|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: پاسخ جهاني به «توهمات» پمپئو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


پاسخ جهاني به «توهمات» پمپئو
استراتژي جديد آمريكا عليه ايران با واكنش هاي منفي مواجه شد    
    دنياي اقتصاد : حدود دو هفته پس از اعلام خروج آمريکا از توافق هسته اي ، اظهارات وزير خارجه ايالات متحده که رونمايي از راهبرد جديد واشنگتن براي مهار و فشار بر ايران بود، با انتقادهاي جهاني متحدان آمريکا همراه شد. مايک پمپئو، در نخستين سخنراني سياست خارجي خود در مقام وزير خارجه آمريکا گفت دولتش «شديدترين تحريم هاي تاريخ را عليه ايران وضع خواهد کرد و اگر ايران رفتار خود را عوض نکند فشار تحريم ها افزايش خواهد يافت.» پمپئو همچنين «۱۲ شرط» را براي مذاکره و دستيابي به توافق جديد با تهران تعيين کرده است.
    مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا که بارها توافق هسته اي با جمهوري اسلامي را بدون جايگزين خوانده، مي گويد در اظهارات پمپئو روشن نشد که چگونه جامعه جهاني براي تاثيرگذاري بر رفتار ايران در مسائل غيرهسته اي، در موقعيت بهتري قرار مي گيرد و منطقه را در مقابل خطر گسترش سلاح هاي اتمي امن تر کرده يا خواهد کرد. فدريکا موگريني تاکيد کرده که توافق هسته اي حاصل يک دهه مذاکرات پيچيده و مورد تاييد شوراي امنيت سازمان ملل است و بر همين اساس جامعه جهاني انتظار دارد که همه طرف ها به تعهدات خود پايبند بمانند. همزمان، وبگاه آمريکايي «واشنگتن فري بيکن» گزارش داده نمايندگان کنگره آمريکا درحال بررسي يادداشتي هستند که در آن پيشنهادهايي براي مقابله با اقدام کشورهاي اروپايي براي دور زدن تحريم هاي آمريکا عليه ايران مطرح شده است. «فري بيکن» طرح کشورهاي اروپايي براي فعال سازي قوانين موسوم به «قوانين مسدودساز» را که به شرکت هاي اروپايي اجازه مي دهد تحريم هاي آمريکا را ناديده بگيرند، عرصه مبرزه اروپا و ايالات متحده بر سر آينده معاملات تجاري با ايران توصيف کرده است.
    هايکو ماس، وزير خارجه آلمان نيز که در بوئنس آيرس، پايتخت آرژانتين به سر مي برد از اظهار نظر صريح درباره راهبرد تازه آمريکا و سخنراني مايک پمپئو خودداري کرده و گفته است در ادامه سفر خود به واشنگتن مي رود و با همتاي آمريکايي خود مذاکره خواهد کرد. همچنين بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا با ابراز بدبيني نسبت به دست يافتن به توافقي جديد با ايران مي گويد بعيد است بتوان در يک «زمان بندي مشخص» به توافق همه جانبه اي با تهران دست يافت که مسائلي مانند حضور منطقه اي و برنامه موشک هاي بالستيک ايران را نيز در بر بگيرد. همزمان با اين واکنش ها، ده ها تن از دانشگاهيان، پژوهشگران، نويسندگان، هنرمندان، سينماگران و موسيقيدانان ايراني و غيرايراني، از جمله يرواند آبراهاميان، جان مرشايمر، نوام چامسکي، جوديت باتلرو، اسلاوي ژيژک و... در نامه اي به فدريکا موگريني مسوول ديپلماسي اتحاديه اروپا خواسته اند تا اروپا به توافق با ايران پايبند بماند.
    
    انتقاد اردوغان
    از سوي ديگر، رئيس جمهور ترکيه با بيان اينکه آنکارا روشن شدن آتش برخي معضلات از جمله مساله توافق هسته اي ايران را که قبلا آتش آن خوابيده بود نمي پذيرد، گفت: «ما مي بينيم که ساير طرف هاي توافق به امضاهايشان پايبندند و اين وفاداري به توافق در برابر تصميم دولت آمريکا بسيار مثبت است.» رجب طيب اردوغان روز دوشنبه خروج آمريکا از توافق هسته اي با ايران را مورد انتقاد قرار داد و گفت: کشورهاي داراي سلاح هسته اي جهان را تهديد مي کنند. او با اشاره به تعداد کلاهک هاي هسته اي در جهان که بيشتر آنها در دست آمريکا و روسيه است، گفت: امروز کساني که بيش از ۱۵ هزار کلاهک هسته اي دارند جهان را تهديد مي کنند. خروج آمريکا از توافق هسته اي در حالي صورت گرفت که روابط ترکيه به عنوان يکي از اعضاي ناتو با آمريکا بر سر مواضعي نظير سوريه و تصميم ترامپ مبني بر تغيير محل سفارتخانه در فلسطين اشغالي دچار چالش شده است.
    
    درماندگي و استيصال آمريکا
    سخنراني و درخواست هاي وزير خارجه آمريکا از تهران با واکنش تند مقام هاي ارشد ايران روبه رو شده است. حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران ساعتي پس از سخنراني پمپئو گفت آمريکا به سياست هاي ۱۵ سال پيش و دوران جورج بوش بازگشته؛ اما نمي تواند براي دنيا تصميم بگيرد. وزارت خارجه ايران نيز با انتشار بيانيه اي سخنان مايک پمپئو را نشانه «فقر اطلاعاتي» آمريکا خواند و نوشت که راهبرد تازه واشنگتن «سردرگمي در روندهاي تصميم سازي» در اين کشور را آشکار مي کند. در بخشي از متن اين بيانيه آمده است: «اظهارات سخيف، توهين آميز و مداخله گرانه وزير خارجه جديد آمريکا و نسبت هاي ناروا به ملت بزرگ و متمدن ايران نشانه استيصال و درماندگي مقام هاي دولت آمريکا در مقابل ملت ايران و تلاش مذبوحانه براي انحراف اذهان جهاني از اقدام غيرقانوني و نقض عهد آمريکا در برجام است.»
    وزير خارجه ايران، محمدجواد ظريف نيز در يک پيام توييتري سياست خارجي تازه آمريکا را «بازگشت به عادت هاي گذشته» خواند و تاکيد کرد که تکرار سياست هاي غلط گذشته همان «نتايج زيان بار» قبلي را به دنبال خواهد داشت. ايران اعلام کرده که بدون آمريکا نيز در برجام مي ماند و به همکاري خود با پنج کشور ديگر طرف توافق هسته اي (روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان) ادامه خواهد داد. تهران در عين حال شرط ادامه پايبندي به برجام را ارائه تضمين از طرف کشورهاي اروپايي براي فراهم شدن زمينه همکاري هاي اقتصادي و بانکي اعلام کرده است.
    
    راهبرد جديد، دستاوردي نخواهد داشت
    رونمايي از اين راهبرد در شرايطي است که رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا با بيان اينکه ديپلماسي «همه يا هيچ» دولت ترامپ در قبال ايران و کره شمالي به سياست تغيير رژيم تبديل شده است، گفت که اين راهبرد در نهايت هيچ دستاوردي در بر نخواهد داشت. ريچارد هاس در پيامي توييتري نوشت: گاهي اوقات ديپلماسي «همه يا هيچ» که در آن خواسته ها روي هم تلنبار مي شوند، به سياست تغيير حکومت تبديل مي شود. او با اشاره به اينکه سياست دولت دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در قبال ايران و کره شمالي تغيير رژيم است، افزود: ما احتمالا نه به نتايج صلح آميز خواهيم رسيد و نه به تغيير رژيم. سي ان ان نيز در گزارشي تحليلي با انتقاد شديد از استراتژي جديد واشنگتن در برابر ايران تاکيد کرد که اين استراتژي بر پايه واقعيت بنا نشده است و سياست خارجي نبايد خيال پردازانه باشد.
    
    حمايت اسرائيل
    اما در طيف ديگر واکنش ها، شاهد استقبال و حمايت از راهبرد ضدايراني آمريکا بوديم. نخست وزير اسرائيل، راهبرد تازه آمريکا عليه ايران را درست ارزيابي کرده و مدعي شده تهران همچنان در پي دستيابي به سلاح اتمي است و نفوذ خود در منطقه را «به طور فعال» گسترش مي دهد. او به ديگر کشورهاي جهان توصيه کرد از درخواست هاي مطرح شده در سخنان پمپئو حمايت کنند. نتانياهو با استقبال از سخنان پمپئو مدعي شد: «توقف غني سازي، تحريم هاي شديد و خروج ايران از سوريه؛ ما عقيده داريم اين سياست، تنها سياستي ا ست که در نهايت ثبات و صلح را در منطقه خاورميانه تضمين خواهد کرد.»
    
    استقبال دولت هاي عربي
    در همين حال برخي متحدان منطقه اي آمريکا، مانند امارات متحده عربي و بحرين از راهبرد تازه ايالات متحده در قبال ايران استقبال کرده اند و مدعي شده اند اقدام يکپارچه بين المللي مي تواند جلوي خطرهاي ناشي از سياست هاي منطقه اي جمهوري اسلامي را بگيرد. امارات متحده عربي از گفته هاي پمپئو استقبال کرده است. وزير مشاور در امور خارجي آن کشور، مدعي شد «تلاش هاي يکپارچه تنها راهي ا ست که به ايران نشان مي دهد از توسعه طلبي و تاخت و تازش دست بردارد.» وزير خارجه بحرين نيز گفته است راهبرد ارائه شده از سوي وزير خارجه آمريکا «نشان دهنده عزم براي مقابله با خطرات ناشي از سياست هاي ايران که امنيت و ثبات منطقه را به خطر انداخته است و کمک مي کند تا کاستي هاي توافق اتمي رفع شوند.» بحرين تاکيد کرده است با سياست هاي ايالات متحده در قبال ايران همراهي خواهد کرد.
    پاسخ جهاني به «توهمات» پمپئو / استراتژي جديد آمريکا عليه ايران با واکنش هاي منفي مواجه شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي آموزش و تحصيل
شماره 2
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است