|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: آمريكا ۱۵سال عقب رفته است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


آمريكا ۱۵سال عقب رفته است
واكنش به ادعاهاي وزير خارجه آمريكا    دنياي اقتصاد : سخنان دوشنبه شب وزير خارجه آمريکا درباره راهبرد تازه اين کشور در قبال ايران با واکنش مقامات ايران مواجه شد. حدود دو هفته پس از اعلام خروج آمريکا از توافق هسته اي (برجام) مايک پومپئو راهبرد جديد واشنگتن در قبال ايران را تشريح کرد و ضمن تهديد ايران به «شديدترين تحريم هاي تاريخ» ۱۲ شرط را براي مذاکره و توافق جديد با تهران تعيين کرد.درهمين راستا حسن روحاني رئيس جمهوري دوشنبه شب در ديدار با جمعي از اساتيد و پزشکان،درپاسخ به اين اظهارات گفت: ما سال گذشته با هم عهد کرديم که به عقب بازنگرديم و به عقب هم بازنگشتيم، اما امروز در آمريکا حکومتي روي کار آمده که يک شبه اين کشور را به حدود ۱۵ سال قبل بازگردانده و حرف هاي سال هاي ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ را تکرار مي کنند.
    روحاني افزود: آمريکايي ها حرف هايي که در دوران بوش پسر زده مي شد را تجربه کرده و به اشتباه بودن آن پي برده و قدم هايي براي اصلاح آن برداشته بودند، اما دوباره عده اي آمده اند و آن حرف ها را تکرار مي کنند. مگر دنيا مي پذيرد که آمريکا بخواهد براي همه کشورها تصميم بگيرد. رئيس جمهوري تصريح کرد: همه کشورهاي دنيا خواهان استقلال در تصميم هستند و شايد آمريکايي ها بتوانند با فشار در بعضي جاها کاري به پيش ببرند، اما منطق نمي پذيرد که آنها بخواهند براي دنيا تصميم بگيرند.روحاني تاکيد کرد: اينکه يک آقايي که سال ها در يک مرکز جاسوسي مشغول فعاليت بوده، حالا بخواهد از جايگاه وزير امور خارجه آمريکا براي ايران و ديگر کشورها تعيين تکليف کند، به هيچ وجه پذيرفتني نيست. شما چه کاره ايد که مي خواهيد براي ايران و جهان تصميم بگيرد و بگوييد ايران در زمينه فناوري هسته اي چه بکند و چه نکند.در همين حال روز گذشته محمد باقرنوبخت، سخنگوي دولت هم درنشست خبري اش با اشاره به اظهارات وزير خارجه آمريکا گفت:در ۴۰ سال گذشته آمريکا و اقمار آن به هدف خود که تضعيف جمهوري اسلامي ايران است، نرسيده اند و شرايط نشان مي دهد که بنيه دفاعي يا اقتصاد کشور ما که دنبال تضعيف آن بودند، ناکارآمدتر نشده است.
    به گزارش «ايسنا» نوبخت در ادامه با بيان اينکه آزموده را آزمودن خطاست، گفت: واقعا آقاي بولتون فکر مي کند قبل از ۴۰ سالگي انقلاب در کنار منافقان به تهران مي آيد؟ اجاره نشين هاي کاخ سفيد نمي دانند با انتخابات بعدي جايي ندارند؟ تاريخ همه چيز را نشان خواهد داد. سخنگوي دولت در مورد اظهار تمايل آمريکا براي مذاکره مجدد با ايران نيز گفت: ما با کساني که شايستگي ندارند پاي ميز مذاکره با نمايندگان ملتي بنشينند که به عقود خود وفادارند مذاکره نمي کنيم و اينها قراردادهاي بين المللي و قطعنامه سازمان ملل را اجرا نمي کنند. به گزارش خبرآنلاين سخنگوي دولت همچنين گفت: وزير امور خارجه آمريکا مواضع ترامپ را تکرار کرد و حرف جديدي نزد. ما هم به قدرت خودمان اطمينان داريم. نوبخت درادامه سخنانش تصريح کرد اگر آمريکايي ها بخواهند تجربه را باز تجربه کنند، چيزي جز ندامت براي آنها باقي نخواهد گذاشت. او همچنين اظهار کرد: آيا آمريکا توانسته بعد از اينکه اعلام کند تحريم هاي فلج کننده عليه ايران وضع خواهد کرد و پرونده جمهوري اسلامي را به شوراي امنيت مي برد، موفق باشد؟ به گزارش «ايرنا» سخنگوي دولت با اشاره به گزارش صندوق بين المللي پول گفت: براساس اين گزارش، ايران هجدهمين اقتصاد بزرگ جهان است و به رغم تحريم ها، هنوز از نظر اقتصادي در اين جايگاه قرار دارد.نوبخت تاکيد کرد: آيا آمريکايي ها فکر مي کنند دستکش مخملي را که در آورده اند و دست چدني به سوي مردم دراز کرده اند، دستي که پشت آن اسرائيل و منافقين ايستاده اند، مردم ايران، آمريکا را خواهان دموکراسي مي دانند؟ سخنگوي دولت گفت: ترامپ را مي بينم ياد فيلم هاي وسترن و ششلول بندهاي خبيث مي افتم.
    
    واکنش جهانگيري و تخت روانچي
    همزمان روز گذشته اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري، در يادداشتي توئيتري در واکنش به اظهارات مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا نوشت: «وزير خارجه ترامپ ٤٠ سال از زمان عقب است. اساسا ملت ايران انقلاب کرد تا کسي نتواند به آنها امر و نهي کند. بالاخره دولت ترامپ هم مثل گذشتگان خود مجبور است با اين واقعيت منطقه کنار بيايد که ايران با پشتوانه تاريخي و تمدني اش کشور و ملت بزرگ خاورميانه هست و با اين ملت بايد با زبان ادب و منطق سخن گفت نه تهديد.» حسام الدين آشنا، رئيس مرکز بررسي هاي استراتژيک رياست جمهوري نيز در حساب کاربري خود در توئيتر با اشاره به اعلام استراتژي جديد آمريکا در مورد ايران تاکيد کرد: ملت ما براي پاسخ به آمريکا متحدتر خواهد شد. در ادامه واکنش ها مجيد تخت روانچي، معاون سياسي دفتر رئيس جمهوري، هيات حاکمه آمريکا را تحت تاثير صهيونيست ها و گروه هاي تروريستي دانست. او در گفت وگو با خبرگزاري صداوسيما سخنان پمپئو را حاکي از توهم و سير کردن هيات حاکمه آمريکا در دنياي ديگر توصيف کرد و افزود: او مسائلي را مطرح کرد که خيلي به هم چسبندگي نداشت. آمريکايي ها پس از خروج از برجام با انتقاد شرکايشان مواجه شدند که اگر از توافق هسته اي خارج شوند، جايگزينش چيست.
    وي تاکيد کرد: سخنان پمپئو، نه استراتژي بود و نه طرح، بلکه برخي نکات عليه نظام و ملت ايران بيان کرد که کاملا محکوم، غلط و نشان دهنده ادامه خصومت آمريکا با جمهوري اسلامي است. همچنين علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: آنچه پمپئو در قالب به اصطلاح استراتژي جديد عليه ايران مطرح کرد حرف جديدي نبوده و تنها مجموعه اي از آرزوها و روياهاي ترامپ است.وي گفت: سپاه بخشي از حاکميت و بازوي قدرتمند انقلاب اسلامي بوده و ماموريت هاي اين نهاد و ساير بخش هاي نيروهاي مسلح ايران در چارچوب سياست ها و تصميمات نظام و مورد حمايت کامل است.از سوي ديگر علي لاريجاني، رئيس مجلس روز گذشته در پاسخ به اخطار حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر درباره دليل واکنش نشان ندادن او به صحبت هاي وزير امور خارجه آمريکا گفت: وزير خارجه آمريکا آنقدر حرف هاي بي حساب زد که احتياج به پاسخ ندارد.
    
    آمريكا ۱۵سال عقب رفته است / واكنش به ادعاهاي وزير خارجه آمريكا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 121-122، مهر الي دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است