|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: جنجال بر سر يك لايحه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


جنجال بر سر يك لايحه
لايحه مقابله با تامين مالي تروريسم به كميسيون ارجاع شد    
    دنياي اقتصاد : جلسه علني ديروز نمايندگان مجلس در بهارستان جنجالي شد. اين دومين بار در هفته جاري است که صحن پارلمان درباره لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم، پرتنش مي شود؛ جنجالي که در نهايت به مسکوت ماندن اين لايحه تا دو هفته آينده و بررسي دوباره در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس انجاميد.
    آنچه جلسه ديروز را با حاشيه هايي روبه رو کرد، ابتدا اعتراض نمايندگان عضو فراکسيون ولايي يعني اصولگرايان نزديک به جبهه پايداري به بررسي لايحه يادشده در صحن پارلمان بود و ديگري، امتناع کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از ارائه گزارش درباره اين لايحه.
    
    اعتراض پايداري ها
    جلسه علني ديروز از همان لحظه ابتدايي اعلام دستور کار جلسه براي بررسي لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم جنجالي شد؛ تعدادي زيادي از نمايندگان مخالف اين لايحه که اغلب از اعضاي فراکسيون ولايي يعني اصولگرايان نزديک به جبهه پايداري بودند، مقابل تريبون مجلس جمع شدند و با در دست داشتن کاغذنوشته هايي مبني بر استعماري بودن اين کنوانسيون، خواستار مسکوت ماندن بررسي آن در صحن علني مجلس شدند. اين نمايندگان فرياد مي زدند که گزارش استعماري نبايد در مجلس قرائت شود.نکته جالب آنکه اکثر نمايندگان معترض ديروز، همان کساني بودند که هفته گذشته، پس از خروج ايالات متحده از برجام، با تجمع در همين جايگاه، برجام و پرچم آمريکا را آتش زدند. حسينعلي حاجي دليگاني، محسن کوهکن، احد آزادي خواه، جواد ابطحي، نادر قاضي‎پور، نصرالله پژمانفر و... ازجمله اين نمايندگان معترض بودند.در کاغذنوشته هاي اين نمايندگان در اعتراض به پيوستن ايران به کنوانسيون يادشده، جملاتي همچون «ملت غيور ايران از پذيرش هر پيمان استعماري بيزار است» و «ملت ايران ما را نخواهد بخشيد اگر اين لايحه استعماري را مصوب کنيم» نوشته شده بود.
    
    کميسيون امنيت ملي گزارش نداد
    از سوي ديگر، عدم ارائه گزارش کميسيون امنيت ملي درباره لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم هم به جنجالي شدن جلسه ديروز کمک کرد. امتناع اين کميسيون از ارائه گزارش و تاکيد سيدحسين نقوي حسيني سخنگوي کميسيون امنيت ملي بر استعماري بودن لايحه، سبب شد در دقايق بعدي، چند نماينده در اعتراض به اين اقدام اين کميسيون، تذکر و اخطار پي در پي دهند. سيدحسين نقوي حسيني، سخنگوي کميسيون امنيت ملي در اظهارات خود تاکيد کرد که اين کميسيون صلاح ندانست که گزارشي به صحن ارائه دهد زيرا اين لايحه مخالف اصل سوم قانون اساسي است، استعماري بوده و تسلط بيگانگان را بر امور داخلي کشور افزايش مي دهد.
    
    فرصت دوهفته اي به کميسيون امنيت
    علي لاريجاني پس از شنيدن اظهارات موافقان و مخالفان اين لايحه توضيح داد: از تاريخ ارجاع اين لايحه به کميسيون امنيت ملي يعني ۲۵ آذرماه ۹۶، بر اساس آئين نامه، کميسيون ۳ ماه فرصت داشت تا اين لايحه را بررسي کند اما اين کار را نکرد.لاريجاني با اشاره به تقاضاي دولت براي در دستور قرار گرفتن لايحه گفت: ۵۰ نفر از نمايندگان امضا کرده و درخواست کرده اند که اين را يکي، دو هفته به تاخير بيندازيم تا بيشتر بررسي شود که البته دولت مخالف اين است. رئيس مجلس در نهايت از نمايندگان خواست تا نظر خود را با ارجاع دو هفته اي اين لايحه به کميسيون امنيت ملي اعلام کنند تا در صورت موافقت طي دو هفته آينده بررسي و اصلاحات لازم در آن اعمال شود که نمايندگان با ۱۳۸ راي موافق، ۹۲ راي مخالف و ۶ راي ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماينده حاضر در صحن با ارجاع لايحه الحاق دولت ايران به کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم به کميسيون امنيت ملي مجلس موافقت کردند.
    
    دلايل مخالفان
    در ميان مخالفاني که فرصت اظهارنظر از تريبون مجلس را يافتند، هادي قوامي نماينده اسفراين پيوستن به کنوانسيون CFT را بر مبناي نظر امام خميني، حرام شرعي خواند و گفت: دولت در اين لايحه حق الشرطي آورده بود که در واقع ارزش حقوقي ندارد. آقاي ظريف نيز در جلسه غيرعلني اعلام کرد حق الشرطي در اين کنوانسيون قرار دارد، اما برخي کارشناسان معتقدند قرار دادن حق الشرط با ذات کنوانسيون در تعارض است. او تاکيد کرد که طبق حکم شرعي بنيانگذار انقلاب اسلامي، اگر روابط سياسي با کشورهاي بيگانه باعث اسارت سياسي شود، برقراري چنين قراردادي حرام شرعي است. عبدالرضا مصري، نماينده کرمانشاه هم در مخالف با کليات لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم گفت: عمده اين لايحه درباره استرداد تروريست ها با تعريف و قرائتي که غرب بيان مي کند، است. اگر فکر کنيم در صورت تصويب اين کنوانسيون گردش دلار به ايران بازمي گردد و مانع سوئيفت براي ما مرتفع مي شود و تحريم هاي آمريکا بي اثر مي شود، سخت در اشتباه هستيم. او ادامه داد: محسن رضايي، سردار رحيمي، سردار قاسم سليماني و دکتر علي اکبر ولايتي طبق تعريف غرب از مصاديق اين کنوانسيون به شمار مي روند اما داعش، منافقين و تکفيري ها مشمول تروريسم نمي شوند.
    
    پاسخ لاريجاني درباره نظر رهبري
    در ادامه اين جلسه عليرضا رحيمي از موافقان اين لايحه در انتقاد به برخي مخالفان گفت: زمان تصويب معاهده پالرمو هم از رهبري مايه مي گذاشتند، ما به آنها مي گفتيم که اگر چيزي است مکتوب بگويند و به نمايندگان ارائه دهند نه اينکه اکنون هم بخواهند با فشار از رهبري مايه بگذارند. علي لاريجاني هم در پاسخ به اين اخطار رحيمي گفت: رهبري در اين زمينه نظري نداشتند، ايشان گفتند مجلس و دولت خودشان تصميم بگيرند و نظري ندارند.سيدکاظم دلخوش هم در موافقت با کليات لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم از کميسيون امنيت ملي انتقاد کرد و خطاب به اعضاي آن گفت: چرا طبق ماده ۱۴۵ آيين نامه داخلي مجلس به وظيفه خود عمل نکرديد؟
    جنجال بر سر يک لايحه / لايحه مقابله با تامين مالي تروريسم به کميسيون ارجاع شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت انقلاب اسلامي
متن مطالب شماره 46، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است