|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: بازگشت طلاي جهاني از كف
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


بازگشت طلاي جهاني از كف
در شرايط انتظاري براي سيگنال بانك هاي مركزي، افت شاخص دلار از سقف ۵ماهه رقم زد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    بازار سهام
    فروکش موج مثبت کوچک تر ها

    ديروز شاخص کل بورس با رشد اندک ۲ واحدي (کمتر از ۰۱/ ۰ درصدي) همراه شد. با وجود تداوم نوسان نفت نزديک سقف ۵/ ۳ ساله و حذف نرخ ارز مبادله اي، شناسايي سود ميان معامله گران فشار فروش را در نمادهاي پالايشي تشديد کرد. همچنين به دليل قيمت مناسب عرضه محصولات «فولاد» در بورس کالا و پوشش ۱۰۶ درصدي پيش بيني سود «کگل» اين دو نماد بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. شناسايي زيان در گزارش هاي پايان سال مالي ۹۶ برخي نمادهاي خودرويي، از جمله «خکاوه»، «خساپا» و «خزاميا» فشار بر خودرويي ها را حفظ کرده است. در پتروشيمي ها، رشد اخير قيمت متانول جهاني و افزايش نرخ فروش، عامل حمايت از اين نمادها است. فروکش نوسان کوچک تر ها در شرايط کمبود نقدينگي، توجه معامله گران را به عوامل بنيادين بازگردانده است.گزارش هاي مالي و مجامع شرکت ها بر شاخص اثرگذار است.
    

    
    
    بازار ارز
    رشد آرام نرخ دلار رسمي

    ديروز هر دلار آمريکا به نرخ رسمي ۴۲۰۶ تومان رسيد. از ۳۱ ارديبهشت نرخ دلار رسمي پس از ۵ هفته ثبات در ۴۲۰۰ تومان، با رشد اندکي همراه شد. در بازار غيررسمي، با وجود رشد دلار تا ۶۶۰۰ تومان پس از خروج آمريکا از برجام دلار، در ادامه فروکش هيجانات افت دلار تا کف ۶۱۰۰ توماني را رقم زد. همچنان ترديدها نسبت به برجام، حمايت سطح ۶۱۰۰ دلاري را تقويت کرد. روز گذشته با وجود لحن تند مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا، اما فضاي امنيتي و دستگيري دلالان ارزي، در کنار چشم انداز رسيدن دلار به ارزش ذاتي، دلار را در پايان معاملات از ۶۳۰۰ تومان در بازار غيررسمي به ۶۲۸۰ تومان رساند. همچنان احتمال رشد تقاضا در تعطيلات خرداد، ميزان اثرپذيري صادرات نفت ايران از تحريم ها در کنار راه اندازي سامانه «نيما» مي تواند بر بازار ارز اثرگذار باشد.
    

    
    
    بازار سکه
    تداوم صعود سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 22 هزار توماني به قيمت 2 ميليون و 21 هزار تومان معامله شد. رشد اندک طلاي جهاني از کف و تمايل معامله گران به رشد سکه، رشد 69 هزار توماني سکه در 2 روز را رقم زد. با وجود رشد طلا با افت شاخص دلار از سقف 5 ماهه، چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا مقاومت سقف 1300 دلاري در برابر طلا را تقويت کرده است. با وجود تشديد هيجانات بازار ارز غيررسمي پس از سخنان پمپئو، بازگشت دلار به کانال 6200 توماني در پايان معاملات رقم خورد. بنابراين حمايت کف يک ميليون و 950 هزار توماني سکه و سيگنال بازار آتي (معاملات تير نزديک سقف 2 ميليون و 100 هزار توماني) از سکه حمايت کرد. همچنان کم نوساني دلار در بازار غيررسمي و فشار عرضه سکه هاي پيش فروش شده مانع از رشد قابل توجه سکه است.
    

    
    
    بازار طلاي جهاني
    رشد طلا با افت شاخص دلار

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1293 دلار معامله شد. افت شاخص دلار از سقف 5ماهه رشد طلا از کف 1281 دلاري را رقم زد. اما رشد بازارهاي سهام فشار را بر طلا حفظ کرد. رشد يورو با فروکش نسبي ناآرامي ها پس از انتخابات ايتاليا در کنار رشد پوند بر شاخص دلار فشار آورد. با وجود ترديدها نسبت به روند افزايش نرخ بهره بانک انگليس، اما روز گذشته رئيس اين بانک آمارهاي نامناسب اقتصادي ۳ماه اول ۲۰۱۸ را موقتي و چشم انداز رشد تدريجي نرخ بهره را تقويت کرد؛ امري که با حمايت از پوند فشار بر دلار را تشديد کرد. کاهش تعرفه واردات خودروي چين از ۲۵ به ۱۵ درصد با کاهش نگراني ها از جنگ تجاري از بازارهاي سهام حمايت کرد. همچنان صورتجلسه نشست اخير فدرال رزرو چهارشنبه و صورتجلسه بانک مرکزي اتحاديه اروپا پنج شنبه بر طلا اثرگذار است.
    

    
    
    بازار اوراق مسکن
    رشد آرام «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند۹۵ (تسه۹۵۱۲) با رشد يک درصدي به قيمت ۶۵ هزار و ۵۳۵ تومان معامله شدند. پس از افت ۲۰ درصدي قيمت «تسه»ها از ابتداي آبان تا پايان فروردين، از ابتداي ارديبهشت قيمت اوراق در مسير صعودي قرار گرفت و اولين ماه صعودي پس از ۶ ماه افت را ثبت کرد. با وجود اين همچنان شاهد حبس بازه اي «تسه»ها در سطح ۶۰ تا ۶۷ هزار تومان در ارديبهشت بوديم. نوسانات صعودي قيمت مسکن (رشد ۱۵ درصدي در ۳ ماه زمستان) در کنار جهش قيمت نهاده هاي توليد با کاهش احتمال افت قابل توجه قيمت مسکن، اختلاف قيمت پيشنهادي به خريدار و فروشنده در بازار غيرشفاف با شوک سمت تقاضا در کنار افزايش عرضه اوراق تسهيلات مسکن، عامل فشار بر «تسه»ها بود. با وجود اين، نزديک شدن به فصل اوج تقاضاي مسکن مي تواند رشد آرام «تسه»ها را به دنبال داشته باشد.
    

    
    
    بازار نفت
    رشد نفت نزديک سقف 5/ 3 ساله

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 5/ 72 دلار معامله شد. چشم انداز اعمال تحريم ها از سوي آمريکا با انتخاب مجدد مادورو به رياست جمهوري، در کنار لحن تند وزير امور خارجه آمريکا در مورد ايران، نفت را به سقف 5/ 3 ساله نزديک کرد. ممنوعيت خريد اوراق بدهي دولتي ونزوئلا که شامل اوراق شرکت ملي نفت اين کشور نيز مي شود، احتمال کاهش توليدات ونزوئلا به زير يک ميليون بشکه در روز (از ۵/ ۱ ميليون بشکه در روز در آوريل) را تقويت کرده است. بارکليز قيمت نفت را از ۶۵ دلار به ۷۰ دلار در ۲۰۱۸ افزايش داد. پيش بيني ها از کاهش ۲ ميليون بشکه موجودي نفت تجاري آمريکا براي سومين هفته متوالي نيز عامل ديگر حمايتي بود. با چشم انداز جايگزيني توليدات از سوي شيل و توليدکنندگان اوپک، برخي کارشناسان حرکت نفت در بازه ۵۵ تا ۷۵ دلار را در ۱۲ ماه پيش بيني کردند.
    
بازگشت طلاي جهاني از کف / در شرايط انتظاري براي سيگنال بانک هاي مرکزي، افت شاخص دلار از سقف ۵ماهه رقم زد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است