|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: دستيار ويژه باراك اوباما تحليل كرد: تعبير برجامي روياي نفتي ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


دستيار ويژه باراك اوباما تحليل كرد: تعبير برجامي روياي نفتي ترامپ
    
    دنياي اقتصاد : «خروج از برجام» هر چند به عنوان بزرگ ترين اشتباه سياست خارجي آمريکا در دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ توصيف مي شود؛ اما اين اقدام در عين حال به دولت اين کشور يادآور شد تا رسيدن به يکي از روياهاي خود همچنان راه درازي در پيش دارد؛ روياي «استقلال انرژي».
    تلاش براي رسيدن به «استقلال انرژي» در آمريکا از دهه ۷۰ ميلادي، به دنبال تحريم نفتي غرب از سوي اعراب آغاز شد. ماجرا به آنجا باز مي گشت که به دنبال دخالت آمريکا و برخي کشورهاي غربي در جنگ يوم کيپور(جنگ ميان اعراب و اسرائيل) کشورهاي عربي عضو اوپک تصميم گرفتند فروش نفت به آمريکا و برخي متحدانش را ممنوع کنند. در پايان اين تحريم ها قيمت نفت ۲۰۰ درصد رشد کرده بود و رشد شديد قيمت بنزين را به دنبال داشت؛ به طوري که هنوز مردم آمريکا روزهاي وحشتناکي را به ياد دارند که با اسلحه از جايگاه هاي عرضه سوخت محافظت مي شد. اين بحران بزرگ بسياري از مناسبات سياسي و اقتصادي جهان را تغيير داد و آمريکا از آن زمان «استقلال انرژي» را به عنوان يکي از اهداف بزرگ خود برگزيد. يعني رسيدن به نقطه اي که به باور دولت مردان آمريکايي« اين کشور براي تامين نياز خود به انرژي به کشورهاي ديگر نيازمند نيست و از هرگونه ريسک ژئوپليتيک در کشورهايي که به دنبال استفاده از نفت به عنوان يک سلاح اقتصادي هستند، مصون است.»
    از دهه ۷۰ ميلادي، هر دولتي که در آمريکا بر سر کار آمده وعده استقلال انرژي را در ليست خود داشته است. حال در شرايطي که به نظر مي رسيد به لطف رشد توليد نفت شيل، آمريکا در حال تبديل به بزرگ ترين توليدکننده نفت جهان است و همچنين در يک قدمي قطع واردات نفت قرار دارد، «خروج از برجام» از ضعف بزرگ اقتصاد اين کشور و تداوم وابستگي آن به نفت رونمايي کرد. اين تحليلي است که جيسون بوردوف، دستيار ويژه باراک اوباما، موسس مرکز سياست جهاني انرژي در دانشکده امور بين الملل دانشگاه کلمبيا و مدير ارشد سابق شوراي امنيت ملي آمريکا، از شرايط کنوني اين کشور دارد. به گفته او «انقلاب شيل هرچند مزاياي اقتصادي و ژئوپليتيک بسيار مهمي به همراه داشته، اما ترامپ با لغو توافق با ايران به ما يادآوري کرد که شيل ايالات متحده را از وابستگي به بازار جهاني نفت آزاد نکرده است؛ چراکه ترامپ مانند دولت هاي قبلي به شدت از افزايش قيمت بنزين و ريسک هايي که به دنبال دارد مي ترسد؛ به طوري که براي کاهش تبعات خروج از برجام از عربستان خواست که توليدات خود را افزايش دهد.»
    
    رشد قيمت نفت و نگراني ترامپ
    به دنبال اقدام ترامپ مبني برخروج از برجام و تصميم او براي بازگرداندن تحريم ها عليه ايران که احتمالا به کاهش سطح صادرات نفت کشور منجر مي شود، قيمت نفت براي اولين بار از نوامبر ۲۰۱۴ به ۸۰ دلار بر بشکه رسيد؛ چراکه اين اقدام در شرايطي که عرضه برخي توليدکنندگان نفت جهان از جمله ونزوئلا در حال کاهش است و ريسک کاهش توليد کشورهايي چون ليبي و نيجريه همچنان باقي است، موجب شد نگراني از کاهش عرضه به شدت افزايش يابد. افزايش قيمت نفت به معناي افزايش قيمت بنزين براي مصرف کنندگان است، موضوعي که براي ترامپ و دولتش چندان پذيرفته شده نيست و نگراني هايي را به دنبال دارد. همين چند هفته پيش بود که ترامپ در توييتر خود به اوپک حمله کرد و اين سازمان را مسوول افزايش شديد قيمت بنزين در اين کشور معرفي کرد.
    به باور جيسون بوردوف، توييت ترامپ يادآور شد که سياستمداران آمريکا نسبت به ريسک هاي اقتصادي و ژئوپليتيک ناشي از قيمت بالاي انرژي همچنان بسيار حساس هستند. چراکه همانند دولت هاي گذشته اين کشور، نگراني از قيمت هاي بالاتر نفت ترامپ را وادار کرد دست به دامان ديگر توليدکنندگان بزرگ شود تا با افزايش توليد خود هرگونه کمبود ناشي از خروج ايران از بازار نفت را جبران و از رشد قيمت ها جلوگيري کنند. عربستان سعودي نيز با انتشار بيانيه اي اعلام کرد که نسبت به «تقويت رشد اقتصادي جهان» متعهد است. اين بيانيه اين سيگنال را ارسال مي کرد که عربستان ممکن است براي جلوگيري از رشد شديد قيمت نفت توليدات خود را افزايش دهد. بوردوف يادآور مي شود بيانيه عربستان کاملا خلاف اظهاراتي است که وزير نفت اين کشور اخيرا بيان کرده بود. خالد الفالح اعلام کرده بود که به دنبال افزايش بيشتر قيمت ها است تا سرمايه گذاري در صنعت نفت افزايش يافته و از کمبود در بازار در آينده جلوگيري شود. همچنين اين استاد دانشگاه کلمبيا در يادداشت خود نوشته است: «الفالح به هيچ عنوان اشاره نکرد که عربستان براي جلوگيري از کسري بودجه و همچنين براي عرضه اوليه سهام آرامکو به قيمت‎ هاي بالاي نفت نياز دارد.»
    
    نياز در عين بي نيازي
    تقاضاي دولت ترامپ از ديگر کشورها براي افزايش توليد نفت به دنبال خروج اين کشور از برجام، موضوع جديدي نيست و در دولت هاي قبلي آمريکا نيز رخ داده بود. اما تفاوت آنجا است که اين درخواست در شرايطي انجام شد که توليد نفت آمريکا در سال هاي اخير با رشد خيره کننده اي افزايش يافته و اين کشور در آستانه استقلال از واردات نفت قرار گرفته است. آن طور که اداره اطلاعات انرژي آمريکا در آخرين گزارش خود اعلام کرده متوسط توليد نفت آمريکا امسال ۳/ ۱ ميليون بشکه نسبت به ۲۰۱۷ افزايش خواهد يافت و به ۷/ ۱۰ ميليون بشکه در روز خواهد رسيد. همچنين پيش بيني شده اين رشد توليد در سال ۲۰۱۹ ادامه يابد و به ۹/ ۱۱ ميليون بشکه در روز برسد.
    اين موضوع کاهش شديد واردات را به دنبال دارد. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، خالص واردات نفت خام و فرآورده هاي نفتي اين کشور امسال به ۶/ ۲ ميليون بشکه در روز خواهد رسيد و سال آينده اين مقدار تا ۵/ ۱ ميليون بشکه در روز کاهش خواهد يافت. اين مقدار کمترين سطح از سال ۱۹۵۸ يعني ظرف حدود ۶۰ سال گذشته است. اين در حالي است که در سال ۲۰۰۵ خالص واردات اين کشور به بيش از ۵/ ۱۲ ميليون بشکه در روز رسيده بود و در سال ۲۰۱۲ نيز که آمريکا براي اولين بار تحريم هاي هسته اي را عليه ايران وضع کرد روزانه حدود ۸ ميليون بشکه در روز نفت و فرآورده هاي نفتي وارد مي کرد. پيش بيني اداره اطلاعات انرژي آمريکا از سطح خالص واردات آمريکا به معناي رسيدن اين کشور به روياي «استقلال انرژي» تعبير شده بود؛ همان رويايي که همه دولت هاي اين کشور همواره به دنبال رسيدن به آن بودند.اما بوردوف بر اين باور است که نياز به عربستان براي متعادل کردن بازار نفت به دنبال بازگشت تحريم ها عليه ايران نشان داد، افزايش توليد به تنهايي آمريکا را از عوامل موثر در بازار نفت مصون نمي کند.چراکه نفت در بازارهاي جهاني آزادانه معامله مي شود و قيمت جهاني واحدي دارد. بنابراين هرگونه اختلال عرضه، در هر جاي جهان به افزايش قيمت بنزين در ايالات متحده منجر خواهد شد؛ حتي اگر واردات نفت خود را به صفر رسانده باشد.
    دستيار ويژه باراک اوباما تحليل کرد: تعبير برجامي روياي نفتي ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 126، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است