|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: سه تجربه توريسم پايدار درآمريكاي لاتين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


سه تجربه توريسم پايدار درآمريكاي لاتين
سازمان جهاني گردشگري در گزارشي بررسي كرد

نويسنده: نويد شكراللهي


     دنياي اقتصاد : ۲۲ مه، مصادف با اول خرداد را به عنوان «روز جهاني تنوع زيستي» نام گذاري کرده اند که با توجه به خطر روزافزون انقراض گونه هاي مختلف گياهي و جانوري در سطح کره زمين و اخلال در ترکيب آنها در دنياي امروز، از اهميتي ويژه برخوردار است. حفظ تنوع زيستي يکي از مهم ترين اهداف توسعه پايدار است که در سند ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد نيز به عنوان يکي از اهداف اصلي درج شده است.
    سازمان جهاني گردشگري نيز که يکي از نهادهاي زيرمجموعه سازمان ملل به شمار مي رود، بارها بر نقش کليدي گردشگري به عنوان صنعت و حوزه اي که مي تواند در صورت شکوفايي منجر به تحقق اهداف توسعه پايدار شود، تاکيد کرده است. اين نهاد بين المللي گردشگري پيش تر در يکي از گزارش هاي خود که «دنياي اقتصاد» نيز به آن پرداخته بود، تاکيد کرده بود که برخلاف يک باور غلط در برخي اذهان که با ورود گردشگر به يک منطقه، جامعه مهمان دچار چالش شده و محيط زيست آن منطقه در معرض تهديد قرار مي گيرد، با توسعه توريسم، مي توان ۱۷ مورد از اهداف توسعه پايدار را محقق کرد که «جلوگيري از تغييرات اقليمي»، «حفاظت و بازيابي زيست بوم هاي خاکي و جلوگيري از خطر انقراض گونه ها»، «مديريت پايدار منابع آبي و دسترسي همگاني به آن»، «ارتقاي سطح عمومي سلامت»، «ريشه کن شدن فقر»، «فراگير شدن سوادآموزي» و «از بين رفتن انواع نابرابري ها از جمله نابرابري هاي جنسيتي» از مهم ترين موارد آن است.
    حال سازمان جهاني گردشگري در گزارشي ديگر، به تجاربي در قاره آمريکا پرداخته که به موجب پاگرفتن و توسعه گردشگري در مناطق مختلفي در اين قاره، جامعه در مسير توسعه پايدار قرار گرفته است. در کنار غول اقتصادي همچون ايالات متحده و همچنين مکزيک که از اقتصاد نسبتا قابل قبولي برخوردار است، اين گزارش به دل شهرهايي در کلمبيا، اکوادور و گواتمالا نيز مي رود و روايت مي کند که به رغم محدوديت ها و عقب ماندگي هاي اقتصادي و بعضا فرهنگي، چگونه در جوامع محلي اين کشورها گردشگري به عنوان يک منجي ظهور کرده و به قرار گرفتن مسير شکوفايي اين مقاصد در راستاي رسيدن به توسعه اي پايدار کمک کرده است.
    
    نسخه توريسم براي کلمبيا
    مرکز اکوتوريسم و باستان شناسي «ال کارلوس» در کلمبيا که توسط نيروهاي سابق چريکي، نيروهاي سابق شبه نظامي و افراد بي خانمان تاسيس شده و اداره مي شود، يک نمود مهم از به کارگيري ابتکارات محلي است که باعث توسعه گردشگري و افزايش ميزان صلح در منطقه شده است. براساس گزارش سازمان جهاني گردشگري، روستاي «ال کارلوس» که در منطقه اورابا در شمال کلمبيا و در مرز پاناما واقع شده، به دليل موقعيت استراتژيکي که دارد گذشته اي آميخته به خشونت را پشت سر گذاشته است. اين روستا براي بقا و زدودن آثار اين خشونت ها، چاره اي جز ايجاد تحول در خود نداشت و به اين منظور با تخليه نيروهاي شبه نظامي از منطقه در سال ۲۰۰۵، روند برقراري صلح در جامعه را آغاز کرد. مردم محلي در حوزه هاي گردشگري، صنايع دستي، ماهيگيري و در مزارع کاکائو مشغول به کار شدند و براي هم افزايي فعاليت ها و افزايش ورود گردشگر و ايجاد عوايد اقتصادي، «مرکز اکوتوريسم و باستان شناسي ال کارلوس» ايجاد شد.
    اين مجموعه که نقشي مهم در ثبات صلح در ال کارلوس ايفا کرد، توسط دفتر مبارزه با جرايم و مواد مخدر سازمان ملل و اداره رفاه اين سازمان نيز حمايت شد. شکوفايي در اين روستا به حدي رسيد که از شهرهاي ديگر اين کشور و کشورهاي همسايه، گردشگران بسياري به قصد بازديد به آن سفر کردند و در سال ۲۰۱۵ و از جانب وزارت گردشگري کلمبيا، منطقه اورابا به عنوان پايلوت برنامه توسعه گردشگري اين کشور برگزيده شد. ساختمان مرکز اکوتوريسم و باستان شناسي ال کارلوس از تعدادي کابين که با منابع محلي و تکنيک هاي سنتي ساخته شده، تشکيل شده است. يک رستوران به گردشگران و بازديدکنندگان غذاهاي محلي ارائه مي دهد و در منطقه مسيرهاي گردشگري منطبق با اصول حفظ محيط زيست تعريف شده است. از زمان شکل گيري اين مرکز، درآمد مردم محلي افزايش پيدا کرده است. در ال کارلوس گردشگري به ابزاري براي کاهش فقر، ايجاد شغل، ايجاد برابري ميان زنان و مردان، تبديل شده و اين فرصت را براي جوانان فراهم آورده تا بتوانند به جاي درگيري در امور غيرقانوني و تحت تعقيب قرار گرفتن، از فعاليت هاي اقتصادي قانوني و معيشتي بهره مند شوند.
    مشارکت جوامع محلي منطقه اورابا در حوزه گردشگري به مدت ۱۵ سال، تغييرات ملموس و ناملموس بسياري در زندگي آنان رقم زده است. اکنون مردم اين منطقه روستايي از اهميت گردشگري و جنبه هاي مختلف پايداري هاي اجتماعي، اقتصادي و محيط زيستي حاصل از آن آگاه هستند و درحالي که از فرهنگ و هويت خود محافظت مي کنند، ريشه هاي خشونت و سرکوب را در منطقه سوزانده اند. حالا که گردشگري پايدار در اين منطقه توسعه يافته، مردم ال کارلوس و اورابا بيش از هر زماني براي محکم سازي پايه هاي صلح، ايجاد ثبات اجتماعي و فرهنگي، رشد اقتصادي و حفظ محيط زيست در بسيجي همگاني مي کوشند.
    
    مشارکت بومي به سبک اکوادور
    سازمان جهاني گردشگري در گزارش خود همچنين به اکوادور اشاره اي داشته و به توسعه گردشگري در ميان جامعه بومي «کارانکي مگدالنا»ي اين کشور پرداخته که از طريق افزايش سطح اشتغال و توسعه زيرساخت ها، زمينه رشد پايدار اقتصادي در اين منطقه را فراهم ساخته؛ امري که منجر به حفظ فرهنگي محلي و تداوم سبک زندگي سنتي مردم آن شده است. اين منطقه در دامنه آتشفشان هاي رشته کوه آند قرار گرفته و مردم آن رابطه خوبي با طبيعت و محيط زيست دارند. بوميان مگدالنا بر دامداري تمرکز ويژه اي دارند و بر کشت زمين هاي زراعي خود حساس هستند. در سال ۲۰۱۲، يک بنگاه تورگرداني در اکوادور روي پروژه اي شروع به فعاليت کرد که به موجب آن با هدف بهبود شرايط زندگي اجتماعي، ايجاد مشاغل و ارتقاي گردشگري بومي در دستورکار قرار مي گرفت. کارناکي مگدالنا نيز به عنوان يکي از مقاصد هدف اين پروژه برگزيده و مقرر شد که هر گردشگري که به اين روستا سفر مي کند، مهمان يکي از خانواده هاي محلي شود.
    اين بنگاه تورگرداني آموزش هاي ويژه اي را براي خانواده هاي کارناکي مگدالنا تدارک ديد تا به واسطه آن مردم محلي براي مشارکت در اين پروژه دانش مهمان نوازي، آشپزي، حسابداري و انگليسي لازم را داشته باشند. همچنين به موجب اين پروژه، شرايط مسکن و کيفيت آب شرب در اين روستا بهبود يافت و يک مرکز پزشکي نيز داير شد. در مجموع، اين پروژه تاثير مثبتي بر اقتصاد محلي و جامعه بومي داشته است. تعداد گردشگران به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافته است و بازديدکنندگان اقامت خود را با عنوان «تجربه اي زيبا از همزيستي و يادگيري از جوامع محلي» توصيف مي کنند. همچنين به موجب اين طرح و براي حفظ محيط زيست، تعداد بسياري سطل زباله براي مديريت زباله ها و بازيافت آنها در منطقه مستقر شده است. از سوي ديگر، ۵هزار گونه درخت بومي کاشته شده و خانواده ها از تکنيک هاي کشاورزي آلي و بدون استفاده از مواد شيميايي، مزارع خود را کشت مي کنند. تجربه موفق اين پروژه در کارانکي مگدالنا موجب شده اين طرح در سطح ملي نيز مورد توجه قرار بگيرد؛ به گونه اي که بتوان از طريق توسعه گردشگري پايدار در جوامع محلي و روستايي اکوادور، به کاهش فقر و حفظ تنوع فرهنگي و زيست محيطي در اين کشور کمک کرد.
    
    برنامه اي براي پايداري در گواتمالا
    اما يکي ديگر از کشورهايي که به موجب برنامه ريزي هدف دار، توسعه پايدار گردشگري منجر به حرکت به سمت تحقق اهداف توسعه پايدار شده، گواتمالا است. طبق گزارش سازمان جهاني گردشگري، اين کشور از طريق برنامه اي تحت عنوان IMPULSA، از پروژه هاي گردشگري پايدار در مناطق حفاظت شده حمايت مي کند که در نتيجه آن، هم اين فضاهاي طبيعي محفوظ مانده و توسعه پيدا کرده اند و هم با ترويج گردشگري در اين منطقه رشد اقتصادي حاصل شده است. گواتمالا از تنوع زيست محيطي گسترده اي برخوردار است و ۳۳۴ منطقه حفاظت شده طبيعي دارد که ۳۲ درصد از مساحت اين کشور را تشکيل مي دهد. در اين شبکه بزرگ مناطق حفاظت شده، جاذبه هاي مهم گردشگري گواتمالا، از جمله چهار مقصد برتر گردشگري اين کشور نيز قرار گرفته است.
    IMPULSA در سال ۲۰۱۵ به منظور بهره گيري از اين ظرفيت شکل گرفت که هدف اصلي آن توسعه فعاليت شرکت هاي کوچک مقياس و متوسط مقياس از طريق فعال سازي پتانسيل هاي موجود در اين مناطق براي ايجاد گردشگري پايدار است. اين برنامه موجب توسعه کسب و کارهاي پرسود و پايداري شده که بستري ارزشمند براي اشتغال زايي در جوامع ساکن در حاشيه اين مناطق طبيعي فراهم آورده است. همچنين همان طور که در اهداف اين برنامه لحاظ شده، بخشي از سود اين کسب و کارها براي حفاظت از ميراث طبيعي اين کشور مورد استفاده قرار مي گيرد و به موجب آن نتايج چشمگيري به لحاظ حفاظت از ميراث طبيعي و فرهنگي ملموس و ناملموس حاصل شده است. به موجب ابتکارات IMPULSA، با توسعه گردشگري طبيعي نه تنها بر فعاليت کارآفرينان و قدرت اقتصادي مردم عادي افزوده شده، بلکه آگاهي عمومي نيز در خصوص حفاظت از مناطق طبيعي گواتمالا در ميان مردم افزايش يافته است.
    عوايد اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي توسعه گردشگري همگام با توسعه پايدار مشخص است و بررسي چنين تجربياتي بيش از هر زماني روشن مي کند که در صورت اولويت بخشيدن به حوزه گردشگري که يکي از سريع ترين رشدها را در تمامي زمينه هاي صنعتي در سال هاي اخير به ثبت رسانده است، يک جامعه مي تواند بسياري از گرفتاري هاي اقتصادي و اجتماعي خود را برطرف و با حرکت در راستاي تحقق اهداف توسعه پايدار، بر بحران هايي همچون نابودي محيط زيست، خطر انقراض گونه هاي زيستي و تغييرات اقليمي غلبه کند.
    
    سه تجربه توريسم پايدار درآمريکاي لاتين / سازمان جهاني گردشگري در گزارشي بررسي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است