|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: آفتاب پرست هاي چشم آبي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
آفتاب پرست هاي چشم آبي
بخش نود و نهم

نويسنده: گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران
مترجم: محمدحسين باقي

حمايت از احزاب پوپوليستي راست افراطي در کشورهاي مختلف، متفاوت است. برخي چهار رويکرد براي «ظهور، انعطاف پذيري و ماهيت» احزاب راست افراطي برمي شمرند: الف) رويکرد تاريخي به عنوان ميراث عصر فاشيستي، ب) رويکرد ساختاري از نظر شرايط اجتماعي- اقتصادي، ج) رويکرد سياسي به عنوان بازيگران سياسي و د) رويکرد ايدئولوژيک- فرهنگي به عنوان ادبياتي بيگانه هراسانه. گاهي يک راي مي تواند به رايي اعتراضي عليه نظام سياسي تبديل شود.
    در چنين فضايي، راي دهندگاني گزينه «پشت کردن به سياست يا استفاده از صندوق هاي راي به عنوان ابزاري اعتراضي» را انتخاب کرده اند. بنابراين، راي دهندگان نارضايتي خود را از احزاب سياسي مستقر با راي به حزبي بروز مي دهند که منفور نظام انگاشته مي شود. در واقع، به حزبي که نظام سياسي دل خوشي از او ندارد، رو مي کنند. موفقيت احزاب راديکال در دموکراسي هاي غربي نه تنها بر محيط سياسي مطلوب بلکه بر رهبري، ساختار سازماني و فرهنگ سياسي هم مبتني است. رهبري کاريزماتيک و ساختار سازماني بسته احزاب راست افراطي به آنها اجازه داده تا واکنشي سريع به مسائل مستحدثه نشان دهند (مانند مهاجرت) و از «فرصت هاي سياسي درحال تغيير» هم بهره برداري کنند. اين فصل نه تنها به اين سوال مي پردازد که آيا احزاب مورد بررسي مي توانند به عنوان احزاب راست افراطي طبقه بندي شوند يا خير بلکه به ويژگي هايي مي پردازد که آيا اين احزاب مي توانند به نفع هويت مشترک بسيج شده دليل بياورند يا خير.
    
    پوپوليسم راست افراطي در يونان
    عناصر افراط گراي راست اولين بار طي دهه ۴۰ ميلادي با سازمان (X (Οργάνωση Χ در يونان ظاهر شدند؛ يک جنبش ناسيوناليستي و ضدکمونيستي که طي دوران اشغال نازي ها در ۱۹۴۴- ۱۹۴۱ از سوي سرهنگ «جورجيوس گريواس» [Georgios Grivas] تاسيس شد. در دهه ۶۰، عناصر راست افراطي موفق به جذب و هضم در مکانيسم هاي دولتي شدند در حالي که هونتاهاي نظامي (۱۹۶۷-۱۹۷۴) موفق به استخراج حق ناسيوناليستي از مواضع حاشيه اي گذشته اش شد. در عين حال، در سال ۱۹۶۰ «کنستانتينوس پلوريس» [Constantinos Plevris] حزبي به نام «سازمان چهارم اوت» [Organisation of August the ۴th] را تاسيس کرد که يکي از اعضايش رهبر آينده «سپيده طلايي» (GD) يعني «نيکوس ميخالولياکوس» [Nikos Michaloliakos] بود. پلوريس که همچنين بر «جورج کاراتزافريس» [George Karatzaferis]، رهبر لائوس و چهره اي کليدي در عرصه راست افراطي در يونان، نفوذ داشت چند سازمان تاسيس کرد و در نفرت پراکني عليه «ديگران» و لفاظي در حمايت از فاشيسم و سامي ستيزي دخيل بود. او همچنين مشارکتي مختصر در لائوس تا سال ۲۰۰۴ داشت و به طور منظم به عنوان ميهمان در کانال تلويزيوني خصوصي کاراتزافريس يعني «تله آستي»[ TeleAsty] حضور مي يافت. با احياي دموکراسي در اين کشور در سال ۱۹۷۴، چندين سازمان و حزب با موفقيت هاي انتخاباتي اندک در عرصه سياسي حضور يافتند. در سال ۱۹۷۷، حزب «ائتلاف ملي» [National Alignment]- يک حزب ناسيوناليست/ محافظه کار با عناصر قدرتمند قانون و نظم و ميليتاريسم- ۷ درصد از آراي عمومي را به دست آورد و ۵ عضو را به پارلمان ملي فرستاد. براي دهه ها، «ائتلاف ملي» (NA) تنها حزب از خانواده راست افراطي بود که تا انتخابات سال ۲۰۰۹ و موفقيت انتخاباتي لائوس در پارلمان نماينده داشت. «ايپن» [EPEN] از سوي رهبر سابق هونتا يعني «جورج پاپادوپولوس» [George Papadopoulos] تاسيس شد که حزبي ناسيوناليست بود که در جست وجوي رهايي اعضاي زنداني شده هونتاهاي نظامي بود؛ اين حزب موفق به انتخاب يک نماينده در انتخابات اروپايي سال ۱۹۸۴ شد اما فقط ۳ دهم درصد از آرا را در سطح ملي در سال ۱۹۸۹ به دست آورد. آخرين مشارکت اين حزب در انتخابات ۱۹۹۶ بود که ۲۴ صدم درصد آرا را به دست آورد. تا سال ۲۰۰۰، چندين حزب جديد ديگر ظاهر شدند: اما «خط اول» [First Line] از سوي کنستانتينوس پلوريس رهبري مي شد و «جبهه ملي» [National Front] که يک حزب راست افراطي، ناسيوناليست و سامي ستيز بود از سوي «ايمانوئيل کنستاس» [Emmanouil Constas] رهبري مي شد که هر دو توجه راي دهندگان را به خود جلب کرد. به گفته «پاپاس»، «وجود حزب راست افراطي قدرتمند موجب دلسرد شدن ظهور احزاب کوچک در همان عصر شد يا افزون بر اين، رقابت سياسي مانع از تبديل شدن آنها به احزاب مشروع شد»؛ رويکردي که مي تواند فقدان حمايت براي نمايندگان راست افراطي پيش از ۲۰۰۲ باشد.
    اولين حزبي که ادعا مي کرد «صداي مردم» در نظام سياسي يونان است «لائوس» بود. اين حزب که در قاموس يوناني ها «مردم» نيز معنا مي دهد، در سال ۲۰۰۰ به عنوان گروهي بريده از حزب محافظه کار اصلي «دموکراسي جديد» [New Democracy يا ND] شکل گرفت که از سوي روزنامه نگار و نماينده سابق پارلماني ND يعني «جورجيوس کاراتزافريس» رهبري مي شد. آغاز کار انتخاباتي لائوس در ۱۳اکتبر ۲۰۰۲ بود. در سال هاي بعد، اگرچه رتبه بندي اين حزب بسيار اميدوارانه بود و آن را [اندکي] بالاتر از نظرسنجي ها و آراي صندوق ها قرار داد اما موفق به دستيابي به درصد لازم براي ورود به پارلمان نشد. در انتخابات پارلمان اروپا (EP) در سال ۲۰۰۴، لائوس ۱۲/ ۴ درصد از آرا را به دست آورد و موفق شد رئيس خود کاراتزافريس را به عنوان نماينده پارلمان اروپا (MEP) برگزيند. در سال ۲۰۰۷، لائوس با کسب ۸/ ۳ درصد از آرا و انتخاب ۱۰ عضو براي پارلمان، «آستانه»اي براي انتخابات را به پارلمان ملي منتقل کرد. در سال ۲۰۰۹، لائوس با ۱۴/ ۷ درصد آرا موفق به انتخاب دو نماينده در پارلمان اروپا شد و در انتخابات ملي هم با کسب ۶۳/ ۵ درصد آرا ۱۵ عضو را وارد پارلمان کرد. با اين حال، موفقيت انتخاباتي روزافزون – بر خلاف ديگر احزاب راست افراطي در اروپا که تجربه افزايش حمايت به ويژه طي ۱۰سال آخر را داشتند- چندان طول نکشيد. لائوس در آستانه انتخابات ملي ۲۰۱۲ به زير ۳ درصد دست يافت و در ژوئن ۲۰۱۲ به سطح اندک ۶/ ۱ درصد رسيد و نتوانست هيچ کرسي اي در پارلمان يونان به دست آورد.
    نگاه ديگران: آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش نود و نهم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران"

  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش پاياني
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و هفتم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 11/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و ششم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 10/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و پنجم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و چهارم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 229، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است