساله رولينگ استونز است. او گفته سي سال است که ديگر از چيزي خشمگين نشده اما آخرين باري که خشمگين شده همان سي سال پيش و به خاطر دونالد ترامپ بوده است. به گفته او در تور استيل ويلزِ رولينگ استونز در سال ۱۹۸۹ قرار بود يکي از اجراهايشان را دونالد ترامپ افتتاح کند و او از اين قضيه به شدت خشمگين شده و جلوي اين کار را گرفته است. او مي گويد: «چاقوي وفادارم را درآوردم و با شدت توي ميز کوبيدم و گفتم: بايد از شر اين مرد خلاص شويد!»او به شوخي ادامه مي دهد: «حالا آمريکا بايد از شر اين مرد خلاص شود! بعدا نگوييد که هشدار ندادم!»
    
    نمايش فيلمي ايراني به نشانه اعتراض
    در ادامه موضع گيري هاي آشکار و نمادين عليه ترامپ، جشنواره Shawna shea که يک رويداد هنري در حوزه فيلم کوتاه است و هر سال در ماساچوست آمريکا برگزار مي شود، اعلام کرد که در اعتراض به سياست هاي ضد اسلامي ترامپ، فيلم کوتاه «سکوت» به کارگرداني پگاه ارضي را نمايش خواهد داد. چنان که خبرگزاري مهر نوشته اسکيپ شيا دبير اين جشنواره گفته است: فيلم «سکوت» تصويري زيبا از انسانيت از ديدگاه مردم ايران در شرايط سخت است. براي اعتراض به تصميم ها و سياست هاي ترامپ فيلم «سکوت» را به عنوان يک فيلم اعتراضي در اين جشنواره نمايش مي دهيم.
    
    تشبيه به زباله
    هفته گذشته نيز ترامپ از سوي يک مجري تلويزيوني مورد استهزا و انتقاد قرار گرفت. روز جمعه بيل مار در برنامه تلويزيوني اش گفت: «نيويورک سيتي بايد صادرات زباله به سراسر آمريکا را پايان دهد. کشتي بدنام حامل زباله، قطار فاضلابي که به آلاباما فرستاده شد و بدتر از همه سمي ترين آشغال شهر که به واشنگتن دي. سي. ارسال شد.» همزمان با گفتن بخش پاياني اين جمله تصوير دونالد ترامپ، مايکل کوهن و رودي جولياني روي صفحه ظاهر شد. او در بخش ديگري از صحبت هايش گفت که مردم اين دوره رياست جمهوري را يک ريلتي شو مي دانند؛ اما به نظر مي رسد بيشتر شبيه يکي از فيلم هاي گانگستري مارتين اسکورسيزي است. او که حضور ترامپ در کاخ سفيد را به معني ازدواج آمريکا با يک گانگستر مي داند، شروع به مقايسه ترامپ و گانگسترها هم مي کند؛ مثل وقتي که در اوج کمپين انتخاباتي اش متهم به آزار جنسيتي شد و به جاي پاسخگويي، متهم کنندگان بيل کلينتون به فساد اخلاقي را براي برگزاري يک گالري در مناظرات آورد. «درست شبيه مايکل کورلئونه که برادر فرانک پنتانيلي را به دادگاه آورد.» ضمن اينکه ترامپ هم مثل خانواده کورلئونه «خودش را در معرض وکلا و اعضاي احمق خانواده خودش قرار داده است.»
    
    موج تازه ترامپ ستيزي درجامعه هنري آمريکا / مخالفت با سياست هاي رئيس جمهوري ايالات متحده شديد شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4332 به تاريخ 30/2/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بينات
متن مطالب شماره 3-4 (پياپي 100)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است