|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: بازار سهام در ايستگاه جديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


بازار سهام در ايستگاه جديد
نوسان شاخص بورس صفر شد


دنياي اقتصاد : بورس تهران معاملات نخستين روز از خردادماه را با نوسان صفر درصدي شاخص کل پشت سر گذاشت. نماگر اصلي سهام در پايان معاملات ديروز تنها ۲ واحد رشد کرد و در سطح ۹۵ هزار و ۲۳۰ واحد ايستاد. همزمان، شاخص کل هم وزن با افت ۰/ ۱ درصدي، توقف سير صعودي قيمت ها را براي دومين روز پياپي ثبت کرد. اکنون بورس تهران در حال کلنجار رفتن با صورت هاي مالي سال گذشته شرکت هاست. تقابل عملکرد شرکت ها و سوداي سوديابي در دو روز گذشته به خوبي در قيمت سهام انعکاس يافت و يک بار ديگر، واقعيت انکارناپذيرتحليل و توان بنيادي سهام را به متن معاملات کشاند. در حالي که انتظار مي رفت جريان نقدينگي در صنايع کوچک تر پايدار بماند اما افت شاخص کل هم وزن منعکس کننده عدم حمايت عوامل بنيادين از سهام مزبور است که معناي ديگر آن توقف سهام در ايستگاه عملکرد شرکت ها است.
    از روز شنبه شاهد ترافيک سنگين جريان اطلاعات در بورس تهران هستيم که بنا به قاعده، تا پايان اين هفته نيز ادامه خواهد يافت. انتشار گزارش عملکرد شرکت ها براي سال قبل، برگزاري مجامع، تقسيم سود، تعيين استراتژي مديريت شرکت ها و در نهايت عملکرد ماهانه شرکت ها در روزهاي آتي از جمله اين گزارش ها هستند. به همين دليل مي توان ادعا کرد که اکنون، بيش از هر موعد ديگري با خودنمايي متغيرهاي دروني بازار مواجهيم. بنابراين طبيعي است که روند گذشته قيمت ها با وقفه روبه رو شود و سهامداران بيشتر به بررسي عملکرد شرکت ها و چگونگي تحقق مفروضات آنها بپردازند. اين موضوع با اعلام زيان غولهاي صنعت خودرو و همچنين عملکرد کمتر از انتظار شرکت هاي پالايشگاهي طي دو روز گذشته در بازار پديدار شد. اطلاعاتي که منجر به عرضه سنگين سهام در اين دو صنعت بورسي شد و در نتيجه، روند صعودي شاخص سهام را با وقفه روبرو کرد.
    
    تکرار تجربه سال قبل
    پس از افزايش پيوسته ارزش سهام در نيمه دوم ارديبهشت ماه و حرکت بخشي از نقدينگي به سهام بنگاه هاي کوچک تر پيش بيني بسياري از فعالان اين بود که الگوي معاملات در حال تغيير به سمت صنايع کوچک است. شايد عوامل ديگري نيز به تقويت اين پيش بيني در بازار کمک کردند که از آن جمله مي توان به ريسک سيستماتيک اشاره کرد. عنوان کلي ريسک سيستماتيک عمدتا به تلاطم هاي سياسي و دخالت دولت در بازارها دلالت دارد و تقريبا از آن گريزي نيست. از اين رو، طبيعي است که معاملات سهام وابسته در بورس تهران در چنين شرايطي، واکنش از خود نشان دهند؛ ابهامات موجود در سياست گذاري جديد بانک مرکزي در حوزه بازار ارز و اثرپذيري بيش از نيمي از بنگاههاي بازار از اين تصميم از نمونه چنين ريسک هايي است .
    با وجود اين ابهامات، بازار رفته رفته در حال تحليل تحولات جديد و هضم وضعيت فعلي است. گرچه استراتژي دولت در قبال فروشندگان ارز به طور دقيق مشخص نيست و هر روزه شاهد ابلاغ بخشنامه هاي جديدي از سوي بانک مرکزي هستيم اما دست کم اين اطمينان وجود دارد که بازارها در دو ماه اخير شوک هاي سنگيني را پشت سر گذاشته و بخش عمده اي از ريسک هاي کلان را در معاملات خود ديده اند. بنابراين مي توان گفت که بازارهاي ارز، سکه و سهام از اين منظر در وضعيت متعادلي قرار دارند و امکان بروز شوک و تغييرات حاد در قيمت ها طي روزهاي آتي دور از انتظار است. اکنون با رفع ريسک هاي مزبور روند نرخ ها در بازار ارز مي تواند براي سهامداران اطمينان بخش باشد. اما ناگفته پيداست که اين يک سوي ماجراست و عوامل ديگر، از جمله قيمت هاي جهاني مواد خام نيز جغرافياي اميدوارکننده اي را در برابر فعالان بازار ترسيم مي کند. اهميت اين موضوع را مي توان در وابستگي بزرگان بورس تهران به بازارهاي جهاني جست وجو کرد که نمود آن در صعود پرشتاب قيمت ها طي سال گذشته مشاهده شد. از اين چشم انداز، مي توان گفت که اغلب سهام صادرات محور و کالايي بازار همچون سال گذشته از جانب عوامل بنيادين حمايت مي شوند. اين در حالي است که برخي فعالان سهام پس از شکل گيري موج جديد نقدينگي در صنايع کوچک و سبقت شاخص کل از شاخص کل هم وزن طي دو هفته گذشته، از جذابيت سهام کوچک سخن گفتند. تصوري که در ابتداي سال گذشته نيز در بين برخي سهامداران رواج پيدا کرد و با ترديد در پشتوانه هاي بنيادي سهام شرکت هاي بزرگتر، دل در گرو ايجاد موج هاي گذراي تقاضا در صنايع کوچک بستند. در حالي که واقعيت و روند بازار برخلاف تصورات آنان رقم خورد. به نظر مي رسد در روزهاي اخير نيز برخي سهامداران بر مبناي همين تصور در سوداي کسب هاي سودهاي مقطعي هستند. اما تجربه معاملات در يک سال گذشته و چشم انداز بازارهاي موازي حاکي از حمايت جنبه هاي بنيادين به ويژه در سهام کالامحور بازار است. در اين بين، کاهش قابل توجه ارزش پول ملي مي تواند همچنان پتانسيل کل سهام را يادآوري کند که بر مبناي ارزش جايگزيني امکان رشد ارزش دارند.
    
    فقدان تحليل در بين بورس بازان
    بررسي روند قيمت ها در يک ماه اخير فقدان استراتژي در بين برخي از معامله گران به خوبي آشکار مي کند. روند شاخص صنعت خودرو در چند هفته گذشته معيار مناسبي براي بررسي و تحليل اين نوع رفتار از سوي سهامداراني است که مغلوب هيجانات کاذب و موج موقت تقاضا بدون مبناي بنيادين مي شوند. يکي از اصول اوليه ورود به بازار سهام از منظر کارشناسان، داشتن استراتژي معاملاتي است. تقريبا تمام تحليلگران در اين زمينه اتفاق نظر دارند که فقدان روش در خريد و فروش و پيوستن به جريان هاي قدرتمند نقدينگي و دنباله روي از فضاي کلي بازار مي تواند سهامدار را با زيان مواجه سازد. در واقع، ورود به يک سهم، مستلزم شناخت ساختار صنعت و بررسي پتانسيل سودآوري بنگاه از طريق تحليل متغيرهاي اثرگذار بر قيمت سهام است که در نهايت به استراتژي مطلوب منتهي مي شود و نتيجه درخوري براي سهامدار به دنبال دارد. اما شماري از فعالان سهام هستند که عمدتا با بررسي روند قيمت ها، فارغ از تحولات دروني بازار و عوامل موثر بر ساختار يک صنعت اقدام به ورود به معاملات و خريد سهام مي کنند.
     باور اين دسته از فعالان اين است که جريان نقدينگي همه چيز را تعيين مي کند و بنابراين نياز به کلنجار رفتن با صورت هاي مالي بنگاه ها و وضعيت آتي متغيرها نيست. اما واقعيت اين است که عوامل بنيادين در زورآزمايي با هيجانات برنده هستند. اين موضوع در روزهاي اخير و با انتشار گزارش عملکرد شرکت هاي خودرويي نمايان شد. شاخص اين صنعت بلافاصله پس از اعلام خروج ايالات متحده از توافق هسته اي رشد قابل توجهي را با جذب نقدينگي قدرتمند رقم زد. اما چنان که انتظار مي رفت، اين روند دوام چنداني نيافت و با اعلام زيان از سوي چند شرکت خودرويي ضعف تحليل اين دسته از معامله گران و ماهيت هيجاني معاملات اين صنعت را نمودار کرد.
    
    رصد تغيير مالکيت سهام
    از ديگر ويژگي هاي معاملات بورس تهران در روز گذشته قدرت نمايي مالکان حقوقي در سمت خريد سهام بود. سهامداران عمده براي سومين روز متوالي جريان تغيير مالکيت سهام را به نام خود رقم زدند؛ به طوري که نزديک ۳ ميليارد تومان سهم از پرتفوي فعالان حقيقي بازار به سبد سهام سهامداران حقوقي منتقل شد. جريان تغيير مالکيت بين مالکان حقيقي و حقوقي سهام، به طور تاريخي، همبستگي معناداري با روند قيمت ها داشته است. به بيان دقيق تر، خريد بيشتر سهام از سوي سهامداران حقيقي نشانه اي از چشم انداز مثبت سهام يا رسيدن قيمت ها به کف حمايتي و در نتيجه صعود قيمت هاست. از سوي ديگر، حضور پررنگ اشخاص حقوقي در سمت تقاضا، به معناي حمايت اين دسته از فعالان از ارزش سهام، شناسايي سود از سوي سهامداران ريسک گريز يا بروز تلاطم هاي اجتناب ناپذير در بازار است. اما نقل و انتقال سهام در بين فعالان حقيقي و حقوقي در پايان معاملات ديروز از جنس بروز نشانه هاي بنيادين است. تغيير مالکيت در دو صنعت پالايشي و فلزات اساسي گواه اين مدعاست. ديروز بيشترين جريان تغيير مالکيت سهام به سمت پرتفوي مالکان حقوقي در صنعت پالايشي رقم خورد. به نظر مي رسد انتشار صورت هاي مالي چندين شرکت پالايشگاهي بورس تهران از جمله پالايش نفت اصفهان و تهران در دو روز گذشته نقش پررنگي در معاملات اين صنعت داشته است. به بيان ديگر، هر چند عملکرد شرکت هاي مزبور تقريبا مبتني بر مفروضات آنها بوده است اما تنزل شاخص اين صنعت در دو روز گذشته حاکي از برآورده نشدن انتظار سهامداران از سودآوري اين شرکت هاست. مالکان حقوقي بازار علاوه بر سهام پالايشي، در گروه هاي بانک، کانه فلزي و پتروشيمي نيز خريد بيشتري را به ثبت رساندند. در مجموع، سهامداران حقوقي جريان تغيير مالکيت در ۱۵ گروه را به نام خود ثبت کردند.
    در مقابل، جريان تغيير مالکيت سهام بورس تهران در روز گذشته از استقبال فعالان حقيقي از سهام صنعت فلزات اساسي و خودرو حکايت دارد. فعالان حقيقي در اين دو صنعت حدود ۷ ميليارد تومان سهم به سبد سهام خود افزودند. به نظر مي ر سد روند مثبت قيمت فلزات در بازار جهاني و سيگنال هاي بورس کالا عوامل حمايت کننده از سهام گروه فلزات است و در خريد سهامداران حقيقي بازار منعکس شده است. از سوي ديگر، شناسايي فرصت خريد در سهام خودرو عامل تقاضاي فعالان خرد بازار در گروه خودرو تلقي مي شود. سهامداران حقيقي علاوه بر اين دو صنعت در ۹ گروه ديگر نيز خالص خريد مثبت را به ثبت رساندند؛ همزمان در ساير صنايع نيز قدرت مالکان حقيقي و حقوقي برابر بود و تغيير مالکيتي صورت نگرفت.
    بازار سهام در ايستگاه جديد / نوسان شاخص بورس صفر شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فيزيولوژي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است